Polski Związek Kolarski

Na Lubelszczyźnie odbyła się pierwsza eliminacja Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i Pucharu Polski.

Rywalizacja na wschodzie trwała dwa dni – pierwszego rozegrano wyścigi jazdy indywidualnej na czas, drugiego start wspólny. W szranki stanęły kategorie młodziki, młodziczki, junior młodszy, juniorka młodsza, junior, juniorka oraz elita pań z orliczkami.

W sobotę 22 kwietnia do pokonania, zależnie od kategorii, był dystans od 5.5 do 18.6km. Kolarze walczyli na odcinku Kalinowice-Białowola-Rachodoszcze-Kalinowice. Trasy nie były łatwe – nie brakowało tzw. 'false flat’, a więc dróg, które wydają się płaskie, ale prowadzą lekko pod górę.

Mimo to średnie prędkości był imponujące. W kategorii juniorek młodszych zwyciężyła Malwina Mul (KLKS „Azalia” Brzóza Królewska), która 5.5km pokonała w 8:39.10 przekraczając 38km/h! Drugie miejsce, ze sporą stratą 47 sekund, trafiło do Natalii Wężyk (KS Społem Ulisse Central Łódź), a trzecie, zaledwie sekundę za poprzedniczką, wywalczyła Karolina Stachyra (Mayday Team Lublin).

Dużo bardziej zacięta była rywalizacja wśród młodzików. Aż siedmiu zawodników zmieściło się w 20 sekundach, ale wygrana mogła trafić tylko do jednego z nich. Najszybszy, ze średnią prędkością ponad 41km/h, był Julian Kot (NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki) – 7:59.12. Pozostali panowie nie ustępowali zwycięzcy zbyt mocno – Jakub Lewandowski (KS Społem Ulisse Central Łódź) uzyskał 8:02.35, a Michał Waloszek (Grupa Kolarska Gliwice) 8:07.20. Ciasno!

Na prawie dwukrotnie dłuższym dystansie 10km rywalizowały juniorki młodsze. W związku z bardziej zróżnicowanym terenem spadła też średnia prędkość – zwyciężczyni Martina Stecka (WLKS Krakus – BBC Czaja) przejechała trasę w 16:30.97 (36.36km/h). Poniżej 17 minut zmieściła się też Brygida Piersiak (KLKS „Azalia” Brzóza Królewska) – 16:40.96. Trzecie miejsce zajęła z kolei Julia Kowalska (LKKS Górnik Wałbrzych DZT Service Świebodzice) – 17:07.11.

Tym razem większe różnice powstały też u juniorów młodszych – w najliczniejszej grupie startowej zdecydowanie równych nie miał sobie Pavel Mandzik z Brześcia – 14:08.33 (42.45km/h!). Za plecami Białorusina finiszowali Karol Woźniak (LKKS Górnik Wałbrzych DZT Service Świebodzice) – 14:35.52 i Sebastian Stachula (KLKS „Azalia” Brzóza Królewska) – 14:38.43.

Juniorki przejechały 15km, ten sam dystans do elita i orliczki. W „open” zwyciężyła Julia Biryukova z Lwowa Ukraina – jeżdżąca w U23 zawodniczka uzyskała 23:25.44 i o prawie 50 sekund pokonała najlepszą juniorkę Ewelinę Sikorę (WLKS Krakus – BBC Czaja) – 24:15.27. Tuż za silną podopieczną Zbigniewa Klęka przyjechały kolejne dwie orliczki – Krystsina Bialetskaya (Brześć) i Diana Halyk (Lwów Ukraina). Podium juniorek uzupełniły za to Kinga Kalembkiewicz (KLKS „Azalia” Brzóza Królewska, 6. open) i Kaja Rysz (ZKS „Stal” Rzeszów, 7. open).

Najdłuższą trasę pokonali juniorzy – panowie mieli do pokonania 15km z niewielkimi wzniesieniami, które jednak potrafiły wytrącić z rytmu. W takich warunkach rywali „zdemolował” Filip Maciejuk (KS Pogoń Mostostal Puławy) – 19:09.13 i średnia prędkość 46.99km/h! Za mistrzem Polski finiszował Dzianis Mazur (Brześć) – 20:05.24, a trzecie miejsce trafiło do Jakuba Wangina (GKK Opty-Mazowsze) – 20:18.54.

Pełne wyniki – tutaj

Następnego dnia rywalizacja przeniosła się na rundę o długości 19.2km ze startem i metą obok Zespołu Szkół w Kalinowicach. Do dystansu dochodził też dojazd o długości około 6km w jedną stronę.

Jedną rundę (w sumie 32km) miały do pokonania młodziczki. Na krótkim dystansie najlepiej poradziła sobie mistrzyni z czasówki Malwina Mul (KLKS „Azalia” Brzóza Królewska), za którą przyjechały Amelia Rusinek (Mayday Team Lublin) i Karolina Stachyra (Mayday Team Lublin).

Podobnie wyglądała rywalizacja młodzików, również na tym dystansie. Po zwycięstwo sięgnął Jakub Lewandowski (KS Społem Ulisse Central Łódź), który zamienił się lokatą z czasówki z Julianem Kotem NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki). Za plecami najmocniejszej pary przyjechał Kacper Zagrodzki (KKS Ciechanów).

Juniorki młodsze musiały już przejechać dwie rundy (w sumie 51.4km). Rywalizacji nie ukończyła zwyciężczyni czasówki Martina Stecka (WLKS Krakus – BBC Czaja), a po wygraną sięgnęła druga w sobotę Brygida Piersiak (KLKS „Azalia” Brzóza Królewska). Na podium zmieściły się jeszcze Karolina Stępień (LSKK Lityński Bełchatów) i Julia Kowalska (LKKS Górnik Wałbrzych DZT Service Świebodzice).

U juniorów młodszych utrzymała się tendencja do sukcesów kolarzy, którzy cieszyli się z miejsc na podium w czasówce. Na trzech rundach (70.4km) ponownie bezkonkurencyjny okazał się Pavel Mandzik (Brześć), ale tym razem za Białorusinem przyjechali Dawid Jurasz (GKK Opty-Mazowsze) i Michał Pietras (KS Pogoń Mostostal Puławy).

W kategorii kobiet open (dwie rundy, 51.4km) tym razem triumfowała juniorka. Darya Dziakola (Brześć) powtórzyła sukces swojego młodszego kolegi wyprzedzając na finiszu pierwszoroczną orliczkę Wiktorię Ciesielczuk (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team). Trzecia była juniorka Kaja Rysz (ZKS „Stal” Rzeszów), a podium w tej kategorii uzupełniła Aleksandra Dudzik (WLKS Krakus – BBC Czaja). Wśród orliczek za Ciesielczuk finiszowały Julia Biryukova (Lwów Ukraina) i Krystsina Bialetskaya (Brześć) – ponownie bohaterki czasówki.

Na takim samym dystansie jak młodsi koledzy (70.4km) rywalizowali juniorzy. Sukcesu nie zdołał powtórzyć Filip Maciejuk (KS Pogoń Mostostal Puławy), który tym razem musiał uznać wyższość Białorusina Uladzislaua Tsimoshyka (Brześć). Na podium znalazł się też Szymon Drobny (WLKS Krakus – BBC Czaja). Co ciekawe do mety dojechała nieco ponad połowa zgłoszonych kolarzy – 32 z 62 na liście startowej.