© João Fonseca Photographer

Carlos Barbero (Movistar) wygrał klasyfikację generalną portugalskiego wyścigu. Na ostatnim etapie triumfował Juan Sebastian Molano (Manzana Postobon).

Piąty i zarazem ostatni dzień zmagań w Alentejo to niecałe 170 km z Ferreira do Alentejo do Evory. Przed etapem przewaga lidera, Carlosa Barbero (Movistar) była w miarę bezpieczna, ale na dalszych pozycjach różnice były sekundowe i można było zakładać, że kolarze będą w drugiej części etapu próbować ataków.

Na początku etapu na ucieczkę zdecydował się obchodzący dzisiaj urodziny Marcin Mrożek (CCC Sprandi Polkowice). Razem z Polakiem na czele kręcili: Andreas Vangstad (Team Sparebanken Sør), Julen Irizar (Euskadi Basque Country – Murias), Adam de Vos (Rally Cycling) i Bas Tietema (An Post Chain Reaction). Ich przewaga maksymalnie oscylowała wokół trzech minut.

Na jedynym podjeździe pierwszy był Mrożek, ale to Aldemar Reyes (Manzana Postobon) został zwycięzcą klasyfikacji górskiej wyścigu. Peleton pozwolił ucieczce na harce do 144 kilometra.

Finałowy sprint najlepiej rozegrał Juan Sebastian Molano (Manzana Postobon), dla którego był to już drugi etapowy skalp w tym wyścigu. Kolejne miejsce zajęli Christopher Lawless (Axeon Hagens Berman) i Dylan Page (Caja Rural – Seguros RGA).

Generalkę wygrał Carlos Barbero (Movistar). Na ósmym miejscu wyścig zakończył Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice).

Wyniki ostatniego etapu:

1 Juan Sebastian Molano Benavides (Col) Manzana – Postobon Team 4:05:50
2 Christopher Lawless (GBr) Axeon Hagens Berman 0:00:00
3 Dylan Page (SUI) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
4 Jhonnatan Manuel Narvaez Prado (Ecu) Axeon Hagens Berman 0:00:03
5 Carlos Barbero Cuesta (Esp) Movistar Team 0:00:03
6 Rinaldo Nocentini (Ita) Sporting – Tavira 0:00:03
7 Samuel Caldeira (Por) W52 – FC Porto 0:00:03
8 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:03
9 Krister Hagen (Nor) Team Coop 0:00:03
10 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:03
11 Edgar Pinto (Por) LA Aluminios Metalusa – BlackJack 0:00:03
12 Edward Dunbar (Irl) Axeon Hagens Berman 0:00:03
13 Adrien Costa (USA) Axeon Hagens Berman 0:00:03
14 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) An Post – Chainreaction 0:00:03
15 Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman 0:00:03
16 César Fonte (Por) LA Aluminios Metalusa – BlackJack 0:00:03
17 Jasper De Laat (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:00:03
18 Johim Ariesen (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:00:03
19 Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:03
20 Davy Gunst (Ned) An Post – Chainreaction 0:00:03
21 Daniel Freitas (Por) W52 – FC Porto 0:00:03
22 Pierrick Naud (Can) Rally Cycling 0:00:03
23 Óscar Hernández (Esp) Louletano – Hospital de Loule 0:00:03
24 Juan Ignacio Perez Martin (Esp) W52 – FC Porto 0:00:03
25 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 0:00:03
26 Alejandro Manuel Marque Porto (Esp) Sporting – Tavira 0:00:03
27 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team 0:00:03
28 Rafael Silva (Por) Efapel 0:00:03
29 Jetse Bol (Ned) Manzana – Postobon Team 0:00:03
30 Filipe Cardoso (Por) RP – Boavista 0:00:03
31 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman 0:00:03
32 Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:03
33 Luís Mendonça (Por) Louletano – Hospital de Loule 0:00:03
34 Jonas Bokeloh (GER) An Post – Chainreaction 0:00:03
35 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:03
36 Luís Gomes (Por) RP – Boavista 0:00:03
37 Xuban Errazkin Perez (Esp) RP – Boavista 0:00:13
38 Hernando Bohorquez Sanchez (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:13
39 Jim Lindenburg (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:00:13
40 José Manuel Díaz (Esp) Israel Cycling Academy 0:00:13
41 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:13
42 Daniel Mestre (Por) Efapel 0:00:13
43 Domingos Gonçalves (Por) RP – Boavista 0:00:13
44 David De La Fuente Rasilla (Esp) Louletano – Hospital de Loule 0:00:16
45 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:16
46 Adrian Gonzalez Velasco (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:16
47 Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:16
48 Øyvind Lukkedal (Nor) Team Coop 0:00:16
49 Aitor Gonzalez (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:16
50 Diego Rubio Hernandez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:16
51 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:16
52 Piotr Brozyna (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:16
53 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:16
54 Pello Olaberria Arruabarrena (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:21
55 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:23
56 Angel Lorenzo Sanchez Rebollido (Esp) W52 – FC Porto 0:00:26
57 Jesus Ezquerra Muela (Esp) Sporting – Tavira 0:00:33
58 Mateo Garcia Castañeda (Col) Efapel 0:00:35
59 Joaquim Silva (Por) W52 – FC Porto 0:00:35
60 João Matias (Por) LA Aluminios Metalusa – BlackJack 0:00:35
61 Frederico Figueiredo (Por) Sporting – Tavira 0:00:35
62 Jasper Hamelink (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:00:38
63 Alvaro Trueba Diego (Esp) Efapel 0:00:38
64 Sérgio Paulinho (Por) Efapel 0:00:38
65 Victor Etxebarria Carrasco (Esp) RP – Boavista 0:00:38
66 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:00:43
67 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:00:43
68 William Barta (USA) Axeon Hagens Berman 0:00:43
69 Dylan Bouwmans (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:00:43
70 Bob Olieslagers (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:00:43
71 Gustavo Cesar Veloso (Esp) W52 – FC Porto 0:00:43
72 Ivo Oliveira (Por) Axeon Hagens Berman 0:00:49
73 Mikel Bizkarra Etxegibel (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:49
74 João Benta (Por) RP – Boavista 0:00:51
75 David Rodrigues (Por) RP – Boavista 0:00:51
76 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:00:53
77 Marcin Mrozek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:54
78 Fábio Silvestre (Por) Sporting – Tavira 0:00:54
79 Bruno Silva (Por) Efapel 0:01:00
80 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:11
81 Tijmen Eising (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:01:11
82 Ricardo Mestre (Por) W52 – FC Porto 0:00:16
83 Jacobo Ucha Rodriguez (Esp) W52 – FC Porto 0:01:32
84 Stef Krul (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:01:41
85 Mario Gonzalez Salas (Esp) Sporting – Tavira 0:01:53
86 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:16
87 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:00:16
88 Danny Pate (USA) Rally Cycling 0:00:16
89 Nuno Matos (Por) Movistar Team 0:02:09
90 Henrique Casimiro (Por) Efapel 0:02:09
91 Antonio Pedrero Lopez (Esp) Movistar Team 0:02:24
92 Ricardo Vilela (Por) Manzana – Postobon Team 0:02:29
93 Antonio Piedra Perez (Esp) Manzana – Postobon Team 0:02:29
94 Shaun-Nick Bester (RSA) Sporting – Tavira 0:00:16
95 Adam Jamieson (Can) An Post – Chainreaction 0:02:57
96 Rui Sousa (Por) RP – Boavista 0:00:16
97 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sør 0:04:50
98 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:04:50
99 Eirik Bruland (Nor) Team Sparebanken Sør 0:04:50
100 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural – Seguros RGA 0:04:50
101 Jason Lowndes (Aus) Israel Cycling Academy 0:04:50
102 Bas Tietema (Ned) An Post – Chainreaction 0:04:50
103 Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:04:50
104 Rui Rodrigues (Por) Louletano – Hospital de Loule 0:04:50
105 André Evangelista (Por) Louletano – Hospital de Loule 0:04:50
106 Sean McKenna (Irl) An Post – Chainreaction 0:04:50
107 Dan Craven (Nam) Israel Cycling Academy 0:04:50
108 Justin Oien (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:04:50
109 Luis Enrique Davila (Mex) Israel Cycling Academy 0:04:50
110 Conor Hennebry (Irl) An Post – Chainreaction 0:04:50
111 Robert Britton (Can) Rally Cycling 0:04:50
112 Jacob Scott (GBr) An Post – Chainreaction 0:04:50
113 Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Manzana – Postobon Team 0:04:50
114 Kamil Malecki (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:04:56
115 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:04:56
116 Mikel Iturria Segurola (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:04:56
117 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:04:56
118 Julen Irizar Laskurain (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:04:56
119 Pedro Paulinho (Por) Louletano – Hospital de Loule 0:04:56
120 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop 0:04:56
121 Even Rege (Nor) Team Coop 0:04:56
122 Philip Lindau (Swe) Team Coop 0:04:56
123 Ander Barrenetxea Uriarte (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:04:56
124 Óscar González (Esp) Sporting – Tavira 0:04:56
125 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling 0:04:56
126 António Barbio (Por) Efapel 0:05:05
127 Richard Antonio Carapaz Montenegro (Ecu) Movistar Team 0:05:05
128 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 0:05:05
129 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:05:19
130 Raul Garcia De Mateo Rubio (Esp) Louletano – Hospital de Loule 0:05:21
131 Héctor Carretero (Esp) Movistar Team 0:05:43
132 Antonio Angulo Sampedro (Esp) LA Aluminios Metalusa – BlackJack 0:00:16
133 Hugo Sancho (Por) LA Aluminios Metalusa – BlackJack 0:06:00
DNS Petter Theodorsen (Nor) Team Sparebanken Sør
DNS Fredrik Strand Galta (Nor) Team Coop

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Carlos Barbero Cuesta (Esp) Movistar Team 20:28:04
2 Rinaldo Nocentini (Ita) Sporting – Tavira 0:00:16
3 Jasper De Laat (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:00:25
4 Krister Hagen (Nor) Team Coop 0:00:28
5 Edward Dunbar (Irl) Axeon Hagens Berman 0:00:29
6 Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman 0:00:30
7 Edgar Pinto (Por) LA Aluminios Metalusa – BlackJack 0:00:31
8 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:31
9 Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:31
10 Jhonnatan Manuel Narvaez Prado (Ecu) Axeon Hagens Berman 0:00:31
11 Adrien Costa (USA) Axeon Hagens Berman 0:00:31
12 Rafael Silva (Por) Efapel 0:00:38
13 Alejandro Manuel Marque Porto (Esp) Sporting – Tavira 0:00:39
14 Luís Gomes (Por) RP – Boavista 0:00:39
15 Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:39
16 Jetse Bol (Ned) Manzana – Postobon Team 0:00:43
17 César Fonte (Por) LA Aluminios Metalusa – BlackJack 0:00:43
18 Daniel Mestre (Por) Efapel 0:00:45
19 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team 0:00:49
20 David De La Fuente Rasilla (Esp) Louletano – Hospital de Loule 0:00:52
21 Hernando Bohorquez Sanchez (Col) Manzana – Postobon Team 0:00:53
22 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:56
23 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) An Post – Chainreaction 0:00:57
24 Antonio Angulo Sampedro (Esp) LA Aluminios Metalusa – BlackJack 0:01:08
25 Sergey Nikolaev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:17
26 Ricardo Mestre (Por) W52 – FC Porto 0:01:21
27 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman 0:01:33
28 Frederico Figueiredo (Por) Sporting – Tavira 0:01:35
29 Joaquim Silva (Por) W52 – FC Porto 0:01:35
30 Sérgio Paulinho (Por) Efapel 0:01:50
31 Victor Etxebarria Carrasco (Esp) RP – Boavista 0:02:23
32 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:02:25
33 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural – Seguros RGA 0:02:32
34 Ivo Oliveira (Por) Axeon Hagens Berman 0:02:50
35 Alvaro Trueba Diego (Esp) Efapel 0:03:04
36 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:03:11
37 Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana – Postobon Team 0:05:33
38 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sør 0:05:37
39 Jim Lindenburg (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:05:48
40 Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Manzana – Postobon Team 0:05:57
41 Aitor Gonzalez (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:05:58
42 Antonio Piedra Perez (Esp) Manzana – Postobon Team 0:06:09
43 Mateo Garcia Castañeda (Col) Efapel 0:06:32
44 Domingos Gonçalves (Por) RP – Boavista 0:06:33
45 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:06:57
46 Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural – Seguros RGA 0:07:22
47 Ricardo Vilela (Por) Manzana – Postobon Team 0:08:14
48 Robert Britton (Can) Rally Cycling 0:08:24
49 William Barta (USA) Axeon Hagens Berman 0:09:10
50 João Benta (Por) RP – Boavista 0:09:18
51 David Rodrigues (Por) RP – Boavista 0:09:23
52 Philip Lindau (Swe) Team Coop 0:10:21
53 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:12:12
54 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:12:43
55 Diego Rubio Hernandez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:13:03
56 Luís Mendonça (Por) Louletano – Hospital de Loule 0:13:29
57 Danny Pate (USA) Rally Cycling 0:13:42
58 Jesus Ezquerra Muela (Esp) Sporting – Tavira 0:13:45
59 Piotr Brozyna (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:13:54
60 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:14:12
61 Mikel Bizkarra Etxegibel (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:14:36
62 Mario Gonzalez Salas (Esp) Sporting – Tavira 0:15:19
63 Julen Irizar Laskurain (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:18:07
64 Henrique Casimiro (Por) Efapel 0:18:37
65 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:18:48
66 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:18:50
67 Kamil Malecki (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:19:28
68 Bruno Silva (Por) Efapel 0:19:35
69 Dylan Page (SUI) Caja Rural – Seguros RGA 0:20:21
70 Daniel Freitas (Por) W52 – FC Porto 0:20:29
71 Óscar Hernández (Esp) Louletano – Hospital de Loule 0:20:32
72 Johim Ariesen (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:20:39
73 Øyvind Lukkedal (Nor) Team Coop 0:21:02
74 Shaun-Nick Bester (RSA) Sporting – Tavira 0:21:02
75 Juan Sebastian Molano Benavides (Col) Manzana – Postobon Team 0:21:16
76 Davy Gunst (Ned) An Post – Chainreaction 0:21:18
77 José Manuel Díaz (Esp) Israel Cycling Academy 0:21:18
78 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 0:21:18
79 Xuban Errazkin Perez (Esp) RP – Boavista 0:21:23
80 Bob Olieslagers (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:21:29
81 Samuel Caldeira (Por) W52 – FC Porto 0:21:36
82 Jonas Bokeloh (GER) An Post – Chainreaction 0:21:41
83 Pello Olaberria Arruabarrena (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:21:45
84 Jasper Hamelink (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:21:53
85 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:21:53
86 Adrian Gonzalez Velasco (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:21:54
87 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sør 0:22:01
88 Filipe Cardoso (Por) RP – Boavista 0:22:07
89 Fábio Silvestre (Por) Sporting – Tavira 0:22:18
90 Rui Sousa (Por) RP – Boavista 0:22:20
91 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:22:21
92 Dylan Bouwmans (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:22:43
93 Marcin Mrozek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:22:44
94 Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:22:47
95 Gustavo Cesar Veloso (Esp) W52 – FC Porto 0:22:47
96 Christopher Lawless (GBr) Axeon Hagens Berman 0:23:43
97 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 0:24:36
98 Antonio Pedrero Lopez (Esp) Movistar Team 0:24:39
99 Stef Krul (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:25:18
100 Luis Enrique Davila (Mex) Israel Cycling Academy 0:25:24
101 Richard Antonio Carapaz Montenegro (Ecu) Movistar Team 0:25:27
102 Pierrick Naud (Can) Rally Cycling 0:25:31
103 Bas Tietema (Ned) An Post – Chainreaction 0:25:34
104 Justin Oien (USA) Caja Rural – Seguros RGA 0:25:48
105 Conor Hennebry (Irl) An Post – Chainreaction 0:26:14
106 Sean McKenna (Irl) An Post – Chainreaction 0:26:19
107 Jason Lowndes (Aus) Israel Cycling Academy 0:26:28
108 Tijmen Eising (Ned) Metec – TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 0:26:36
109 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop 0:26:41
110 Ander Barrenetxea Uriarte (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:27:00
111 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:27:15
112 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling 0:27:44
113 Pedro Paulinho (Por) Louletano – Hospital de Loule 0:27:47
114 Jacob Scott (GBr) An Post – Chainreaction 0:27:48
115 Hugo Sancho (Por) LA Aluminios Metalusa – BlackJack 0:27:50
116 Mikel Iturria Segurola (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:28:01
117 Raul Garcia De Mateo Rubio (Esp) Louletano – Hospital de Loule 0:28:34
118 Adam Jamieson (Can) An Post – Chainreaction 0:28:59
119 Óscar González (Esp) Sporting – Tavira 0:28:59
120 António Barbio (Por) Efapel 0:30:41
121 Even Rege (Nor) Team Coop 0:31:18
122 Rui Rodrigues (Por) Louletano – Hospital de Loule 0:31:19
123 Angel Lorenzo Sanchez Rebollido (Esp) W52 – FC Porto 0:31:51
124 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:32:31
125 André Evangelista (Por) Louletano – Hospital de Loule 0:34:03
126 Jacobo Ucha Rodriguez (Esp) W52 – FC Porto 0:35:10
127 João Matias (Por) LA Aluminios Metalusa – BlackJack 0:35:42
128 Eirik Bruland (Nor) Team Sparebanken Sør 0:35:50
129 Dan Craven (Nam) Israel Cycling Academy 0:36:24
130 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:37:52
131 Juan Ignacio Perez Martin (Esp) W52 – FC Porto 0:37:56
132 Nuno Matos (Por) Movistar Team 0:43:51
133 Héctor Carretero (Esp) Movistar Team 0:47:25