Wszystkie 18 drużyn najwyższej dywizji może odpuścić start w Katarze z powodu “nadużycia władzy” przez UCI.

W tym tygodniu Międzynarodowy Związek Profesjonalnych Drużyn Kolarskich (AIGCP) zatwierdził wniosek o opuszczeniu wydarzenia po tym jak “przygniatająca większość” ekip WorldTour głosowała za.

Drużyny najwyższej dywizji muszą uczestniczyć w każdym wydarzeniu WorldTour i jeździe drużynowej na czas rozgrywanej podczas mistrzostw świata, które są jedynymi zawodami organizowanymi przez UCI, a koszt uczestnictwa spada w pełni na ekipy. AIGCP twierdzi, że wszelkie próby rozmów z UCI spotkały się z brakiem odzewu. Organizacja uważa, że warunki uczestnictwa są “uwłaczające” i, dopóki nie zostanie to rozpatrzone, wyścig odbędzie się bez najlepszych ekip świata. Prawdopodobnie wniosek został wsparty również przez drużyny ProConti.

Wspomniane warunki uczestnictwa, które nie istnieją w żadnym, innym sporcie, są bez wątpienia obraźliwe i pokazują nadużycie władzy, które UCI wprowadza próbując zmusić do uczestnictwa w jedynym wyścigu organizowanym przez unię. Wszystkie drużyny WorldTour mają opuścić jazdę drużynową na czas podczas mistrzostw świata dopóki te obelżywe praktyki nie zostaną zmienione – możemy przeczytać w oświadczeniu AIGCP.

W jeździe drużynowej mogą startować też drużyny ProContinental, ale nie wszystkie mogą sobie pozwolić na drogi wyjazd do Kataru. Brak najlepszych kolarzy świata byłby dużym ciosem marketingowym dla UCI. AIGCP podało również trzy punkty, które pokazują nieprawidłowe przepisy.

  • licencja WorldTour powinna przymuszać drużyny tylko do brania udziału w zawodach z licencją WorldTour, którą przyznaje niezależna Komisja Licencyjna;
  • nawet gdy drużyna musi wziąć udział w wyścigu WorldTour, to otrzymuje dodatek za uczestnictwo, żeby pokryć chociaż część kosztów;
  • ta sytuacja pokazuje, że UCI stworzyło wyjątkowe przepisy, które faworyzują jedyny wyścig szosowy organizowany przez unię, który przynosi jej zyski.