fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Organizatorzy Wielkiej Pętli zastanawiają się nad zrezygnowaniem z hostess wręczających nagrody najlepszym zawodnikom.

W zeszłym roku podobną decyzję podjęli szefowie Vuelta a Espana – w Hiszpanii tzw. “podium girls” zostały zastąpione przez elegancko ubranych mężczyzn i kobiety. W ostatnim czasie z zatrudniania hostess zrezygnowała też Formuła 1. Wydarzenia mają związek z coraz większymi głosami mówiącymi o uprzedmiatawianiu kobiet i traktowaniu ich jako “atrakcję”.

W ostatnich kilku latach pojawiło się zaledwie kilka incydentów z udziałem hostess – w 2013 roku Peter Sagan uszczypnął Maję Leye podczas dekoracji zwycięzcy Fabiana Cancellary, a w zeszłym roku Jan Bakelants musiał przepraszać za stwierdzenie, że podczas Tour de France przydałyby mu się prezerwatywy, bo “nigdy nie wiadomo gdzie znajdą się hostessy”.

Przed wielkimi tourami z hostess rezygnowały mniejsze wyścigi – Tour Down Under podczas dekoracji zatrudnia juniorów, a niektóre kobiece wyścigi (tak było też na Tour de Pologne) wykorzystują panów. Według informacji cyclingnews jeśli Tour de France zrezygnuje z hostess, to Giro d’Italia będzie jedynym Wielkim Tourem, w którym obecne będą podium girls. Mauro Vegni stwierdził jednak, że rezygnacja jest “tymczasowym trendem” i Włosi nie podejmą tego kroku.