Niestety w ostatnich dwunastu miesiącach niebieski peleton powiększył się o sporo nazwisk…

Janusz Maceluch

Założyciel i dyrektor Bałtyk-Karkonosze Tour, trener wielu kolarskich sław. Całe życie był pasjonatem kolarstwa, poświęcił się promowaniu tej dyscypliny w naszym kraju i za granicą. Od lat był dyrektorem Bałtyk-Karkonosze Tour i prezesem TK „Karkonosze Tour” Jelenia Góra.

Jerzy Padło

Były zawodnik Moto Jelcz Oława oraz masażysta w wielu drużynach zawodowych i reprezentacji Polski. Przegrał z chorobą.

Piotr Korab

W latach dziewięćdziesiątych Korab był kolarzem Dolmelu Wrocław, wówczas czołowej polskiej grupy kolarskiej. Największym sukcesem kolarza wrocławskiej ekipy było czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne w 1990 roku. W klasyfikacji generalnej stracił minutę do zwycięzcy Mieczysława Karłowicza. Korab wygrał w tamtym wyścigu także klasyfikację na najlepszego górala.

Gijs Verdick

Holender zasłabł podczas Karpackiego Wyścigu Kurierów i w stanie krytycznym został przewieziony do szpitala, gdzie ponownie miał atak serca. Niestety lekarzom nie udało się go uratować i tydzień po tym zdarzeniu 21-letni zawodnik zmarł.

Zbigniew Rusin

Zbigniew Rusin pełnił funkcję Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego w latach 1985-1996. W 1966 roku został lekarzem kadry kolarskiej, a w latach 1977-1980 był trenerem polskiej reprezentacji kolarzy szosowych. Do największych sukcesów jego podopiecznych należy srebrny medal olimpijski, wywalczony przez Czesława Langa w 1980 roku w Moskwie, a także wicemistrzostwo świata w jeździe indywidualnej Krzysztofa Sujki (1978, Nürburg) i Jana Jankiewicza (1979, Valkenburg) oraz brąz i srebro w wyścigu drużynowym na 100 kilometrów (1977 – Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki, Stanisław Szozdą, Czesław Lang, 1979 – Witold Plutecki, Stefan Ciekański, Jan Jankiewicz, Czesław Lang). W 1979 roku został wybrany trenerem roku (razem z Andrzejem Trochanowskim) w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.

Andrzej Serediuk

Urodzony w Oławie kolarz reprezentował miejscowy klucz Moto – Jelcz, a za jego największy sukces w karierze należy uznać brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego amatorów podczas mistrzostw świata w Altenrhein w 1983 roku. Rok wcześniej w Goodwood był tuż za podium. Trzykrotnie startował także w Wyścigu Pokoju, a najlepszym rezultatem było 13. miejsce w debiucie w 1982 roku. W zagranicznych startach Serediuk zanotował także zwycięstwo we włoskim wyścigu Settimana Ciclistica Bergamasca. W 1989 roku podpisał kontrakt z pierwszą polską grupą zawodową – Exbud Kielce.

Daan Myngheer

22-letni Belg miał atak serca podczas etapu Criterium International. Po trzech dniach hospitalizacji zmarł na oddziale kardiologicznym szpitala w Ajaccio.

Antoine Demoitie

Kolarz ekipy Wanty Groupe Gobert podczas niedzielnego wyścigu Gent-Wevelgem, został potrącony przez motocykl jadący w kolumnie. Pochodzący z Liege zawodnik od tego roku jeździł w zespole Wanty. Wcześniej trzy sezony spędził w ekipie Wallonie-Bruxelles. Jego największym sukcesem było zwycięstwo w 2014 roku w Tour du Finistère. Jego triumfy mogliśmy obserwować także w Polsce. W 2012 roku wygrał dwa etapy Karpackiego Wyścigu Kurierów. Miał 25 lat.

Romain Guyot

24-latek został potrącony przez samochód ciężarowy podczas zimowego treningu. Na swoim koncie miał m.in. wygrany etap Course De La Paix Juniors (2010), dwukrotnie wygrywał etapy podczas Ronde de I’Isard (2013 i 2014). W roku 2009 był wicemistrzem Francji wśród juniorów.

Bahman Golbarnezhad

48-letni paraolimpijczyk upadł na trasie wyścigu w Rio de Janeiro. Pomimo natychmiastowej pomocy w karetce miał atak serca i zmarł niedługo po przybyciu do szpitala.

Rudi Altig

79-letnia legenda niemieckiego kolarstwa – mistrz świata z 1966 roku, zwycięzca wyścigów monumentalnych Ronde van Vlaanderen i Mediolan-San Remo. Zdobywca zielonej koszulki Tour de France i klasyfikacji generalnej Vuelta a Espana. Zmarł z powodu nowotworu.

Kazimierz Kowalczyk

Były zawodnik i trener. Jego wychowankami byli reprezentanci Polski i mistrzowie Kraju. Uhonorowany Nagrodą Miasta Lublin, był też działaczem sportowym i społecznym.

Daniel Willems

Zwycięzca wielu ważnych wyścigów, specjalista od klasyków. W jego palmares można znaleźć m.in. cztery etapy Tour de France, Scheldeprijs, Fleche Wallone czy Paris-Tours.

Marian Pałka

Sędzia kolarski klasy okręgowej, były zawodnik SHL Kielce, następnie w kategorii Masters Kieleckiego Towarzystwa Cyklistów.

Mieczysław Mela

Były kolarz, trener i twórca potęgi świętokrzyskiego kolarstwa. Wychował między innymi Franciszka Koselę, Mariana Formę, Jana Baćkowskiego, Krzysztofa Stanka i Ryszarda Kwaśniewskiego obecnego trenera klubu DEK Meble Cyclo Korony Kielce. Później przez wiele lat był prezesem klubu sportowego Korona Kielce, w którym ścigali się najbardziej znani kolarze Kielecczyzny – olimpijczycy Zbigniew Piątek i Tomasz Brożyna oraz min. Kazimierz Stafiej, Mariusz Bilewski i obecny dyrektor sportowy PZKol, Andrzej Piątek.

Pokój ich duszom.