fot. Tour de Yorkshire/swpixtweets

Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo) wygrał finisz z peletonu, który rozstrzygnął pierwszy etap wyścigu Tour de Yorkshire. Bardzo dobrze jechał Kamil Gradek (ONE). 

Pierwszy etap trzeciej edycji wyścigu Tour de Yorkshire z Bridlington do Scarborough liczył sto siedemdziesiąt trzy kilometry. Na sto czterdziestym szóstym kilometrze znajdował się kluczowy dla losów etapu, a może nawet klasyfikacji generalnej, podjazd Robin Hood`s Bay (dł. 1,5 km; śr. 9,4%; max. 21%).

Oto, co o tym etapie powiedział tygodnikowi “Cycling Weekly” mistrz Wielkiej Brytanii Adam Blythe (Aqua Blue Sport), który na co dzień jeździ po szosach stanowiących trasę pierwszego etapu.

Na tym etapie są trzy podjazdy, ale dwa bardzo trudne znajdują się niedaleko mety. Ponadto, między nimi znajduje się wiele mniejszych wzniesień, które mimo iż są nieoznaczone, mogą sprawić wiele trudności. Na takim odcinku jak ten trzeba pilnować pozycji. Nie należy jechać z tyłu peletonu, a na podjazdach kontrolować swój wysiłek. Niebezpieczny może być także boczny wiatr – jeśli podzieliłby peleton, trudno byłoby go scalić na tak pofałdowanej trasie.

W ucieczce dnia jechał jeden z dwóch Polaków startujących w wyścigu – Kamil Gradek (ONE). Towarzyszyło mu pięciu innych zawodników: Etienne Van Empel (Roompot), Conor Dunne (Aqua Blue Sport), Ángel Madrazo (Delko Marseille Provence KTM), James Williams Lowsley (BIKE Channel Canyon) oraz Perrig Quemeneur (Direct Energie).

Kamil Gradek nie jechał w odjeździe tylko i wyłącznie na świadka. Polak wygrał obie lotne premie, po czym wrócił do peletonu.

Najważniejszy podjazd dnia pod Robin Hood`s Bay trzech pozostałych na czele harcowników – Dunne, Quemeneur i Van Empel – rozpoczęło z przewagą około dwóch minut.

Peleton dogonił Perriga Quemeneura i Conora Dunne`a dziewięć kilometrów przed metą.

O losach etapu zdecydował finisz peletonu, w którym najszybszy był Dylan Groenewegen. Mistrz Holandii rozpoczął sprint jako pierwszy, ale mimo to nie dał sobie wyjść z koła Calebowi Ewanowi, choć było bardzo blisko. Zaskakująco dobrze pojechał Brytyjczyk Chris Opie z ekipy BIKE, który był trzeci.

Dylan Groenewegen powtórzył sukces sprzed roku, kiedy to także wygrał pierwszy etap wyścigu dookoła Yorkshire. Poza tym jest to jego pierwsze zwycięstwo w tym sezonie.

Niewykluczone, że po etapie zaczną spływać złe informacje o stanie zdrowia poszczególnych kolarzy, bowiem sto metrów przed metą wydarzyła bardzo nieprzyjemna kraksa. Kamery pokazały między innymi Magnusa Cort Nielsena z drużyny Orica-Scott, który trzymał się za obojczyk. Na ziemi leżał także m.in. Steven Kruijswijk z drużyny dzisiejszego zwycięzcy.

Wyniki pierwszego etapu:

1 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 4:09:38
2 Caleb Ewan (Aus) Orica-Scott
3 Chris Opie (GBr) Bike Channel Canyon
4 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
5 Steele Von Hoff (Aus) One Pro Cycling
6 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
7 Andre Looij (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
8 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport
9 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin
10 Enrique Sanz Unzue (Spa) Team Raleigh GAC
11 Jacob Hennessy (GBr) Great Britain
12 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
13 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
14 Tony Hurel (Fra) Direct Energie
15 Luke Rowe (GBr) Team Sky
16 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
17 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis
18 Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
19 Alex Frame (NZl) JLT Condor
20 Jonas Van Genechten (Bel) Cofidis, Solutions Credits
21 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
22 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
23 Larry Warbasse (USA) Aqua Blue Sport
24 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
25 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
26 Amael Moinard (Fra) BMC Racing Team
27 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
28 Omar Fraile (Spa) Dimension Data
29 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie
30 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
31 Ryan Perry (GBr) Team Raleigh GAC
32 Christian Knees (Ger) Team Sky
33 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
34 Amund Grondahl Jansen (Nor) Team LottoNl-Jumbo
35 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data
36 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
37 Steve Lampier (GBr) JLT Condor
38 Adam Kenway (GBr) Team Raleigh GAC
39 Peter Williams (GBr) One Pro Cycling
40 Ethan Hayter (GBr) Great Britain
41 Robert Partridge (GBr) Bike Channel Canyon
42 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis
43 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
44 Romain Guillemois (Fra) Direct Energie
45 Adam Hartley (GBr) Great Britain
46 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport
47 Angel Madrazo (Spa) Delko Marseille Provence KTM
48 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
49 Delio Fernandez (Spa) Delko Marseille Provence KTM
50 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM
51 James Gullen (GBr) JLT Condor
52 Connor Swift (GBr) Madison Genesis
53 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM
54 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky
55 Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence KTM
56 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
57 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
58 Thierry Hupond (Fra) Delko Marseille Provence KTM
59 Tristan Robbins (GBr) Team Raleigh GAC
60 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data
61 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Sunweb
62 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
63 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb
64 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
65 Max Stedman (GBr) Bike Channel Canyon
66 Adria Moreno Sala (Spa) Team Raleigh GAC
67 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport
68 Jeremy Cornu (Fra) Direct Energie
69 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
70 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
71 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits
72 Dexter Gardias (GBr) Bike Channel Canyon
73 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
74 Joey Walker (GBr) Great Britain
75 Alistair Slater (GBr) JLT Condor
76 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:01:14
77 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
78 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
79 Mathew Hayman (Aus) Orica-Scott 0:01:27
80 Mitch Docker (Aus) Orica-Scott 0:01:28
81 Ian Stannard (GBr) Team Sky
82 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
83 Martijn Tusveld (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
84 Jack Pullar (GBr) Bike Channel Canyon 0:01:39
85 Christopher Lawless (GBr) Great Britain
86 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie 0:01:51
87 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
88 Thomas Stewart (GBr) One Pro Cycling
89 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:02:03
90 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
91 Albert Timmer (Ned) Team Sunweb 0:02:08
92 Taylor Karl Gunman (NZl) Madison Genesis 0:02:09
93 Brenton Jones (Aus) JLT Condor
94 Svein Tuft (Can) Orica-Scott 0:02:12
95 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
96 Richard Handley (GBr) Madison Genesis
97 Karol Domagalski (Pol) One Pro Cycling
98 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:02:52
99 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
100 Rory Townsend (GBr) Bike Channel Canyon
101 Russell Downing (GBr) JLT Condor
102 Stef Clement (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:03:17
103 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
104 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport 0:03:47
105 Ian Bibby (GBr) JLT Condor
106 James Knox (GBr) Great Britain
107 Hayden McCormick (NZl) One Pro Cycling
108 Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:05:01
109 James Lowsley-Williams (GBr) Bike Channel Canyon 0:05:10
110 Harry Tanfield (GBr) Bike Channel Canyon
111 Roger Kluge (Ger) Orica-Scott
112 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:05:12
113 Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottNl-Jumbo
114 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
115 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis
116 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-Scott
117 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 0:06:16
118 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
119 Matthew Brammeier (Irl) Aqua Blue Sport 0:07:43
120 Kristian House (GBr) One Pro Cycling
121 Frazer Martin (GBr) Team Raleigh GAC
122 Thomas Moses (GBr) JLT Condor
123 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
124 Sebastian Mora Vedri (Spa) Team Raleigh GAC
125 Kamil Gradek (Pol) One Pro Cycling 0:07:43
126 Clement Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits
127 Joshua Hunt (GBr) One Pro Cycling
128 Mark Mc Nally (GBr) Great Britain
129 Matthew Cronshaw (GBr) Madison Genesis 0:09:14
130 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin
131 Matthew Bostock (GBr) Great Britain
DNF Yoeri Havik (Ned) Team Raleigh GAC
DNF Max Walscheid (Ger) Team Sunweb
DNF Tobyn Horton (GBr) Madison Genesis
DNF Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data

Klasyfikacja generalna:

1 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 4:09:28
2 Caleb Ewan (Aus) Orica-Scott 0:00:04
3 Chris Opie (GBr) Bike Channel Canyon 0:00:06
4 Angel Madrazo (Spa) Delko Marseille Provence KTM 0:00:08
5 Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:00:10
6 Steele Von Hoff (Aus) One Pro Cycling
7 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
8 Andre Looij (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
9 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport
10 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin
11 Enrique Sanz Unzue (Spa) Team Raleigh GAC
12 Jacob Hennessy (GBr) Great Britain
13 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
14 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
15 Tony Hurel (Fra) Direct Energie
16 Luke Rowe (GBr) Team Sky
17 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
18 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis
19 Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
20 Alex Frame (NZl) JLT Condor
21 Jonas Van Genechten (Bel) Cofidis, Solutions Credits
22 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
23 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
24 Larry Warbasse (USA) Aqua Blue Sport
25 Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin
26 Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
27 Amael Moinard (Fra) BMC Racing Team
28 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
29 Omar Fraile (Spa) Dimension Data
30 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie
31 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
32 Ryan Perry (GBr) Team Raleigh GAC
33 Christian Knees (Ger) Team Sky
34 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
35 Amund Grondahl Jansen (Nor) Team LottoNl-Jumbo
36 Scott Thwaites (GBr) Dimension Data
37 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
38 Steve Lampier (GBr) JLT Condor
39 Adam Kenway (GBr) Team Raleigh GAC
40 Peter Williams (GBr) One Pro Cycling
41 Ethan Hayter (GBr) Great Britain
42 Robert Partridge (GBr) Bike Channel Canyon
43 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis
44 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
45 Romain Guillemois (Fra) Direct Energie
46 Adam Hartley (GBr) Great Britain
47 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport
48 Jeroen Meijers (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
49 Delio Fernandez (Spa) Delko Marseille Provence KTM
50 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM
51 James Gullen (GBr) JLT Condor
52 Connor Swift (GBr) Madison Genesis
53 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM
54 Jonathan Dibben (GBr) Team Sky
55 Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence KTM
56 Robert Kiserlovski (Cro) Katusha-Alpecin
57 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
58 Thierry Hupond (Fra) Delko Marseille Provence KTM
59 Tristan Robbins (GBr) Team Raleigh GAC
60 Ben O’Connor (Aus) Dimension Data
61 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Sunweb
62 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
63 Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb
64 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
65 Max Stedman (GBr) Bike Channel Canyon
66 Adria Moreno Sala (Spa) Team Raleigh GAC
67 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport
68 Jeremy Cornu (Fra) Direct Energie
69 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
70 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
71 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits
72 Dexter Gardias (GBr) Bike Channel Canyon
73 Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie
74 Joey Walker (GBr) Great Britain
75 Alistair Slater (GBr) JLT Condor
76 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
77 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
78 Martijn Tusveld (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
79 Christopher Lawless (GBr) Great Britain
80 Joey Rosskopf (USA) BMC Racing Team
81 Thomas Stewart (GBr) One Pro Cycling
82 Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
83 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky
84 Richard Handley (GBr) Madison Genesis
85 Karol Domagalski (Pol) One Pro Cycling
86 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
87 Rory Townsend (GBr) Bike Channel Canyon
88 Russell Downing (GBr) JLT Condor
89 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
90 Ian Bibby (GBr) JLT Condor
91 James Knox (GBr) Great Britain
92 Hayden McCormick (NZl) One Pro Cycling
93 Harry Tanfield (GBr) Bike Channel Canyon
94 Roger Kluge (Ger) Orica-Scott
95 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
96 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis
97 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-Scott
98 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
99 Thomas Moses (GBr) JLT Condor
100 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
101 Sebastian Mora Vedri (Spa) Team Raleigh GAC
102 Joshua Hunt (GBr) One Pro Cycling
103 Mark Mc Nally (GBr) Great Britain
104 Matthew Bostock (GBr) Great Britain
105 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team 0:01:24
106 Mathew Hayman (Aus) Orica-Scott 0:01:37
107 Mitch Docker (Aus) Orica-Scott 0:01:38
108 Ian Stannard (GBr) Team Sky
109 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
110 Jack Pullar (GBr) Bike Channel Canyon 0:01:49
111 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie 0:02:01
112 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:02:13
113 Albert Timmer (Ned) Team Sunweb 0:02:18
114 Taylor Karl Gunman (NZl) Madison Genesis 0:02:19
115 Brenton Jones (Aus) JLT Condor
116 Svein Tuft (Can) Orica-Scott 0:02:22
117 Jimmy Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:03:02
118 Stef Clement (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:03:27
119 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport 0:03:57
120 Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:05:11
121 James Lowsley-Williams (GBr) Bike Channel Canyon 0:05:17
122 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:05:22
123 Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottNl-Jumbo
124 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 0:06:26
125 Kamil Gradek (Pol) One Pro Cycling 0:07:47
126 Matthew Brammeier (Irl) Aqua Blue Sport 0:07:53
127 Kristian House (GBr) One Pro Cycling
128 Frazer Martin (GBr) Team Raleigh GAC
129 Clement Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits
130 Matthew Cronshaw (GBr) Madison Genesis 0:09:24
131 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin