Fot. Orica-BikeExchange

Zwycięstwem Magnusa Corta Nielsena zakończył się 18 etap Vuelta a Espana. Liderem pozostał Nairo Quintana.

18 etap należał do najłatwiejszych w całym wyścigu. Kolarze do pokonania mieli tylko jedną górską premię. Była to więc ogromna szansa dla Sprinterów. Przeszkodą mogła być tylko temperatura, która przekraczała 30 stopni.

Tradycyjnie szybko uformowała się ucieczka dnia. W jej skład wchodzili: Pierre Rolland ( Cannondale), Luis Vervaeke (Lotto – Soudal), Quentin Yaregui (Ag2r), Mattia Cattaneo (Lampre – Merida) i Fumiyuki Beppu (Trek – Segafredo). Ich przewaga nie była jednak zbyt duża. Peleton bowiem prowadziły grupy Giant i Etixx, które chciały doprowadzić do sprintu grupowego.

Z upływem km przewaga zmniejszała się, co nie dawało nadziei ucieczce na dojechanie do mety. Ostatecznie harcownicy zostali doścignięci około 15 km przed kreską.

O zwycięstwie etapowym zadecydował więc masowy sprint. Najszybszy okazał się Magnus Cort Nielsen (Orica – BikeExchange), który e pokonanym polu zostawił Nikiasa Arndta (Giant – Alpecin) i Jempy Druckera (BMC). Liderem pozostał Nairo Quintana (Movistar).

Wyniki osiemnastego etapu:

1 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-BikeExchange 4:54:31
2 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
3 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
4 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team
5 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
6 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
7 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
8 Gianni Meersman (Bel) Etixx – Quick-Step
9 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
10 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ
11 Yves Lampaert (Bel) Etixx – Quick-Step
12 Zdenek Stybar (Cze) Etixx – Quick-Step
13 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
14 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
15 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
16 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
17 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
18 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
19 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
20 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre – Merida
21 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
22 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
23 Christian Knees (Ger) Team Sky
24 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
25 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
26 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
27 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha
28 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
29 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange
30 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
31 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
32 Christopher Froome (GBr) Team Sky
33 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
34 Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha
35 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
36 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange
37 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
38 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
39 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
40 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
41 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
42 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac
43 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange
44 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
45 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac
46 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha
47 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
48 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
49 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
50 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
51 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team
52 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team
53 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
54 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
55 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
56 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
57 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling
58 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
59 David De La Cruz (Spa) Etixx – Quick-Step
60 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
61 Egor Silin (Rus) Team Katusha
62 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
63 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
64 Brian Nauleau (Fra) Direct Energie 0:00:10
65 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 0:00:14
66 Tiago Machado (Por) Team Katusha 0:00:15
67 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
68 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal
69 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
70 Michal Golas (Pol) Team Sky
71 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
72 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
73 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
74 Damien Howson (Aus) Orica-BikeExchange
75 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange
76 Niki Terpstra (Ned) Etixx – Quick-Step
77 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
78 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
79 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie
80 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
81 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
82 Kristijan Durasek (Cro) Lampre – Merida
83 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
84 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac
85 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
86 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
87 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Drapac
88 Alberto Losada (Spa) Team Katusha
89 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
90 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
91 Julien Morice (Fra) Direct Energie
92 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
93 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
94 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:00:21
95 Valerio Conti (Ita) Lampre – Merida
96 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team 0:00:24
97 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18 0:00:26
98 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team 0:00:28
99 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18 0:00:30
100 Jaco Venter (RSA) Dimension Data 0:00:43
101 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
102 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
103 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:00:46
104 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18 0:00:54
105 Sam Bewley (NZl) Orica-BikeExchange 0:01:14
106 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
107 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team 0:01:49
108 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
109 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
110 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre – Merida
111 Benjamin King (USA) Cannondale-Drapac
112 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
113 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo
114 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
115 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team
116 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
117 Alexandre Geniez (Fra) FDJ
118 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ
119 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
120 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx – Quick-Step
121 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo 0:02:30
122 Omar Fraile (Spa) Dimension Data 0:02:32
123 José Herrada (Spa) Movistar Team 0:02:40
124 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team
125 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
126 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
127 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac 0:02:42
128 Louis Meintjes (RSA) Lampre – Merida 0:02:45
129 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky 0:03:24
130 Leopold Konig (Cze) Team Sky
131 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
132 Martin Velits (Svk) Etixx – Quick-Step
133 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
134 Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step
135 Pieter Serry (Bel) Etixx – Quick-Step
136 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
137 Svein Tuft (Can) Orica-BikeExchange 0:03:27
138 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:04:04
139 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
140 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
141 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
142 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
143 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
144 José Mendes (Por) Bora-Argon 18 0:05:32
145 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
146 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
147 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
148 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
149 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
150 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
151 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
152 Ian Boswell (USA) Team Sky
153 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre – Merida
154 Jaime Roson (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
155 Loïc Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
156 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
157 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
158 Nick Dougall (RSA) Dimension Data
159 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre – Merida
160 Jack Haig (Aus) Orica-BikeExchange
161 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo

Klasyfikacja generalna po osiemnastym etapie:

1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 74:30:03
2 Christopher Froome (GBr) Team Sky 0:03:37
3 Esteban Chaves (Col) Orica-BikeExchange 0:03:57
4 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team 0:04:02
5 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange 0:06:03
6 Andrew Talansky (USA) Cannondale-Drapac 0:07:34
7 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team 0:08:12
8 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac 0:08:13
9 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team 0:08:28
10 David De La Cruz (Spa) Etixx – Quick-Step 0:08:52
11 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team 0:09:03
12 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo 0:11:02
13 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:11:13
14 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:11:44
15 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 0:12:32
16 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:13:48
17 Egor Silin (Rus) Team Katusha 0:15:56
18 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:20:11
19 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale 0:24:50
20 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling 0:29:36
21 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo 0:30:33
22 Kenny Elissonde (Fra) FDJ 0:34:05
23 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:34:46
24 Matvey Mamykin (Rus) Team Katusha 0:47:39
25 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx – Quick-Step 0:48:53
26 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits 0:50:03
27 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 0:51:17
28 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team 0:59:42
29 Leopold Konig (Cze) Team Sky 1:00:08
30 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo 1:06:23
31 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team 1:07:02
32 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale 1:07:56
33 Louis Meintjes (RSA) Lampre – Merida 1:08:11
34 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits 1:08:24
35 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data 1:08:42
36 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team 1:16:29
37 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team 1:19:49
38 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team 1:21:26
39 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team 1:22:27
40 Maxime Bouet (Fra) Etixx – Quick-Step 1:23:08
41 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky 1:24:14
42 Damien Howson (Aus) Orica-BikeExchange 1:24:15
43 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 1:24:19
44 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling 1:29:35
45 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 1:30:23
46 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling 1:30:32
47 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac 1:30:47
48 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling 1:30:56
49 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team 1:31:42
50 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha 1:33:24
51 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo 1:33:40
52 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team 1:36:10
53 José Mendes (Por) Bora-Argon 18 1:36:55
54 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 1:39:54
55 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin 1:40:59
56 Benjamin King (USA) Cannondale-Drapac 1:45:10
57 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 1:51:27
58 Alberto Losada (Spa) Team Katusha 1:59:21
59 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre – Merida 2:00:19
60 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo 2:02:09
61 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal 2:02:20
62 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac 2:03:37
63 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits 2:03:46
64 Zdenek Stybar (Cze) Etixx – Quick-Step 2:09:06
65 Jens Keukeleire (Bel) Orica-BikeExchange 2:11:03
66 Kristijan Durasek (Cro) Lampre – Merida 2:12:39
67 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team 2:17:06
68 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 2:17:55
69 Omar Fraile (Spa) Dimension Data 2:19:25
70 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky 2:20:12
71 Valerio Conti (Ita) Lampre – Merida 2:29:06
72 Jaime Roson (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 2:35:00
73 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 2:36:41
74 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie 2:37:57
75 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18 2:40:02
76 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin 2:40:54
77 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 2:41:21
78 Ian Boswell (USA) Team Sky 2:41:41
79 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data 2:42:16
80 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ 2:45:16
81 Joe Dombrowski (USA) Cannondale-Drapac 2:45:32
82 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal 2:45:42
83 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team 2:47:24
84 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team 2:47:41
85 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team 2:48:10
86 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 2:49:00
87 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling 2:49:20
88 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin 2:49:22
89 José Herrada (Spa) Movistar Team 2:49:27
90 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange 2:50:00
91 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 2:50:16
92 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18 2:51:07
93 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 2:52:02
94 Tiago Machado (Por) Team Katusha 2:52:07
95 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 2:52:10
96 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Drapac 2:52:11
97 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 2:52:16
98 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal 2:53:33
99 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin 2:56:06
100 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team 2:57:09
101 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 2:58:37
102 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 3:00:36
103 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre – Merida 3:01:38
104 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling 3:02:43
105 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo 3:04:04
106 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo 3:06:44
107 Alexandre Geniez (Fra) FDJ 3:06:56
108 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Team 3:07:02
109 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre – Merida 3:07:12
110 Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling
111 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 3:10:08
112 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 3:10:13
113 Pieter Serry (Bel) Etixx – Quick-Step 3:15:51
114 Gianni Meersman (Bel) Etixx – Quick-Step 3:17:47
115 Jack Haig (Aus) Orica-BikeExchange 3:19:41
116 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18 3:20:45
117 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff Team 3:21:07
118 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18 3:21:35
119 Yves Lampaert (Bel) Etixx – Quick-Step 3:24:14
120 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo 3:26:16
121 Michal Golas (Pol) Team Sky 3:26:30
122 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 3:29:02
123 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 3:29:16
124 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 3:31:36
125 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 3:34:17
126 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA 3:35:43
127 Christian Knees (Ger) Team Sky 3:37:28
128 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal 3:39:58
129 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 3:41:53
130 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha 3:42:44
131 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits 3:43:02
132 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team 3:44:38
133 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin 3:46:23
134 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 3:48:36
135 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin 3:48:55
136 Magnus Cort Nielsen (Den) Orica-BikeExchange 3:49:46
137 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 3:54:16
138 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 3:55:17
139 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 3:55:18
140 Sam Bewley (NZl) Orica-BikeExchange 4:00:07
141 Niki Terpstra (Ned) Etixx – Quick-Step 4:02:23
142 Loïc Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits 4:02:50
143 Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling 4:06:36
144 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team 4:08:25
145 Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha 4:08:37
146 Jaco Venter (RSA) Dimension Data 4:10:56
147 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo 4:12:55
148 Brian Nauleau (Fra) Direct Energie 4:15:26
149 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team 4:17:56
150 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 4:18:56
151 Lorenzo Manzin (Fra) FDJ 4:20:59
152 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre – Merida 4:22:23
153 Martin Velits (Svk) Etixx – Quick-Step 4:22:52
154 Tyler Farrar (USA) Dimension Data 4:23:43
155 Rudiger Selig (Ger) Bora-Argon 18 4:24:18
156 Julien Morice (Fra) Direct Energie 4:25:18
157 Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18 4:28:01
158 Nick Dougall (RSA) Dimension Data
159 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 4:28:05
160 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 4:31:37
161 Svein Tuft (Can) Orica-BikeExchange