Michał Kapusta / naszosie.pl

Gianni Moscon (Sky) był najszybszy na trasie królewskiego etapu Arctic Race of Norway i został nowym liderem wyścigu.

Przedostatni etap Arctic Race of Norway można było nazwać królewskim. Start następował w Nesnie, a do przebycia było 160 kilometrów. W pierwszej części kolarze pokonywali trzy podjazdy drugiej kategorii, a finałowy podjazd pod Korgfjellet Summit liczył prawie 9 kilometrów, o średnim nachyleniu 6,4 %.

arctic-race-of-norway-2016-stage-3-1470908188

Pierwszy podjazd ekipy wykorzystały na sprawdzenie nogi. Trochę zagapiła się Katusha, ale po kilku minutach wszystko wróciło do normy. Na lotnej premii pierwszy był Alexander Kristoff (Katusha). Ostatecznie w ucieczce dnia jechali: Daniel Oss (BMC Racing Team), Matthew Brammeier (Dimension Data), Leigh Howard (IAM Cycling) i Steele Von Hoff (One Pro Cycling). Próbowali do nich dojechać Amund Grondahl (Team Joker – Byggtorget) i Fridtjof Røinås (Team Sparebanken Sør). Jednak po ambitnej próbie dwaj Norwegowie musieli spasować.

Finałowy podjazd ucieczka rozpoczęła z przewagą około 40 sekund. Pięć kilometrów przed metą na czele była już grupka około 20 zawodników. Wtedy zaczęły się ataki. Próbowali Lars Peter Nordhaug (Sky), Rein Taaramae (Katusha) czy Sylvain Chavanel (Direct Energie).

Trzy kilometry przed szczytem zaatakowali: Stef Clement (IAM Cycling), Sebastien Henao i Gianni Moscon (obaj Sky). Młody Włoch Moscon 1300 metrów przed metą postawił na samotny atak. Zwycięzca Piccolo Giro di Lombardia z 2014 roku nie dał sobie wyrwać pięknego zwycięstwa.

Drugi finiszował Clement, a trzeci Oscar Gatto (Tinkoff).

Wynik trzeciego etapu:

1 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 4:00:09
2 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 0:00:11
3 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff 0:00:24
4 Martin Elmiger (SUI) IAM Cycling 0:00:24
5 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ 0:00:24
6 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:00:28
7 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:00:31
8 Bjørn Tore Hoem (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:00:31
9 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:31
10 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:00:31
11 Paul Voß (GER) Bora – Argon 18 0:00:31
12 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:31
13 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:00:31
14 Reto Hollenstein (SUI) IAM Cycling 0:00:31
15 Ben Swift (GBr) Team Sky 0:00:38
16 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:00:38
17 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:47
18 Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:59
19 Rein Taaramäe (Est) Team Katusha 0:01:02
20 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky 0:01:02
21 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 0:01:07
22 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 0:01:07
23 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:01:07
24 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:01:24
25 Dominik Nerz (GER) Bora – Argon 18 0:01:24
26 August Jensen (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:01:24
27 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 0:01:39
28 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:01:39
29 Øivind Lukkedal (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:01:39
30 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:01:39
31 Jonas Abrahamsen (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:01:39
32 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha 0:01:39
33 Torstein Traeen (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:01:39
34 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sør 0:01:39
35 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff 0:01:52
36 Lukas Pöstlberger (AUT) Bora – Argon 18 0:01:52
37 Marcus Burghardt (GER) BMC Racing Team 0:01:52
38 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group 0:01:54
39 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:01:54
40 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:01:56
41 Anders Skaarseth (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:01:56
42 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 0:01:59
43 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 0:02:02
44 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:02:02
45 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 0:02:08
46 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 0:02:41
47 Björn Thurau (GER) Wanty – Groupe Gobert 0:02:53
48 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:02:53
49 Max Kanter (GER) Team Giant – Alpecin 0:02:55
50 Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:03:01
51 Yoann Offredo (Fra) FDJ 0:03:07
52 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:03:07
53 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek – Segafredo 0:03:17
54 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:03:30
55 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 0:03:30
56 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:03:30
57 Songezo Jim (RSA) Dimension Data 0:03:30
58 Fabian Wegmann (GER) Stölting Service Group 0:03:56
59 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team 0:04:21
60 Maxime Cam (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:04:25
61 Stijn Devolder (Bel) Trek – Segafredo 0:04:32
62 Roy Curvers (Ned) Team Giant – Alpecin 0:04:57
63 Martin Mortensen (Den) ONE Pro Cycling 0:05:04
64 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:05:19
65 Matt Brammeier (Irl) Dimension Data 0:05:19
66 Vicente Reynes Mimo (Esp) IAM Cycling 0:05:19
67 John Degenkolb (GER) Team Giant – Alpecin 0:05:19
68 Julien Morice (Fra) Direct Energie 0:05:19
69 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff 0:05:19
70 Simone Antonini (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:05:26
71 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant – Alpecin 0:05:31
72 Andreas Schillinger (GER) Bora – Argon 18 0:06:35
73 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:06:35
74 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant – Alpecin 0:06:35
75 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group 0:06:35
76 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 0:06:35
77 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:06:35
78 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group 0:06:35
79 Michal Kolár (Svk) Tinkoff 0:06:35
80 Tyler Farrar (USA) Dimension Data 0:06:35
81 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:06:35
82 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:06:35
83 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling 0:06:35
84 Max Emil Boholm Korner (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:06:35
85 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:06:35
86 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:06:35
87 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek – Segafredo 0:06:54
88 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 0:07:05
89 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 0:07:35
90 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team 0:11:08
91 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:11:08
92 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 0:11:08
93 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:11:08
94 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 0:11:08
95 Adriaan Aas Stien (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:11:08
96 Andreas Sandnes Olsen (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:11:08
97 Zakkari Dempster (Aus) Bora – Argon 18 0:11:08
98 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:11:08
99 Krister Hagen (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:11:08
100 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sør 0:11:08
101 Haavard Blikra (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:11:08
102 Syver Westgaard Waersted (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:11:08
103 Boy Van Poppel (Ned) Trek – Segafredo 0:11:08
104 Arnaud Démare (Fra) FDJ 0:11:08
105 Mickaël Delage (Fra) FDJ 0:11:08
106 Marc Sarreau (Fra) FDJ 0:11:08
107 Marco Coledan (Ita) Trek – Segafredo 0:11:08
108 Herman Dahl (Nor) Team Sparebanken Sør 0:11:08
109 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:11:08
110 Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha 0:11:08
111 Boris Vallée (Bel) Fortuneo – Vital Concept 0:11:08
112 Max Walscheid (GER) Team Giant – Alpecin 0:11:08
113 Chris Opie (GBr) ONE Pro Cycling 0:11:08
114 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:11:08
115 Marco Haller (AUT) Team Katusha 0:11:08
116 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:11:08
117 Lander Seynaeve (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:11:08
118 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling 0:12:53
119 Andrew Fenn (GBr) Team Sky 0:13:30
120 Sam Bennett (Irl) Bora – Argon 18 0:13:30
121 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 0:13:33
122 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:13:33
123 Oscar Landa (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:14:21
124 Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sør 0:14:21
125 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:14:21
DNF Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNS Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 12:56:17
2 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 0:00:15
3 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff 0:00:30
4 Martin Elmiger (SUI) IAM Cycling 0:00:34
5 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ 0:00:34
6 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:00:36
7 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:41
8 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:00:41
9 Reto Hollenstein (SUI) IAM Cycling 0:00:41
10 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:00:41
11 Bjørn Tore Hoem (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:00:41
12 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:00:48
13 Ben Swift (GBr) Team Sky 0:00:48
14 Paul Voß (GER) Bora – Argon 18 0:01:03
15 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 0:01:04
16 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky 0:01:12
17 Rein Taaramäe (Est) Team Katusha 0:01:12
18 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 0:01:17
19 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:01:17
20 August Jensen (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:01:34
21 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:01:34
22 Dominik Nerz (GER) Bora – Argon 18 0:01:34
23 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:01:41
24 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:01:49
25 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:01:49
26 Øivind Lukkedal (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:01:49
27 Jonas Abrahamsen (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:01:49
28 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:57
29 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff 0:02:02
30 Marcus Burghardt (GER) BMC Racing Team 0:02:02
31 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group 0:02:04
32 Anders Skaarseth (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:02:06
33 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:02:06
34 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 0:02:12
35 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sør 0:02:12
36 Torstein Traeen (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:02:17
37 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 0:02:18
38 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 0:02:32
39 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 0:02:50
40 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:02:52
41 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:03:03
42 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha 0:03:08
43 Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:03:11
44 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:03:12
45 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:03:17
46 Yoann Offredo (Fra) FDJ 0:03:17
47 Björn Thurau (GER) Wanty – Groupe Gobert 0:03:31
48 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:03:40
49 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:03:40
50 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:03:46
51 Lukas Pöstlberger (AUT) Bora – Argon 18 0:03:52
52 Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:03:55
53 Fabian Wegmann (GER) Stölting Service Group 0:04:06
54 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 0:04:13
55 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek – Segafredo 0:04:39
56 Maxime Cam (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:04:56
57 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 0:05:07
58 John Degenkolb (GER) Team Giant – Alpecin 0:05:17
59 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff 0:05:29
60 Julien Morice (Fra) Direct Energie 0:05:29
61 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant – Alpecin 0:05:41
62 Vicente Reynes Mimo (Esp) IAM Cycling 0:06:00
63 Roy Curvers (Ned) Team Giant – Alpecin 0:06:20
64 Songezo Jim (RSA) Dimension Data 0:06:34
65 Martin Mortensen (Den) ONE Pro Cycling 0:06:39
66 Andreas Schillinger (GER) Bora – Argon 18 0:06:40
67 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team 0:06:42
68 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant – Alpecin 0:06:45
69 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:06:45
70 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:06:45
71 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:06:45
72 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek – Segafredo 0:07:04
73 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:07:08
74 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 0:07:15
75 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group 0:07:22
76 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 0:07:41
77 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group 0:07:45
78 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:07:51
79 Simone Antonini (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:07:51
80 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:07:51
81 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling 0:08:13
82 Tyler Farrar (USA) Dimension Data 0:08:57
83 Max Emil Boholm Korner (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:10:43
84 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 0:11:04
85 Adriaan Aas Stien (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:11:09
86 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:11:14
87 Zakkari Dempster (Aus) Bora – Argon 18 0:11:18
88 Haavard Blikra (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:11:18
89 Mickaël Delage (Fra) FDJ 0:11:18
90 Andreas Sandnes Olsen (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:11:18
91 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:11:18
92 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sør 0:11:18
93 Syver Westgaard Waersted (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:11:18
94 Marco Haller (AUT) Team Katusha 0:11:18
95 Boy Van Poppel (Ned) Trek – Segafredo 0:11:18
96 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:11:18
97 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team 0:11:43
98 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:12:08
99 Arnaud Démare (Fra) FDJ 0:12:18
100 Marc Sarreau (Fra) FDJ 0:12:46
101 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling 0:12:58
102 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:13:43
103 Max Kanter (GER) Team Giant – Alpecin 0:13:57
104 Andrew Fenn (GBr) Team Sky 0:14:03
105 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:14:08
106 Sam Bennett (Irl) Bora – Argon 18 0:14:20
107 Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sør 0:14:54
108 Krister Hagen (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:14:54
109 Marco Coledan (Ita) Trek – Segafredo 0:15:07
110 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:15:16
111 Michal Kolár (Svk) Tinkoff 0:16:57
112 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:17:06
113 Matt Brammeier (Irl) Dimension Data 0:17:08
114 Stijn Devolder (Bel) Trek – Segafredo 0:17:42
115 Boris Vallée (Bel) Fortuneo – Vital Concept 0:18:31
116 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 0:19:41
117 Chris Opie (GBr) ONE Pro Cycling 0:19:41
118 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:19:53
119 Lander Seynaeve (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:20:09
120 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 0:22:17
121 Herman Dahl (Nor) Team Sparebanken Sør 0:23:13
122 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 0:25:03
123 Oscar Landa (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:25:23
124 Max Walscheid (GER) Team Giant – Alpecin 0:25:59
125 Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha 0:26:50