Foto: ASO / Alex Broadway

Adam Yates (Mitchelton-Scott) popisał się świetnym “timingiem” i dosłownie na ostatnich metrach wyprzedził piekielnie zmęczonego uciekiniera dnia Daniela Navarro (Cofidis). Zwycięzcą klasyfikacji generalnej 70. edycji tej prestiżowej francuskiej “etapówki” został Geraint Thomas (Team Sky). 

Siódmy i ostatni etap wyścigu Critérium du Dauphiné, a zarazem czwarty z rzędu o profilu górskim, liczył 136 kilometrów i prowadził z Moûtiers do Saint-Gervais Mont Blanc.

Skład sześcioosobowej ucieczki dnia wyglądał następująco: Pierre Rolland (EF Education-First Drapac), Antwan Tolhoek (Team LottoNL-Jumbo), Daniel Navarro (Cofidis), Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors), Edward Ravasi (UAE Team Emirates) oraz David Gaudu (Groupama-FDJ).

Na zjeździe z Col des Saisies gumę przebił lider wyścigu – Geraint Thomas. Do pomocy zostało mu kilku kolegów, w tym Michał Kwiatkowski, ale mimo to Walijczyk miał problemy z dojściem do głównej grupy, zwłaszcza że z pecha kolarza Sky postanowiła skorzystać drużyna AG2R. 30 kilometrów przed metą wciąż tracił około 40 sekund, ale ostatecznie “Niebiańscy” jak zwykle okazali się niezawodni.

Na jednym z płaskich odcinków w miasteczku, niegroźną kraksę zaliczył Bob Jungels z drużyny Quick-Step Floors.

Nieskutecznych ataków z ucieczki spróbowali Alaphilippe i Gaudu. Następnie odjechał Daniel Navarro, który trzy kilometry przed szczytem wciąż miał około pół minuty nad grupą lidera. Doświadczony Hiszpan, mimo wspaniałej jazdy, został doścignięty przez Adama Yatesa dosłownie tuż przed linią mety. Bezcenna była mina piekielnie zmęczonego Navarro, który dostrzegł, że mija go Brytyjczyk.

W końcówce ponownie z dobrej strony pokazał się Emaunuel Buchmann z drużyny BORA-hansgrohe, który podejmował kilka prób ataków, po których i tak zdołał utrzymać się z najlepszymi. Tym razem nic złego nie spotkało Gerainta Thomasa, który skutecznie kontrolował rywali, dowożąc do mety wyścigu żółtą koszulkę.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Adam Yates (GBr) Mitchelton – Scott 3:51:34
2 Daniel Garcia Navarro (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:00:04
3 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:09
4 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:14
5 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:19
6 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:00:24
7 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:00:24
8 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:00:28
9 Pierre Latour (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:35
10 Pierre Rolland (Fra) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:41
11 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:50
12 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:01:17
13 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:01:35
14 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:02:03
15 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:02:50
16 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:03:07
17 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:03:20
18 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:03:31
19 Warren Barguil (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:03:34
20 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:03:54
21 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Trek – Segafredo 0:03:54
22 Tiesj Benoot (Bel) Lotto – Soudal 0:04:06
23 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:04:18
24 Léo Vincent (Fra) Groupama – FDJ 0:04:20
25 Jonathan Castroviejo (Esp) Team Sky 0:04:53
26 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Team Dimension Data 0:05:47
27 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:06:04
28 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:06:04
29 Marc Soler (Esp) Movistar Team 0:06:04
30 Maxime Bouet (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:06:37
31 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama – FDJ 0:06:59
32 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 0:07:19
33 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:07:34
34 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:07:42
35 Julian Alaphilippe (Fra) Quick Step Floors 0:07:53
36 Tony Gallopin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:08:28
37 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:08:51
38 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:08:51
39 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis Solutions Crédits 0:08:51
40 Bruno Armirail (Fra) Groupama – FDJ 0:09:07
41 Sergei Chernetckii (Rus) Astana Pro Team 0:09:19
42 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain – Merida 0:10:18
43 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto – Soudal 0:10:18
44 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:10:48
45 Tiago Machado (Por) Team Katusha – Alpecin 0:12:11
46 Ian Boswell (USA) Team Katusha – Alpecin 0:12:11
47 Robert Kišerlovski (Cro) Team Katusha – Alpecin 0:12:11
48 Serge Pauwels (Bel) Team Dimension Data 0:12:11
49 Victor Campenaerts (Bel) Lotto – Soudal 0:14:25
50 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 0:15:30
51 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:15:30
52 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:15:30
53 Lukas Pöstlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 0:16:14
54 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:18:28
55 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:18:28
56 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:18:28
57 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:18:28
58 Pello Bilbao Lopez De Armentia (Esp) Astana Pro Team 0:18:28
59 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:18:28
60 Oliver Naesen (Bel) Ag2r La Mondiale 0:18:28
61 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:18:28
62 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:18:28
63 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:18:28
64 Bob Jungels (Lux) Quick Step Floors 0:18:28
65 Jens Keukeleire (Bel) Lotto – Soudal 0:18:28
66 Jaime Roson Garcia (Esp) Movistar Team 0:18:28
67 Dion Smith (NZl) Wanty – Groupe Gobert 0:18:28
68 James Knox (GBr) Quick Step Floors 0:18:28
69 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 0:18:28
70 Carlos Verona (Esp) Mitchelton – Scott 0:18:28
71 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:18:28
72 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 0:18:28
73 Amaël Moinard (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:18:28
74 Dylan Van Baarle (Ned) Team Sky 0:18:28
75 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:19:28
76 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:19:28
77 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe 0:20:55
78 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:21:03
79 Matthias Brändle (AUT) Trek – Segafredo 0:21:03
80 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team 0:21:03
81 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin 0:21:03
82 Sepp Kuss (USA) Team LottoNL – Jumbo 0:21:03
83 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:21:03
84 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:21:03
85 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:21:03
86 Luka Pibernik (Slo) Bahrain – Merida 0:21:03
87 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:21:03
88 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain – Merida 0:21:03
89 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:21:03
90 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 0:21:03
91 Fabio Felline (Ita) Trek – Segafredo 0:21:03
92 Laurent Pichon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:21:03
93 Brice Feillu (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:21:03
94 Pieter Serry (Bel) Quick Step Floors 0:21:03
95 Romain Hardy (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:21:03
96 Jesús Herrada (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:21:03
97 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:21:03
98 Rob Power (Aus) Mitchelton – Scott 0:21:03
99 Simon Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:21:03
100 Lawson Craddock (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:21:03
101 Alex Howes (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:21:03
102 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 0:22:59
103 Antoine Duchesne (Can) Groupama – FDJ 0:25:33
104 Neilson Powless (USA) Team LottoNL – Jumbo 0:27:13
105 Johann Van Zyl (RSA) Team Dimension Data 0:27:28
106 Benjamin Thomas (Fra) Groupama – FDJ 0:28:30
107 Pierre-Luc Périchon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:28:50
108 Julien Simon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:30:17
109 Anthony Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:30:17
110 Phil Bauhaus (GER) Team Sunweb 0:30:19
111 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain – Merida 0:32:36
112 Kévin Réza (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:32:36
DNF Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
DNF Luke Rowe (GBr) Team Sky
DNF Alexis Gougeard (Fra) Ag2r La Mondiale
DNF Ivan Garcia Cortina (Esp) Bahrain – Merida
DNF Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain – Merida
DNF Pascal Ackermann (GER) Bora – Hansgrohe
DNF Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal
DNF Jelle Vanendert (Bel) Lotto – Soudal
DNF Jelle Wallays (Bel) Lotto – Soudal
DNF José Herrada (Esp) Cofidis Solutions Crédits
DNF Laurens De Plus (Bel) Quick Step Floors
DNF Niki Terpstra (Ned) Quick Step Floors
DNF Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Team Katusha – Alpecin
DNF Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott
DNF Lars Boom (Ned) Team LottoNL – Jumbo
DNF Gianluca Brambilla (Ita) Trek – Segafredo
DNF Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo
DNF Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Cycling Club
DNF Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 24:43:12
2 Adam Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:01:00
3 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale 0:01:47
4 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:02:35
5 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:02:44
6 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:03:05
7 Pierre Latour (Fra) Ag2r La Mondiale 0:04:05
8 Pierre Rolland (Fra) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:04:22
9 Daniel Garcia Navarro (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:04:31
10 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:04:45
11 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:05:21
12 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:05:54
13 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:07:05
14 Tiesj Benoot (Bel) Lotto – Soudal 0:08:34
15 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:09:00
16 Marc Soler (Esp) Movistar Team 0:09:25
17 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Trek – Segafredo 0:10:48
18 Léo Vincent (Fra) Groupama – FDJ 0:11:13
19 Warren Barguil (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:15:40
20 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:15:52
21 Julian Alaphilippe (Fra) Quick Step Floors 0:16:03
22 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Team Dimension Data 0:20:34
23 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:21:04
24 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:21:12
25 Bob Jungels (Lux) Quick Step Floors 0:22:24
26 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:22:26
27 Pello Bilbao Lopez De Armentia (Esp) Astana Pro Team 0:23:36
28 Maxime Bouet (Fra) Team Fortuneo – Samsic 0:27:10
29 Rudy Molard (Fra) Groupama – FDJ 0:27:42
30 Jonathan Castroviejo (Esp) Team Sky 0:28:10
31 Tony Gallopin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:30:17
32 Ian Boswell (USA) Team Katusha – Alpecin 0:33:40
33 Serge Pauwels (Bel) Team Dimension Data 0:36:59
34 Sepp Kuss (USA) Team LottoNL – Jumbo 0:38:16
35 Sergei Chernetckii (Rus) Astana Pro Team 0:40:02
36 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:40:58
37 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:41:36
38 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:42:07
39 Franco Pellizotti (Ita) Bahrain – Merida 0:44:14
40 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:44:47
41 Robert Kišerlovski (Cro) Team Katusha – Alpecin 0:45:16
42 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:45:51
43 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:48:20
44 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:49:50
45 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:50:38
46 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 0:50:38
47 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton – Scott 0:50:43
48 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:50:43
49 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:50:49
50 Jesús Herrada (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:52:28
51 Jaime Roson Garcia (Esp) Movistar Team 0:52:28
52 Tiago Machado (Por) Team Katusha – Alpecin 0:52:55
53 Axel Domont (Fra) Ag2r La Mondiale 0:56:35
54 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 0:56:53
55 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:57:29
56 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:58:30
57 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto – Soudal 0:59:39
58 Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama – FDJ 1:00:12
59 Marco Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 1:03:57
60 Oliver Naesen (Bel) Ag2r La Mondiale 1:04:38
61 Carlos Verona (Esp) Mitchelton – Scott 1:04:51
62 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 1:05:21
63 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 1:08:09
64 Jens Keukeleire (Bel) Lotto – Soudal 1:08:43
65 Romain Hardy (Fra) Team Fortuneo – Samsic 1:09:13
66 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe 1:10:01
67 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 1:10:42
68 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 1:11:27
69 Rob Power (Aus) Mitchelton – Scott 1:11:41
70 Fabio Felline (Ita) Trek – Segafredo 1:11:51
71 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept Cycling Club 1:11:56
72 Simon Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 1:12:10
73 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 1:13:02
74 Victor Campenaerts (Bel) Lotto – Soudal 1:15:09
75 Dylan Van Baarle (Ned) Team Sky 1:15:34
76 Pieter Serry (Bel) Quick Step Floors 1:16:08
77 Bruno Armirail (Fra) Groupama – FDJ 1:16:09
78 Amaël Moinard (Fra) Team Fortuneo – Samsic 1:16:50
79 James Knox (GBr) Quick Step Floors 1:17:27
80 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 1:17:43
81 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 1:19:21
82 Neilson Powless (USA) Team LottoNL – Jumbo 1:19:24
83 Lukas Pöstlberger (AUT) Bora – Hansgrohe 1:20:31
84 Brice Feillu (Fra) Team Fortuneo – Samsic 1:23:29
85 Daniel Teklehaimanot (Eri) Cofidis Solutions Crédits 1:25:24
86 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept Cycling Club 1:25:39
87 Dion Smith (NZl) Wanty – Groupe Gobert 1:26:06
88 Antoine Duchesne (Can) Groupama – FDJ 1:27:23
89 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 1:27:30
90 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin 1:28:25
91 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 1:28:31
92 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 1:30:01
93 Alex Howes (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 1:32:31
94 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team 1:32:46
95 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain – Merida 1:33:31
96 Lawson Craddock (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 1:34:12
97 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 1:35:38
98 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 1:37:09
99 Luka Pibernik (Slo) Bahrain – Merida 1:39:10
100 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert 1:40:30
101 Julien Simon (Fra) Cofidis Solutions Crédits 1:40:35
102 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 1:43:58
103 Pierre-Luc Périchon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 1:44:00
104 Matthias Brändle (AUT) Trek – Segafredo 1:44:16
105 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 1:45:27
106 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain – Merida 1:45:38
107 Johann Van Zyl (RSA) Team Dimension Data 1:46:53
108 Laurent Pichon (Fra) Team Fortuneo – Samsic 1:47:59
109 Benjamin Thomas (Fra) Groupama – FDJ 1:50:09
110 Anthony Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 1:50:39
111 Kévin Réza (Fra) Vital Concept Cycling Club 2:07:01
112 Phil Bauhaus (GER) Team Sunweb 2:11:18