W zeszłym sezonie formą w Wyścigu ku Słońcu zaskoczył Geraint Thomas (Team Sky), który pokonał Alberto Contadora (Tinkoff) współpracującego z Rafałem Majką. Tym razem Walijczyk nie pojawi się we Francji, ale czy to oznacza, że Hiszpan ma prostą drogę do sukcesu? W żadnym wypadku…
Transmisja z Paryż-Nicea 2017 codziennie w Eurosporcie.
W poprzednim sezonie Geraint Thomas wygrywał o zaledwie 4 sekundy przed bardzo agresywnie jadącym Alberto Contadorem. Hiszpan, do spółki z Rafałem Majką, rozrywał peleton przy każdej okazji. Fantastyczna bitwa na ostatnim etapie do Nicei nie dała mu jednak wystarczającej przewagi, by odrobić straty z prologu. W tym roku kolarze pokonają 1200km w ciągu ośmiu dni, 23 premie górskie i trzy finisze na szczytach gór. Wiosenne ściganie zaczyna się na dobre. W Paryż-Nicea każdy znajdzie coś dla siebie – są cztery (niełatwe!) etapy dla sprinterów o charakterystyce klasyków, jest jazda indywidualna na czas, są spore góry.
Tradycyjnie francuski wyścig jest, obok Tirreno-Adriatico, najważniejszym wyścigiem etapowym wiosny. Wielu traktuje Wyścig ku Słońcu jako idealne przygotowanie do Giro d’Italia, inni spokojnie sprawdzają nogę po wysokogórskich obozach, a niektórzy, jak Alberto Contador (Trek-Segafredo), przyjeżdżają z jednym celem – zwycięstwo. Księgowy od dłuższego czasu deklaruje, że to właśnie ta impreza jest jego pierwszym celem sezonu, a druga lokata (zaledwie sekundę za Alejandro Valverde z Movistar) w Ruta del Sol była zaskoczeniem.
Rywalami siedmiokrotnego zwycięzcy Wielkich Tourów będą jednak znakomici mistrzowie, a to zapowiada ogromne emocje. Największym wydaje się być Richie Porte (BMC), który w pięknym stylu zaczął ten sezon wygrywając Tour Down Under. Tasmańczyk był najlepszy w Paryż – Nicea już dwa razy i będzie chciał sięgnąć po hat-trick. Spoglądając na listę startową nietrudno odnieść wrażenie, że… w każdej ekipie potraktowali ten start bardzo poważnie. Wystarczą „numery jeden” – Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin), Ion Izagirre (Bahrain-Merida), Simon Yates (Orica-Scott), Tony Gallopin (Lotto-Soudal), Daniel Martin (Quick-Step Floors), Romain Bardet (AG2R), Steven Kruiswijk (LottoNL-Jumbo), Sergio Henao (Team Sky) i Jakob Fuglsang (Astana). Wszyscy panowie znakomicie spisują się w górach, a trzeba pamiętać o jednej zasadzie – jest Alberto Contador, są emocje i ataki.
Nudno nie będzie też na płaskich końcówkach pierwszych trzech dni. W sprintach powalczą John Degenkolb (Trek-Segafredo), Alexander Kristoff (Katusha-Alpecin), Niccolo Bonifazio (Bahrain-Merida), Andre Greipel (Lotto-Soudal), Marcel Kittel (Quick-Step Floors), Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo), Arnaud Demare (FDJ), Nacer Bouhanni (Cofidis), Michael Matthews (Team Sunweb) i Bryan Coquard (Direct-Energie). W walce na typowo sprinterskich etapach ogromne szanse miałby Kittel, ale Paryż-Nicea słynie z kiepskiej pogody i wiejącego wiatru, który „symuluje” północne klasyki. Tam już najlepiej spisują się silni Kristoff, Degenkolb, Greipel, Demare czy Groenewegen.
Odcinek jazdy indywidualnej na czas wydaje się być „gratką” dla Tony’ego Martina (Katusha-Alpecin), ale jej finisz usytuowany jest na szczycie Mont Brouilly. Niemiec spróbuje na 11km nadrobić na tyle dużo, by na 3km od średnim nachyleniu 7,7% nie stracić szans na wygraną. Przy odpowiedniej motywacji Martin potrafi się wspinać, udowodnił to już wielokrotnie. Rywalami mistrza świata będą zapewne walczący o klasyfikację generalną Richie Porte, Alberto Contador i Ion Izagirre.
W Paryż – Nicea zobaczymy tylko jednego Polaka. Naszym „rodzynkiem” stał się Michał Gołaś (Team Sky), który przyleciał do Francji natychmiast po bardzo udanym starcie w Strade-Bianche. „Goły” pomógł Michałowi Kwiatkowskiemu w pięknym zwycięstwie na białych drogach Toskanii.
Trasa Paryż – Nicea 2017
5 marca – 1 etap: Bois-d’Arcy – Bois-d’Arcy (148,5km)
Dwie długie rundy wokół Bois-d’Arcy rozpoczną tegoroczną rywalizację w wyścigu. Ucieczka raczej nie dojedzie i będziemy mieli do czynienia ze sprinterskim pojedynkiem.
6 marca – 2 etap: Rochefort-en-Yvelines – Amilly (195 km)
Drugi dzień to także przeprawa po płaskiej jak stół trasie. Może być wietrznie, ale to kolejna gratka dla sprinterów.
7 marca – 3 etap: Chablis – Chalon-sur-Saône (190 km)
Następny dzień i znowu sprinterzy? Raczej tak, choć Côte de Charrecey (2,1km 6,7%) na 25 kilometrów przed metą w Chalon-sur-Saône może trochę naciągnąć peleton.
8 marca – 4 etap: Beaujeu – Mont Brouilly (14,5 km) – jazda indywidualna na czas
Czasówka z finałowym podjazdem pod Mont Brouilly (3 km o średnim nachyleniu 7,7%) namiesza w klasyfikacji generalnej i uczyni wyścig ciekawszym.
9 marca – 5 etap: Quincié-en-Beaujolais – Bourg-de-Péage (199,5 km)
Dwa krótkie podjazdy raczej nie podzielą peletonu, więc po raz kolejny do głosu dojdą sprinterzy. No chyba, że Adam Hansen (Lotto Soudal) w swoim stylu pokrzyżuje szyki rywali.
10 marca – 6 etap: Aubagne – Fayence (193,5 km)
Szósty etap, sześć górskich premii. Łatwo nie będzie, ale to właśnie kibice uwielbiają. Etap dla górali, choć finałowa wspinaczka mimo iż intensywna, to krótka. Już od startu zawodnicy wespną się pod Col de l’Espigoulier (8,9km 5,6%), a po 120km bez większych trudności zacznie się walka na Col de Bourigaille. Kolarze podjadą na ten szczyt dwa razy, z dwóch stron najpierw od zachodu – 5,5km 6,1% – a następnie od południa – 8,1km 5,9%. Do mety w Fayence poprowadzi krótka, ale treściwa „ścianka” o długości 1,3km ze średnim nachyleniem 9,8%.
11 marca – 7 etap: Nice – Col de la Couillole (177 km)
Kolejne gratka dla górali. W drugiej części podjazd pod Col Saint – Martin (7,5 km długości; średnie nachylenie 7,2 %) plus finałowe Col de la Couillole (15,7 km długości; średnie nachylenie 7,1 %) zapewniają wielkie emocje. Zapowiada się piękne ściganie o klasyfikację generalną.
12 marca – 8 etap: Nice – Nice (115,5 km)
Ostatni etap nie będzie etapem przyjaźni i na pięciu podjazdach może się jeszcze wiele pozmieniać w klasyfikacji generalnej. Profil nie wygląda imponująco, ale Cote de Levens (6,2km 5,5%), Cote de Chateauneuf (5,4km 4,4%), Col de Calaison (6,3km 4,4%) i Cote de Peille (6,5km 6,9%) na zaledwie 50km to ogromna trudność. Do tego słynne Col d’Eze (7,7km 5,7%) i niebezpieczne zjazdy do mety. Będzie się działo!
Lista startowa Paryż – Nicea 2017
BMC RACING TEAM / USA
1 | PORTE Richie |
2 | DE MARCHI Alessandro |
3 | MOINARD Amaël |
4 | ROCHE Nicolas |
5 | SCHÄR Michael |
6 | TEUNS Dylan |
7 | VENTOSO Francisco |
8 | WYSS Danilo |
TREK – SEGAFREDO / USA
11 | CONTADOR Alberto |
12 | DEGENKOLB John |
13 | GOGL Michael |
14 | HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus Alberto |
15 | PANTANO Jarlinson |
16 | RAST Gregory |
17 | THEUNS Edward |
18 | ZUBELDIA Haimar |
TEAM KATUSHA ALPECIN / SUI
21 | ZAKARIN Ilnur |
22 | BYSTRÖM Sven Erik |
23 | HALLER Marco |
24 | KRISTOFF Alexander |
25 | LOSADA Alberto |
26 | MARTIN Tony |
27 | MORKOV Michael |
28 | PLANCKAERT Baptiste |
BAHRAIN – MERIDA / BRN
31 | IZAGUIRRE INSAUSTI Jon |
32 | BOLE Grega |
33 | BONIFAZIO Niccolo |
34 | BOZIC Borut |
35 | COLBRELLI Sonny |
36 | GASPAROTTO Enrico |
37 | GRMAY Tsgabu Gebremaryam |
38 | PIBERNIK Luka |
ORICA – SCOTT / AUS
41 | YATES Simon |
42 | ALBASINI Michael |
43 | DOCKER Mitchell |
44 | GERRANS Simon |
45 | HAYMAN Mathew |
46 | JUUL-JENSEN Christopher |
47 | KEUKELEIRE Jens |
48 | NIELSEN Magnus Cort |
LOTTO SOUDAL / BEL
51 | GALLOPIN Tony |
52 | BAK Lars Ytting |
53 | DE GENDT Thomas |
54 | GREIPEL André |
55 | HANSEN Adam |
56 | HOFLAND Moreno |
57 | VAN DER SANDE Tosh |
58 | WALLAYS Jelle |
QUICK – STEP FLOORS / BEL
61 | MARTIN Daniel |
62 | ALAPHILIPPE Julian |
63 | BAUER Jack |
64 | DE LA CRUZ David |
65 | GILBERT Philippe |
66 | KITTEL Marcel |
67 | LAMPAERT Yves |
68 | SABATINI Fabio |
AG2R LA MONDIALE / FRA
71 | BARDET Romain |
72 | CHEREL Mikael |
73 | DOMONT Axel |
74 | FRANK Mathias |
75 | GAUTIER Cyril |
76 | LATOUR Pierre-Roger |
77 | NAESEN Oliver |
78 | VANDENBERGH Stijn |
MOVISTAR TEAM / ESP
81 | DE LA PARTE GONZALEZ Victor |
82 | ANACONA GOMEZ Winner |
83 | ERVITI Imanol |
84 | HERRADA LOPEZ Jesus |
85 | HERRADA LOPEZ José |
86 | IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka |
87 | SOLER GIMENEZ Marc |
88 | SUTHERLAND Rory |
TEAM LOTTO NL – JUMBO / NED
91 | KRUIJSWIJK Steven |
92 | CLEMENT Stef |
93 | GROENEWEGEN Dylan |
94 | LEEZER Thomas |
95 | ROOSEN Timo |
96 | TANKINK Bram |
97 | WAGNER Robert |
98 | WYNANTS Maarten |
TEAM SKY / GBR
101 | HENAO MONTOYA Sergio |
102 | DEIGNAN Philip |
103 | GOLAS Michal |
104 | HENAO GOMEZ Sebastian |
105 | KNEES Christian |
106 | LOPEZ GARCIA David |
107 | NIEVE ITURRALDE Mikel |
108 | ROWE Luke |
FDJ / FRA
111 | DEMARE Arnaud |
112 | CIMOLAI Davide |
113 | DELAGE Mickaël |
114 | GUARNIERI Jacopo |
115 | KONOVALOVAS Ignatas |
116 | LE GAC Olivier |
117 | MOLARD Rudy |
118 | SARREAU Marc |
CANNONDALE DRAPAC TEAM / USA
121 | ROLLAND Pierre |
122 | CRADDOCK Lawson |
123 | DOMBROWSKI Joseph |
124 | FORMOLO Davide |
125 | KOREN Kristijan |
126 | SLAGTER Tom Jelte |
127 | VILLELLA Davide |
128 | WOODS Michael |
ASTANA PRO TEAM / KAZ
131 | FUGLSANG Jakob |
132 | BRESCHEL Matti |
133 | DE VREESE LAURENS |
134 | KANGERT Tanel |
135 | LUTSENKO Alexey |
136 | MINALI Riccardo |
137 | TLEUBAYEV Ruslan |
138 | VALGREN ANDERSEN Michael |
COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS / FRA
141 | BOUHANNI Nacer |
142 | CLAEYS Dimitri |
143 | EDET Nicolas |
144 | LAPORTE Christophe |
145 | LEMOINE Cyril |
146 | SENECHAL Florian |
147 | SIMON Julien |
148 | SOUPE GEOFFREY |
TEAM SUNWEB / GER
151 | MATTHEWS Michael |
152 | ARNDT Nikias |
153 | BARGUIL WARREN |
154 | CURVERS Roy |
155 | GESCHKE Simon |
156 | OOMEN Sam |
157 | STAMSNIJDER Tom |
158 | WAEYTENS ZICO |
UAE ABU DHABI / UAE
161 | ULISSI Diego |
162 | BONO Matteo |
163 | GUARDINI Andrea |
164 | MORI Manuele |
165 | PETILLI Simone |
166 | POLANC Jan |
167 | SWIFT Ben |
168 | ZURLO Federico |
TEAM DIMENSION DATA / RSA
171 | PAUWELS Serge |
172 | BERHANE Natnael |
173 | FARRAR Tyler |
174 | FRAILE Omar |
175 | JANSE VAN RENSBURG Reinardt |
176 | KING Benjamin |
177 | REGUIGUI Youcef |
178 | SBARAGLI Kristian |
BORA – HANSGROHE / GER
181 | BARTA Jan |
182 | BASKA Erik |
183 | BENNETT Sam |
184 | BUCHMANN Emanuel |
185 | KOLAR Michael |
186 | KONRAD Patrick |
187 | MENDES José |
188 | SAGAN Juraj |
DIRECT ENERGIE / FRA
191 | COQUARD Bryan |
192 | CALMEJANE Lilian |
193 | CHAVANEL Sylvain |
194 | DUCHESNE Antoine |
195 | HIVERT Jonathan |
196 | MORICE Julien |
197 | PETIT Adrien |
198 | TULIK ANGÉLO |
FORTUNEO – VITAL CONCEPT / FRA
201 | MC LAY DANIEL |
202 | BOUET Maxime |
203 | GERARD Arnaud |
204 | HARDY Romain |
205 | JEANNESSON Arnold |
206 | PERICHON Pierre-Luc |
207 | PICHON Laurent |
208 | SEPULVEDA Eduardo |
DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM
211 | FINETTO Mauro |
212 | COMBAUD Romain |
213 | DI GREGORIO Rémy |
214 | EL FARES Julien |
215 | FERNANDEZ CRUZ Delio |
216 | PACHER Quentin |
217 | SISKEVICIUS Evaldas |
218 | SMUKULIS Gatis |