Fot. Katusha

Norweg z Katushy odniósł domowe zwycięstwo na drugim etapie “wyścigu po fiordach”. Liderem pozostał Leigh Howard (IAM Cycling). 

Na trasie drugiego etapu ze Stord do Oddy (203 km) największą trudnością był ponad ośmiokilometrowy podjazd pod  Grostøl, którego szczyt znajdował się 22,2 km przed metą. Stamtąd pozostał tylko zjazd i łatwa technicznie końcówka.

CrQ2X2sXgAUzPSc

Ośmioosobowa ucieczka zaczęła rozpadać się na podjeździe dnia, na którym to rozpoczęły się także ataki z peletonu. Jedynym, który pokusił się jeszcze o samotny odjazd był Jonas Gregaard z drużyny Riwal Platform Cycling Team. Grupa zawodników, którzy zaatakowali z peletonu złapała Duńczyka tuż przed szczytem.

Wśród kontratakujących kolarzy był dobrze wyglądający na podjeździe Karel Hnik z Vervy ActiveJet, ale niestety także ta akcja nie zakończyła się powodzeniem. Również w tej grupce znalazł się samotny śmiałek – Tim Kerkhof z Roompot, który skapitulował na ulicach Oddy.

Etapowego zwycięzcę wyłonił finisz zredukowanego peletonu, w którym pięknie walczył lider wyścigu Leigh Howard. Australijczyk uległ tylko Alexandrowi Kristoffowi.

Wyniki etapu:

1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 4:46:57
2 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
3 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
4 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group
5 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth
6 Jonas Koch (Ger) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
7 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Oranje Peloton
8 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
9 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
10 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
11 Nicolai Brochner (Den) Riwal Platform C.T.
12 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Oranje Peloton
13 Bjørn Tore Hoem (Nor) Team Joker Byggtorget
14 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
15 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept
16 August Jensen (Nor) Team Coop-Øster Hus
17 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
18 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group
19 Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team
20 Jiri Polnicky (Cze) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
21 Roland Thalmann (Swi) Team Roth
22 Truls Korsaeth (Nor) Team Joker Byggtorget
23 Michael Schaer (Swi) BMC Racing Team
24 Chris Anker Sorensen (Den) Fortuneo – Vital Concept
25 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept
26 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
27 Michal Podlaski (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
28 Tim Kerkhof (Ned) Roompot – Oranje Peloton
29 Lorenzo Fortunato (Ita) Tinkoff Team
30 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sør
31 Asmund Lovik (Nor) Team FixIT.no
32 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks – Kraft
33 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Platform C.T.
34 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
35 Karel Hnik (Cze) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
36 Huub Duijn (Ned) Roompot – Oranje Peloton
37 Rémi Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM
38 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop-Øster Hus
39 Nico Brüngger (Swi) Team Roth
40 Nils Politt (Ger) Team Katusha
41 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sør
42 Richard Handley (GBr) One Pro Cycling 0:01:05
43 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
44 John Kronborg Ebsen (Den) One Pro Cycling
45 James Oram (NZl) One Pro Cycling
46 Martjin Budding (Ned) Rabobank Development Team
47 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
48 Pieter Weening (Ned) Roompot – Oranje Peloton
49 Rune Almindsø (Den) ColoQuick-Cult
50 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
51 Frédéric Brun (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:02:27
52 Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks – Kraft
53 Nikolaj Moltke Steen (Den) Team Virtu Pro – VéloConcept 0:03:02
54 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
55 Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:04:23
56 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Oranje Peloton
57 Øyvind Lukkedal (Nor) Team Coop-Øster Hus 0:04:53
58 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
59 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
60 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
61 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group 0:07:00
62 Petter Theodorsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:08:06
63 Pierre Moncorge (Fra) Bliz – Merida Pro Cycling 0:08:16
64 Nikolaï Tefre Lunder (Nor) Bliz – Merida Pro Cycling
65 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
66 Johan Svensson (Swe) Bliz – Merida Pro Cycling
67 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
68 Matti Manninen (Fin) Bliz – Merida Pro Cycling
69 Hampus Anderberg (Swe) ColoQuick-Cult
70 Davy Gunst (Ned) Rabobank Development Team
71 Kristian Kulsef (Nor) Team Ringeriks – Kraft
72 Patrick Clausen (Den) Riwal Platform C.T.
73 Yannick Janssen (Ned) Bliz – Merida Pro Cycling
74 Andrea Montagnoli (Ita) Tinkoff Team
75 Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff Team
76 Christophe Laborie (Fra) Delko Marseille Provence KTM
77 Dylan Page (Swi) Team Roth
78 Matthias Krizek (Aut) Team Roth
79 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Joker Byggtorget
80 Age Ljostad Nilsen (Nor) Team Sparebanken Sør
81 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
82 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
83 Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks – Kraft
84 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling
85 Oscar Landa (Nor) Team Coop-Øster Hus
86 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling
87 Fridtjof Roinas (Nor) Team Sparebanken Sør
88 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Ringeriks – Kraft
89 Brad Evans (NZl) Drapac Professional Cycling
90 Mikkel Tefre Lunder (Nor) Bliz – Merida Pro Cycling
91 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker Byggtorget
92 Merijn Korevaar (Ned) Rabobank Development Team
93 Cees Bol (Ned) Rabobank Development Team
94 Daniel Holm Foder (Den) Team Virtu Pro – VéloConcept
95 Mark Sehested Pedersen (Den) Team Virtu Pro – VéloConcept
96 Pawel Bernas (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
97 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Delko Marseille Provence KTM
98 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Riwal Platform C.T.
99 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
100 Frederik Galta (Nor) Delko Marseille Provence KTM
101 Michael Morkov (Den) Team Katusha
102 Troels Ronning Vinther (Den) Riwal Platform C.T.
103 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group
104 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
105 Sindre Eid Hermansen (Nor) Team FixIT.no
106 Javier Megias Leal (Spa) Team Novo Nordisk
107 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
108 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 0:10:24
109 Dmitry Kozonchuk (Rus) Team Katusha
110 Joshua Hunt (GBr) One Pro Cycling
111 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
112 Adrian Banaszek (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
113 Andreas Stokbro (Den) Riwal Platform C.T.
114 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sør
115 Alex Rasmussen (Den) ColoQuick-Cult
116 Henrik Sandal (Nor) Team FixIT.no
117 Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group
118 Kasper Asgreen (Den) Team Virtu Pro – VéloConcept
119 Jelle Nieuwpoort (Ned) Rabobank Development Team
120 Ken-Levi Eikeland (Nor) Team FixIT.no
121 Edvin Wilson (Swe) Team Joker Byggtorget
122 Bjornar Overland (Nor) Team FixIT.no
123 Gustav Erik Larsson (Swe) ColoQuick-Cult
124 Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker Byggtorget
125 Fabian Lienhard (Swi) BMC Racing Team
126 Nicola Toffali (Ita) Team Roth
127 Adrian Gjolberg (Nor) Team FixIT.no
128 Frederik Willmann (Nor) ColoQuick-Cult
129 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
130 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling
131 Samuel Williams (GBr) One Pro Cycling 0:12:51
132 Christian Moberg Jørgensen (Den) Team Virtu Pro – VéloConcept 0:17:44
133 James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk
134 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
DNS Brice Feillu (Fra) Fortuneo – Vital Concept
DNF Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
DNF Samuel Spokes (Aus) Drapac Professional Cycling
DNF Martin Mortensen (Den) One Pro Cycling
DNF Krister Hagen (Nor) Team Coop-Øster Hus
DNF Jonas Abrahamsen (Nor) Team Ringeriks – Kraft

Klasyfikacja generalna:

1 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 8:13:57
2 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 0:00:02
3 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:12
4 August Jensen (Nor) Team Coop-Øster Hus 0:00:14
5 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
6 Bjørn Tore Hoem (Nor) Team Joker Byggtorget 0:00:15
7 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group
8 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:16
9 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
10 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:00:17
11 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth 0:00:18
12 Jonas Koch (Ger) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
13 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
14 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group
15 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
16 Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team
17 Truls Korsaeth (Nor) Team Joker Byggtorget
18 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept
19 Michael Schaer (Swi) BMC Racing Team
20 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Oranje Peloton
21 Roland Thalmann (Swi) Team Roth
22 Lorenzo Fortunato (Ita) Tinkoff Team
23 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
24 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept
25 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
26 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Oranje Peloton
27 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
28 Huub Duijn (Ned) Roompot – Oranje Peloton
29 Nicolai Brochner (Den) Riwal Platform C.T.
30 Rémi Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM
31 Michal Podlaski (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
32 Pieter Weening (Ned) Roompot – Oranje Peloton
33 Chris Anker Sorensen (Den) Fortuneo – Vital Concept
34 Nils Politt (Ger) Team Katusha
35 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
36 Asmund Lovik (Nor) Team FixIT.no
37 Karel Hnik (Cze) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
38 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
39 Rune Almindsø (Den) ColoQuick-Cult
40 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
41 Tim Kerkhof (Ned) Roompot – Oranje Peloton
42 Nico Brüngger (Swi) Team Roth
43 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sør
44 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Platform C.T.
45 Jiri Polnicky (Cze) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
46 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop-Øster Hus
47 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks – Kraft
48 Torstein Traaen (Nor) Team Ringeriks – Kraft
49 Martjin Budding (Ned) Rabobank Development Team 0:01:22
50 Richard Handley (GBr) One Pro Cycling 0:01:23
51 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
52 John Kronborg Ebsen (Den) One Pro Cycling
53 James Oram (NZl) One Pro Cycling
54 Frédéric Brun (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:02:45
55 Nikolaj Moltke Steen (Den) Team Virtu Pro – VéloConcept 0:03:20
56 Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:04:41
57 Øyvind Lukkedal (Nor) Team Coop-Øster Hus 0:05:11
58 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
59 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
60 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
61 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group 0:07:18
62 Petter Theodorsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:08:24
63 Michael Morkov (Den) Team Katusha 0:08:31
64 Davy Gunst (Ned) Rabobank Development Team 0:08:34
65 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
66 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
67 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling
68 Cees Bol (Ned) Rabobank Development Team
69 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Delko Marseille Provence KTM
70 Pierre Moncorge (Fra) Bliz – Merida Pro Cycling
71 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group
72 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
73 Hampus Anderberg (Swe) ColoQuick-Cult
74 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team
75 Patrick Clausen (Den) Riwal Platform C.T.
76 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
77 Frederik Galta (Nor) Delko Marseille Provence KTM
78 Yannick Janssen (Ned) Bliz – Merida Pro Cycling
79 Matti Manninen (Fin) Bliz – Merida Pro Cycling
80 Matthias Krizek (Aut) Team Roth
81 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Joker Byggtorget
82 Nikolaï Tefre Lunder (Nor) Bliz – Merida Pro Cycling
83 Brad Evans (NZl) Drapac Professional Cycling
84 Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff Team
85 Christophe Laborie (Fra) Delko Marseille Provence KTM
86 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling
87 Fridtjof Roinas (Nor) Team Sparebanken Sør
88 Johan Svensson (Swe) Bliz – Merida Pro Cycling
89 Age Ljostad Nilsen (Nor) Team Sparebanken Sør
90 Dylan Page (Swi) Team Roth
91 Mark Sehested Pedersen (Den) Team Virtu Pro – VéloConcept
92 Troels Ronning Vinther (Den) Riwal Platform C.T.
93 Kristian Kulsef (Nor) Team Ringeriks – Kraft
94 Andrea Montagnoli (Ita) Tinkoff Team
95 Oscar Landa (Nor) Team Coop-Øster Hus
96 Mikkel Tefre Lunder (Nor) Bliz – Merida Pro Cycling
97 Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
98 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
99 Pawel Bernas (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
100 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker Byggtorget
101 Merijn Korevaar (Ned) Rabobank Development Team
102 Sindre Eid Hermansen (Nor) Team FixIT.no
103 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Ringeriks – Kraft
104 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Riwal Platform C.T.
105 Javier Megias Leal (Spa) Team Novo Nordisk
106 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling 0:10:36
107 Henrik Sandal (Nor) Team FixIT.no 0:10:41
108 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling 0:10:42
109 Fabian Lienhard (Swi) BMC Racing Team
110 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
111 Edvin Wilson (Swe) Team Joker Byggtorget
112 Gustav Erik Larsson (Swe) ColoQuick-Cult
113 Kasper Asgreen (Den) Team Virtu Pro – VéloConcept
114 Joshua Hunt (GBr) One Pro Cycling
115 Andreas Stokbro (Den) Riwal Platform C.T.
116 Adrian Aas Stien (Nor) Team Joker Byggtorget
117 Ken-Levi Eikeland (Nor) Team FixIT.no
118 Bjornar Overland (Nor) Team FixIT.no
119 Dmitry Kozonchuk (Rus) Team Katusha
120 Adrian Gjolberg (Nor) Team FixIT.no
121 Mads Pedersen (Den) Stölting Service Group
122 Jelle Nieuwpoort (Ned) Rabobank Development Team
123 Nicola Toffali (Ita) Team Roth
124 Samuel Williams (GBr) One Pro Cycling 0:13:09
125 Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks – Kraft 0:17:47
126 Daniel Holm Foder (Den) Team Virtu Pro – VéloConcept
127 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 0:18:02
128 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk 0:19:55
129 Adrian Banaszek (Pol) Verva ActiveJet Pro Cycling Team
130 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sør
131 Alex Rasmussen (Den) ColoQuick-Cult
132 Frederik Willmann (Nor) ColoQuick-Cult
133 James Glasspool (Aus) Team Novo Nordisk 0:27:15
134 Christian Moberg Jørgensen (Den) Team Virtu Pro – VéloConcept
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 40 pts
2 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 32
3 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth 18
4 Jonas Koch (Ger) Verva ActiveJet Pro Cycling Team 18
5 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Oranje Peloton 16
6 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 16
7 August Jensen (Nor) Team Coop-Øster Hus 14
8 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team 14
9 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling 12
10 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group 12
11 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group 6
12 Bjørn Tore Hoem (Nor) Team Joker Byggtorget 6
13 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Oranje Peloton 6
14 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Oranje Peloton 6
15 Michael Morkov (Den) Team Katusha 6
16 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sør 4
17 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 4
18 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 4
19 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 2
20 Jeroen Meijers (Ned) Rabobank Development Team 2
21 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 2
22 Martjin Budding (Ned) Rabobank Development Team 2
23 Henrik Sandal (Nor) Team FixIT.no 2
24 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling 1
25 Truls Korsaeth (Nor) Team Joker Byggtorget