Fot. Volta ao Algarve

Portugalski Związek Kolaski, organizator najważniejszej kolarskiej imprezy w Portugalii – Volta ao Algarve (kat. 2.HC) ogłosił, że ma już 18 potwierdzonych drużyn, które wezmą udział w przyszłorocznej edycji wyścigu.

43-volta-ao-algarve

W portugalskiej etapówce na starcie staną łącznie 24 drużyny. Jak informuje oficjalna strona wyścigu, na starcie imprezy, która odbędzie się w dniach 15 – 19 lutego 2017 r. na pewno zobaczymy siedem drużyn World Tour: Astana, Bora – Hansgrohe, Cannondale-Drapac, Dimension Data, Katusha-Alpecin, Lotto Soudal, Quick-Step Floors.

Skład peletonu zostanie uzupełniony przez drużyny z poziomu Pro-Continental: Wanty-Groupe Gobert (zwycięzca 2016 Europe Tour), Gazprom-RusVelo, Caja Rural-Seguros-RGA oraz Manzana Postobón z Kolumbii.

Na trasie 43 edycji wyścigu Volta ao Algarve do rywalizacji przystąpi również sześć drużyn portugalskich reprezentujących poziom Continental oraz jedna drużyna z USA – Rally Cycling.

Organizatorzy wyścigu negocjują jeszcze start z drużynami World Tour oraz Pro-Continental i wkrótce ogłoszą pełny skład peletonu przyszłorocznej imprezy.

Mamy nadzieję, że wśród zespołów które dojdą do porozumienia z organizatorem będzie ekipa SKY, dla której dwa razy z rzędu wygrał wyścig Geraint Thomas. Jednak nas najbardziej będzie interesowało to, czy w barwach tej drużyny pojedzie i w jakiej będzie dyspozycji Michał Kwiatkowski, który w 2014 roku posmakował już smaku zwycięstwa w tej imprezie, a w 2015 roku był drugi.

W tej chwili nie jest jeszcze znany ostateczny przebieg wszystkich etapów, ale zostały już zakreślone ogólne ramy przebiegu poszczególnych odcinków. Pierwszy rozpocznie się w Albufeira i zakończy prawdopodobnie masowym sprintem na ulicach Lagos. Na drugim etapie z  Lagoa do Fóia swojej szansy mogą upatrywać specjaliści od jazdy po górach. Kolejnym etapem, który niewątpliwie będzie miał wpływ na losy całego wyścigu, będzie 18 km indywidualna jazda na czas rozegrana w okolicach Sagres. Etap czwarty to kolejna szansa dla sprinterów, kolarze przejadą z miejscowości Almodovar do Tavirii. Wyścig zakończy piąty odcinek z Loulé do Malhão z finałowym, kultowym podjazdem w Volta ao Algavre (2,5 km, ze średnim nachyleniem 9,4%), na którym powinno dojść do ostatecznej rozgrywki wśród faworytów wyścigu.

Etapy Volta ao Algarve 2017:

Etap 1: Albufeira – Lagos
Etap 2: Lagoa – Fóia (Monchique)
Etap 3: Sagres – Sagres (ITT)
Etap 4: Almodôvar – Tavira
Etap 5: Loulé – Malhão

Poprzedni zwycięzcy:

2016 – Geraint Thomas (Sky)
2015 – Geraint Thomas (Sky)
2014 – Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-QuickStep)
2013 – Tony Martin (Omega Pharma-QuickStep)
2012 – Richie Porte (Sky)
2011 – Tony Martin (HTC-Highroad)
2010 – Alberto Contador (Astana)
2009 – Alberto Contador (Astana)
2008 – Stijn Devolder (QuickStep)
2007 – Alessandro Petacchi (Milram)