Foto: ASO / Alex Broadway

Pascal Ackermann (BORA – hansgrohe) wygrał drugi etap Critérium du Dauphiné. Koszulkę lidera Michałowi Kwiatkowskiemu odebrał Daryl Impey (Mitchelton – Scott).

Trzeciego dnia rywalizacji we francuskiej tygodniówce na kolarzy czekał kolejny pagórkowaty etap. Do przejechania było 180 kilometrów z Montbrison do Belleville en Beaujolais. W drugiej części rywalizacji musieli oni pokonać pięć oznaczonych podjazdów, ale można się było raczej spodziewać sprintu ze zredukowanego peletonu.

Po wczorajszym etapie kilku kolarzy narzekało na lekkie kontuzje, ale jedynym wycofanym był Alexis Vuillermoz (AG2R-La Mondiale).

W ucieczkę dnia zabrali się: Nikita Stalnov (Astana), Antoine Duchesne (Groupama-FDJ), Pierre-Luc Périchon (Fortuneo-Samsic) i Frederik Backaert (Wanty-Groupe Gobert).

Żaden z tych zawodników nie miał do tej pory punktów w klasyfikacji górskiej i niezagrożony był Brice Feillu (Fortuneo-Samsic). Na domiar tego na premiach brylował dzisiaj jego kolega z zespołu, Pierre-Luc Périchon. Przewaga ucieczki była cały czas kontrolowana przez dużą grupę.

Przed ostatnim podjazdem z ucieczki odpadł Backaert i na czele kręciła tylko trójka. Na Col du Fût d’Avenas (3,8 km długości; średnie nachylenie 6,0%) mocniejsze tempo podyktował Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) i peleton mocno się porwał. Odpadł między innymi Bryan Coquard (Vital Concept Cycling Club). Z grupy skontrowali José Herrada (Cofidis) i Antwan Tolhoek (LottoNL-Jumbo), ale Holender niezbyt długo utrzymał koło Hiszpana.

Do Herrady na zjeździe dojechali: Guillaume Martin (Wanty – Groupe Gobert) i …Gianni Moscon (Sky). Zgodnie z oczekiwaniami akcja Moscona nie była na rękę ekipie Mitchelton – Scott, która bardzo szybko zareagowała i dogoniła trójkę.

Najdłużej na czele utrzymał się Stalnov i zdecydowanie nie chciał wypuścić szansy na swój największy sukces w karierze. 4000 metrów przed metą miał jeszcze 20 sekund przewagi. na jednym z ostatnich rond upadł Michał Kwiatkowski (Sky), ale było to już w strefie ochronnej. Kazach został doścignięty tuż przed ostatnim kilometrem.

Finiszowy sprint padł łupem Pascala Ackermanna (BORA – hansgrohe). Drugi był Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), a trzeci Daryl Impey (Mitchelton – Scott). Impey dzięki bonifikacie został także nowym liderem wyścigu.

“Kwiato” mocno poobijany zdołał dojechać do mety i w generalce traci teraz do zawodnika Mitchelton – Scott dwie sekundy.

Wyniki drugiego etapu:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1  ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe 04:19:57
2  BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data ,,
3  IMPEY Daryl Mitchelton-Scott ,,
4  NAESEN Oliver AG2R La Mondiale ,,
5  KEUKELEIRE Jens Lotto Soudal ,,
6  SIMON Julien Cofidis, Solutions Crédits ,,
7  SMITH Dion Wanty – Groupe Gobert ,,
8  BEVIN Patrick BMC Racing Team ,,
9  SKUJIŅŠ Toms Trek – Segafredo ,,
10  HARDY Romain Fortuneo – Samsic ,,
11  EIKING Odd Christian Wanty – Groupe Gobert ,,
12  VALGREN Michael Astana Pro Team ,,
13  HAUSSLER Heinrich Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
14  HOULE Hugo Astana Pro Team ,,
15  MEURISSE Xandro Wanty – Groupe Gobert ,,
16  ALAPHILIPPE Julian Quick-Step Floors ,,
17  VINCENT Léo Groupama – FDJ ,,
18  CLARKE Simon Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
19  MOLARD Rudy Groupama – FDJ ,,
20  MCCARTHY Jay BORA – hansgrohe ,,
21  BUCHMANN Emanuel BORA – hansgrohe ,,
22  POWLESS Neilson Team LottoNL-Jumbo ,,
23  CARUSO Damiano BMC Racing Team ,,
24  THOMAS Geraint Team Sky ,,
25  ROSON Jaime Movistar Team ,,
26  LATOUR Pierre AG2R La Mondiale ,,
27  MARTIN Guillaume Wanty – Groupe Gobert ,,
28  ROLLAND Pierre Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
29  NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
30  BARDET Romain AG2R La Mondiale ,,
31  VANENDERT Jelle Lotto Soudal ,,
32  BILBAO Pello Astana Pro Team ,,
33  ROSSKOPF Joey BMC Racing Team ,,
34  FELLINE Fabio Trek – Segafredo ,,
35  ARCAS Jorge Movistar Team ,,
36  RESTREPO Jhonatan Team Katusha – Alpecin ,,
37  BOOKWALTER Brent BMC Racing Team ,,
38  CONTI Valerio UAE-Team Emirates ,,
39  CATALDO Dario Astana Pro Team ,,
40  DEGAND Thomas Wanty – Groupe Gobert ,,
41  BOUET Maxime Fortuneo – Samsic ,,
42  MOINARD Amaël Fortuneo – Samsic ,,
43  BENOOT Tiesj Lotto Soudal ,,
44  MARTIN Daniel UAE-Team Emirates ,,
45  GEBREIGZABHIER Amanuel Dimension Data ,,
46  CASTROVIEJO Jonathan Team Sky ,,
47  TOLHOEK Antwan Team LottoNL-Jumbo ,,
48  HAMILTON Lucas Mitchelton-Scott ,,
49  KOCHETKOV Pavel Team Katusha – Alpecin ,,
50  GEOGHEGAN HART Tao Team Sky ,,
51  BOSWELL Ian Team Katusha – Alpecin ,,
52  RAVASI Edward UAE-Team Emirates ,,
53  HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits ,,
54  POWER Robert Mitchelton-Scott ,,
55  NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits ,,
56  YATES Adam Mitchelton-Scott ,,
57  DE PLUS Laurens Quick-Step Floors ,,
58  JUNGELS Bob Quick-Step Floors ,,
59  EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits ,,
60  PETILLI Simone UAE-Team Emirates ,,
61  ZAKARIN Ilnur Team Katusha – Alpecin ,,
62  GALLOPIN Tony AG2R La Mondiale ,,
63  BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo ,,
64  MOSCON Gianni Team Sky ,,
65  GRMAY Tsgabu Trek – Segafredo ,,
66  BARGUIL Warren Fortuneo – Samsic ,,
67  KUSS Sepp Team LottoNL-Jumbo ,,
68  MACHADO Tiago Team Katusha – Alpecin ,,
69  KOZHATAYEV Bakhtiyar Astana Pro Team ,,
70  CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team ,,
71  PELLIZOTTI Franco Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
72  KENNAUGH Peter BORA – hansgrohe ,,
73  MORENO Daniel Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
74  DOMONT Axel AG2R La Mondiale ,,
75  SOLER Marc Movistar Team ,,
76  KIŠERLOVSKI Robert Team Katusha – Alpecin ,,
77  DUCHESNE Antoine Groupama – FDJ ,,
78  GOUGEARD Alexis AG2R La Mondiale ,,
79  KWIATKOWSKI Michał Team Sky ,,
80  HOWES Alex Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
81  STALNOV Nikita Astana Pro Team 00:42:00
82  FABBRO Matteo Team Katusha – Alpecin 00:55:00
83  KNOX James Quick-Step Floors 01:04:00
84  MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal 01:05:00
85  HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits ,,
86  VAN BAARLE Dylan Team Sky ,,
87  HOWSON Damien Mitchelton-Scott 01:21:00
88  VERONA Carlos Mitchelton-Scott 02:18:00
89  PERICHON Pierre-Luc Fortuneo – Samsic ,,
90  PAUWELS Serge Dimension Data 05:22:00
91  LUDVIGSSON Tobias Groupama – FDJ ,,
92  ARMIRAIL Bruno Groupama – FDJ ,,
93  VAN ZYL Johann Dimension Data ,,
94  CUMMINGS Stephen Dimension Data ,,
95  LE BON Johan Vital Concept Cycling Club ,,
96  COURTEILLE Arnaud Vital Concept Cycling Club ,,
97  THOMSON Jay Robert Dimension Data ,,
98  TEKLEHAIMANOT Daniel Cofidis, Solutions Crédits ,,
99  WYSS Danilo BMC Racing Team ,,
100  NAVARDAUSKAS Ramunas Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
101  MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert ,,
102  TEUNISSEN Mike Team Sunweb ,,
103  CURVERS Roy Team Sunweb ,,
104  SUTHERLAND Rory UAE-Team Emirates ,,
105  CANTY Brendan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
106  PIBERNIK Luka Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
107  ERVITI Imanol Movistar Team ,,
108  TURGIS Anthony Cofidis, Solutions Crédits ,,
109  GARCIA CORTINA Ivan Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
110  PÖSTLBERGER Lukas BORA – hansgrohe ,,
111  SÜTTERLIN Jasha Movistar Team ,,
112  SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
113  CRADDOCK Lawson Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
114  GAUDU David Groupama – FDJ ,,
115  THOMAS Benjamin Groupama – FDJ ,,
116  ARASHIRO Yukiya Bahrain Merida Pro Cycling Team ,,
117  FEILLU Brice Fortuneo – Samsic ,,
118  MORI Manuele UAE-Team Emirates ,,
119  COQUARD Bryan Vital Concept Cycling Club ,,
120  ROWE Luke Team Sky ,,
121  TEUNS Dylan BMC Racing Team ,,
122  PACHER Quentin Vital Concept Cycling Club ,,
123  TERPSTRA Niki Quick-Step Floors 09:01:00
124  SERRY Pieter Quick-Step Floors ,,
125  JAKOBSEN Fabio Quick-Step Floors ,,
126  DE GENDT Thomas Lotto Soudal 10:56:00
127  BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates ,,
128  BOHLI Tom BMC Racing Team ,,
129  BOOM Lars Team LottoNL-Jumbo ,,
130  CASTRILLO Jaime Movistar Team ,,
131  WALLAYS Jelle Lotto Soudal ,,
132  CAMPENAERTS Victor Lotto Soudal ,,
133  EDMONDSON Alexander Mitchelton-Scott ,,
134  SARAMOTINS Aleksejs BORA – hansgrohe ,,
135  FRÖHLINGER Johannes Team Sunweb ,,
136  TUSVELD Martijn Team Sunweb ,,
137  VAN EMDEN Jos Team LottoNL-Jumbo ,,
138  CARRETERO Héctor Movistar Team ,,
139  PICHON Laurent Fortuneo – Samsic ,,
140  DE TIER Floris Team LottoNL-Jumbo ,,
141  BRÄNDLE Matthias Trek – Segafredo ,,
142  LANGEVELD Sebastian Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
143  REIJNEN Kiel Trek – Segafredo ,,
144  BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert 13:15:00
145  RÉZA Kévin Vital Concept Cycling Club ,,
146  MANZIN Lorrenzo Vital Concept Cycling Club 18:30:00
147  ERMENAULT Corentin Vital Concept Cycling Club ,,
148  BAUHAUS Phil Team Sunweb ,,
DNF  GUERREIRO Ruben Trek – Segafredo -04:19:57
DNS  VUILLERMOZ Alexis AG2R La Mondiale ,,
DNS  DLAMINI Nickolas Dimension Data ,,

 

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1  IMPEY Daryl Mitchelton-Scott 08:51:46
2  KWIATKOWSKI Michał Team Sky 00:02:00
3  MOSCON Gianni Team Sky 00:05:00
4  JUNGELS Bob Quick-Step Floors 00:09:00
5  ALAPHILIPPE Julian Quick-Step Floors 00:10:00
6  KEUKELEIRE Jens Lotto Soudal 00:11:00
7  CASTROVIEJO Jonathan Team Sky ,,
8  BOOKWALTER Brent BMC Racing Team 00:13:00
9  BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data 00:14:00
10  CARUSO Damiano BMC Racing Team 00:17:00
11  DE PLUS Laurens Quick-Step Floors ,,
12  FELLINE Fabio Trek – Segafredo 00:18:00
13  VALGREN Michael Astana Pro Team ,,
14  ROSSKOPF Joey BMC Racing Team ,,
15  ZAKARIN Ilnur Team Katusha – Alpecin 00:20:00
16  GRMAY Tsgabu Trek – Segafredo 00:21:00
17  SOLER Marc Movistar Team 00:22:00
18  BILBAO Pello Astana Pro Team 00:23:00
19  YATES Adam Mitchelton-Scott ,,
20  THOMAS Geraint Team Sky ,,
21  MOLARD Rudy Groupama – FDJ 00:24:00
22  BARDET Romain AG2R La Mondiale 00:25:00
23  HAMILTON Lucas Mitchelton-Scott ,,
24  ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe ,,
25  VINCENT Léo Groupama – FDJ ,,
26  NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Cycling Team 00:26:00
27  BENOOT Tiesj Lotto Soudal ,,
28  ROSON Jaime Movistar Team 00:27:00
29  HERRADA Jesús Cofidis, Solutions Crédits 00:28:00
30  LATOUR Pierre AG2R La Mondiale ,,
31  CONTI Valerio UAE-Team Emirates 00:29:00
32  ROLLAND Pierre Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale ,,
33  CATALDO Dario Astana Pro Team ,,
34  CLARKE Simon Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 00:30:00
35  MARTIN Daniel UAE-Team Emirates 00:31:00
36  KENNAUGH Peter BORA – hansgrohe ,,
37  DUCHESNE Antoine Groupama – FDJ ,,
38  MACHADO Tiago Team Katusha – Alpecin ,,
39  HOWES Alex Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 00:32:00
40  NAESEN Oliver AG2R La Mondiale 00:33:00
41  BUCHMANN Emanuel BORA – hansgrohe 00:34:00
42  BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo 00:36:00
43  GEBREIGZABHIER Amanuel Dimension Data 00:37:00
44  RAVASI Edward UAE-Team Emirates 00:38:00
45  CHERNETSKI Sergei Astana Pro Team ,,
46  POWER Robert Mitchelton-Scott ,,
47  MEURISSE Xandro Wanty – Groupe Gobert 00:39:00
48  VANENDERT Jelle Lotto Soudal ,,
49  SIMON Julien Cofidis, Solutions Crédits ,,
50  DEGAND Thomas Wanty – Groupe Gobert 00:46:00
51  MARTIN Guillaume Wanty – Groupe Gobert 00:48:00
52  NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits ,,
53  BOSWELL Ian Team Katusha – Alpecin 00:49:00
54  BARGUIL Warren Fortuneo – Samsic 00:51:00
55  EIKING Odd Christian Wanty – Groupe Gobert 00:54:00
56  HARDY Romain Fortuneo – Samsic 01:02:00
57  MORENO Daniel Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 01:09:00
58  TOLHOEK Antwan Team LottoNL-Jumbo 01:17:00
59  BOUET Maxime Fortuneo – Samsic 01:18:00
60  MOINARD Amaël Fortuneo – Samsic 01:34:00
61  POWLESS Neilson Team LottoNL-Jumbo 01:35:00
62  MCCARTHY Jay BORA – hansgrohe 01:39:00
63  GEOGHEGAN HART Tao Team Sky ,,
64  GALLOPIN Tony AG2R La Mondiale 01:40:00
65  HOULE Hugo Astana Pro Team 01:44:00
66  KIŠERLOVSKI Robert Team Katusha – Alpecin 02:01:00
67  ARCAS Jorge Movistar Team 02:56:00
68  SMITH Dion Wanty – Groupe Gobert 03:09:00
69  HAUSSLER Heinrich Bahrain Merida Pro Cycling Team 03:12:00
70  SKUJIŅŠ Toms Trek – Segafredo 03:21:00
71  STALNOV Nikita Astana Pro Team 03:55:00
72  GOUGEARD Alexis AG2R La Mondiale 03:58:00
73  VAN BAARLE Dylan Team Sky 04:11:00
74  PERICHON Pierre-Luc Fortuneo – Samsic 04:15:00
75  KUSS Sepp Team LottoNL-Jumbo 04:16:00
76  MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal ,,
77  EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 04:26:00
78  BEVIN Patrick BMC Racing Team 04:41:00
79  RESTREPO Jhonatan Team Katusha – Alpecin 05:04:00
80  PETILLI Simone UAE-Team Emirates 05:16:00
81  PELLIZOTTI Franco Bahrain Merida Pro Cycling Team 05:17:00
82  VERONA Carlos Mitchelton-Scott 05:32:00
83  TEUNISSEN Mike Team Sunweb 05:37:00
84  SÜTTERLIN Jasha Movistar Team 05:41:00
85  COQUARD Bryan Vital Concept Cycling Club 05:44:00
86  TEUNS Dylan BMC Racing Team 06:00:00
87  PAUWELS Serge Dimension Data 06:09:00
88  MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert 06:11:00
89  CUMMINGS Stephen Dimension Data 06:22:00
90  ERVITI Imanol Movistar Team 06:29:00
91  HOWSON Damien Mitchelton-Scott 06:39:00
92  PÖSTLBERGER Lukas BORA – hansgrohe 07:01:00
93  ROWE Luke Team Sky 07:05:00
94  GARCIA CORTINA Ivan Bahrain Merida Pro Cycling Team 07:06:00
95  THOMSON Jay Robert Dimension Data 07:13:00
96  KOCHETKOV Pavel Team Katusha – Alpecin 07:20:00
97  ARASHIRO Yukiya Bahrain Merida Pro Cycling Team 07:21:00
98  DOMONT Axel AG2R La Mondiale 07:27:00
99  CURVERS Roy Team Sunweb 07:34:00
100  KOZHATAYEV Bakhtiyar Astana Pro Team 07:46:00
101  HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits 07:55:00
102  FABBRO Matteo Team Katusha – Alpecin 08:18:00
103  NAVARDAUSKAS Ramunas Bahrain Merida Pro Cycling Team 08:25:00
104  KNOX James Quick-Step Floors 08:38:00
105  COURTEILLE Arnaud Vital Concept Cycling Club 08:52:00
106  SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe 08:54:00
107  TURGIS Anthony Cofidis, Solutions Crédits 09:28:00
108  CANTY Brendan Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 09:30:00
109  LUDVIGSSON Tobias Groupama – FDJ 09:32:00
110  SERRY Pieter Quick-Step Floors 09:33:00
111  TEKLEHAIMANOT Daniel Cofidis, Solutions Crédits 09:42:00
112  FEILLU Brice Fortuneo – Samsic 10:01:00
113  THOMAS Benjamin Groupama – FDJ 10:12:00
114  WYSS Danilo BMC Racing Team 10:27:00
115  CRADDOCK Lawson Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 10:31:00
116  SUTHERLAND Rory UAE-Team Emirates 10:32:00
117  VAN ZYL Johann Dimension Data ,,
118  PACHER Quentin Vital Concept Cycling Club 10:36:00
119  CARRETERO Héctor Movistar Team 11:31:00
120  BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates 11:37:00
121  CAMPENAERTS Victor Lotto Soudal 12:22:00
122  CASTRILLO Jaime Movistar Team 12:40:00
123  JAKOBSEN Fabio Quick-Step Floors 12:45:00
124  MORI Manuele UAE-Team Emirates 12:51:00
125  BRÄNDLE Matthias Trek – Segafredo 13:39:00
126  EDMONDSON Alexander Mitchelton-Scott 13:44:00
127  TERPSTRA Niki Quick-Step Floors 13:50:00
128  ARMIRAIL Bruno Groupama – FDJ 14:42:00
129  GAUDU David Groupama – FDJ 14:49:00
130  PIBERNIK Luka Bahrain Merida Pro Cycling Team 14:57:00
131  BOHLI Tom BMC Racing Team 15:02:00
132  BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert 15:21:00
133  VAN EMDEN Jos Team LottoNL-Jumbo 15:33:00
134  LE BON Johan Vital Concept Cycling Club 15:43:00
135  BOOM Lars Team LottoNL-Jumbo 15:46:00
136  WALLAYS Jelle Lotto Soudal 15:47:00
137  SARAMOTINS Aleksejs BORA – hansgrohe 15:59:00
138  DE TIER Floris Team LottoNL-Jumbo 16:06:00
139  FRÖHLINGER Johannes Team Sunweb 16:17:00
140  PICHON Laurent Fortuneo – Samsic 16:23:00
141  LANGEVELD Sebastian Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale 18:06:00
142  TUSVELD Martijn Team Sunweb 18:07:00
143  DE GENDT Thomas Lotto Soudal 18:18:00
144  RÉZA Kévin Vital Concept Cycling Club 18:47:00
145  MANZIN Lorrenzo Vital Concept Cycling Club 21:58:00
146  REIJNEN Kiel Trek – Segafredo 23:51:00
147  BAUHAUS Phil Team Sunweb 25:02:00
148  ERMENAULT Corentin Vital Concept Cycling Club 25:25:00