© Unipublic/Photogomez Sport

Chris Froome (Team Sky), mimo że podczas Vuelta a España 2017 dwukrotnie przekroczył dozwoloną dawkę stężenia salbutamolu w moczu, inauguruje sezon w wyścigu Ruta del Sol. Startowi Brytyjczyka towarzyszą kontrowersje, a dyrektor wyścigu deklaruje, że nie zapewni mu dodatkowej ochrony. 

Jakby mało było kontrowersji, Froome rozpoczyna ściganie wiedząc, że jego sprawą w najbliższych dniach najprawdopodobniej zajmie się Trybunał Antydopingowy UCI. Drużyna Sky nie odniosła się do informacji największej włoskiej gazety sportowej, mimo że wcześniej ta prawidłowo donosiła, że Chris Froome rozpocznie sezon w wyścigu Ruta del Sol. Z zapytaniem do UCI zwrócił się z kolei portal Cyclingnews, ale Unia również milczy.

Według światowej prasy, Team Sky nieustannie współpracuje z Międzynarodową Unią Kolarską, starając się dostarczyć informacje popierające tezę, że tak duże przekroczenie normy stężenia salbutamolu w moczu Froome`a nie wynikało z celowego stosowania tego leku na astmę, lecz z pracy jego organizmu. Według francuskiego dziennika “L`Equipe” linia obrony Brytyjczyków polega na twierdzeniu, że nerki Froome`a “magazynowały” salbutamol, aż wreszcie na felernym siedemnastym etapie, wydaliły jego całą ilość.

Z kolei gazety “Daily Mail” i “The Times” uważają, że Froome zatrudnił londyńskiego prawnika Mike`a Morgana, którego klientami byli w przeszłości między innymi Lizzie Deignan, Sergio Henao, Alberto Contador i Johan Bruyneel. Morgan został laureatem nagrody dla najlepszego sportowego prawnika Who`s Who Legal Awards.

Na Costa del Sol jest dziennikarka “The Guardian” Martha Kelner, która wraz z dziennikarzem “Le Monde” ujawniła skrywany wcześniej zarówno przez UCI, jak i przez Team Sky fakt pozytywnego wyniku kontroli antydopingowej Chrisa Froome`a. Kelner donosi, że czterokrotny zwycięzca Tour de France przybył do Cala de Mijas, skąd wystartuje pierwszy etap, we wtorek późnym wieczorem, zatem nie wziął udziału w poprzedzającej wyścig konferencji prasowej. W tym miejscu warto odnotować, że na tegoroczną edycję Ruta del Sol o akredytacje ubiegało się trzy razy więcej dziennikarzy niż w ubiegłym roku.

Mimo że dyrektor wyścigu Ruta del Sol, Joaquin Cuevas z otwartymi ramionami wita Froome`a w Andaluzji, to obecność Brytyjczyka budzi wiele kontrowersji. Według “Guardiana” lider Sky porozmawia z dziennikarzami przed startem pierwszego etapu.

Cuevas dodaje, że nie zapewni Chrisowi Froome`owi dodatkowej ochrony, ponieważ po pierwsze, Brytyjczyk uważa, że jest to niepotrzebne, a po drugie, bo kolarstwo w Andaluzji nie jest popularne.

Kolarze w Andaluzji nie są znani, ponieważ w tym regionie nikt nie jeździ na rowerze. To najważniejszy region turystyczny w Hiszpanii

– powiedział Cuevas dziennikowi “The Guardian”.