Foto: Tarmo Haud

Zwycięstwem Karla Patricka Lauka (Estonia) zakończył się pierwszy etap Tour of Estonia. Na wysokim, 4. miejscu rywalizację zakończył Paweł Franczak (Hurom).

Pierwszy odcinek wyścigu, co nie powinno specjalnie nikogo dziwić, był zupełnie płaski i liczył ponad 211 kilometrów. Sprzyjało to spokojnej, powolnej jeździe, która potrafi uśpić peleton.

Kolarze postanowili jednak rozegrać etap w inny sposób. Tempo od początku było bardzo wysokie, a średnia dwóch pierwszych godzin przekraczała 50 km/h. Do decydującej akcji doszło na szutrowym odcinku 130 kilometrów po starcie. Wówczas peleton mocno się porwał, a w pierwszej grupie znalazło się naprawdę niewielu kolarzy. W finałowym sprincie najlepszy okazał się Patrick Karl Lauk (Estonia), który pokonał Deinsa Kanepeisa (Rietumu – Banka) i Hampusa Anderberga (Szwecja). Na czwartym miejscu finiszował najlepszy z Polaków, Paweł Franczak (Hurom). Lauk został też liderem wyścigu.

Wyniki pierwszego etapu:

1 LAUK Karl Patrick (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 4:26:54
2 KANEPEJS Deins (LAT) RIETUMU BANKA-RIGA 0:00:00
3 ANDERBERG Hampus (SWE) NATIONAL TEAM SWEDEN 0:00:00
4 FRANCZAK Pawel (POL) TEAM HUROM 0:00:00
5 RÄIM Mihkel (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 0:00:18
6 BOGDANOVICS Maris (LAT) RIETUMU BANKA-RIGA 0:00:18
7 PRUUS Peeter (EST) RIETUMU BANKA-RIGA 0:00:28
8 VAHTRA Norman (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 0:00:45
9 JOEÄÄR Gert (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 0:00:45
10 PERON Andrea (ITA) TEAM NOVO NORDISK 0:00:47
11 LAAS Martin (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 0:00:57
12 WILSON Edvin (SWE) NATIONAL TEAM SWEDEN 0:01:16
13 POLI Umberto (ITA) TEAM NOVO NORDISK 0:01:16
14 AHLSTRAND    Jonas (SWE) NATIONAL TEAM SWEDEN 0:01:16
15 LUDVIGSSON Fredrik (SWE) NATIONAL TEAM SWEDEN 0:01:20
16 KARALIOK Yauheni (BLR) MINSK CYCLING CLUB 0:04:33
17 VALOGNES Quentin (FRA) TEAM NOVO NORDISK 0:04:33
18 LIEPINS Emils (LAT) RIETUMU BANKA-RIGA 0:04:33
19 LATON Eryk (POL) TEAM HUROM 0:04:33
20 DZERVUS Darijus (LTU) NATIONAL TEAM LITHUANIA 0:04:33
21 ANIOLKOWSKI Stanislaw (POL) TEAM HUROM 0:04:33
22 SOLTASIUK Vladyslav (UKR) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:33
23 BECIS Armands (LAT) RIETUMU BANKA-RIGA 0:04:33
24 VENDELIN Karl-Arnold (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 0:04:33
25 BANASZEK Norbert (POL) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:33
26 NURMI Roope (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:04:33
27 LAŠINIS Venantas (LTU) STAKI – TECHNORAMA 0:04:33
28 LUKSEVICS Viesturs (LAT) RIETUMU BANKA-RIGA 0:04:33
29 MALYNIVSKYI Vasyl (UKR) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:33
30 JANSSEN Yannick (NED) MEMIL PRO CYCLING 0:04:33
31 MONCORGÉ Pierre (FRA) MEMIL PRO CYCLING 0:04:33
32 VORGANOV Eduard (RUS) MINSK CYCLING CLUB 0:04:33
33 LUNDER Nikolai Tefre (NOR) MEMIL PRO CYCLING 0:04:33
34 RAMANAU Raman (BLR) MINSK CYCLING CLUB 0:04:33
35 NISU Oskar (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 0:04:33
36 TSISHKOU Raman (BLR) MINSK CYCLING CLUB 0:04:33
37 MIGDAL Wojciech (POL) TEAM HUROM 0:04:33
38 SHEMETAU Mikhail (BLR) MINSK CYCLING CLUB 0:04:33
39 VAINIONPÄÄ Oskari (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:04:33
40 BONDARENKO Pavlo (UKR) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:33
41 BANASZEK Adrian (POL) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:33
42 PUNKRYS Kasparas (LTU) STAKI – TECHNORAMA 0:04:33
43 MUZYCHKIN Anton (BLR) MINSK CYCLING CLUB 0:04:33
44 CHERHAL Corentin (FRA) TEAM NOVO NORDISK 0:04:33
45 BRATASHCHUK Andrii (UKR) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:33
46 MATYSIAK Bartlomiej (POL) TEAM HUROM 0:04:33
47 CLANCY Stephen (IRL) TEAM NOVO NORDISK 0:04:33
48 SKORENKO Mykyta (UKR) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:33
49 LUNDER Mikkel Tefre (NOR) MEMIL PRO CYCLING 0:04:33
50 FRANCZAK Wojciech (POL) TEAM HUROM 0:04:33
51 KAISLAVUO Jesse (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:04:33
52 DE KEIJZER Gerd (NED) TEAM NOVO NORDISK 0:04:33
53 MCCLURE Reid (CAN) TEAM NOVO NORDISK 0:04:33
54 VOSEKALNS Andris (LAT) RIETUMU BANKA-RIGA 0:04:33
55 TOMASIAK Konrad (POL) TEAM HUROM 0:04:33
56 KULYK Andriy (UKR) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:33
57 KAUPAS Gediminas (LTU) STAKI – TECHNORAMA 0:04:33
58 BENGTSSON Filip (SWE) NATIONAL TEAM SWEDEN 0:04:33
59 KASTEMYR Pontus (SWE) NATIONAL TEAM SWEDEN 0:04:33
60 HÄNNINEN Aleksi (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:04:33
61 UUSIPERHE Jesse (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:04:33
62 GUTEK Mikolaj (POL) TEAM HUROM 0:04:42
63 BENGTSSON Ludvig (SWE) NATIONAL TEAM SWEDEN 0:04:54
64 SISKEVICIUS Paulius (LTU) STAKI – TECHNORAMA 0:05:13
65 PYYKKÖNEN Aimo (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:12:23
66 SIDEIKIS Povilas (LTU) NATIONAL TEAM LITHUANIA 0:15:44
67 PIKKARAINEN Timo (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:15:44
68 GEMBECKAS Tomas (LTU) STAKI – TECHNORAMA 0:15:44
69 HETHERINGTON Ben (GBR) MEMIL PRO CYCLING 0:15:44
70 SEPPÄ Lauri (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:15:44
71 KANERVA Hiski (FIN) MEMIL PRO CYCLING 0:19:48
72 RACIUNAS Mykolas (LTU) STAKI – TECHNORAMA 0:20:23
73 PUNG Peeter (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 0:20:23
DNF BENHAMOUDA Mehdi (FRA) TEAM NOVO NORDISK
DNF RUBENIS Klavs (LAT) RIETUMU BANKA-RIGA
DNF TALACKA Lukas (LTU) NATIONAL TEAM LITHUANIA
DNF VIDEIKA Airidas (LTU) NATIONAL TEAM LITHUANIA
DNF GLIAUDELIS Arunas (LTU) NATIONAL TEAM LITHUANIA
DNF JANKAUSKAS Matas (LTU) STAKI – TECHNORAMA

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 LAUK Karl Patrick (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 4:26:44
2 KANEPEJS Deins (LAT) RIETUMU BANKA-RIGA 0:00:03
3 ANDERBERG Hampus (SWE) NATIONAL TEAM SWEDEN 0:00:06
4 FRANCZAK Pawel (POL) TEAM HUROM 0:00:08
5 RÄIM Mihkel (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 0:00:22
6 BOGDANOVICS Maris (LAT) RIETUMU BANKA-RIGA 0:00:28
7 PRUUS Peeter (EST) RIETUMU BANKA-RIGA 0:00:38
8 VAHTRA Norman (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 0:00:55
9 JOEÄÄR Gert (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 0:00:55
10 PERON Andrea (ITA) TEAM NOVO NORDISK 0:00:57
11 LAAS Martin (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 0:01:07
12 WILSON Edvin (SWE) NATIONAL TEAM SWEDEN 0:01:26
13 POLI Umberto (ITA) TEAM NOVO NORDISK 0:01:26
14 AHLSTRAND    Jonas (SWE) NATIONAL TEAM SWEDEN 0:01:26
15 LUDVIGSSON Fredrik (SWE) NATIONAL TEAM SWEDEN 0:01:30
16 LIEPINS Emils (LAT) RIETUMU BANKA-RIGA 0:04:42
17 KARALIOK Yauheni (BLR) MINSK CYCLING CLUB 0:04:43
18 VALOGNES Quentin (FRA) TEAM NOVO NORDISK 0:04:43
19 LATON Eryk (POL) TEAM HUROM 0:04:43
20 DZERVUS Darijus (LTU) NATIONAL TEAM LITHUANIA 0:04:43
21 ANIOLKOWSKI Stanislaw (POL) TEAM HUROM 0:04:43
22 SOLTASIUK Vladyslav (UKR) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:43
23 BECIS Armands (LAT) RIETUMU BANKA-RIGA 0:04:43
24 VENDELIN Karl-Arnold (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 0:04:43
25 BANASZEK Norbert (POL) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:43
26 NURMI Roope (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:04:43
27 LAŠINIS Venantas (LTU) STAKI – TECHNORAMA 0:04:43
28 LUKSEVICS Viesturs (LAT) RIETUMU BANKA-RIGA 0:04:43
29 MALYNIVSKYI Vasyl (UKR) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:43
30 JANSSEN Yannick (NED) TEAM NOVO NORDISK 0:04:43
31 MONCORGÉ Pierre (FRA) MEMIL PRO CYCLING 0:04:43
32 VORGANOV Eduard (RUS) MINSK CYCLING CLUB 0:04:43
33 LUNDER Nikolai Tefre (NOR) MEMIL PRO CYCLING 0:04:43
34 RAMANAU Raman (BLR) MINSK CYCLING CLUB 0:04:43
35 NISU Oskar (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 0:04:43
36 TSISHKOU Raman (BLR) MINSK CYCLING CLUB 0:04:43
37 MIGDAL Wojciech (POL) TEAM HUROM 0:04:43
38 SHEMETAU Mikhail (BLR) MINSK CYCLING CLUB 0:04:43
39 VAINIONPÄÄ Oskari (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:04:43
40 BONDARENKO Pavlo (UKR) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:43
41 PUNKRYS Kasparas (LTU) STAKI – TECHNORAMA 0:04:43
42 MUZYCHKIN Anton (BLR) MINSK CYCLING CLUB 0:04:43
43 CHERHAL Corentin (FRA) TEAM NOVO NORDISK 0:04:43
44 BRATASHCHUK Andrii (UKR) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:43
45 MATYSIAK Bartlomiej (POL) TEAM HUROM 0:04:43
46 CLANCY Stephen (IRL) TEAM NOVO NORDISK 0:04:43
47 SKORENKO Mykyta (UKR) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:43
48 LUNDER Mikkel Tefre (NOR) MEMIL PRO CYCLING 0:04:43
49 FRANCZAK Wojciech (POL) TEAM HUROM 0:04:43
50 KAISLAVUO Jesse (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:04:43
51 DE KEIJZER Gerd (NED) TEAM NOVO NORDISK 0:04:43
52 MCCLURE Reid (CAN) TEAM NOVO NORDISK 0:04:43
53 VOSEKALNS Andris (LAT) RIETUMU BANKA-RIGA 0:04:43
54 TOMASIAK Konrad (POL) TEAM HUROM 0:04:43
55 KULYK Andriy (UKR) KOLSS CYCLING TEAM 0:04:43
56 KAUPAS Gediminas (LTU) STAKI – TECHNORAMA 0:04:43
57 BENGTSSON Filip (SWE) NATIONAL TEAM SWEDEN 0:04:43
58 KASTEMYR Pontus (SWE) NATIONAL TEAM SWEDEN 0:04:43
59 HÄNNINEN Aleksi (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:04:43
60 UUSIPERHE Jesse (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:04:43
61 GUTEK Mikolaj (POL) TEAM HUROM 0:04:52
62 BANASZEK Adrian (POL) KOLSS CYCLING TEAM 0:05:01
63 BENGTSSON Ludvig (SWE) NATIONAL TEAM SWEDEN 0:05:04
64 SISKEVICIUS Paulius (LTU) STAKI – TECHNORAMA 0:05:23
65 PYYKKÖNEN Aimo (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:12:33
66 SIDEIKIS Povilas (LTU) NATIONAL TEAM LITHUANIA 0:15:54
67 PIKKARAINEN Timo (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:15:54
68 GEMBECKAS Tomas (LTU) STAKI – TECHNORAMA 0:15:54
69 HETHERINGTON Ben (GBR) TEAM NOVO NORDISK 0:15:54
70 SEPPÄ Lauri (FIN) NATIONAL TEAM FINLAND 0:15:54
71 KANERVA Hiski (FIN) MEMIL PRO CYCLING 0:19:58
72 RACIUNAS Mykolas (LTU) STAKI – TECHNORAMA 0:20:33
73 PUNG Peeter (EST) NATIONAL TEAM ESTONIA 0:20:33