Etape du Tour, wyścig amatorski po trasie najtrudniejszego odcinka Wielkiej Pętli musiał zmienić przebieg z powodu lawiny na Col de la Ramaz.

Możliwe, że Col de la Ramaz zostanie zabrane również z przebiegu 20. etapu Tour de France. Nie ma pewności, czy droga zostanie na czas oczyszczona na tyle, by zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo. Podjazd jest trzecim w tym dniu, ale na szczęście istnieją alternatywy. Niestety najprawdopodobniej oznacza to zmniejszenie liczby podjazdów do Col des Aravis (6.7km ze średnim nachyleniem 7%), Col de la Colombiere (11.7km ze średnim nachyleniem 5.8%) oraz Col de Joux Plane (11.6km ze średnim nachyleniem 8.5%).

profil 20 etap

Początkowo Etape du Tour miało identyczną trasę jak Tour de France, ale z powodu dużego zainteresowania amatorskie zmagania zostały trochę przesunięte, żeby uniknąć niebezpieczeństw niepewnego terenu. Zamiast skrętu w lewo na La Ramaz miłośnicy kolarstwa pojechali prosto na Joux Plane, które miało kończyć wyścig. Na trasie pojawiło się prawie 15 000 osób!

Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku – na przedostatnim etapie kolarze ominęli Col du Galibier i pojechali prosto na południową stronę Alp d’Huez.