Bora-hansgrohe

Chociaż ekipa Bora-hansgrohe dokonała w tym roku jednych z najbardziej interesujących transferów, podczas oficjalnej prezentacji w niemieckim Schiltach najjaśniej świeciła gwiazda Petera Sagana. Spotykając się ze zgromadzonymi tam dziennikarzami, trzykrotny mistrz świata opowiedział o byciu ojcem, wzmocnieniach drużyny i celach na nadchodzący sezon.

Słowak po raz pierwszy opowiedział o tym, jak zmieniło się jego życie po przyjściu na świat pierwszego dziecka i o wpływie nowej sytuacji rodzinnej na pełnienie obowiązków zawodowego kolarza.

Po mistrzostwach świata dużo czasu spędzałem w domu. Oczekiwaliśmy Marlona, a kiedy się urodził, byłem w domu jeszcze przez miesiąc. Trenowałem w tym czasie, po czym z powrotem zacząłem podróżować. Byłam w Ameryce, teraz przyjechałem tutaj. Rozpoczyna się nowy sezon, a ja muszę nauczyć się łączyć obowiązki rodzinne i zawodowe.

Narodziny dziecka były wyjątkową chwilą i wiązały się z nowymi uczuciami, których nie zaznałem od wielu lat. To było coś szczególnego i po upływie ponad miesiąca cały czas takie jest. Wracając do odmienionego domu, cały czas muszę robić swoje i cały czas się tego uczę.

Jakim ojcem zamierza być zatem Peter Sagan?

Jeszcze tego nie wiem. Chcę być dobrym ojcem, ale pewnie przyjdą też chwilę, w których będę musiał być dla niego bardzo surowy. Przyszłość pokaże. Teraz cała odpowiedzialność spoczywa na jego mamie, to jej życie zostało wywrócone do góry nogami. To będzie się jednak zmieniać i myślę, że każdy okres w jego życiu będzie inny.

Kiedy mistrz świata zapytany został o cele na nadchodzący sezon, spodziewaliśmy się płynnego przejścia do tematyki związanej bezpośrednio z kolarstwem, jednak on nazwiązał jeszcze raz do poprzedniego wątku.

Być dobrym ojcem,

– odpowiedział bez jakiegokolwiek zawahania.

Mimo tego w przyszłym roku kampania wiosennych wyścigów klasycznych ponownie stanowić będzie centralny punkt jego sezonu, a Sagan polegać w niej będzie mógł na silniejszej niż kiedykolwiek wcześniej drużynie.

Mamy nowych, mocnych zawodników. Niektórzy z nich, jak Davide Formolo i Peter Kennaugh, są góralami. Podpisaliśmy jednak kontrakt również z Danielem Ossem, z którym łączą mnie bardzo dobre wspomnienia z czasów jazdy dla Liquigasu, który jest bardzo dobrym specjalistą od wyścigów jednodniowych i potrafi doskonale czytać wydarzenia na trasie. Będzie bardzo cenny.

Słowak odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, co Greg Van Avermaet myśli o tym transferze. Zapytany natomiast o swoją własną pracę nad kolarskim rzemiosłem, wyraźnie dał do zrozumienia, że na obecnym etapie stawia już niemal wyłącznie na zdobywanie kolejnych doświadczeń i rozwój w sferze mentalnej, nie wprowadzając większych zmian czy innowacji w zakresie fizycznego przygotowania do rywalizacji.

Każdy wyścig oznacza nowe doświadczenia i każdego dnia uczę się czegoś nowego.

Jeśli poprawisz jeden parametr, straci na tym inny – wszystko sprowadza się do znalezienia idealnej równowagi i decyzji, czy jest się skłonnym rozwinąć jedną rzecz kosztem drugiej.

Na koniec padło pytanie o decyzję UCI w sprawie wykluczenia Sagana z dalszego udziału w Tour de France po kontakcie z Markiem Cavendishem. Jak zwykle doszukując się we wszystkim pozytywnych aspektów, mistrz świata zwrócił przede wszystkim uwagę na rozwój, do którego ta niefortunna sytuacja ma się przyczynić.

To bardzo dobra wiadomość i cieszę się, że wszystko zakończyło się w ten sposób. Muszę podziękować ekipie Bora-hansgrohe za wsparcie podczas całego postępowania. To wpłynęło na mój wizerunek, jednak ostatecznie uzyskałem potwierdzenie, że nie jestem złym facetem, a UCI obiecała poprawę. Cieszę się z tego.

Powiedziano mi, że grono obecnych na wyścigach sędziów ma się powiększyć. Będą mogli oglądać powtórki na dużym ekranie i w zwolnionym tempie.

Mój wizerunek nie został zniszczony, ponieważ ludzie są wystarczająco bystrzy, by sami obejrzeć powtórki na YouTube. Otrzymanie oficjalnego werdyktu jest jednak pozytywnym zamknięciem tej sprawy.

 

Udział w oficjalnej prezentacji drużyny BORA-hansgrohe przed sezonem 2018 był możliwy dzięki uprzejmości Hansgrohe Polska.