Marek Bala / naszosie.pl

Zawody o tytuły najlepszych kolarzy Polski rozegrane zostaną w dniach 21-25.06 w Gminie Krokowa i w Gdyni.

Trzy dni temu pojawiły się informacje na temat dokładnego programu i dystansów, jakie do pokonania będą mieli startujący w mistrzostwach. Tradycyjnie pierwszego dnia wszystkie kategorie staną na starcie jazdy indywidualnej na czas. Juniorki przejadą 14km, a pozostali startujący wystąpią na 19.8-kilometrowym okrążeniu.

Juniorki 14km:

Junior, Niewidomi i Niedowidzący, Elita Kobiet, Orliczka, Orlik, Elita Mężczyzn:

Od 22.06 będą trwały wyścigi ze startu wspólnego. Juniorki, juniorzy oraz niewidomi i niedowidzący pozostaną w Krokowej i to tutaj będą walczyć na okrążeniach o długości 20.5km. Wbrew pozorom i bliskości morza nie będzie łatwo – nad Jeziorem Żarnowieckim może wiać, a do tego na każdej rundzie czekają krótkie wspinaczki pomiędzy Kartoszyno i Krokową.

Pozostałe kategorie startować i finiszować będą w Gdyni. Na “pierwszy ogień” pójdą orlicy, którzy do pokonania będą mieli 190.7km. Trasa przeznaczona będzie dla silnych kolarzy, ale mogą pojawić się akcje na krótkich podjazdach pomorza – przewyższenie przekroczy 1200m. Zapowiada się też dość szybka końcówka.

Podobną rundę pokona elita kobiet z orliczkami. Jedyną różnicę stanowi fakt, że w Kołeczkowie panie skręcą już w kierunku mety i nie wyruszą na mniejsze okrążenie. 125km i niecały kilometr przewyższeń – nie będzie łatwo!

W niedzielę, 25 czerwca czeka “deser” – wyścig elity mężczyzn o długości 260km! Panowie wyruszą z Gdyni i pokonają dwa duże “kółka” znane już z rywalizacji pań i orlików, a następnie wrócą na ulice miasta i będą się ścigać na czterech rundach po 11km. Suma przewyższeń na tym dystansie nie wydaje się “straszna” (około 2500m), ale nie da się ukryć, że sprinterzy nie będą mieli łatwego dnia.

Program mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym 2017 – tutaj