Tour de France / letour.fr

Bask był najszybszy w Morzine po zjazdach z Col de Joux Plane. Liderem pozostał Christopher Froome (Team Sky).

Przedostatni etap Tour de France miał długość 146.5km, ale do pokonania były cztery premie górskie wysokich kategorii. Ostatnią było Col de Joux Plane oznaczone jako HC. Stamtąd pozostawało około 9km zjazdów do finiszu.

Na samym starcie etapu od razu pojawiły się akcje. Początkowo ruszyło 10 kolarzy, ale do nich dołączali kolejni, a niektórzy odpadali i po pierwszej godzinie jazdy z przodu było 30 zawodników – Sergio Henao (Sky), Imanol Erviti, Ion Izaguirre i Nelson Oliveira (Movistar), Vincenzo Nibali i Jakob Fuglsang (Astana), Peter Sagan i Roman Kreuziger (Tinkoff), Ben Gastauer, Cyril Gautier i Alexis Gougeard (AG2R-La Mondiale), Wilco Kelderman i George Bennett (Lotto-Jumbo), Frank Schleck i Jasper Stuyven (Trek), Jarlinson Pantano (IAM), Pierre Rolland, Tom-Jelte Slagter i  Dylan van Baarle (Cannondale), Patrick Konrad (Bora), Ilnur Zakarin (Katusha), Rui Costa (Lampre-Merida), Thomas De Gendt i Tony Gallopin (Lotto-Soudal), Sylvain Chavanel i Fabrice Jeandesbosz (Direct Energie), Julian Alaphilippe (Etixx), Nicolas Edet (Cofidis), Chris Juul-Jensen i Michael Matthews (Orica), Warren Barguil (Giant-Alpecin) i Daniel Teklehaimanot (Dimension Data).

Na podjeździe pod Col de la Colombiere mocne tempo dyktował Peter Sagan, który wspomagał Romana Kreuzigera (Tinkoff). Koledzy z grupy Rafała Majki walczyli o jak najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej dla Czecha. Tymczasem de Gendt zbierał kolejne punkty na górskich premiach, a mający pewny sukces w klasyfikacji górskiej Majka jechał spokojnie w grupie liderów, która na szczycie Colombiere traciła ponad 5 minut.

80km przed finiszem sytuacja ponownie się zmieniła – z czołówki zaatakowało ośmiu kolarzy, a wyjątkowo dobrze na szczyty wspinał się Peter Sagan. 6km przed szczytem trzeciej premii górskiej Słowak jednak się poddał i jego praca na rzecz Kreuzigera się skończyła.

Jeszcze przed premią górską na czoło wysforował się Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), ale na zjazdach Belga bez większych problemów minęli Julain Alaphilippe (Etixx-Quickstep) i Jarlinson Pantano (IAM Cycling). Na ostatniej premii górskiej ta dwójka ładnie współpracowała i utrzymywała prowadzenie. Ich przewagę zmniejszał jednak mocno jadący Vincenzo Nibali (Astana), który zdecydował się na atak gdy w peletonie bardzo duże problemy miał jego lider Fabio Aru.

3.5km przed szczytem Nibali dołączył do czołowej dwójki i niemal od razu spróbował ataku. Po 300m udało mu się odjechać i samotnie pojechać w kierunku szczytu. Niedługo potem do Alaphilippe’a i Pantano dojechał Ion Izaguirre (Movistar) i również przyspieszył, żeby nie jechać ze znakomitymi zjazdowcami. Próba “zerwała” Francuza, ale Kolumbijczyk dzielnie trzymał się ze zwycięzcą Tour de Pologne z 2015 roku.

W międzyczasie z grupki lidera zaatakował Joaquim Rodriguez (Katusha) wspierany przez Ilnura Zakarina. “Purito” uzyskał przewagę, która mogła mu przynieść awans do czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej.

Kilometr przed szczytem Joux Plane Izaguirre i Pantano dołączyli do Nibalego i wiadomo było, że sprawa wygranej etapowej rozstrzygnie się na trudnych technicznie i mokrych zjazdach.

Od samego początku końcowej partii zaatakował Izaguirre, który bez większych problemów odjechał od swoich towarzyszy. Po początkowych problemach w rytm wpadł Pantano i zostawił Nibalego w pogoni za uciekającym Baskiem.

Po pięknym pokazie mądrej (i szybkiej) jazdy ze zwycięstwa na mecie w Morzine cieszył się Ion Izaguirre Intxausti (Movistar). Na drugiej lokacie dojechał Jarlinson Pantano (IAM Cycling), a trzeciej Vincenzo Nibali (Astana).

1’26” po zwycięzcy na metę przyjechał Roman Kreuziger (Tinkoff). Czech nadrobił niecałe dwie minuty nad grupą lidera i dzięki temu awansował do czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej. Podobny zysk zaliczył Joaquim Rodriguez. Straty ponieśli z kolei Fabio Aru (Astana) i Bauke Mollema (Trek-Segafredo).

1 Ion Izagirre Insausti (Esp) Movistar Team 4:06:45
2 Jarlinson Pantano Gomez (Col) IAM Cycling 0:00:19
3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:00:42
4 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick Step 0:00:49
5 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre – Merida 0:01:43
6 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff 0:01:44
7 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:49
8 Joaquin Rodriguez Oliver (Esp) Team Katusha 0:03:24
9 Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick Step 0:04:12
10 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale 0:04:12
11 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:04:12
12 Alejandro Valverde Belmonte (Esp) Movistar Team 0:04:14
13 Adam Yates (GBr) Orica – BikeExchange 0:04:14
14 Louis Meintjes (RSA) Lampre – Merida 0:04:14
15 Rafal Majka (Pol) Tinkoff 0:04:17
16 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:04:18
17 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:04:18
18 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:04:18
19 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky 0:04:18
20 Christopher Froome (GBr) Team Sky 0:04:18
21 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky 0:04:18
22 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:04:18
23 Alexis Vuillermoz (Fra) Ag2r La Mondiale 0:04:44
24 Pierre Rolland (Fra) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:04:51
25 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:05:42
26 Luis Angel Maté Mardones (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:06:46
27 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Movistar Team 0:06:55
28 Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida 0:06:55
29 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 0:07:03
30 Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2r La Mondiale 0:07:09
31 Sébastien Reichenbach (SUI) FDJ 0:07:40
32 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 0:08:04
33 Pierre-Luc Périchon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:08:49
34 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Argon 18 0:09:10
35 Bartosz Huzarski (Pol) Bora – Argon 18 0:09:10
36 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:09:49
37 Arthur Vichot (Fra) FDJ 0:10:21
38 Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Trek – Segafredo 0:10:40
39 Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick Step 0:10:58
40 Fränk Schleck (Lux) Trek – Segafredo 0:11:27
41 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:11:59
42 Reto Hollenstein (SUI) IAM Cycling 0:12:17
43 Martin Elmiger (SUI) IAM Cycling 0:12:17
44 Michael Valgren (Den) Tinkoff 0:12:17
45 Simon Geschke (GER) Team Giant – Alpecin 0:12:23
46 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:12:51
47 Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale 0:12:51
48 Anthony Roux (Fra) FDJ 0:13:17
49 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team 0:14:18
50 Daryl Impey (RSA) Orica – BikeExchange 0:14:33
51 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 0:15:15
52 Paul Voß (GER) Bora – Argon 18 0:16:06
53 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:17:25
54 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:17:38
55 Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Astana Pro Team 0:17:38
56 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:17:38
57 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 0:17:38
58 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:17:38
59 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:17:38
60 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:17:38
61 Mikel Landa Meana (Esp) Team Sky 0:17:38
62 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie 0:18:03
63 Mikaël Cherel (Fra) Ag2r La Mondiale 0:18:08
64 Cyril Gautier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:18:08
65 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:18:08
66 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:19:57
67 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:19:57
68 Patrick Konrad (AUT) Bora – Argon 18 0:19:57
69 George Bennett (NZl) Team LottoNL – Jumbo 0:19:57
70 Warren Barguil (Fra) Team Giant – Alpecin 0:19:57
71 Matteo Bono (Ita) Lampre – Merida 0:20:53
72 Kristijan Durasek (Cro) Lampre – Merida 0:20:53
73 Georg Preidler (AUT) Team Giant – Alpecin 0:20:53
74 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:20:53
75 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:20:53
76 Tony Gallopin (Fra) Lotto – Soudal 0:20:53
77 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 0:20:53
78 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling 0:20:53
79 Jérôme Coppel (Fra) IAM Cycling 0:20:53
80 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre – Merida 0:21:08
81 Christopher Juul-Jensen (Den) Orica – BikeExchange 0:22:09
82 Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida 0:22:35
83 Nelson Filipe Santos Simões Oliveira (Por) Movistar Team 0:22:35
84 Cesare Benedetti (Ita) Bora – Argon 18 0:22:59
85 Paul Martens (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:23:58
86 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:26:31
87 Jan Barta (Cze) Bora – Argon 18 0:26:31
88 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:26:56
89 Alexis Gougeard (Fra) Ag2r La Mondiale 0:26:56
90 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff 0:27:22
91 Steve Morabito (SUI) FDJ 0:27:57
92 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data 0:27:57
93 Jérôme Cousin (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:27:57
94 Alberto Losada Alguacil (Esp) Team Katusha 0:27:57
95 Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:27:57
96 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 0:27:57
97 Peter Sagan (Svk) Tinkoff 0:28:17
98 Ruben Plaza Molina (Esp) Orica – BikeExchange 0:29:34
99 Marco Haller (AUT) Team Katusha 0:29:37
100 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie 0:29:40
101 Marcus Burghardt (GER) BMC Racing Team 0:29:42
102 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:29:52
103 Michael Matthews (Aus) Orica – BikeExchange 0:29:52
104 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 0:29:52
105 Adam Hansen (Aus) Lotto – Soudal 0:29:52
106 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:29:52
107 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:29:52
108 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:29:52
109 Kristijan Koren (Slo) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:29:52
110 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:29:52
111 Chris Anker Sørensen (Den) Fortuneo – Vital Concept 0:29:52
112 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:29:52
113 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 0:30:08
114 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre – Merida 0:30:08
115 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 0:30:08
116 Angel Vicioso Arcos (Esp) Team Katusha 0:30:24
117 Brice Feillu (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:30:44
118 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling 0:33:26
119 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff 0:33:46
120 Jürgen Roelandts (Bel) Lotto – Soudal 0:33:46
121 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Etixx – Quick Step 0:33:46
122 Roy Curvers (Ned) Team Giant – Alpecin 0:33:46
123 André Greipel (GER) Lotto – Soudal 0:33:46
124 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:33:46
125 Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick Step 0:33:54
126 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff 0:33:54
127 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 0:33:58
128 Robert Wagner (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:33:58
129 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:33:58
130 Lawson Craddock (USA) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:33:58
131 Marcel Kittel (GER) Etixx – Quick Step 0:34:08
132 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 0:34:08
133 Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick Step 0:34:08
134 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 0:34:08
135 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 0:34:08
136 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo – Vital Concept 0:34:08
137 Florian Vachon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:34:08
138 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:34:08
139 Daniel McLay (GBr) Fortuneo – Vital Concept 0:34:08
140 Davide Cimolai (Ita) Lampre – Merida 0:34:08
141 Jérémy Roy (Fra) FDJ 0:34:08
142 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 0:34:08
143 Mathew Hayman (Aus) Orica – BikeExchange 0:34:08
144 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:34:08
145 William Bonnet (Fra) FDJ 0:34:08
146 Bernhard Eisel (AUT) Dimension Data 0:34:08
147 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:34:08
148 Gregory Henderson (NZl) Lotto – Soudal 0:34:08
149 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:34:08
150 Luke Durbridge (Aus) Orica – BikeExchange 0:34:08
151 John Degenkolb (GER) Team Giant – Alpecin 0:34:08
152 Alex Howes (USA) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:34:08
153 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 0:34:08
154 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:34:08
155 Christophe Laporte (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:34:08
156 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:34:08
157 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 0:34:08
158 Lars Ytting Bak (Den) Lotto – Soudal 0:34:08
159 Markel Irizar Aranburu (Esp) Trek – Segafredo 0:34:08
160 Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick Step 0:34:08
161 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie 0:34:32
162 Yohann Gène (Fra) Direct Energie 0:34:32
163 Albert Timmer (Ned) Team Giant – Alpecin 0:34:34
164 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant – Alpecin 0:34:34
165 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant – Alpecin 0:34:34
166 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:34:34
167 Andreas Schillinger (GER) Bora – Argon 18 0:34:34
168 Michael Albasini (SUI) Orica – BikeExchange 0:34:34
169 Sam Bennett (Irl) Bora – Argon 18 0:34:34
170 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data 0:34:34
171 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 0:34:34
172 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff 0:35:00
173 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:35:28
174 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:35:28
175 Tony Martin (GER) Etixx – Quick Step 0:36:19

Klasyfikacja generalna:

1 Christopher Froome (GBr) Team Sky 86:21:40
2 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale 0:04:05
3 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:04:21
4 Adam Yates (GBr) Orica – BikeExchange 0:04:42
5 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:05:17
6 Alejandro Valverde Belmonte (Esp) Movistar Team 0:06:16
7 Joaquin Rodriguez Oliver (Esp) Team Katusha 0:06:58
8 Louis Meintjes (RSA) Lampre – Merida 0:06:58
9 Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick Step 0:07:04
10 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff 0:07:11
11 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:13:13
12 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky 0:18:51
13 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:19:20
14 Sébastien Reichenbach (SUI) FDJ 0:24:59
15 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:28:31
16 Pierre Rolland (Fra) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:30:42
17 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky 0:38:30
18 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 0:38:57
19 Jarlinson Pantano Gomez (Col) IAM Cycling 0:38:59
20 Alexis Vuillermoz (Fra) Ag2r La Mondiale 0:42:28
21 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Argon 18 0:47:40
22 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:48:23
23 Warren Barguil (Fra) Team Giant – Alpecin 0:52:14
24 Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Trek – Segafredo 0:53:06
25 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 0:56:33
26 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 1:03:59
27 Rafal Majka (Pol) Tinkoff 1:04:25
28 Wout Poels (Ned) Team Sky 1:06:57
29 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 1:12:06
30 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 1:19:59
31 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Movistar Team 1:21:00
32 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 1:24:38
33 Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2r La Mondiale 1:25:14
34 Fränk Schleck (Lux) Trek – Segafredo 1:27:39
35 Mikel Landa Meana (Esp) Team Sky 1:32:19
36 Steve Morabito (SUI) FDJ 1:38:30
37 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 1:46:36
38 Daryl Impey (RSA) Orica – BikeExchange 1:50:51
39 Bartosz Huzarski (Pol) Bora – Argon 18 1:55:28
40 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 1:56:35
41 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick Step 2:00:09
42 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 2:00:38
43 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 2:02:53
44 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 2:06:13
45 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 2:06:36
46 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 2:07:22
47 Ion Izagirre Insausti (Esp) Movistar Team 2:09:49
48 Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Astana Pro Team 2:10:25
49 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre – Merida 2:11:42
50 Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale 2:13:47
51 Kristijan Durasek (Cro) Lampre – Merida 2:15:16
52 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 2:17:16
53 George Bennett (NZl) Team LottoNL – Jumbo 2:18:05
54 Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida 2:18:24
55 Luis Angel Maté Mardones (Esp) Cofidis Solutions Crédits 2:21:17
56 Georg Preidler (AUT) Team Giant – Alpecin 2:25:45
57 Mikaël Cherel (Fra) Ag2r La Mondiale 2:27:45
58 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff 2:28:06
59 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo – Vital Concept 2:28:27
60 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie 2:34:15
61 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 2:41:05
62 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 2:41:52
63 Anthony Roux (Fra) FDJ 2:43:51
64 Martin Elmiger (SUI) IAM Cycling 2:44:01
65 Patrick Konrad (AUT) Bora – Argon 18 2:46:32
66 Simon Geschke (GER) Team Giant – Alpecin 2:47:32
67 Alberto Losada Alguacil (Esp) Team Katusha 2:48:02
68 Cyril Gautier (Fra) Ag2r La Mondiale 2:49:49
69 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team 2:50:23
70 Brice Feillu (Fra) Fortuneo – Vital Concept 2:50:49
71 Tony Gallopin (Fra) Lotto – Soudal 2:51:23
72 Ruben Plaza Molina (Esp) Orica – BikeExchange 2:53:10
73 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant – Alpecin 2:53:22
74 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 2:58:12
75 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie 2:58:26
76 Jérôme Coppel (Fra) IAM Cycling 2:58:48
77 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 3:00:54
78 Michael Valgren (Den) Tinkoff 3:01:22
79 Arthur Vichot (Fra) FDJ 3:02:10
80 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 3:04:10
81 Nelson Filipe Santos Simões Oliveira (Por) Movistar Team 3:04:53
82 Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 3:09:19
83 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling 3:11:28
84 Chris Anker Sørensen (Den) Fortuneo – Vital Concept 3:12:52
85 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data 3:14:07
86 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 3:14:31
87 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis Solutions Crédits 3:18:14
88 Jan Barta (Cze) Bora – Argon 18 3:19:44
89 Marcus Burghardt (GER) BMC Racing Team 3:20:22
90 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo – Vital Concept 3:21:09
91 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 3:23:15
92 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre – Merida 3:23:17
93 Pierre-Luc Périchon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 3:24:36
94 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 3:26:19
95 Jérémy Roy (Fra) FDJ 3:27:15
96 Peter Sagan (Svk) Tinkoff 3:27:15
97 Reto Hollenstein (SUI) IAM Cycling 3:28:33
98 Tony Martin (GER) Etixx – Quick Step 3:30:05
99 Paul Martens (GER) Team LottoNL – Jumbo 3:33:29
100 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 3:33:29
101 Adam Hansen (Aus) Lotto – Soudal 3:34:26
102 Paul Voß (GER) Bora – Argon 18 3:36:25
103 Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida 3:38:17
104 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 3:38:41
105 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 3:40:02
106 Florian Vachon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 3:40:09
107 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 3:42:42
108 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie 3:44:54
109 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 3:46:42
110 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 3:47:29
111 Michael Matthews (Aus) Orica – BikeExchange 3:47:40
112 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 3:50:43
113 Luke Durbridge (Aus) Orica – BikeExchange 3:51:55
114 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 3:51:57
115 Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick Step 3:52:50
116 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 3:56:30
117 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre – Merida 3:57:06
118 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 3:57:49
119 Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick Step 3:57:58
120 Christopher Juul-Jensen (Den) Orica – BikeExchange 3:58:10
121 Markel Irizar Aranburu (Esp) Trek – Segafredo 3:58:17
122 Jérôme Cousin (Fra) Cofidis Solutions Crédits 3:58:36
123 Lawson Craddock (USA) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 3:59:12
124 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 4:02:12
125 Roy Curvers (Ned) Team Giant – Alpecin 4:03:16
126 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 4:03:44
127 Jürgen Roelandts (Bel) Lotto – Soudal 4:05:22
128 William Bonnet (Fra) FDJ 4:06:18
129 Cesare Benedetti (Ita) Bora – Argon 18 4:06:23
130 Angel Vicioso Arcos (Esp) Team Katusha 4:08:07
131 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r La Mondiale 4:08:08
132 Alex Howes (USA) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 4:08:22
133 Michael Albasini (SUI) Orica – BikeExchange 4:09:04
134 André Greipel (GER) Lotto – Soudal 4:09:17
135 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 4:09:40
136 Mathew Hayman (Aus) Orica – BikeExchange 4:10:33
137 Matteo Bono (Ita) Lampre – Merida 4:12:53
138 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 4:13:49
139 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling 4:14:48
140 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 4:16:53
141 Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick Step 4:16:57
142 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data 4:17:03
143 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis Solutions Crédits 4:18:15
144 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant – Alpecin 4:21:41
145 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Etixx – Quick Step 4:22:02
146 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff 4:22:05
147 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo – Vital Concept 4:23:01
148 Alexis Gougeard (Fra) Ag2r La Mondiale 4:23:42
149 John Degenkolb (GER) Team Giant – Alpecin 4:24:24
150 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 4:24:28
151 Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick Step 4:26:39
152 Luke Rowe (GBr) Team Sky 4:27:49
153 Kristijan Koren (Slo) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 4:28:01
154 Albert Timmer (Ned) Team Giant – Alpecin 4:28:11
155 Andreas Schillinger (GER) Bora – Argon 18 4:28:33
156 Gregory Henderson (NZl) Lotto – Soudal 4:29:22
157 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff 4:29:38
158 Christophe Laporte (Fra) Cofidis Solutions Crédits 4:29:47
159 Yohann Gène (Fra) Direct Energie 4:30:02
160 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff 4:30:30
161 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 4:30:34
162 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 4:31:10
163 Ian Stannard (GBr) Team Sky 4:31:34
164 Marco Haller (AUT) Team Katusha 4:31:40
165 Robert Wagner (GER) Team LottoNL – Jumbo 4:32:09
166 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 4:32:25
167 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 4:34:45
168 Marcel Kittel (GER) Etixx – Quick Step 4:35:06
169 Davide Cimolai (Ita) Lampre – Merida 4:39:37
170 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 4:40:24
171 Daniel McLay (GBr) Fortuneo – Vital Concept 4:50:14
172 Bernhard Eisel (AUT) Dimension Data 4:51:07
173 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 4:55:13
174 Lars Ytting Bak (Den) Lotto – Soudal 5:01:18
175 Sam Bennett (Irl) Bora – Argon 18 5:17:14