Wybrany na następcę Alexandra Vinokurova młody zawodnik Astany miał wypadek na ostatnim treningu. Odniesiona kontuzja wykluczyła start w Rio.

Przed sezonem Vinokurov, złoty medalista z Igrzysk Olimpijskich w Londynie, uznał, że Lutsenko jest idealnym kandydatem na obronę tytułu dla Kazachstanu. Były mistrz świata do lat 23 jest bardzo waleczny, dzięki czemu potrafi pokonywać podjazdy z najlepszymi. Dużym atutem w rękach kolarza Astany był też świetny finisz i umiejętności jazdy indywidualnej na czas.

Plany startowe Alexeya zostały ustalone tak, by szczyt formy przyszedł idealnie w Rio de Janeiro. Alexander Vinokurov prowadził swojego podopiecznego po medal. Niestety podczas ostatniego treningu w okolicach Monako Lutsenko zderzył się z samochodem i trafił do szpitala. Tam lekarze zbadali stopę poszkodowanego i orzekli, że czeka go aż trzytygodniowa przerwa od treningów.

To straszny pech, że to się stało akurat teraz, na jego ostatnim treningu! Alex ukończył Tour de France, które było jego ostatnim przygotowaniem do Igrzysk i był w znakomitej formie. Wszystko szło idealnie, a wyłożyliśmy się na końcowej prostej. Naprawdę wierzyłem, że będzie walczył o medal – powiedział Vinokurov stronie vesti.kz.

Obecny sezon był całkiem dobry w wykonaniu młodego Kazacha – w marcu po znakomitej akcji Alexey odniósł zwycięstwo na etapie Paryż-Nicea, a w Driedaagse De Panne-Koksijde był trzeci w klasyfikacji końcowej. W reprezentacji Kazachstanu w Rio de Janeiro kontuzjowanego Lutsenkę zastąpi najprawdopodobniej Andrei Zeits.