Tour of Hainan

Nowozelandczyk samotnie przejechał ostatnie 14km i cieszył się z ładnego sukcesu. Klasyfikacja końcowa trafiła w ręce Jacopo Mosci (Wilier Triestina – Selle Italia), zwycięzcy królewskiego etapu.

Ostatniego dnia rywalizacji kolarze mieli do pokonania 153.8km z Lingshui do Wanning Xinglong. Niewielkie różnice w klasyfikacji generalnej sprawiły, że nie zapowiadało się, by był to “etap przyjaźni”.

Pierwsza ucieczka pojawiła się zaraz po starcie, ale peleton skasował odjazd już po 11km. Na kolejnych kilometrach pojawiały się kolejne akcje (m.in. 13-osobowej grupy) i tak naprawdę nikomu nie udało się uzyskać więcej niż minuty przewagi. Najdłużej z przodu utrzymali się Alexis Cartier (H&R Block Pro Cycling), Paolo Simion (Bardiani-CSF), Michael Sheehan (Jelly Belly) i Rinier Honig (Vorarlberg).

15.5km przed metą ucieczka się rozpadła i z przodu zostali tylko Cartier i Sheehan. Peleton prowadzony przez ekipę Kolss zbliżał się jednak bardzo szybko i “skasował” harcowników na premii górskiej. Tuż za szczytem zaatakował Joseph Cooper (IsoWhey), a za jego plecami próbę zerwania lidera podjął Marc de Maar (Hengxiang). Jacopo Mosca (Wilier Triestina – Selle Italia) jechał jednak jak przyklejony do Holendra.

Przyspieszenia mocno porwały stawkę, a problemy miał Jakub Mareczko (Wilier Triestina – Selle Italia). Zwycięzca pięciu etapów uczestniczył w kraksie i musiał gonić rozpędzonych rywali. Tymczasem Nowozelandczyk utrzymywał niewielką przewagę nad pierwszą częścią peletonu. 4km przed metą doskoczyli do niego Mikel Aristi (Delko Marseille Provence KTM) i Rick Van Breda (Monkey Town). Dwójka spróbowała kilku zrywów i… odpuściła jazdę z Cooperem.

Mistrz Nowej Zelandii utrzymywał równe, bardzo mocne tempo do samego końca i cieszył się z wygranej. Za jego plecami z peletonu finiszowali Emils Liepins (Delko Marseille Provence KTM) i Mykhaylo Kononenko (Kolss). To oznaczało, że cały wyścig trafił w ręce Jacopo Mosci (Wilier Triestina-Selle Italia).

Wyniki dziewiątego etapu:

1 Joseph Cooper (NZl) IsoWhey Sports – SwissWellness 3:31:16
2 Emils Liepins (Lat) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:01
3 Andriy Kulyk (Ukr) Kolss Cycling Team 0:00:01
4 Dylan Page (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:01
5 Marco Zanotti (Ita) Monkey Town Continental Team 0:00:01
6 Ivar Slik (Ned) Monkey Town Continental Team 0:00:01
7 Lukas Spengler (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:01
8 Polychronis Tzortzakis (Gre) RTS – Monton Racing Team 0:00:01
9 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Team Ukyo 0:00:01
10 Mirco Maestri (Ita) Bardiani – CSF 0:00:01
11 Martin Meiler (GER) Team Vorarlberg 0:00:01
12 Zsolt Dér (Hun) Team Vorarlberg 0:00:01
13 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:01
14 Enrico Barbin (Ita) Bardiani – CSF 0:00:01
15 Robbie Hucker (Aus) IsoWhey Sports – SwissWellness 0:00:01
16 Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling Team 0:00:01
17 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 0:00:01
18 Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team 0:00:01
19 Paolo Lunardon (Ita) RTS – Monton Racing Team 0:00:01
20 Gordian Banzer (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:01
21 Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team 0:00:01
22 Martin Laas (Est) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:01
23 Patrick Schelling (SUI) Team Vorarlberg 0:00:01
24 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:01
25 Jason Lea (Aus) IsoWhey Sports – SwissWellness 0:00:01
26 Thierry Hupond (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:01
27 Chris Prendergast (Can) H&R Block Pro Cycling Team 0:00:01
28 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:00:01
29 Justin Paroz (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:01
30 Marc De Maar (Ned) Hengxiang Cycling Team 0:00:01
31 Robert Stannard (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:01
32 Dimitri Bussard (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:01
33 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:01
34 Maarten De Jonge (Ned) Monkey Town Continental Team 0:00:01
35 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 0:00:01
36 Gian Friesecke (SUI) Team Vorarlberg 0:00:01
37 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk 0:00:01
38 Benjamin Prades Reverter (Esp) Team Ukyo 0:00:01
39 Sam Crome (Aus) IsoWhey Sports – SwissWellness 0:00:01
40 Jai Hindley (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:01
41 Martin Schäppi (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:01
42 Jordan Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis 0:00:01
43 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani – CSF 0:00:01
44 Oscar Pujol Munoz (Esp) Team Ukyo 0:00:01
45 Martin Lavric (Slo) Attaque Team Gusto 0:00:01
46 Jianpeng Liu (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:00:01
47 Sven Van Luijk (Ned) Monkey Town Continental Team 0:00:01
48 Serghei Tvetcov (Rou) Jelly Belly p/b Maxxis 0:00:01
49 Fabian Lienhard (SUI) Team Vorarlberg 0:00:01
50 Joab Schneiter (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:11
51 Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team 0:00:14
52 Sergiy Grechyn (Ukr) Hainan Jilun Cycling Team 0:00:14
53 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:19
54 Jonathan Couanon (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:29
55 Mingrun Chen (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:00:35
56 Oleksandr Polivoda (Ukr) Kolss Cycling Team 0:00:35
57 Yadong Wang (Chn) Beijing XDS – Innova Cycling Team 0:00:35
58 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:00:35
59 Bo Wang (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:00:35
60 Jiankun Liu (Chn) Mitchelton – Scott 0:00:35
61 Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:01:00
62 Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling Team 0:01:03
63 Radoslav Konstantinov (Bul) Hainan Jilun Cycling Team 0:01:21
64 Stephan Bakker (Ned) Monkey Town Continental Team 0:01:21
65 Rick Van Breda (Ned) Monkey Town Continental Team 0:02:07
66 Cristian Andres Peña Meneses (Col) RTS – Monton Racing Team 0:02:13
67 Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team 0:02:13
68 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis 0:02:13
69 Alexis Cartier (Can) H&R Block Pro Cycling Team 0:02:13
70 Zheng Zhang (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:02:13
71 Wen Chung Huang (Tpe) Attaque Team Gusto 0:02:13
72 Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Hainan Jilun Cycling Team 0:02:13
73 Juan Jose De Jesus Carrero Acosta (Col) Hainan Jilun Cycling Team 0:02:13
74 Reid McClure (Can) Team Novo Nordisk 0:02:13
75 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:02:13
76 Reinier Honig (Ned) Team Vorarlberg 0:02:13
77 Benjamin Dyball (Aus) Delko – Marseille Provence KTM 0:02:13
78 Marco Maronese (Ita) Bardiani – CSF 0:02:13
79 Joris Blokker (Ned) Monkey Town Continental Team 0:02:13
80 Andrii Bratashchuk (Ukr) Kolss Cycling Team 0:02:13
81 Samuel Jenner (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:13
82 Rodrigo Araque Lorente (Esp) Team Ukyo 0:02:13
83 Lukas Meiler (GER) Team Vorarlberg 0:02:13
84 Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team 0:02:13
85 Mikel Aristi Gardoki (Esp) Delko – Marseille Provence KTM 0:02:24
86 Hang Shi (Chn) Giant Cycling Team 0:03:51
87 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:06:05
88 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:07:55
89 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina – Selle Italia 0:07:55
90 Luca Raggio (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:07:55
91 Simone Sterbini (Ita) Bardiani – CSF 0:07:55
DNF Tanzou Tokuda (Jpn) Team Ukyo
DNF Eiichi Hirai (Jpn) Team Ukyo
DNF Abdullojon Akparov (Uzb) Beijing XDS – Innova Cycling Team
DNF Meng Yan (Chn) Hengxiang Cycling Team

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 36:41:27
2 Benjamin Prades Reverter (Esp) Team Ukyo 0:00:03
3 Emils Liepins (Lat) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:05
4 Marco Zanotti (Ita) Monkey Town Continental Team 0:00:06
5 Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team 0:00:06
6 Marc De Maar (Ned) Hengxiang Cycling Team 0:00:08
7 Jianpeng Liu (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:00:15
8 Patrick Schelling (SUI) Team Vorarlberg 0:00:20
9 Oscar Pujol Munoz (Esp) Team Ukyo 0:00:20
10 Robbie Hucker (Aus) IsoWhey Sports – SwissWellness 0:00:21
11 Gordian Banzer (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:21
12 Dimitri Bussard (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:21
13 Jai Hindley (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:21
14 Thierry Hupond (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:21
15 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:00:21
16 Jordan Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis 0:00:25
17 Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team 0:00:30
18 Justin Paroz (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:52
19 Maarten De Jonge (Ned) Monkey Town Continental Team 0:00:57
20 Joseph Cooper (NZl) IsoWhey Sports – SwissWellness 0:01:28
21 Ivar Slik (Ned) Monkey Town Continental Team 0:01:52
22 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani – CSF 0:01:54
23 Gian Friesecke (SUI) Team Vorarlberg 0:01:55
24 Sam Crome (Aus) IsoWhey Sports – SwissWellness 0:02:04
25 Mirco Maestri (Ita) Bardiani – CSF 0:03:06
26 Joab Schneiter (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:03:20
27 Bo Wang (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:03:20
28 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Delko – Marseille Provence KTM 0:03:28
29 Chris Prendergast (Can) H&R Block Pro Cycling Team 0:03:42
30 Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team 0:03:42
31 Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:04:16
32 Mingrun Chen (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:04:26
33 Andrii Bratashchuk (Ukr) Kolss Cycling Team 0:04:58
34 Robert Stannard (Aus) Mitchelton – Scott 0:05:48
35 Radoslav Konstantinov (Bul) Hainan Jilun Cycling Team 0:06:30
36 Fabian Lienhard (SUI) Team Vorarlberg 0:07:52
37 Jason Lea (Aus) IsoWhey Sports – SwissWellness 0:07:52
38 Serghei Tvetcov (Rou) Jelly Belly p/b Maxxis 0:07:57
39 Martin Schäppi (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:08:27
40 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:09:13
41 Marco Maronese (Ita) Bardiani – CSF 0:09:52
42 Cristian Andres Peña Meneses (Col) RTS – Monton Racing Team 0:10:04
43 Sergiy Grechyn (Ukr) Hainan Jilun Cycling Team 0:14:48
44 Oleksandr Polivoda (Ukr) Kolss Cycling Team 0:18:19
45 Ilia Koshevoy (Blr) Wilier Triestina – Selle Italia 0:21:15
46 Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team 0:21:32
47 Rodrigo Araque Lorente (Esp) Team Ukyo 0:22:55
48 Sven Van Luijk (Ned) Monkey Town Continental Team 0:23:26
49 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 0:25:05
50 Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team 0:25:37
51 Enrico Barbin (Ita) Bardiani – CSF 0:26:45
52 Reinier Honig (Ned) Team Vorarlberg 0:26:46
53 Juan Jose De Jesus Carrero Acosta (Col) Hainan Jilun Cycling Team 0:27:17
54 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Team Ukyo 0:27:25
55 Yadong Wang (Chn) Beijing XDS – Innova Cycling Team 0:29:12
56 Andriy Kulyk (Ukr) Kolss Cycling Team 0:29:39
57 Mikel Aristi Gardoki (Esp) Delko – Marseille Provence KTM 0:29:51
58 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk 0:30:07
59 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:30:08
60 Jiankun Liu (Chn) Mitchelton – Scott 0:33:25
61 Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling Team 0:33:39
62 Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Hainan Jilun Cycling Team 0:34:04
63 Dylan Page (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:34:06
64 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 0:34:16
65 Lukas Spengler (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:34:16
66 Wen Chung Huang (Tpe) Attaque Team Gusto 0:34:36
67 Luca Raggio (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:34:51
68 Simone Sterbini (Ita) Bardiani – CSF 0:35:15
69 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis 0:36:26
70 Samuel Jenner (Aus) Mitchelton – Scott 0:36:52
71 Jonathan Couanon (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:36:56
72 Zsolt Dér (Hun) Team Vorarlberg 0:37:55
73 Lukas Meiler (GER) Team Vorarlberg 0:38:42
74 Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling Team 0:39:09
75 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:39:44
76 Martin Laas (Est) Delko – Marseille Provence KTM 0:40:30
77 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina – Selle Italia 0:41:08
78 Zheng Zhang (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:41:15
79 Reid McClure (Can) Team Novo Nordisk 0:41:21
80 Benjamin Dyball (Aus) Delko – Marseille Provence KTM 0:41:32
81 Stephan Bakker (Ned) Monkey Town Continental Team 0:42:19
82 Martin Meiler (GER) Team Vorarlberg 0:42:27
83 Joris Blokker (Ned) Monkey Town Continental Team 0:43:05
84 Hang Shi (Chn) Giant Cycling Team 0:43:19
85 Rick Van Breda (Ned) Monkey Town Continental Team 0:43:46
86 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:46:06
87 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:48:53
88 Alexis Cartier (Can) H&R Block Pro Cycling Team 0:52:20
89 Polychronis Tzortzakis (Gre) RTS – Monton Racing Team 0:54:17
90 Paolo Lunardon (Ita) RTS – Monton Racing Team 0:56:22
91 Martin Lavric (Slo) Attaque Team Gusto 0:57:34