Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice) po udanej ucieczce został triumfatorem siódmej edycji Memoriału Stanisława Królaka.

W tym roku warszawski Memoriał Królaka został wpisany do kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Na starcie tegorocznej edycji stanęło wielu zawodników, w tym tych z czołowych polskich ekip zawodowych – CCC Sprandi Polkowice oraz Verva Activejet.

Kolarze elity do pokonania mieli 15 rund, każda o długości trzech kilometrów. Dystans niewielki, ale kilkusetmetrowy podjazd pod ulicę Bednarską, pokonywany kilkanaście razy, dał się we znaki wielu asom kolarskiego peletonu.

Zwycięzcą wyścigu miał zostać kolarz, który zdobędzie najwięcej punktów według następujących zasad:

  • co piąte okrążenie: 1m – 5 pkt., 2m – 3 pkt., 3m – 2 pkt., 4m – 1 pkt.
  • ostatnie okrążenie: 1m – 10 pkt., 2m – 6 pkt., 3m – 4 pkt., 4m – 2 pkt.
  • pozostałe okrążenia: 1m – 2 pkt., 2m – 1 pkt.

Od początku bardzo mocne tempo dyktowali kolarze drugiej dywizji – CCC i Vervy. Jednak ucieczka, która zdecydowała o losach wyścigu uformowała się na piątym okrążeniu. Wtedy to na atak zdecydowali się Adam Stachowiak (Verva Activejet), Łukasz Owsian i Patryk Stosz (obaj CCC Sprandi Polkowice).

Trio zgodnie współpracowało i między sobą rozdzielało punkty, a z tyłu nie było chętnych i na tyle mocnych aby dogonić pędzącą trójkę. Ostatecznie najwięcej “oczek” nazbierał Łukasz Owsian, który wyprzedził Adama Stachowiaka oraz swojego klubowego kolegę Patryka Stosza. W takiej samej kolejności kolarze przejechali także przez linię mety.

Łukasz Owsian poza legendarną pompką Królaka za zwycięstwo w memoriale, zdobył także kostkę Bednarskiej, dla najlepszego kolarza na premii górskiej przy ulicy Bednarskiej.

To było prawdziwe kolarskie święto w sercu stolicy, setki kibiców, specjalna strefa kibica na Bednarskiej, którą prowadził komentator Eurosportu Tomasz Jaroński. Piękny wyścig, doskonała organizacja, wzór dla niejednego organizatora. Do zobaczenia za rok!

Pełne wyniki w poszczególnych kategoriach:

Juniorka młodsza: Aleksandra Jackiewicz (UKS Wygoda Białystok)
Wyniki

Junior młodszy: Jakub Soszka (KK V-Max Mińsk Mazowiecki)
Wyniki

Junior: Mikołaj Konieczny (KKS Gostyń)
Wyniki

Elita kobiet: Monika Brzeźna (MAT Atom Sobótka)
Wyniki

Elita mężczyzn: Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice)
Wyniki