Foto: PostNord Danmark Rundt

Włoch z grupy Tinkoff pokonał na finiszu Duńczyka Madsa Wurtza i wygrał pierwszy etap Tour of Denmark. Bennati został pierwszy liderem wyścigu.

Pierwszy etap narodowego touru w Danii to 200 kilometrów z Herning do Esbjerg. Profil trasy był stosunkowo łatwy, ale swoje trzy grosze do rywalizacji mógł dołożyć boczny wiatr.

Jak można było się spodziewać krótko po starcie utworzyła się ucieczka dnia w której jechali Nicklas Pedersen (Team Postnord Denmark), Jonas Aaen Jorgensen (Riwal), Rune Almindso Andersen (ColoQuick Cult) oraz Mike Teunissen (LottoNL). Ich przewaga maksymalnie urosła do około 3 minut. Ich akcja nie trwała jednak do samej końcówki, bo już 45 kilometrów przed metą zostali wchłonięci. Wtedy w peletonie zaczął się chaos i swoją rolę odegrał wiatr. Główna grupa podzieliła się na wiele części.

Czołówka liczyła kilkunastu zawodników, a strata kolejnej grupy wahała się w okolicach 20 sekund. Już na ulicach w Esbjerg na atak zdecydował się Daniele Bennati (Tinkoff) i Mads Wurtz (Virtu – Veloconcept). Ich przewaga na 5 kilometrów przed metą wynosiła kilkanaście sekund, a odpowiedzialność za gonitwę wzięła na swoje barki grupa LottoNL-Jumbo.

Czołowy duet za nic jednak miał sobie mocne tempo “żółtego Lotto” i powiększył przewagę do niemal 30 sekund i stało się jasne, że to Bennati i Wurtz rozegrają między sobą walkę o wygraną. Mocniejszy okazał się kolarz z Tinkoffa, a Duńczyk poddał sprint niemal bez walki. Peleton przyprowadził Moreno Hofland (LottoNL-Jumbo).

Wyniki pierwszego etapu:

1 BENNATI Daniele (ITA) TINKOFF 4:32:29
2 SCHMIDT Mads Würtz (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +0:03
3 HOFLAND Moreno (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO +0:16
4 BASKA Erik (SVK) TINKOFF +0:16
5 GUARDINI Andrea (ITA) ASTANA PRO TEAM +0:16
6 VALGREN Michael (DEN) TINKOFF +0:16
7 SELIG Rüdiger (GER) BORA ARGON 18 +0:16
8 JANS Roy (BEL) WANTY – GROUPE GOBERT +0:16
9 CAPIOT Amaury (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +0:16
10 NIELSEN Magnus Cort (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +0:16
11 RUFFONI Nicola (ITA) BARDIANI – CSF +0:16
12 VAN ASBROECK Tom (BEL) TEAM LOTTO NL – JUMBO +0:16
13 VAN HOECKE Gijs (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +0:16
14 KEIZER Martijn (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO +0:16
15 VAN DER LIJKE Nick (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +0:16
16 HYLDTOFT Hansen Jannik (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +0:16
17 DE VREESE Laurens (BEL) ASTANA PRO TEAM +0:16
18 TRUSOV Nikolay (RUS) TINKOFF +0:16
19 VAN GINNEKEN Sjoerd (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +0:16
20 GULDHAMMER Rasmus (DEN) STÖLTING SERVICE GROUP +0:16
21 GOGL Michael (AUT) TINKOFF +0:16
22 ANTONINI Simone (ITA) WANTY – GROUPE GOBERT +0:16
23 BRØCHNER Nicolai (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +0:16
24 SALOMEIN Jarl (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +0:16
25 PFINGSTEN Chrisoph (GER) BORA ARGON 18 +0:16
26 KREDER Raymond (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +0:16
27 RØNNING VINTHER Troels (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +0:16
28 ANDERSEN Søren Kragh (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +0:16
29 THWAITES Scott (GBR) BORA ARGON 18 +0:16
30 TLEUBAYEV Ruslan (KAZ) ASTANA PRO TEAM +0:16
31 PEDERSEN Mads (DEN) STÖLTING SERVICE GROUP +0:16
32 DECLERCQ Tim (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +0:16
33 MARCATO Marco (ITA) WANTY – GROUPE GOBERT +0:16
34 VAN EMDEN Jos (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO +0:16
35 HOUSE Kristian (GBR) ONE PRO CYCLING +0:16
36 VAN GOETHEM Brian (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +0:16
37 MORTENSEN Martin (DEN) ONE PRO CYCLING +0:16
38 STOKBRO NIELSEN Andreas (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +0:16
39 KAMYSHEV Arman (KAZ) ASTANA PRO TEAM +0:16
40 BOARO Manuele (ITA) TINKOFF +0:16
41 MYGIND Rasmus (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +0:16
42 MARKUS Barry (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +0:16
43 RAHBEK Mads Baadsgaard (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +0:16
44 LEEZER Tom (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO +0:16
45 BAUHAUS Phil (GER) BORA ARGON 18 +0:16
46 TEUNISSEN Mike (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO +0:16
47 HERKLOTZ Silvio (GER) BORA ARGON 18 +0:16
48 SMUKULIS Gatis (LAT) ASTANA PRO TEAM +0:16
49 KAMP Alexander (DEN) STÖLTING SERVICE GROUP +0:16
50 ANDREETTA Simone (ITA) BARDIANI – CSF +0:16
51 TONELLI Alessandro (ITA) BARDIANI – CSF +0:16
52 VEUCHELEN Frederik (BEL) WANTY – GROUPE GOBERT +0:16
53 BRUTT Pavel (RUS) TINKOFF +0:16
54 PEDERSEN Mark (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +0:27
55 TANKINK Bram (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO +0:37
56 REIHS Michael (DEN) STÖLTING SERVICE GROUP +0:40
57 JEPPESEN Andreas H. (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +1:17
58 NIELSEN Jesper Odgaard (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +1:17
59 VAN WINDEN Dennis (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:23
60 NAPOLITANO Danilo (ITA) WANTY – GROUPE GOBERT +1:33
61 CARBEL Michael (DEN) STÖLTING SERVICE GROUP +2:31
62 JENSEN Dennis Herfort (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +3:30
63 VERSCHOOR Martijn (NED) TEAM NOVO NORDISK +3:30
64 LISSON Christoffer (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +3:30
65 PÖSTLBERGER Lukas (AUT) BORA ARGON 18 +3:30
66 VORRE Aske Louring (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +3:30
67 RIIS Thomas Nybo (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +3:30
68 BOOM Lars (NED) ASTANA PRO TEAM +3:30
69 DE PAUW Moreno (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +3:33
70 VEYHE Torkil (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +7:34
71 WESTERGAARD Mathias Dam (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +7:34
72 WALLIN Rasmus Bøgh (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +7:34
73 ASGREN Kasper (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +7:34
74 BAYLIS Tom (GBR) ONE PRO CYCLING +7:34
75 HONORÈ Mikkel Frølich (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +7:34
76 WEGMANN Fabian (GER) STÖLTING SERVICE GROUP +7:34
77 SLIK Ivar (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +7:34
78 MADSEN Martin Toft (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +7:34
79 BACKAERT Frederik (BEL) WANTY – GROUPE GOBERT +7:34
80 ZAKHAROV Artyom (KAZ) ASTANA PRO TEAM +7:34
81 AYAZBAYEV Maxat (KAZ) ASTANA PRO TEAM +7:34
82 LUND Christian Nyvang (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +7:34
83 WILLIAMS Christopher (AUS) TEAM NOVO NORDISK +7:34
84 ANDERSEN Asbjørn Kragh (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +7:34
85 PERON Andrea (ITA) TEAM NOVO NORDISK +7:34
86 LOZANO David (ESP) TEAM NOVO NORDISK +7:34
87 HAUGAARD JENSEN Kristian (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +7:34
88 EG Niklas Vestergaard (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +7:34
89 KOEP Thomas (GER) STÖLTING SERVICE GROUP +7:34
90 MAESTRI Mirco (ITA) BARDIANI – CSF +7:34
91 FODER Daniel Holm (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +7:34
92 ZARDINI Edoardo (ITA) BARDIANI – CSF +7:34
93 KREDER Wesley (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +7:34
94 DE VRIES Berden (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +7:34
95 HENTTALA Joonas (FIN) TEAM NOVO NORDISK +7:34
96 STENUIT Robin (BEL) WANTY – GROUPE GOBERT +7:34
97 VELASCO Simone (ITA) BARDIANI – CSF +7:34
98 KIRSCH Alex (LUX) STÖLTING SERVICE GROUP +7:34
99 MENDES José (POR) BORA ARGON 18 +7:34
100 ANDREASEN Jesper Juul (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +7:34
101 DE GENDT Aimé (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +7:34
102 KOLÀR Michal (SVK) TINKOFF +7:34
103 PEDERSEN Nicklas (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +7:34
104 PLANET Charles (FRA) TEAM NOVO NORDISK +7:34
105 VINJEBO Emil Nygaard (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +7:34
106 GLASSPOOL James (AUS) TEAM NOVO NORDISK +7:34
107 EBSEN John (DEN) ONE PRO CYCLING +7:34
108 DJURHUUS Stefan (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +7:34
109 LANDER Sebastian (DEN) ONE PRO CYCLING +7:34
110 SCHULTZ Jesper (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +7:34
111 DEMESMAEKER Kevin (BEL) TEAM NOVO NORDISK +7:34
112 JØRGENSEN Jonas Aaen (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +7:34
113 BIALOBLOCKI Marcian (POL) ONE PRO CYCLING +7:34
114 STERBINI Simone (ITA) BARDIANI – CSF +7:34
115 OPIE Chris (GBR) ONE PRO CYCLING +7:34
116 MØRKØV Jesper (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +7:34
117 GREGAARD WILSLY Jonas (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +7:34
118 VINGEGAARD RASMUSSEN, Jonas (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +7:34
119 TOUDAL Emil (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +7:34
120 CICCONE Gillio (ITA) BARDIANI – CSF +7:34
121 CLAUSEN Patrick (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +7:34
122 WALLAYS Jens (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +7:34
123 FARAZIJN Maxime (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +7:34
124 ALMINDSØE ANDERSEN Rune (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +8:31
125 RASMUSSEN Alex (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +8:31

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 BENNATI Daniele (ITA) TINKOFF 4:32:17
2 SCHMIDT Mads Würtz (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +0:09
3 HOFLAND Moreno (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO +0:24
4 GOGL Michael (AUT) TINKOFF +0:25
5 TEUNISSEN Mike (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO +0:25
6 VALGREN Michael (DEN) TINKOFF +0:27
7 BASKA Erik (SVK) TINKOFF +0:28
8 GUARDINI Andrea (ITA) ASTANA PRO TEAM +0:28
9 SELIG Rüdiger (GER) BORA ARGON 18 +0:28
10 JANS Roy (BEL) WANTY – GROUPE GOBERT +0:28
11 CAPIOT Amaury (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +0:28
12 NIELSEN Magnus Cort (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +0:28
13 RUFFONI Nicola (ITA) BARDIANI – CSF +0:28
14 VAN ASBROECK Tom (BEL) TEAM LOTTO NL – JUMBO +0:28
15 VAN HOECKE Gijs (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +0:28
16 KEIZER Martijn (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO +0:28
17 VAN DER LIJKE Nick (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +0:28
18 HYLDTOFT Hansen Jannik (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +0:28
19 DE VREESE Laurens (BEL) ASTANA PRO TEAM +0:28
20 TRUSOV Nikolay (RUS) TINKOFF +0:28
21 VAN GINNEKEN Sjoerd (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +0:28
22 GULDHAMMER Rasmus (DEN) STÖLTING SERVICE GROUP +0:28
23 ANTONINI Simone (ITA) WANTY – GROUPE GOBERT +0:28
24 BRØCHNER Nicolai (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +0:28
25 SALOMEIN Jarl (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +0:28
26 PFINGSTEN Chrisoph (GER) BORA ARGON 18 +0:28
27 KREDER Raymond (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +0:28
28 RØNNING VINTHER Troels (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +0:28
29 ANDERSEN Søren Kragh (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +0:28
30 THWAITES Scott (GBR) BORA ARGON 18 +0:28
31 TLEUBAYEV Ruslan (KAZ) ASTANA PRO TEAM +0:28
32 PEDERSEN Mads (DEN) STÖLTING SERVICE GROUP +0:28
33 DECLERCQ Tim (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +0:28
34 MARCATO Marco (ITA) WANTY – GROUPE GOBERT +0:28
35 VAN EMDEN Jos (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO +0:28
36 HOUSE Kristian (GBR) ONE PRO CYCLING +0:28
37 VAN GOETHEM Brian (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +0:28
38 MORTENSEN Martin (DEN) ONE PRO CYCLING +0:28
39 STOKBRO NIELSEN Andreas (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +0:28
40 KAMYSHEV Arman (KAZ) ASTANA PRO TEAM +0:28
41 BOARO Manuele (ITA) TINKOFF +0:28
42 MYGIND Rasmus (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +0:28
43 MARKUS Barry (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +0:28
44 RAHBEK Mads Baadsgaard (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +0:28
45 LEEZER Tom (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO +0:28
46 BAUHAUS Phil (GER) BORA ARGON 18 +0:28
47 HERKLOTZ Silvio (GER) BORA ARGON 18 +0:28
48 SMUKULIS Gatis (LAT) ASTANA PRO TEAM +0:28
49 KAMP Alexander (DEN) STÖLTING SERVICE GROUP +0:28
50 ANDREETTA Simone (ITA) BARDIANI – CSF +0:28
51 TONELLI Alessandro (ITA) BARDIANI – CSF +0:28
52 VEUCHELEN Frederik (BEL) WANTY – GROUPE GOBERT +0:28
53 BRUTT Pavel (RUS) TINKOFF +0:28
54 PEDERSEN Mark (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +0:39
55 TANKINK Bram (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO +0:49
56 REIHS Michael (DEN) STÖLTING SERVICE GROUP +0:52
57 JEPPESEN Andreas H. (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +1:29
58 NIELSEN Jesper Odgaard (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +1:29
59 VAN WINDEN Dennis (NED) TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:35
60 NAPOLITANO Danilo (ITA) WANTY – GROUPE GOBERT +1:45
61 CARBEL Michael (DEN) STÖLTING SERVICE GROUP +2:43
62 JENSEN Dennis Herfort (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +3:42
63 VERSCHOOR Martijn (NED) TEAM NOVO NORDISK +3:42
64 LISSON Christoffer (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +3:42
65 PÖSTLBERGER Lukas (AUT) BORA ARGON 18 +3:42
66 VORRE Aske Louring (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +3:42
67 RIIS Thomas Nybo (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +3:42
68 BOOM Lars (NED) ASTANA PRO TEAM +3:42
69 DE PAUW Moreno (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +3:45
70 JØRGENSEN Jonas Aaen (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +7:45
71 VEYHE Torkil (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +7:46
72 WESTERGAARD Mathias Dam (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +7:46
73 WALLIN Rasmus Bøgh (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +7:46
74 ASGREN Kasper (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +7:46
75 BAYLIS Tom (GBR) ONE PRO CYCLING +7:46
76 HONORÈ Mikkel Frølich (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +7:46
77 WEGMANN Fabian (GER) STÖLTING SERVICE GROUP +7:46
78 SLIK Ivar (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +7:46
79 MADSEN Martin Toft (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +7:46
80 BACKAERT Frederik (BEL) WANTY – GROUPE GOBERT +7:46
81 ZAKHAROV Artyom (KAZ) ASTANA PRO TEAM +7:46
82 AYAZBAYEV Maxat (KAZ) ASTANA PRO TEAM +7:46
83 LUND Christian Nyvang (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +7:46
84 WILLIAMS Christopher (AUS) TEAM NOVO NORDISK +7:46
85 ANDERSEN Asbjørn Kragh (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +7:46
86 PERON Andrea (ITA) TEAM NOVO NORDISK +7:46
87 LOZANO David (ESP) TEAM NOVO NORDISK +7:46
88 HAUGAARD JENSEN Kristian (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +7:46
89 EG Niklas Vestergaard (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +7:46
90 KOEP Thomas (GER) STÖLTING SERVICE GROUP +7:46
91 MAESTRI Mirco (ITA) BARDIANI – CSF +7:46
92 FODER Daniel Holm (DEN) VIRTU PRO – VELOCONCEPT +7:46
93 ZARDINI Edoardo (ITA) BARDIANI – CSF +7:46
94 KREDER Wesley (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +7:46
95 DE VRIES Berden (NED) ROOMPOT ORANJE PELETON +7:46
96 HENTTALA Joonas (FIN) TEAM NOVO NORDISK +7:46
97 STENUIT Robin (BEL) WANTY – GROUPE GOBERT +7:46
98 VELASCO Simone (ITA) BARDIANI – CSF +7:46
99 KIRSCH Alex (LUX) STÖLTING SERVICE GROUP +7:46
100 MENDES José (POR) BORA ARGON 18 +7:46
101 ANDREASEN Jesper Juul (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +7:46
102 DE GENDT Aimé (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +7:46
103 KOLÀR Michal (SVK) TINKOFF +7:46
104 PEDERSEN Nicklas (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +7:46
105 PLANET Charles (FRA) TEAM NOVO NORDISK +7:46
106 VINJEBO Emil Nygaard (DEN) TEAM POSTNORD DANMARK +7:46
107 GLASSPOOL James (AUS) TEAM NOVO NORDISK +7:46
108 EBSEN John (DEN) ONE PRO CYCLING +7:46
109 DJURHUUS Stefan (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +7:46
110 LANDER Sebastian (DEN) ONE PRO CYCLING +7:46
111 SCHULTZ Jesper (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +7:46
112 DEMESMAEKER Kevin (BEL) TEAM NOVO NORDISK +7:46
113 BIALOBLOCKI Marcian (POL) ONE PRO CYCLING +7:46
114 STERBINI Simone (ITA) BARDIANI – CSF +7:46
115 OPIE Chris (GBR) ONE PRO CYCLING +7:46
116 MØRKØV Jesper (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +7:46
117 GREGAARD WILSLY Jonas (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +7:46
118 VINGEGAARD RASMUSSEN, Jonas (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +7:46
119 TOUDAL Emil (DEN) TEAM ALMEBORG BORNHOLM +7:46
120 CICCONE Gillio (ITA) BARDIANI – CSF +7:46
121 CLAUSEN Patrick (DEN) RIWAL PLATFORM CYCLING TEAM +7:46
122 WALLAYS Jens (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +7:46
123 FARAZIJN Maxime (BEL) TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE +7:46
124 ALMINDSØE ANDERSEN Rune (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +8:41
125 RASMUSSEN Alex (DEN) TEAM COLOQUICK CULT +8:43