Start w Niemczech, wizyta w Liege, nowe, jak i te legendarne podjazdy oraz 2 etapy jazdy indywidualnej na czas – tak prezentuje się trasa Tour de France 2017!

Prezentacja trasy nadchodzącej edycji Wielkiej Pętli zawsze jest wielkim, medialnym wydarzeniem. Pierwsze rzędy wypełnione są byłymi zwycięzcami i legendami tego sportu i okazją do podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu niedawno zakończonego Tour de France.

Wszystkich najbardziej jednak zawsze interesuje trasa wyścigu. 104. edycja Tour de France ma w sumie 3516km i zacznie się 1 lipca. Dużo wcześniej wiedzieliśmy, że Wielka Pętla A.D. 2017 rozpocznie się w niemieckim Dusseldorfie od etapu jazdy indywidualnej na czas na dystansie 13 kilometrów.

tdf1

2 lipca, Etap 2 (Dusseldorf – Liege, 202km)

Rozpocznie się również w Dusseldorfie, ale kolarze w końcu wyruszą w stronę Francji. Meta jednak będzie w belgijskim Liege, ale w przeciwieństwie do końcówki kolarskiego monumentu będziemy mogli spodziewać się sprintu z peletonu. Gospodarze zapewne liczą, że dzień po tym, jak żółtą koszulkę będzie mógł założyć mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas Tony Martin na ulicach Dusseldorfu powalczą niemieccy sprinterzy, czyli Andre Greipel i Marcel Kittel.

3 lipca, Etap 3 (Verviers – Longwy, 202km)

Czwartego dnia kolarze w końcu zawitają do Francji i organizatorzy od razu zaproponowali ciekawe rozwiązanie. Meta w Longwy znajduje się krótkim, półtorakilometrowym podjeździe o średnim nachyleniu przekraczającym 5,5% i będzie to doskonała okazja dla zawodników dobrze radzących sobie w jednodniowych klasykach.

4 lipca, Etap 4 (Mondorf Led Bains – Vittel, 203km)

Dzień wcześniej peleton Tour de France pokona 202 km, a etap pomiędzy Mondorf – Les – Bains, a Vittel będzie o 1000m dłuższy. Ostatni raz Vittel gościło Wielką Pętlę w 2009 roku, a zwycięzcą został wówczas Niki Sorensen, który wygrał po wspaniałej ucieczce.

5 lipca, Etap 5 (Vittel – La Planche de Belles Filles, 160km)

profil5

Próba generalna dla zawodników walczących w klasyfikacji generalnej. La Planche de Belles Filles to podjazd, który nie powala dystansem (5,9km), ale średnie nachylenie 8,5% i maksymalne przekraczające 20% na pewno namiesza w czołówce. Tradycyjnie można powiedzieć, że nikt tutaj wyścigu nie wygra, ale zobaczymy zapewne pierwszych przegranych.

laplanche

6 lipca, Etap 6 (Vesoul – Troyes, 216km)

Znów maratońska przeprawa – 216 kilometrów z Vesoul do Troyes.

7 lipca, Etap 7 (Troyes – Nuits-Saint-Georges, 214km)

Następnego dnia nie będzie lżej. Z Troyes kolarze wyruszą w stronę Nuits St Georges, gdzie zameldują się po przejechaniu 214 km, a na ostatnich 40 kilometrach zawodnicy będą się zmagać z silnym, bocznym wiatrem i ci, którzy się zagapią, mogą ponieść spore straty.

8 lipca, Etap 8 (Dole – Station des Rousses, 187km)

tdf8

Kolejna próba dla górali. Meta nie jest co prawda na szczycie długiego podjazdu, ale wcześniejsza wspinaczka powinna solidnie uszczuplić peleton.

9 lipca, Etap 9 (Nantua – Chambery, 181km)

tdf9

Wszystko wygląda na to, że wyjątkowo ciężki etap (ponad 4600m przewyższenia) będzie idealną okazją dla kolarzy walczących o koszulkę górala. 4 górskie premie, ale niestety brak finiszu na podjeździe oznacza, że o zwycięstwo powinna powalczyć ucieczka.

mont-du-ch

10 lipca, dzień przerwy

11 lipca, Etap 10 (Perigeux – Bergirac, 178km)

Po dniu przerwy kolarze pojadą z Perigeux do Bergirac. W mieście, gdzie ulokowana została meta etapu dwukrotnie odbyły się czasówki, ale tym razem będzie to etap ze startu wspólnego.

12 lipca, Etap 11 (Eymet – Pau, 220km)

Zazwyczaj w połowie wyścigu kolarze docierają do położonego na południu Francji Pau i nie inaczej będzie w 2017 roku. Będzie to ostatnia szansa dla sprinterów przed kolejnymi, górskimi etapami.

13 lipca, Etap 12 (Pau – Peyragoudes, 214km)

pau

Tego dnia pierwsza wizyta w Pirenejach. Po starcie z Pau kolarze będą jechać przez południowo-zachodnią Francję, a etap zwieńczy wspinaczka na Peyragoudes.

14 lipca, Etap 13 (Saint Giron – Foix, 100km)

foix

Krótki, bo liczący zaledwie 100 km etap z Saint Girons do Foix nie oznacza, że peleton będzie mieć lżej. Na trasie znajduje się sztywny podjazd pod Mur du Peguere.

tdf13a

15 lipca, Etap 14 (Blagnac – Rodez, 181km)

Po roku przerwy Tour de France wraca do Rodez. Do rewanżu za 13 etap Wielkiej Pętli 2015 będą mieć okazję aktualny mistrz olimpijski Greg van Avermaet oraz mistrz świata Peter Sagan.

16 lipca, Etap 15 (Laissac – Severac L’Eglise Le Puy en Velay, 189km)

profil15

Zawodnicy wystartują z Laissac-Sévérac L’Eglise, by po niecałych 190 kilometrach zameldować się w  Le Puy-en-Velay. Przed dniem przerwy przygotowano trudny podjazd pod Col de Peyra Taillade.

tdf15a

17 lipca, dzień przerwy

18 lipca, Etap 16 (Le Puy en Velay – Romans Sur Isere, 165km)

Trzeci tydzień Tour de France rozpocznie się od 165 km z Le Puy en Veley do Romans sur Isere i powinniśmy oczekiwać finiszu z peletonu.

19 lipca, Etap 17 (La Mure – Serre-Chevalier, 165km)

profil17

Wszystko wskazuje na to, że to właśnie królewski etap przyszłorocznej Wielkiej Pętli. Na trasie znajdują się legendarne podjazdy pod Col de la Croix de Fer, Telefgraphe oraz Col du Galibier, a meta usytuowana została w stacji narciarskiej Serre Chevalier.

croix

galibier

20 lipca, Etap 18 (Briancon – Izoard, 178km)

profil18

Znów słynny podjazd – Izoard. Będzie to ostatnia szansa dla zawodników szukających swojej szansy w górach i tu mogą zapaść ostateczne rozstrzygnięcia Tour de France 2017.

21 lipca, Etap 19 (Embrun – Salon de Provence, 220km)

Wydaje się, że etap jest skrojony dla ucieczki. Maratoński dystans (220 kilometrów) z Embrun do Salon de Provence .

22 lipca, Etap 20 (Marsylia – Marsylia, 23km ITT)

Zwycięzcę całego wyścigu poznamy w Marsylii. Jeśli lider obroni swoją pozycję podczas liczącej niewiele ponad 20 kilometrów czasówki to pozostanie mu tylko dotarcie do mety na Polach Elizejskich.

23 lipca, Etap 21 (Montgeron – Paryż [Champs Elysees], 105km)

Etap przyjaźni rozpocznie się w podparyskim Montgeron, a sprinterzy tradycyjnie powalczą o prestiżowe zwycięstwo na Champs Elysees.

Fot. letour.fr

Poprzedni artykułCCC Sprandi Polkowice kończy sezon 2016 w Azji
Następny artykułOpinie na temat nietypowej trasy Tour de France
Licencjat politologii na UAM, pracuje w sklepie rowerowym, półamatorsko jeździ rowerem. Za gadanie o dwóch kółkach chcą go wyrzucić z domu. Jeśli już nie zajmuje się rowerami, to marnuje czas na graniu w Fifę. W trakcie Tour de Pologne zazwyczaj jest na Woodstocku.
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
Wojtek

Mały błąd się wkradł. Etap 17 nie kończy się w Romans-Sur-Isere tylko w Serre-Chevalier.

Piękny etap będzie, zwłaszcza że w zeszłym roku miałem przyjemność przejechać Galibiera z Telegrafem i do tego Croix de Fer, ale ten niestety samochodem 😉

Michał Kapusta
Editor
Michał Kapusta
Reply to  Wojtek

Rzeczywiście, połączyliśmy 16 i 17 etap :). Dzięki!