Fot. Jan Rozmarynowski / naszosie.pl

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w czwartek, w Poznaniu zmarł Zenon Czechowski, słynny kolarz, olimpijczyk z Meksyku, kapitan reprezentacji Polski w Wyścigu Pokoju w czasach trenera Henryka Łasaka. Za dwa dni skończyłby 70 lat.

Urodzony 19 listopada 1946 w Poznaniu, syn Bolesława i Teofilii Nawrockiej, absolwent miejscowego Liceum Ogólnokształcącego nr 6, kierowca mechanik, instruktor sportu. Wychowanek trenera Jerzego Wielowieyskiego, przez całą karierę był związany z poznańskim klubem Lech, z krótką przerwą na służbę wojskową, gdy reprezentował Legię Warszawa (1966-1967). W kadrze narodowej jego trenerami byli Andrzej Trochanowski i Henryk Łasak.

Jeden z najlepszych szosowców polskich lat sześćdziesiątych, jego wielki talent dojrzewał na trasach Wyścigu Pokoju (debiut w 1967 – wygrał dwa etapy), gdzie był świetnym kapitanem biało-czerwonych. Startował w tym wyścigu pięć razy w latach 1967-1971, w tym czasie zdołał wygrać sześć etapów, a w swoim ostatnim starcie zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, tuż za Ryszardem Szurkowskim. Biało-czerwoni z Czechowskim składzie trzykrotnie wygrywali klasyfikację drużynową Wyścigu Pokoju (1967, 1968, 1970).

Był dwukrotnym mistrzem Polski w jeździe drużynowej (1966-1967), w roku 1967 został wicemistrzem naszego kraju w szosowym wyścigu indywidualnym oraz dwukrotnym brązowym medalistą MP (wyścig indywidualny w 1969 roku i wyścig parami w 1970 roku). Pięciokrotnie startował również na Mistrzostwach Świata (1966, 1967, 1969, 1970, 1971), najlepiej spisał się w 1969 roku, gdy zajął 15. miejsce, natomiast w 1967 Polacy zajęli 7. miejsce drużynowo.

Na igrzyskach olimpijskich w Meksyku w 1968 roku startował w wyścigu drużynowym, zajmując razem z Andrzejem Bławdzinem, Janem Magierą i Marianem Kegelem szóste miejsce. Oprócz tego zdołał wygrać również wyścig Dziennika Łódzkiego (1971) oraz zajął drugie miejsce w Wielkiej Nagrodzie Annaby (1972). Po wypadku i kontuzji (1972) zaskoczył wszystkich (nawet Henryka Łasaka) i przedwcześnie zakończył karierę zawodniczą (już nie pojechał na IO w Monachium).

Zasłużony Mistrz Sportu odznaczony m. in. srebrnym i brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim OOP. W 1970 i 1971 roku był wybierany najlepszym sportowcem Wielkopolski.
Od ponad dziesięciu lat Czechowski zmagał się z chorobą nowotworową. Data pogrzebu nie jest jeszcze znana.

Pogrążonej w żałobie rodzinie składamy wyrazy współczucia oraz łączymy się w bólu.

Poprzedni artykułAllan Peiper: „Wierzymy, że Porte wygra Tour de France”
Następny artykułJak przeżyć w miejskiej dżungli, czyli rowerzysta na ścieżce rowerowej
Kolarstwem szosowym fascynuje się od 20 lat, gdy obejrzał w telewizji triumf Bjarne Riisa na Tour de France w 1996 roku. Głównym obszarem jego zainteresowań są zagraniczne wyścigi oraz profesjonalne ekipy zarejestrowane w UCI . Pasjonat wszelkiego rodzaju statystyk kolarskich i ciekawostek związanych z zawodnikami i drużynami. Miłośnik rekreacyjnej jazdy na rowerze i wszystkich rzeczy związanych z Holandią i Belgią.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Zbig
Zbig

Żal, ale może się jeszcze zobaczymy w życiu wiecznym.