World Anti-doping Agency

WADA otrzymała od naszego kraju 50 000 USD na rozwój badań przeciwko dopingowi w sporcie.

Międzynarodowa Agencja Antydopingowa ogłosiła, że otrzymała od Polski finansowe wsparcie. Jak dowiadujemy się z informacji prasowej wystosowanej przez WADA, Ministerstwo Sportu i Turystyki odpowiedziało na prośby agencji o wkład w Specjalne Fundusze na Badania.

Wkład, który pokazuje współpracę Polski i ciągłe starania o ochronę czystości sportowców na świecie, zostanie wykorzystany na poprawienie badań Agencji

powiedział Craig Reedie, prezydent WADA.

Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka powiedział, że Polska widzi jak duży wpływ na badania antydopingowe ma Międzynarodowa Agencja Antydopingowa założona w 1999 roku.

Niepokojące wyniki niezależnej komisji WADA z 2015 roku i raportu McLarena z 2016 roku udowadniają, że badania antydopingowe odgrywają coraz ważniejszą rolę w walce o czysty sport. Rzeczpospolita Polska widzi starania WADA czynione w ostatnich dwóch latach. Przez to wsparcie, Polska zachęca Agencję do dalszego zbierania wywiadów i pracy badawczej mającej na celu łapanie kolejnych ludzi i organizacji próbujących łamać zasady fair play i ducha sportu

– powiedział minister Bańka.

W ostatnim czasie najgłośniejszą sprawą dopingową było masowe oszustwo rosyjskich sportowców, ale WADA wykazywała się wynikami m.in. przy sprawie Lance’a Armstronga. Siedmiokrotny zwycięzca Tour de France został dożywotnio zdyskwalifikowany za szeroko rozwinięty doping w drużynach US Postal i Discovery.