fot. Amgen Tour of California

Egan Bernal (Sky) został zwycięzcą klasyfikacji generalnej AMGEN Tour of California. Sprinterski etap w Sacramento dla Fernando Gavirii (Quick – Step Floors).

Ostatnią odsłoną 13. edycji wyścigu w Kalifornii był etap ze startem i metą w Sacramento. Do pokonania były 143 kilometry po zupełnie płaskiej trasie.

Nierówną walkę z peletonem podjęli dziś: Neilson Powless (Team LottoNL-Jumbo), Mikkel Bjerg (Hagens Berman Axeon), Jonathan Clarke (UnitedHealthcare Pro Cycling Team) i Adam De Vos (Rally Cycling).

Na obu dziś lotnych premiach wygrał dziś De Vos, ale peleton trzymał uciekinierów “na krótkiej smyczy”. Sprinterskie ekipy nie chciały pozwolić na odpuszczenie sobie szansy etapowego triumfu.

Duża grupa dogoniła ucieczkę na cztery kilometry przed metą. Finiszowy sprint na ulicach Sacramento fenomenalnie rozegrał Fernando Gaviria  (Quick – Step Floors), który na kresce o błysk szprychy pokonał Maxa Walscheida (Sunweb). Trzeci był Caleb Ewan (Mitchelton – Scott).

Klasyfikację generalną wygrał Egan Bernal (Sky), a Rafał Majka (BORA – hansgrohe) zakończył wyścig na szóstym miejscu.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick Step Floors 3:07:39
2 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:00:00
3 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
4 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:00
5 Miguel Bryon (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:00
6 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:00:00
7 Michael Rice (Aus) Hagens Berman – Axeon 0:00:00
8 Tyler Magner (USA) Rally Cycling 0:00:00
9 Daniel McLay (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
10 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:00:00
11 Ian Garrison (USA) Hagens Berman – Axeon 0:00:00
12 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:00
13 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 0:00:00
14 Sean Bennett (USA) Hagens Berman – Axeon 0:00:00
15 Michal Kolár (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:00
16 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Quick Step Floors 0:00:00
17 Marcel Kittel (GER) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
18 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:00:00
19 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:00:00
20 Kasper Asgreen (Den) Quick Step Floors 0:00:00
21 Adam Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:00:00
22 Alvaro Jose Hodeg Chagui (Col) Quick Step Floors 0:00:00
23 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman – Axeon 0:00:00
24 Laurens De Plus (Bel) Quick Step Floors 0:00:00
25 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:00
26 Cyril Gautier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:00
27 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:00
28 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 0:00:00
29 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:00:00
30 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:00:00
31 Simon Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
32 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
33 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky 0:00:00
34 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:00:00
35 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:00:00
36 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:00:00
37 Paweł Poljański (Pol) Bora – Hansgrohe 0:00:00
38 Rafał Majka (Pol) Bora – Hansgrohe 0:00:00
39 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:00
40 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
41 Rick Zabel (GER) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
42 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling 0:00:00
43 Alex Howes (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
44 Rúben Guerreiro (Por) Trek – Segafredo 0:00:00
45 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:00:00
46 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:00
47 Taylor Phinney (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:00
48 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
49 Oliver Naesen (Bel) Ag2r La Mondiale 0:00:00
50 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:00:00
51 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:00:00
52 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:00:00
53 Neilson Powless (USA) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
54 Robert Britton (Can) Rally Cycling 0:00:00
55 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 0:00:00
56 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:00:00
57 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:00:00
58 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
59 Benoît Cosnefroy (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:16
60 Sepp Kuss (USA) Team LottoNL – Jumbo 0:00:16
61 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:00:16
62 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:00:16
63 William Barta (USA) Hagens Berman – Axeon 0:00:16
64 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:00:16
65 Silvan Dillier (SUI) Ag2r La Mondiale 0:00:16
66 Floris De Tier (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:00:16
67 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:00:16
68 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:00:16
69 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:00:16
70 Roger Kluge (GER) Mitchelton – Scott 0:00:16
71 Serghei Tvetcov (Rou) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:16
72 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates 0:00:16
73 Jhonnatan Narvaez (Ecu) Quick Step Floors 0:00:16
74 Stijn Vandenbergh (Bel) Ag2r La Mondiale 0:00:16
75 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:00:16
76 Ian Boswell (USA) Team Katusha – Alpecin 0:00:16
77 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha – Alpecin 0:00:16
78 Danny Pate (USA) Rally Cycling 0:00:16
79 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin 0:00:16
80 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:16
81 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates 0:00:16
82 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:00:16
83 Juraj Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:16
84 Taylor Eisenhart (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:16
85 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:00:16
86 Nils Politt (GER) Team Katusha – Alpecin 0:00:16
87 Iljo Keisse (Bel) Quick Step Floors 0:00:16
88 John Murphy (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:28
89 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 0:00:39
90 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman – Axeon 0:00:42
91 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:00:51
92 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:51
93 Logan Owen (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:00:51
94 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:00:51
95 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:00:51
96 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:00:51
97 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:01:13
98 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 0:01:13
99 Fabian Lienhard (SUI) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:01:13
100 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:01:13
101 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:01:13
102 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 0:01:21
103 Lawson Craddock (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:01:21
104 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:01:21
105 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:01:21
106 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:21
107 Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data 0:01:33
108 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:01:40
109 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:08
110 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:02:26
111 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:02:34
112 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:00:00

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky 25:34:19
2 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:01:25
3 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:02:14
4 Adam Yates (GBr) Mitchelton – Scott 0:02:16
5 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:02:28
6 Rafał Majka (Pol) Bora – Hansgrohe 0:03:01
7 Brandon McNulty (USA) Rally Cycling 0:03:28
8 Laurens De Plus (Bel) Quick Step Floors 0:03:50
9 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates 0:03:59
10 Mathias Frank (SUI) Ag2r La Mondiale 0:04:01
11 Gavin Mannion (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:05:40
12 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:06:11
13 Antwan Tolhoek (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:07:03
14 Rúben Guerreiro (Por) Trek – Segafredo 0:07:05
15 Neilson Powless (USA) Team LottoNL – Jumbo 0:07:25
16 Robert Britton (Can) Rally Cycling 0:07:33
17 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:07:57
18 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:08:07
19 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:08:10
20 Ian Boswell (USA) Team Katusha – Alpecin 0:08:24
21 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:09:55
22 Matteo Fabbro (Ita) Team Katusha – Alpecin 0:10:16
23 William Barta (USA) Hagens Berman – Axeon 0:10:33
24 Sean Bennett (USA) Hagens Berman – Axeon 0:13:20
25 Cyril Gautier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:14:40
26 Taylor Eisenhart (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:14:55
27 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:15:27
28 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:15:27
29 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:15:40
30 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:16:33
31 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:16:56
32 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates 0:17:02
33 Kasper Asgreen (Den) Quick Step Floors 0:18:25
34 Ivo Oliveira (Por) Hagens Berman – Axeon 0:18:35
35 Paweł Poljański (Pol) Bora – Hansgrohe 0:20:11
36 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 0:20:37
37 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:22:11
38 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:22:12
39 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:22:17
40 Serghei Tvetcov (Rou) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:22:29
41 Floris De Tier (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:23:50
42 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:24:01
43 Sepp Kuss (USA) Team LottoNL – Jumbo 0:24:32
44 Nils Politt (GER) Team Katusha – Alpecin 0:24:45
45 Alex Howes (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:25:58
46 Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data 0:27:24
47 Stijn Vandenbergh (Bel) Ag2r La Mondiale 0:28:10
48 Jhonnatan Narvaez (Ecu) Quick Step Floors 0:29:13
49 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:30:24
50 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 0:30:55
51 Oliver Naesen (Bel) Ag2r La Mondiale 0:32:57
52 Lawson Craddock (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:33:04
53 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:36:14
54 Silvan Dillier (SUI) Ag2r La Mondiale 0:36:32
55 Simon Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:36:34
56 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:36:35
57 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:37:14
58 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:37:58
59 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:40:58
60 Mikkel Bjerg (Den) Hagens Berman – Axeon 0:41:10
61 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:41:31
62 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:42:07
63 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates 0:42:19
64 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick Step Floors 0:42:22
65 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:42:24
66 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:42:42
67 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 0:44:05
68 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:44:19
69 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:44:46
70 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:45:58
71 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton – Scott 0:46:15
72 Ian Garrison (USA) Hagens Berman – Axeon 0:47:54
73 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:47:58
74 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha – Alpecin 0:48:11
75 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:48:16
76 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton – Scott 0:48:34
77 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:48:40
78 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 0:49:41
79 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:50:32
80 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 0:50:47
81 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:50:50
82 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Quick Step Floors 0:51:22
83 Fabian Lienhard (SUI) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:51:41
84 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:52:44
85 Benoît Cosnefroy (Fra) Ag2r La Mondiale 0:54:06
86 Tyler Magner (USA) Rally Cycling 0:54:58
87 Taylor Phinney (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:55:28
88 John Murphy (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:55:37
89 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:55:54
90 Alvaro Jose Hodeg Chagui (Col) Quick Step Floors 0:56:34
91 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:56:41
92 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton – Scott 0:57:13
93 Rick Zabel (GER) Team Katusha – Alpecin 0:57:58
94 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:58:14
95 Daniel McLay (GBr) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 0:58:25
96 Michael Rice (Aus) Hagens Berman – Axeon 0:58:37
97 Iljo Keisse (Bel) Quick Step Floors 0:58:42
98 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:59:00
99 Miguel Bryon (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:59:08
100 Danny Pate (USA) Rally Cycling 0:59:23
101 Roger Kluge (GER) Mitchelton – Scott 0:59:50
102 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 1:00:26
103 Logan Owen (USA) Team EF Education First – Drapac p/b Cannondale 1:01:09
104 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1:01:58
105 Marcel Kittel (GER) Team Katusha – Alpecin 1:02:58
106 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Racing Team 1:03:37
107 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 1:04:23
108 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 1:04:26
109 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 1:04:49
110 Juraj Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 1:05:18
111 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 1:06:12
112 Michal Kolár (Svk) Bora – Hansgrohe 1:08:57