Małopolski Wyścig Górski / mwg.info.pl

Już w najbliższy piątek kolarze rozpoczną rywalizację w 56. edycji Małopolskiego Wyścigu Górskiego (2.2) – jednego z najważniejszych polskich wyścigów szosowych. Zmagania tradycyjnie poprzedzi widowiskowe Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa, które rozegrane zostanie w czwartek 7 czerwca.

Tegoroczny Małopolski odbędzie się w terminie 8 – 10 czerwca, a jego nieoficjalnym prologiem będzie, tak jak w poprzednich latach, kolarskie kryterium rozgrywane 7 czerwca w samym sercu Krakowa. W pierwszej części składać się będzie z 27 okrążeń Rynku Głównego, co stanowi dystans ok. 18 kilometrów. W finale najlepsza dwunastka zawodników przystąpi wyścigu eliminacyjnego, który wyłoni zwycięzcę. Przed rokiem po Złoty Pierścień sięgnął Alan Banaszek z CCC Sprandi Polkowice, pokonując Pawła Bernasa (wówczas Domin Sport) i Hannesa Augustina (KED Stevens Team Berlin).

Wyniki kryterium w Krakowie nie będą wliczały się do klasyfikacji generalnej MWG, jednak wyłoni ono pierwszych liderów poszczególnych klasyfikacji.

Dzień po zaciętej walce w cieniu krakowskich Sukiennic, peleton zbierze się w Trzebini, skąd wyruszy na trasę 1. etapu Małopolskiego. Liczący 130 kilometrów odcinek zapętlony będzie częściowo wokół miejscowości startowej, zmuszając zawodników do dwukrotnego zmierzenia się z podjazdem w Myślachowicach, gdzie wyznaczona została premia górska im. Jana Góreckiego. Następnie na zawodników czekać będzie jeszcze podjazd pod Łysą Górę, a wszystko zakończy się w Alwernii, gdzie wyznaczono metę etapu.

W sobotę start do etapu wyznaczony został w gminie Szaflary, a konkretnie pod szkołą w Skrzypnym. Do pokonania będzie zaledwie 105 kilometrów, ale kolarze na długo zapamiętają ten dzień. Trasa zapętlona jest na rundzie biegnącej przez Maruszynę, Skrzypne, Pitoniówkę, Baśką Wyżną i Szaflary. I tak aż cztery razy. Z ostatniej z górskich premii do mety w Nowym Targu pozostanie 19 kilometrów.

Finałem zmagań w 56. Małopolskim Wyścigu Górskim będzie 158-kilometrowy odcinek spod Chochołowskim Term do Starego Sącza. A konkretnie na szczyt Pzechyby na wysokości przeszło 1100 m n.p.m. Na królewskim odcinku do pokonania będą także podjazdy pod Łapszankę, Przełęcz Trybską i Przełęcz Knurowską.

Trasa tegorocznego Małopolskiego zapowiada się naprawdę ciężko. W trakcie zaledwie trzech dni zmagań kolarze pokonają co prawda niespełna 400 kilometrów, jednak suma przewyższeń wszystkich etapów wyniesie blisko 6 tysięcy metrów w pionie! Tak ciężkiego Małopolskiego Wyścigu Górskiego nie było od lat. Zapowiada się zacięta walka, a będzie ją komu prowadzić, bowiem na liście startowej wyścigu znalazły się ostatecznie aż 23 drużyny, w tym 10 polskich. 

Trasa Małopolskiego Wyścigu Górskiego 2018:

1. etap – 8 czerwca: Trzebinia – Alwernia, 130 km


2. etap – 9 czerwca: Szaflary – Nowy Targ, 105 km


3. etap – 10 czerwca: Chochołowskie Termy – Stary Sącz (Przechyba), 158 km