Fot. Groupama-FDJ

Drużyna Groupama-FDJ poinformowała za pośrednictwem Twittera, że podczas 101. edycji Giro d`Italia będzie korzystać z nowej wersji roweru francuskiej marki Lapierre – Xelius SL. 

Na pierwszy rzut oka nowy rower drużyny Groupama-FDJ wygląda na większy i nieco “przekombinowany”. Zamierzeniem było uzyskanie większej aerodynamiczności przy jednoczesnym zachowaniu lekkości oraz komfortu jazdy, dlatego producent “połączył” kilka elementów sprinterskiego Aircode z komfortowym tyłem Xelius SL.

Drużyna udostępniła zdjęcia rowerów należących do dwóch kolarzy drużyny – Georga Preidlera oraz oczywiście jej lidera – Thibaut Pinota. Francuz posiada na górnej rurze unikatową grafikę przedstawiającą najważniejsze zwycięstwa w karierze, nazwy podjazdów oraz ich wysokości podane w metrach.

 

Fot. Groupama-FDJ

W rowerach zamontowany jest osprzęt marki Shimano – Dura-Ace Di2 (oprócz SRM-u w “maszynie” Pinota). Obaj kolarze siedzą na produktach marki Prologo i korzystają z koszyków oraz bidonów Elite.

Fot. Groupama-FDJ

Na powyższym zdjęciu widać nietypowe rozwiązanie budowy ramy w tylnej części znane już z poprzednich wersji Xelius SL – to głównie ten element stanowi o tym, że prezentowany model może wydawać się nieco “dziwny”. Producent twierdzi, że ma to wyeliminować wibracje występujące podczas jazdy i nie mieć wpływu na prowadzenie roweru.

Fot. Groupama-FDJ

Wydaje się, że cechy charakterystyczne Lapierre Xelius SL mogą przypaść do gustu zwłaszcza góralom startującym w wielkim tourze, którzy potrzebują lekkiego i komfortowego roweru.