Foto: Arctic Race of Norway

Młody Holender był najszybszy na drugim etapie Arctic Race of Norway i został nowym liderem.

Drugi dzień ścigania w Norwegii przyniósł najdłuższy etap z Mo I Rana do Sandnessjøen. Kolarze mieli do pokonania 198 kilometrów, a po drodze trzy oznaczone podjazdy.

arctic race 2 etap

Niedługo po starcie od peletonu oderwała się sześcioosobowa grupka, która była zarazem ucieczką dnia. W jej skład wchodzili Adrian Stien (Joker), Carl Frederik Hagen (Team Sparebanken Sor), Audun Flotten (Ringeriks), Kevin Van Melsen (Wanty), Alex Kirsch (Stolting) i Jay Thomson (Dimension Data). Harcownicy zdołali zbudować nieco ponad 4 minuty przewagi, lecz peleton prowadzony przez kolarzy Katushy kontrolował sytuację.

Na Kleivskaret czołówka mocno się podzieliła. Ataki po premię górską sprawiły, że kolarze jechali pojedynczo, co tylko ułatwiło pracę zasadniczej grupie. Na czele utrzymywali się jeszcze tylko Van Melsen, Hagen i Flotten. Thomson po kilku samotnych kilometrach zdołał dołączyć do liderów i 20km przed metą z przodu jechała czwórka.

Peleton, w którym palmę pierwszeństwa Katusha przekazała drużynom Bora-Argon18 i Trek-Segafredo złapał najaktywniejszych kolarzy 12km przed metą, zaraz po wjeździe na ostatnie okrążenie. Na kontratak od razu zdecydował się Vicente Reynes (IAM Cycling). Hiszpan długo utrzymywał się z przodu, ale ekipy sprinterów były mocniejsze i złapały go 4km przed metą.

3km przed finiszem pojawił się kolejny atak, ale odważni zawodnicy nie utrzymali się na czele zbyt długo. Do samej mety na kolejne próby nie pozwolili już rozprowadzający sprinterów pomocnicy. Piękny pojedynek rozegrali Danny van Poppel (Team Sky) i John Degenkolb (Giant-Alpecin) i ostatecznie szybszy był młody Holender. Niemiec przegrał swój drugi etap o niecałe pół koła.

Kolarz Team Sky został też nowym liderem wyścigu.

Wyniki drugiego etapu:

1 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 4:46:16
2 John Degenkolb (GER) Team Giant – Alpecin 0:00:00
3 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
4 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek – Segafredo 0:00:00
5 Arnaud Démare (Fra) FDJ 0:00:00
6 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 0:00:00
7 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 0:00:00
8 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff 0:00:00
9 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 0:00:00
10 August Jensen (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:00:00
11 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling 0:00:00
12 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
13 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
14 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group 0:00:00
15 Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:00
16 Reto Hollenstein (SUI) IAM Cycling 0:00:00
17 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 0:00:00
18 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
19 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 0:00:00
20 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
21 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:00
22 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:00:00
23 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:00:00
24 Anders Skaarseth (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:00:00
25 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
26 Yoann Offredo (Fra) FDJ 0:00:00
27 Zakkari Dempster (Aus) Bora – Argon 18 0:00:00
28 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:00:00
29 Haavard Blikra (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:00:00
30 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:00:00
31 Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
32 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant – Alpecin 0:00:00
33 Mickaël Delage (Fra) FDJ 0:00:00
34 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:00:00
35 Andreas Sandnes Olsen (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:00:00
36 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky 0:00:00
37 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:00:00
38 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 0:00:00
39 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:00:00
40 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff 0:00:00
41 Boris Vallée (Bel) Fortuneo – Vital Concept 0:00:00
42 Paul Voß (GER) Bora – Argon 18 0:00:00
43 Oscar Landa (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:00:00
44 Fabian Wegmann (GER) Stölting Service Group 0:00:00
45 Dominik Nerz (GER) Bora – Argon 18 0:00:00
46 Rein Taaramäe (Est) Team Katusha 0:00:00
47 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:00:00
48 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:00:00
49 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 0:00:00
50 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
51 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:00:00
52 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 0:00:00
53 Michal Kolár (Svk) Tinkoff 0:00:00
54 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 0:00:00
55 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 0:00:00
56 Bjørn Tore Hoem (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:00:00
57 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:00:00
58 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff 0:00:00
59 Ben Swift (GBr) Team Sky 0:00:00
60 Øivind Lukkedal (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:00:00
61 Adriaan Aas Stien (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:00:00
62 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:00
63 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
64 Martin Elmiger (SUI) IAM Cycling 0:00:00
65 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
66 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ 0:00:00
67 Jonas Abrahamsen (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:00:00
68 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:00
69 Herman Dahl (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:00
70 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
71 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:00:00
72 Marco Haller (AUT) Team Katusha 0:00:00
73 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 0:00:00
74 Max Kanter (GER) Team Giant – Alpecin 0:00:00
75 Andreas Schillinger (GER) Bora – Argon 18 0:00:00
76 Julien Morice (Fra) Direct Energie 0:00:00
77 Marcus Burghardt (GER) BMC Racing Team 0:00:00
78 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:00
79 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
80 Chris Opie (GBr) ONE Pro Cycling 0:00:00
81 Sam Bennett (Irl) Bora – Argon 18 0:00:00
82 Syver Westgaard Waersted (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:00:00
83 Boy Van Poppel (Ned) Trek – Segafredo 0:00:00
84 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant – Alpecin 0:00:00
85 Maxime Cam (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:00
86 Andrew Fenn (GBr) Team Sky 0:00:00
87 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:00:22
88 Martin Mortensen (Den) ONE Pro Cycling 0:00:25
89 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team 0:00:25
90 Marc Sarreau (Fra) FDJ 0:00:28
91 Torstein Traeen (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:00:28
92 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling 0:00:28
93 Lander Seynaeve (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:28
94 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 0:00:28
95 Björn Thurau (GER) Wanty – Groupe Gobert 0:00:28
96 Max Walscheid (GER) Team Giant – Alpecin 0:00:28
97 Vicente Reynes Mimo (Esp) IAM Cycling 0:00:31
98 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:33
99 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group 0:00:37
100 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group 0:00:37
101 Roy Curvers (Ned) Team Giant – Alpecin 0:00:37
102 Lukas Pöstlberger (AUT) Bora – Argon 18 0:00:50
103 Matt Brammeier (Irl) Dimension Data 0:00:50
104 Krister Hagen (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:00:50
105 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:00:50
106 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:00:50
107 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:01:06
108 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:01:06
109 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:01:12
110 Max Emil Boholm Korner (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:01:12
111 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:12
112 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek – Segafredo 0:01:12
113 Songezo Jim (RSA) Dimension Data 0:01:16
114 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:01:19
115 Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:01:19
116 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:01:19
117 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha 0:01:19
118 Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha 0:01:19
119 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 0:01:19
120 Tyler Farrar (USA) Dimension Data 0:01:23
121 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:02:01
122 Stijn Devolder (Bel) Trek – Segafredo 0:02:08
123 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 0:02:08
124 Marco Coledan (Ita) Trek – Segafredo 0:02:08
125 Simone Antonini (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:02:15
126 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:07:00
127 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group 0:08:17
DNF Truls Korsaeth (Nor) Team Joker – Byggtorget
DNF Yury Trofimov (Rus) Tinkoff

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:

1 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 8:56:04
2 John Degenkolb (GER) Team Giant – Alpecin 0:00:02
3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 0:00:04
4 Adriaan Aas Stien (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:00:05
5 Andreas Schillinger (GER) Bora – Argon 18 0:00:09
6 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:10
7 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team 0:00:14
8 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff 0:00:14
9 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:00:14
10 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling 0:00:14
11 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:14
12 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:00:14
13 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data 0:00:14
14 August Jensen (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:00:14
15 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:14
16 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:14
17 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group 0:00:14
18 Haavard Blikra (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:00:14
19 Zakkari Dempster (Aus) Bora – Argon 18 0:00:14
20 Mickaël Delage (Fra) FDJ 0:00:14
21 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:14
22 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:00:14
23 Yoann Offredo (Fra) FDJ 0:00:14
24 Andreas Sandnes Olsen (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:00:14
25 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky 0:00:14
26 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:00:14
27 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff 0:00:14
28 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 0:00:14
29 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:00:14
30 Anders Skaarseth (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:00:14
31 Reto Hollenstein (SUI) IAM Cycling 0:00:14
32 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:14
33 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek – Segafredo 0:00:14
34 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant – Alpecin 0:00:14
35 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:00:14
36 Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:00:14
37 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:00:14
38 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:00:14
39 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky 0:00:14
40 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 0:00:14
41 Fabian Wegmann (GER) Stölting Service Group 0:00:14
42 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff 0:00:14
43 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:00:14
44 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:00:14
45 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:14
46 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:14
47 Rein Taaramäe (Est) Team Katusha 0:00:14
48 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 0:00:14
49 Loïc Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:00:14
50 Dominik Nerz (GER) Bora – Argon 18 0:00:14
51 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:14
52 Marco Haller (AUT) Team Katusha 0:00:14
53 Ben Swift (GBr) Team Sky 0:00:14
54 Martin Elmiger (SUI) IAM Cycling 0:00:14
55 Bjørn Tore Hoem (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:00:14
56 Syver Westgaard Waersted (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:00:14
57 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ 0:00:14
58 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant – Alpecin 0:00:14
59 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 0:00:14
60 Øivind Lukkedal (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:00:14
61 Boy Van Poppel (Ned) Trek – Segafredo 0:00:14
62 Jonas Abrahamsen (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:00:14
63 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Joker – Byggtorget 0:00:14
64 Marcus Burghardt (GER) BMC Racing Team 0:00:14
65 Julien Morice (Fra) Direct Energie 0:00:14
66 Maxime Cam (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:00:35
67 Paul Voß (GER) Bora – Argon 18 0:00:36
68 Fridtjof Røinås (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:37
69 Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:00:37
70 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 0:00:37
71 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sør 0:00:37
72 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 0:00:37
73 Andrew Fenn (GBr) Team Sky 0:00:37
74 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team 0:00:39
75 Björn Thurau (GER) Wanty – Groupe Gobert 0:00:42
76 Torstein Traeen (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:00:42
77 Vicente Reynes Mimo (Esp) IAM Cycling 0:00:45
78 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group 0:00:51
79 Sam Bennett (Irl) Bora – Argon 18 0:00:54
80 Audun Brekke Flotten (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:00:59
81 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:01:04
82 Arnaud Démare (Fra) FDJ 0:01:14
83 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:01:14
84 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:14
85 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:01:14
86 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group 0:01:14
87 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:01:20
88 Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:01:20
89 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek – Segafredo 0:01:26
90 Roy Curvers (Ned) Team Giant – Alpecin 0:01:27
91 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:01:30
92 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha 0:01:33
93 Martin Mortensen (Den) ONE Pro Cycling 0:01:39
94 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 0:01:41
95 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling 0:01:42
96 Marc Sarreau (Fra) FDJ 0:01:42
97 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:01:56
98 Lukas Pöstlberger (AUT) Bora – Argon 18 0:02:04
99 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 0:02:15
100 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team 0:02:25
101 Carl Fredrik Hagen (Nor) Team Sparebanken Sør 0:02:25
102 Tyler Farrar (USA) Dimension Data 0:02:26
103 Simone Antonini (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:02:29
104 Jonathan Hivert (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:03:00
105 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:03:04
106 Songezo Jim (RSA) Dimension Data 0:03:08
107 Krister Hagen (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:03:50
108 Marco Coledan (Ita) Trek – Segafredo 0:04:03
109 Max Emil Boholm Korner (Nor) Team Ringeriks-Kraft 0:04:12
110 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:06:02
111 Boris Vallée (Bel) Fortuneo – Vital Concept 0:07:27
112 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:07:37
113 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group 0:08:31
114 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team 0:08:37
115 Chris Opie (GBr) ONE Pro Cycling 0:08:37
116 Lander Seynaeve (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:09:05
117 Michal Kolár (Svk) Tinkoff 0:10:26
118 Oscar Landa (Nor) Team Coop – Øster Hus 0:11:06
119 Max Kanter (GER) Team Giant – Alpecin 0:11:06
120 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 0:11:34
121 Matt Brammeier (Irl) Dimension Data 0:11:56
122 Herman Dahl (Nor) Team Sparebanken Sør 0:12:09
123 Stijn Devolder (Bel) Trek – Segafredo 0:13:14
124 Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise 0:13:22
125 Max Walscheid (GER) Team Giant – Alpecin 0:14:55
126 Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha 0:15:46
127 Daniel Hoelgaard (Nor) FDJ 0:15:46