Fot. Tour du Limousin

Niespodziewanie do mety pierwszego etapu dedykowanego sprinterom dojechała ucieczka, z której najlepszy okazał się 26-letni Amerykanin z drużyny BMC. 

Oczy kolarskiego świata zwrócone są w stronę Hiszpanii, gdzie już w sobotę wystartuje hiszpańska Vuelta, ale zanim to nastąpi, warto skierować uwagę ku Francji, a dokładnie ku regionowi Limousin, położonemu w środkowej części kraju. Rozpoczęła się tam bowiem 49. edycja wyścigu Tour du Limousin (kat. 2.1), która w tym roku cieszy się mocniejszą niż zwykle obsadą. Listę startową podpisał jeden Polak – brązowy medalista igrzysk olimpijskich i najlepszy góral Tour de France – Rafał Majka (Tinkoff).

Pierwszy etap z Limoges do Oradour-sur-Glane liczył 165,4 kilometra. W menu znajdowały się trzy nietrudne podjazdy trzeciej kategorii oraz przeważnie płaska, ale wymagająca technicznie końcówka.

tour-du-limousin-2016-stage-1-1471278528

Od początku etapu wielu kolarzy chciało zabrać się w ucieczkę. Ostatecznie odjechała kilkunastoosobowa grupka. Mimo że przewaga nie była większa niż trzy minuty, to licznie obecni w peletonie sprinterzy musieli pogodzić się z porażką.

Walkę o etapowe zwycięstwo rozegrało między sobą sześciu zawodników, którzy na ostatni kilometr wjechali z piętnastoma sekundami przewagi. Finisz z tej grupki wygrał Joey Rosskopf z BMC.

Rafał Majka dojechał w peletonie, który stracił do zwycięzcy szesnaście sekund.

Wyniki pierwszego etapu:

1 ROSSKOPF Joseph BMC Racing Tean 03:55:26
2 DUPONT Hubert AG2R la Mondiale 03:55:26
3 EDET Nicolas Cofidis Solutions Crédits 03:55:26
4 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres Androni Giocattoli – Sidermec 03:55:26
5 VIMPERE Théo HP BTP – Auber93 03:55:32
6 RUBIO Diego Caja Rural – Seguros RGA 03:55:34
7 BOUHANNI Nacer Cofidis Solutions Crédits 03:55:43
8 ZABEL Rick BMC Racing Tean 03:55:43
9 BARBERO CUESTA Carlos Caja Rural – Seguros RGA 03:55:43
10 CAPIOT Amaury Topsport Vlaanderen – Baloise 03:55:43
11 PASQUALON Andrea Team Roth 03:55:43
12 LOWNDES Jason Drapac Professional Cycling 03:55:43
13 GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli – Sidermec 03:55:43
14 MEURISSE Xandro Wanty – Groupe Gobert 03:55:43
15 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence KTM 03:55:43
16 TRONET Steven Fortuneo Vital Concept 03:55:43
17 FEDI Andrea Wilier Triestina – Southeast 03:55:43
18 LASTRA MARTINEZ Jonathan Caja Rural – Seguros RGA 03:55:43
19 JONES Brenton Drapac Professional Cycling 03:55:43
20 VANSPEYBROUCK Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise 03:55:43
21 FEILLU Romain HP BTP – Auber93 03:55:43
22 RAIBAUD Jimmy Armée de Terre 03:55:43
23 VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot – Oranje Peloton 03:55:43
24 VENTOSO ALBERDI Francisco José Movistar Team 03:55:43
25 COQUARD Bryan Direct Energie 03:55:43
26 KOLOBNEV Alexandr Gazprom – Rusvelo 03:55:43
27 GAUTIER Cyril AG2R la Mondiale 03:55:43
28 MAJKA Rafal Tinkoff 03:55:43
29 SELVAGGI Mirko Androni Giocattoli – Sidermec 03:55:43
30 MENUT David HP BTP – Auber93 03:55:43
31 VAN DERLIJKE Nick Roompot – Oranje Peloton 03:55:43
32 LEVARLET Guillaume HP BTP – Auber93 03:55:43
33 BRUTT Pavel Tinkoff 03:55:43
34 LE GAC Olivier FDJ 03:55:43
35 FERNANDEZ Delio Delko Marseille Provence KTM 03:55:43
36 DELAPLACE Anthony Fortuneo Vital Concept 03:55:43
37 MALDONADO Anthony HP BTP – Auber93 03:55:43
38 MAISON Jérémy FDJ 03:55:43
39 VANTOMME Maxime Roubaix Métropole Européenne de Lille 03:55:43
40 BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert 03:55:43
41 VILELA Ricardo Caja Rural – Seguros RGA 03:55:43
42 COLBRELLI Sonny Bardiani CSF 03:55:43
43 KREDER Michel Roompot – Oranje Peloton 03:55:43
44 MARTIN Guillaume Wanty – Groupe Gobert 03:55:43
45 VISCONTI Giovanni Movistar Team 03:55:43
46 BONNAFOND Guillaume AG2R la Mondiale 03:55:43
47 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert 03:55:43
48 DOUBEY Fabien FDJ 03:55:43
49 JAKIN Alo HP BTP – Auber93 03:55:43
50 VACHON Florian Fortuneo Vital Concept 03:55:43
51 BELLETTI Manuel Wilier Triestina – Southeast 03:55:43
52 CLAEYS Dimitri Wanty – Groupe Gobert 03:55:43
53 DASSONVILLE Flavien HP BTP – Auber93 03:55:43
54 SPRENGERS Thomas Topsport Vlaanderen – Baloise 03:55:43
55 STÜSSI Colin Team Roth 03:55:43
56 LE ROUX Romain Armée de Terre 03:55:43
57 EL FARES Julien Delko Marseille Provence KTM 03:55:43
58 THALMANN Roland Team Roth 03:55:43
59 LEBRETON Kévin Armée de Terre 03:55:43
60 PELLIZOTTI Franco Androni Giocattoli – Sidermec 03:55:43
61 DE MARCHI Alessandro BMC Racing Tean 03:55:43
62 DECLERCQ Tim Topsport Vlaanderen – Baloise 03:55:43
63 BUSATO Matteo Wilier Triestina – Southeast 03:55:43
64 BOEV Igor Gazprom – Rusvelo 03:55:43
65 BENITO DIEZ Miguel Angel Caja Rural – Seguros RGA 03:55:43
66 NARDIN Alberto Androni Giocattoli – Sidermec 03:55:43
67 BERARD Julien AG2R la Mondiale 03:55:43
68 GERARD Arnaud Fortuneo Vital Concept 03:55:43
69 STEELS Stijn Topsport Vlaanderen – Baloise 03:55:43
70 VAN EMPEL Etienne Roompot – Oranje Peloton 03:55:43
71 MAINARD Jérôme Armée de Terre 03:55:43
72 TALIANI Alessio Androni Giocattoli – Sidermec 03:55:43
73 BOHLI Tom BMC Racing Tean 03:55:43
74 ANTOMARCHI Julien Roubaix Métropole Européenne de Lille 03:55:43
75 LOUBET Julien Fortuneo Vital Concept 03:55:43
76 ZARDINI Edoardo Bardiani CSF 03:55:43
77 OURSELIN Paul Direct Energie 03:55:43
78 GRELLIER Fabien Direct Energie 03:55:43
79 CICCONE Giulio Bardiani CSF 03:55:43
80 LIENHARD Fabian BMC Racing Tean 03:55:43
81 RENAULT Maxime HP BTP – Auber93 03:55:43
82 PENVEN Clément Armée de Terre 03:55:43
83 BALDO Nicolas Team Roth 03:55:43
84 POZZATO Filippo Wilier Triestina – Southeast 03:55:43
85 SCULLY Thomas Drapac Professional Cycling 03:56:01
86 SPOKES Samuel Drapac Professional Cycling 03:56:05
87 EISENHART Taylor BMC Racing Tean 03:56:10
88 LEMOINE Cyril Cofidis Solutions Crédits 03:56:21
89 HELVEN Sander Topsport Vlaanderen – Baloise 03:56:27
90 PETIT Adrien Direct Energie 03:56:51
91 SIMION Paolo Bardiani CSF 03:57:15
92 BARBAS Yoann Armée de Terre 03:57:16
93 SHALUNOV Evgeny Gazprom – Rusvelo 03:57:17
94 BONUSI Raffaello Androni Giocattoli – Sidermec 03:57:34
95 EVANS Brad Drapac Professional Cycling 03:57:49
96 ROY Jérémy FDJ 03:55:43
97 PEDRERO LOPEZ Antonio Movistar Team 03:58:47
98 HERRADA LOPEZ Jesus Movistar Team 03:59:53
99 NIKOLAEV Sergey Gazprom – Rusvelo 04:00:00
100 ANDRIATO Rafael Wilier Triestina – Southeast 04:00:55
101 ANDREETTA Simone Bardiani CSF 04:03:00
102 ROTAT Lorenzo Bardiani CSF 04:03:00
103 SUTTERLIN Jasho Movistar Team 04:04:43
104 PEREIRA Florent Roubaix Métropole Européenne de Lille 04:04:43
105 FEDRIGO Pierrick Fortuneo Vital Concept 04:04:43
106 VELITS Peter BMC Racing Tean 04:04:43
107 LEVEAU Jérémy Roubaix Métropole Européenne de Lille 04:04:43
108 SENNI Manuel BMC Racing Tean 04:04:43
109 SAEZ BENITO Hector Caja Rural – Seguros RGA 04:04:43
110 DUIJN Huub Roompot – Oranje Peloton 04:04:43
111 GUYOT Yann Armée de Terre 04:04:43
112 GUILLEMOIS Romain Direct Energie 04:04:43
113 MOUREY Francis Fortuneo Vital Concept 04:04:43
114 FRAPPORTI Marco Androni Giocattoli – Sidermec 04:04:43
115 FORTUNATO Lorenzo Tinkoff 04:05:01
116 MAIKIN Roman Gazprom – Rusvelo 04:05:01
117 PACHER Quentin Delko Marseille Provence KTM 04:05:01
118 PEREZ Anthony Cofidis Solutions Crédits 04:05:01
119 CORNU Jérémy Direct Energie 04:05:01
120 SOLER GIMENEZ Marc Movistar Team 04:05:01
121 GAILLARD Marlon Direct Energie 04:05:01
122 MARTINEZ Yannick Delko Marseille Provence KTM 04:05:01
123 PETROV Evgeny Tinkoff 04:05:01
124 GOEAAR Gert Cofidis Solutions Crédits 04:05:01
125 DRON Boris Wanty – Groupe Gobert 04:05:01
126 WEENING Pieter Roompot – Oranje Peloton 04:05:01
127 KREDER Wesley Roompot – Oranje Peloton 04:05:01
128 SLIK Ivar Roompot – Oranje Peloton 04:05:01
129 FIRSANOV Sergey Gazprom – Rusvelo 04:05:01
130 JAUN Lukas Team Roth 04:05:01
131 BOEM Nicola Bardiani CSF 04:05:01
132 STERBINI Simone Bardiani CSF 04:05:01
133 BOUVRY Dieter Roubaix Métropole Européenne de Lille 04:05:01
134 WALLAYS Jens Topsport Vlaanderen – Baloise 04:05:01
135 TURGIS Jimmy Roubaix Métropole Européenne de Lille 04:05:01
136 GODOY Yonder Wilier Triestina – Southeast 04:05:06
137 BALLERINI Davide Tinkoff 04:05:06
138 D’URBANO Marco Team Roth 04:05:06
139 FOURNIER Marc FDJ 04:05:06
140 COSNEFOY Benoît AG2R la Mondiale 04:05:06
141 COURTEILLE Arnaud FDJ 04:05:06
142 HOFSTETTER Hugo Cofidis Solutions Crédits 04:05:06
143 THEVENOT Guillaume Direct Energie 04:05:06
144 DE GENDT Aimé Topsport Vlaanderen – Baloise 04:05:06
145 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Delko Marseille Provence KTM 04:05:06
146 GAUDIN Damien AG2R la Mondiale 04:05:06
147 CECCHIN Alberto Team Roth 04:05:13
148 ARCAS PENA Jorge Movistar Team 04:11:44
149 BASKA Erik Tinkoff 04:11:44
150 MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA 04:12:55
151 AMEZQUETA MORENO Julen Wilier Triestina – Southeast 04:12:55
152 JANS Roy Wanty – Groupe Gobert 04:12:55
153 MONTAGNOLI Andrea Tinkoff 04:12:55
154 FERRARI BARCELO Fabricio Caja Rural – Seguros RGA 04:12:55
155 SANZ Enrique Wilier Triestina – Southeast 04:12:55
156 BRÜNGGER Nico Team Roth 04:12:55
157 MOURIS Jens Drapac Professional Cycling 04:12:55
158 PINEAU Cédric FDJ 04:13:08
159 CARAPAZ Richard Movistar Team 04:13:12
160 DUVAL Julien Armée de Terre 04:13:24

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 ROSSKOPF Joseph BMC Racing Tean 03:55:16
2 DUPONT Hubert AG2R la Mondiale 03:55:20
3 EDET Nicolas Cofidis Solutions Crédits 03:55:21
4 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres Androni Giocattoli – Sidermec 03:55:26
5 VIMPERE Théo HP BTP – Auber93 03:55:32
6 RUBIO Diego Caja Rural – Seguros RGA 03:55:32
7 DOUBEY Fabien FDJ 03:55:40
8 BOEV Igor Gazprom – Rusvelo 03:55:40
9 LOUBET Julien Fortuneo Vital Concept 03:55:41
10 LASTRA MARTINEZ Jonathan Caja Rural – Seguros RGA 03:55:42
11 DASSONVILLE Flavien HP BTP – Auber93 03:55:42
12 BOUHANNI Nacer Cofidis Solutions Crédits 03:55:43
13 ZABEL Rick BMC Racing Tean 03:55:43
14 BARBERO CUESTA Carlos Caja Rural – Seguros RGA 03:55:43
15 CAPIOT Amaury Topsport Vlaanderen – Baloise 03:55:43
16 PASQUALON Andrea Team Roth 03:55:43
17 LOWNDES Jason Drapac Professional Cycling 03:55:43
18 GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli – Sidermec 03:55:43
19 MEURISSE Xandro Wanty – Groupe Gobert 03:55:43
20 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence KTM 03:55:43
21 TRONET Steven Fortuneo Vital Concept 03:55:43
22 FEDI Andrea Wilier Triestina – Southeast 03:55:43
23 JONES Brenton Drapac Professional Cycling 03:55:43
24 VANSPEYBROUCK Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise 03:55:43
25 FEILLU Romain HP BTP – Auber93 03:55:43
26 RAIBAUD Jimmy Armée de Terre 03:55:43
27 VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot – Oranje Peloton 03:55:43
28 VENTOSO ALBERDI Francisco José Movistar Team 03:55:43
29 COQUARD Bryan Direct Energie 03:55:43
30 KOLOBNEV Alexandr Gazprom – Rusvelo 03:55:43
31 GAUTIER Cyril AG2R la Mondiale 03:55:43
32 MAJKA Rafal Tinkoff 03:55:43
33 SELVAGGI Mirko Androni Giocattoli – Sidermec 03:55:43
34 MENUT David HP BTP – Auber93 03:55:43
35 VAN DERLIJKE Nick Roompot – Oranje Peloton 03:55:43
36 LEVARLET Guillaume HP BTP – Auber93 03:55:43
37 BRUTT Pavel Tinkoff 03:55:43
38 LE GAC Olivier FDJ 03:55:43
39 FERNANDEZ Delio Delko Marseille Provence KTM 03:55:43
40 DELAPLACE Anthony Fortuneo Vital Concept 03:55:43
41 MALDONADO Anthony HP BTP – Auber93 03:55:43
42 MAISON Jérémy FDJ 03:55:43
43 VANTOMME Maxime Roubaix Métropole Européenne de Lille 03:55:43
44 BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert 03:55:43
45 VILELA Ricardo Caja Rural – Seguros RGA 03:55:43
46 COLBRELLI Sonny Bardiani CSF 03:55:43
47 KREDER Michel Roompot – Oranje Peloton 03:55:43
48 MARTIN Guillaume Wanty – Groupe Gobert 03:55:43
49 VISCONTI Giovanni Movistar Team 03:55:43
50 BONNAFOND Guillaume AG2R la Mondiale 03:55:43
51 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert 03:55:43
52 JAKIN Alo HP BTP – Auber93 03:55:43
53 VACHON Florian Fortuneo Vital Concept 03:55:43
54 BELLETTI Manuel Wilier Triestina – Southeast 03:55:43
55 CLAEYS Dimitri Wanty – Groupe Gobert 03:55:43
56 SPRENGERS Thomas Topsport Vlaanderen – Baloise 03:55:43
57 STÜSSI Colin Team Roth 03:55:43
58 LE ROUX Romain Armée de Terre 03:55:43
59 EL FARES Julien Delko Marseille Provence KTM 03:55:43
60 THALMANN Roland Team Roth 03:55:43
61 LEBRETON Kévin Armée de Terre 03:55:43
62 PELLIZOTTI Franco Androni Giocattoli – Sidermec 03:55:43
63 DE MARCHI Alessandro BMC Racing Tean 03:55:43
64 DECLERCQ Tim Topsport Vlaanderen – Baloise 03:55:43
65 BUSATO Matteo Wilier Triestina – Southeast 03:55:43
66 BENITO DIEZ Miguel Angel Caja Rural – Seguros RGA 03:55:43
67 NARDIN Alberto Androni Giocattoli – Sidermec 03:55:43
68 BERARD Julien AG2R la Mondiale 03:55:43
69 GERARD Arnaud Fortuneo Vital Concept 03:55:43
70 STEELS Stijn Topsport Vlaanderen – Baloise 03:55:43
71 VAN EMPEL Etienne Roompot – Oranje Peloton 03:55:43
72 MAINARD Jérôme Armée de Terre 03:55:43
73 TALIANI Alessio Androni Giocattoli – Sidermec 03:55:43
74 BOHLI Tom BMC Racing Tean 03:55:43
75 ANTOMARCHI Julien Roubaix Métropole Européenne de Lille 03:55:43
76 ZARDINI Edoardo Bardiani CSF 03:55:43
77 OURSELIN Paul Direct Energie 03:55:43
78 GRELLIER Fabien Direct Energie 03:55:43
79 CICCONE Giulio Bardiani CSF 03:55:43
80 LIENHARD Fabian BMC Racing Tean 03:55:43
81 RENAULT Maxime HP BTP – Auber93 03:55:43
82 PENVEN Clément Armée de Terre 03:55:43
83 BALDO Nicolas Team Roth 03:55:43
84 POZZATO Filippo Wilier Triestina – Southeast 03:55:43
85 ROY Jérémy FDJ 03:55:43
86 SCULLY Thomas Drapac Professional Cycling 03:56:01
87 SPOKES Samuel Drapac Professional Cycling 03:56:05
88 EISENHART Taylor BMC Racing Tean 03:56:10
89 LEMOINE Cyril Cofidis Solutions Crédits 03:56:21
90 HELVEN Sander Topsport Vlaanderen – Baloise 03:56:27
91 PETIT Adrien Direct Energie 03:56:51
92 SIMION Paolo Bardiani CSF 03:57:15
93 BARBAS Yoann Armée de Terre 03:57:16
94 SHALUNOV Evgeny Gazprom – Rusvelo 03:57:17
95 BONUSI Raffaello Androni Giocattoli – Sidermec 03:57:34
96 EVANS Brad Drapac Professional Cycling 03:57:49
97 PEDRERO LOPEZ Antonio Movistar Team 03:58:47
98 HERRADA LOPEZ Jesus Movistar Team 03:59:53
99 NIKOLAEV Sergey Gazprom – Rusvelo 04:00:00
100 ANDRIATO Rafael Wilier Triestina – Southeast 04:00:53
101 ANDREETTA Simone Bardiani CSF 04:03:00
102 ROTAT Lorenzo Bardiani CSF 04:03:00
103 SUTTERLIN Jasho Movistar Team 04:04:43
104 PEREIRA Florent Roubaix Métropole Européenne de Lille 04:04:43
105 FEDRIGO Pierrick Fortuneo Vital Concept 04:04:43
106 VELITS Peter BMC Racing Tean 04:04:43
107 LEVEAU Jérémy Roubaix Métropole Européenne de Lille 04:04:43
108 SENNI Manuel BMC Racing Tean 04:04:43
109 SAEZ BENITO Hector Caja Rural – Seguros RGA 04:04:43
110 DUIJN Huub Roompot – Oranje Peloton 04:04:43
111 GUYOT Yann Armée de Terre 04:04:43
112 GUILLEMOIS Romain Direct Energie 04:04:43
113 MOUREY Francis Fortuneo Vital Concept 04:04:43
114 FRAPPORTI Marco Androni Giocattoli – Sidermec 04:04:43
115 FORTUNATO Lorenzo Tinkoff 04:05:01
116 MAIKIN Roman Gazprom – Rusvelo 04:05:01
117 PACHER Quentin Delko Marseille Provence KTM 04:05:01
118 PEREZ Anthony Cofidis Solutions Crédits 04:05:01
119 CORNU Jérémy Direct Energie 04:05:01
120 SOLER GIMENEZ Marc Movistar Team 04:05:01
121 GAILLARD Marlon Direct Energie 04:05:01
122 MARTINEZ Yannick Delko Marseille Provence KTM 04:05:01
123 PETROV Evgeny Tinkoff 04:05:01
124 GOEAAR Gert Cofidis Solutions Crédits 04:05:01
125 DRON Boris Wanty – Groupe Gobert 04:05:01
126 WEENING Pieter Roompot – Oranje Peloton 04:05:01
127 KREDER Wesley Roompot – Oranje Peloton 04:05:01
128 SLIK Ivar Roompot – Oranje Peloton 04:05:01
129 FIRSANOV Sergey Gazprom – Rusvelo 04:05:01
130 JAUN Lukas Team Roth 04:05:01
131 BOEM Nicola Bardiani CSF 04:05:01
132 STERBINI Simone Bardiani CSF 04:05:01
133 BOUVRY Dieter Roubaix Métropole Européenne de Lille 04:05:01
134 WALLAYS Jens Topsport Vlaanderen – Baloise 04:05:01
135 GODOY Yonder Wilier Triestina – Southeast 04:05:06
136 BALLERINI Davide Tinkoff 04:05:06
137 D’URBANO Marco Team Roth 04:05:06
138 FOURNIER Marc FDJ 04:05:06
139 COSNEFOY Benoît AG2R la Mondiale 04:05:06
140 COURTEILLE Arnaud FDJ 04:05:06
141 HOFSTETTER Hugo Cofidis Solutions Crédits 04:05:06
142 THEVENOT Guillaume Direct Energie 04:05:06
143 DE GENDT Aimé Topsport Vlaanderen – Baloise 04:05:06
144 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Delko Marseille Provence KTM 04:05:06
145 GAUDIN Damien AG2R la Mondiale 04:05:06
146 CECCHIN Alberto Team Roth 04:05:13
147 TURGIS Jimmy Roubaix Métropole Européenne de Lille 04:05:21
148 ARCAS PENA Jorge Movistar Team 04:11:44
149 BASKA Erik Tinkoff 04:11:44
150 MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA 04:12:55
151 AMEZQUETA MORENO Julen Wilier Triestina – Southeast 04:12:55
152 JANS Roy Wanty – Groupe Gobert 04:12:55
153 MONTAGNOLI Andrea Tinkoff 04:12:55
154 FERRARI BARCELO Fabricio Caja Rural – Seguros RGA 04:12:55
155 SANZ Enrique Wilier Triestina – Southeast 04:12:55
156 BRÜNGGER Nico Team Roth 04:12:55
157 MOURIS Jens Drapac Professional Cycling 04:12:55
158 PINEAU Cédric FDJ 04:13:05
159 CARAPAZ Richard Movistar Team 04:13:12
160 DUVAL Julien Armée de Terre 04:13:24