visitcopenhagen.com / Ursula Bach

Zainteresowanie kolarstwem na całym świecie bije kolejne rekordy. Władze Kopenhagi, największego miasta Danii właśnie ogłosiły, że po raz pierwszy w historii liczba rowerów w ścisłym centrum jest większa niż liczba aut!

Władze miasta mierzą natężenie ruchu od 1970 roku. Obliczono, że do centrum miasta w roku 2015 wjechało 252.600 samochodów, natomiast w tym samym czasie rowerów było 265.700, to jest wzrost aż o 35.080 sztuk w jednym roku. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w historii i oby taki trend się utrzymał w kolejnych latach.

Wzrost zainteresowania poruszaniem się na rowerach jest spowodowany licznymi inwestycjami władz miasta, które przeznaczyły 1 miliard koron (ok. 600 milionów złotych) na poprawę infrastruktury, nowe drogi rowerowe oraz stacje rowerów miejskich. Pomiędzy rokiem 2006 a 2019 jest planowane zbudowanie 17 mostów przeznaczonych dla cyklistów, które umożliwi łatwiejszy dostęp do centrum miasta oraz pozwoli oddzielić ruch rowerowy od ruchu samochodowego.

Niestety, są też niepokojące informacje. Wzrost zainteresowania rowerem w Kopenhadze kłóci się z ciągłym spadkiem liczby rowerów w całej Danii, natomiast liczba kolarzy w regionie metropolitarnym duńskiej stolicy od 20 lat nie zmienia się.