Boels Dolmans Cycling Team

Holenderka była najlepsza na szutrowych drogach Toskanii. Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) zajęła drugie miejsce!

Panie ścigające się po białych drogach Włoch miały do pokonania 136km, z czego 23.1% (31.4km) stanowiło osiem szutrowych sektorów. Jedną z faworytek była Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM), która w ostatnich latach dwukrotnie znajdowała się już na podium. W składzie Movistaru znalazła się też Małgorzata Jasińska, a tytułu broniła Elisa Longo Borghini (Wiggle High5).

W peletonie od samego początku nie było spokoju – już po 10km od grupy oderwały się Mayuko Hagiwara (Ale Cipollini), Sara Penton (Virtu Cycling) i Katia Ragusa (BePink). Ich przewaga wzrosła nawet do niecałej minuty, ale na pierwszym sektorze szutru z czołówki odpadła Japonka. Dwie pozostałe liderki utrzymały się na czele tylko do końca trzeciego sektora – 40km po starcie gruppo compatto.

Przez następne 30km było dość spokojnie, ale najdłuższy sektor był idealną okazją do ataku. Tym razem ucieczki spróbowały jedne z faworytek – mistrzyni świata Chantal Blaak (Boels-Dolmans), Ellen Van Dijk (Team Sunweb) i Alena Amialiusik (Canyon-SRAM). Przewaga trio wzrosła maksymalnie do około 40 sekund, a długo nie przekraczała kilkudziesięciu metrów. Goniący peleton w międzyczasie zmniejszył się już do około 20 nazwisk.

22.5km przed metą z czołówki odjechała Amialiusik, a Holenderki zostały złapane. Białorusinka po chwili też zrezygnowała i wyglądało na to, że rywalizacja rozpoczyna się “od nowa”. Na przedostatnim sektorze zaatakowały dwie główne faworytki – broniąca tytułu Longo Borghini i Anna Van der Breggen (Boels-Dolmans). Za nimi goniła siedmioosobowa grupka.

Na końcu sektora mistrzyni Olimpijska mocniej docisnęła i urwała Włoszkę. Z każdym kilometrem Holenderka powiększała przewagę i na ostatnim sektorze miała już minutę zapasu. Tymczasem do słabnącej Longo Borghini dojechała Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM).

Do samego końca sytuacja się nie zmieniła – zawodniczka Boels-Dolmans utrzymała przewagę, a za jej plecami walkę o drugą lokatę wygrała Polka powtarzając wynik sprzed roku i dwóch lat. Trzecia była obrończyni tytułu Longo Borghini, a czwarta Chantal Blaak (Boels-Dolmans).

TOP10:

  1. Anna Van der Breggen (Boels-Dolmans)
  2. Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) +49″
  3. Elisa Longo Borghini (Wiggle-High5) +59″
  4. Chantal Blaak (Boels-Dolmans) +1’32”
  5. Lucy Kennedy (Mitchelton-Scott) +1’32”
  6. Janneke Ensing (Ale Cipollini) +1’37”
  7. Amanda Spratt (Mitchelton-Scott) +1’41”
  8. Ashleigh Moolman-Pasio (Cervelo Bigla) +2’25”
  9. Ellen Van Dijk (Sunweb) +2’36”
  10. Cecilie Uttrup Ludwig (Cervelo Bigla) +2’50”