Giro Rosa

Amerykanka była najszybsza na drugim, górskim etapie włoskiego wyścigu. Nową liderką została Megan Guarnier (Boels-Dolmans).

Długi etap z Andora-Alassio do Madonna della Guardia zaczął się od nieprzyjemnej informacji – z rywalizacji z powodu kontuzji musiała się wycofać Eugenia Bujak (BTC-City Ljubljana).

Od samego początku pojawiły się ataki, a dużą aktywność pokazywały Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini) i Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv). Na pierwszym podjeździe do przodu odjechała grupa aż 50 zawodniczek.

33km po starcie na samotny atak zdecydowała się mistrzyni Polski. Za nią starała się jechać Elisa Longo Borghini (Wiggle High5) i dogoniła Polkę po kilku kilometrach. Przed szczytem Niewiadoma ponownie jednak oderwała się od rywalki.

Na szczycie drugiej premii górskiej przewaga Katarzyny Niewiadomej nad grupą liderki wynosiła już 2 minuty. Mocna pogoń grupy sprawiła, że do Polki zdołały dojechać aktualna liderka wyścigu Mara Abbott (Wiggle High5) i Evelyn Stevens (Boels-Dolmans), która straciła różową koszulkę na rzecz Abbott na wczorajszym etapie.

40km przed metą przewaga trójki wynosiła 2’30” nad goniącą ósemką (w niej m.in. Elisabeth Armitstead i Megan Guarnier (Boels-Dolmans), Kseniya Tuhai (Bepink) i Elena Cecchini (Canyon SRAM)) i 4’00” nad trzecią grupą.

Na płaskim odcinku przed finałową wspinaczką grupka goniąca przyspieszała i powoli zmniejszała stratę do uciekającej trójki. Pogoń powiodła się 17km przed metą i wtedy na czele znalazła się jedenastka – Mara Abbott (Wiggle High5), Megan Guarnier, Evelyn Stevens, Karol-Ann Canuel, Lizzy Armitstead (wszystkie Boels-Dolmans), Claudia Lichtenberg (Lotto-Soudal), Tatiana Guderzo (Hitec), Katarzyna Niewiadoma, Anna van der Breggen (obie Rabo Liv), Elena Amialiusik (Canyon SRAM) oraz Ksenia Tuhai (Bepink).

Na ostatniej wspinaczce na atak zdecydowały się Katarzyna Niewiadoma, Anna van der Breggen (obie Rabo Liv) i Mara Abbott (Wiggle High5) jednak pozostałe zawodniczki skutecznie goniły. Z czołówki odpadły zmęczone Amialusik, Tuhai i Cecchini, która dogoniła grupę parę minut wcześniej.

5km przed metą niestety z grupy odpadła zmęczona ucieczką Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv). Ataki ponawiała liderka wyścigu Mara Abbott. W końcówce na bardzo mocny odjazd zdecydowała się Evelyn Stevens, za którą próbowała pojechać Megan Guarnier, ale nieskutecznie. Problemy z kolei miała liderka Abbott.

Evelyn Stevens utrzymała tempo i zwyciężyła! Kilka sekund za nią przyjechały Megan Guarnier i Anna van der Breggen. Mara Abbott dojechała na piątym miejscu i straciła różową koszulkę na rzecz Guarnier. Katarzyna Niewiadoma była siódma ze stratą prawie 3 minut.

Wyniki:

1 Evelyn Stevens (USA) Boels – Dolmans Cycling Team 3:47:42
2 Megan Guarnier (USA) Boels – Dolmans Cycling Team 0:00:06
3 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:00:19
4 Claudia Lichtenberg (GER) Lotto – Soudal Ladies 0:00:40
5 Mara Abbott (USA) Wiggle – High5 0:00:53
6 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products 0:01:18
7 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team 0:02:58
8 Elena Cecchini (Ita) Canyon – SRAM Racing 0:03:55
9 Kseniya Tuhai (Blr) BePink 0:04:22
10 Alena Amialiusik (Blr) Canyon – SRAM Racing 0:06:00
11 Karol-Ann Canuel (Can) Boels – Dolmans Cycling Team 0:06:23
12 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels – Dolmans Cycling Team 0:06:23
13 Leah Kirchmann (Can) Team Liv – Plantur 0:06:59
14 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA – Bianchi 0:07:20
15 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia – Vaiano 0:11:19
16 Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia – Durango 0:11:31
17 Malgorzata Jasinska (Pol) Alé Cipollini 0:13:31
18 Doris Schweizer (SUI) Cylance Pro Cycling 0:14:00
19 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman – Supermint Pro Cycling Team 0:14:14
20 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle – High5 0:16:56
21 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld – Zanatta 0:16:58
22 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:22:44
23 Audrey Cordon (Fra) Wiggle – High5 0:22:44
24 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team 0:22:44
25 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle – High5 0:22:44
26 Amalie Dideriksen (Den) Boels – Dolmans Cycling Team 0:22:44
27 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products 0:22:44
28 Ana Maria Covrig (Rou) INPA – Bianchi 0:22:44
29 Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman – Supermint Pro Cycling Team 0:22:44
30 Martina Ritter (AUT) BTC City Ljubljana 0:22:44
31 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek 0:22:44
32 Carlee Taylor (Aus) Team Liv – Plantur 0:22:44
33 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:22:44
34 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini 0:22:44
35 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia – Vaiano 0:22:44
36 Lex Albrecht (Can) BePink 0:22:44
37 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women’s Team 0:22:44
38 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Alé Cipollini 0:22:44
39 Ingrid Drexel (Mex) Astana Women’s Team 0:22:44
40 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon – SRAM Racing 0:22:44
41 Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 0:22:44
42 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle – High5 0:22:44
43 Rozanne Slik (Ned) Team Liv – Plantur 0:22:44
44 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 0:22:44
45 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:22:44
46 Molly Weaver (GBr) Team Liv – Plantur 0:22:44
47 Susanna Zorzi (Ita) Lotto – Soudal Ladies 0:22:44
48 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:22:44
49 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:22:44
50 Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek 0:22:54
51 Amber Neben (USA) BePink 0:22:57
52 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:23:13
53 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 0:24:00
54 Emma Pooley (GBr) Lotto – Soudal Ladies 0:24:07
55 Lara Vieceli (Ita) INPA – Bianchi 0:28:57
56 Daiva Tuslaite (Ltu) INPA – Bianchi 0:28:57
57 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:28:57
58 Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto – Footon 0:28:57
59 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team 0:28:57
60 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto – Soudal Ladies 0:28:57
61 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek 0:28:57
62 Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto – Footon 0:29:52
63 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:30:18
64 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 0:31:10
65 Anisha Vekemans (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:31:10
66 Dalia Muccioli (Ita) Alé Cipollini 0:31:16
67 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:32:10
68 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld – Zanatta 0:33:09
69 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 0:33:09
70 Anna Potokina (Rus) Servetto – Footon 0:33:26
71 Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:33:29
72 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team 0:33:45
73 Riejanne Markus (Ned) Team Liv – Plantur 0:33:53
74 Katia Ragusa (Ita) Servetto – Footon 0:34:20
75 Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia – Durango 0:34:20
76 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:34:51
77 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 0:35:02
78 Alexis Ryan (USA) Canyon – SRAM Racing 0:35:27
79 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 0:35:27
80 Marta Tagliaferro (Ita) Alé Cipollini 0:35:27
81 Marta Bastianelli (Ita) Alé Cipollini 0:35:27
82 Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman – Supermint Pro Cycling Team 0:35:27
83 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:35:27
84 Michela Pavin (Ita) INPA – Bianchi 0:35:27
85 Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:35:27
86 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 0:35:27
87 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:35:27
88 Paola Munoz (Chi) Xirayas de San Luis 0:35:27
89 Ilaria Sanguineti (Ita) BePink 0:35:27
90 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:35:27
91 Kim De Baat (Bel) Lensworld – Zanatta 0:35:27
92 Tereza Medvedova (Svk) BePink 0:35:27
93 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA – Bianchi 0:35:27
94 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:35:27
95 Ting Ying Huang (Tpe) Servetto – Footon 0:35:27
96 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:35:27
97 Liza Rachetto (USA) Hagens Berman – Supermint Pro Cycling Team 0:35:27
98 Anna Ceoloni (Ita) Servetto – Footon 0:35:27
99 Estefania Pilz (Arg) Xirayas de San Luis 0:35:27
100 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling 0:35:27
101 Sofia Beggin (Ita) Astana Women’s Team 0:35:27
102 Barbara Guarischi (Ita) Canyon – SRAM Racing 0:35:27
103 Annelies Dom (Bel) Lensworld – Zanatta 0:35:27
104 Nina Kessler (Ned) Lensworld – Zanatta 0:35:27
105 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 0:35:27
106 Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia – Vaiano 0:35:44
107 Elena Franchi (Ita) Aromitalia – Vaiano 0:36:51
108 Julia Soek (Ned) Team Liv – Plantur 0:37:13
109 Chloe Hosking (Aus) Wiggle – High5 0:37:24
110 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 0:37:47
111 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango 0:43:03
112 Lise Olivier (RSA) Bizkaia – Durango 0:43:14
113 Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 0:43:59
114 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products 0:46:49
115 Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia – Vaiano 0:46:49
116 Jessica Uebelhart (SUI) Hagens Berman – Supermint Pro Cycling Team 0:46:49
117 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia – Durango 0:46:49
118 Alessia Martini (Ita) Aromitalia – Vaiano 0:47:02
119 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 0:47:04
120 Valeria Pintos (Arg) Xirayas de San Luis 0:47:08
121 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Lointek 0:47:26
DNF Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman – Supermint Pro Cycling Team
DNF Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini
DNS Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana

Klasyfikacja generalna:

1 Megan Guarnier (USA) Boels – Dolmans Cycling Team 16:50:41
2 Mara Abbott (USA) Wiggle – High5 0:00:46
3 Evelyn Stevens (USA) Boels – Dolmans Cycling Team 0:01:03
4 Claudia Lichtenberg (GER) Lotto – Soudal Ladies 0:01:06
5 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products 0:01:49
6 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:02:18
7 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team 0:06:40
8 Kseniya Tuhai (Blr) BePink 0:12:11
9 Alena Amialiusik (Blr) Canyon – SRAM Racing 0:12:33
10 Leah Kirchmann (Can) Team Liv – Plantur 0:12:37
11 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA – Bianchi 0:15:12
12 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels – Dolmans Cycling Team 0:16:25
13 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle – High5 0:17:04
14 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman – Supermint Pro Cycling Team 0:17:11
15 Doris Schweizer (SUI) Cylance Pro Cycling 0:18:35
16 Elena Cecchini (Ita) Canyon – SRAM Racing 0:22:00
17 Malgorzata Jasinska (Pol) Alé Cipollini 0:23:24
18 Karol-Ann Canuel (Can) Boels – Dolmans Cycling Team 0:23:28
19 Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia – Durango 0:24:14
20 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld – Zanatta 0:24:23
21 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia – Vaiano 0:26:43
22 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:32:28
23 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 0:33:14
24 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team 0:33:17
25 Ana Maria Covrig (Rou) INPA – Bianchi 0:33:28
26 Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman – Supermint Pro Cycling Team 0:34:30
27 Martina Ritter (AUT) BTC City Ljubljana 0:34:39
28 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women’s Team 0:34:55
29 Carlee Taylor (Aus) Team Liv – Plantur 0:35:01
30 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Alé Cipollini 0:36:32
31 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:36:49
32 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle – High5 0:38:40
33 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia – Vaiano 0:39:28
34 Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 0:39:33
35 Susanna Zorzi (Ita) Lotto – Soudal Ladies 0:40:01
36 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek 0:40:05
37 Audrey Cordon (Fra) Wiggle – High5 0:40:09
38 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon – SRAM Racing 0:40:10
39 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:40:13
40 Amalie Dideriksen (Den) Boels – Dolmans Cycling Team 0:42:13
41 Molly Weaver (GBr) Team Liv – Plantur 0:42:15
42 Emma Pooley (GBr) Lotto – Soudal Ladies 0:42:17
43 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:42:55
44 Ingrid Drexel (Mex) Astana Women’s Team 0:42:58
45 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:43:22
46 Lex Albrecht (Can) BePink 0:43:33
47 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle – High5 0:44:07
48 Rozanne Slik (Ned) Team Liv – Plantur 0:45:17
49 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini 0:46:20
50 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 0:46:35
51 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto – Soudal Ladies 0:46:58
52 Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek 0:48:53
53 Lara Vieceli (Ita) INPA – Bianchi 0:49:27
54 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:50:03
55 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto – Soudal Ladies 0:50:17
56 Amber Neben (USA) BePink 0:50:26
57 Daiva Tuslaite (Ltu) INPA – Bianchi 0:50:54
58 Anna Potokina (Rus) Servetto – Footon 0:51:26
59 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team 0:51:28
60 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products 0:51:30
61 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:52:02
62 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld – Zanatta 0:52:56
63 Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto – Footon 0:55:15
64 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek 0:57:20
65 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:58:00
66 Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:58:39
67 Dalia Muccioli (Ita) Alé Cipollini 0:58:51
68 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 0:59:35
69 Estefania Pilz (Arg) Xirayas de San Luis 0:59:48
70 Anisha Vekemans (Bel) Lotto – Soudal Ladies 1:00:46
71 Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:00:55
72 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA – Bianchi 1:01:50
73 Anna Ceoloni (Ita) Servetto – Footon 1:02:14
74 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 1:02:45
75 Alexis Ryan (USA) Canyon – SRAM Racing 1:02:53
76 Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia – Durango 1:03:07
77 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 1:03:16
78 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:04:38
79 Sofia Beggin (Ita) Astana Women’s Team 1:06:12
80 Katia Ragusa (Ita) Servetto – Footon 1:06:24
81 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team 1:07:05
82 Marta Bastianelli (Ita) Alé Cipollini 1:07:57
83 Ting Ying Huang (Tpe) Servetto – Footon 1:08:16
84 Riejanne Markus (Ned) Team Liv – Plantur 1:08:19
85 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 1:09:10
86 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:09:17
87 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:10:22
88 Marta Tagliaferro (Ita) Alé Cipollini 1:10:28
89 Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto – Footon 1:10:35
90 Ilaria Sanguineti (Ita) BePink 1:10:58
91 Julia Soek (Ned) Team Liv – Plantur 1:12:18
92 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling 1:12:32
93 Tereza Medvedova (Svk) BePink 1:12:47
94 Paola Munoz (Chi) Xirayas de San Luis 1:13:00
95 Annelies Dom (Bel) Lensworld – Zanatta 1:13:16
96 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:13:18
97 Michela Pavin (Ita) INPA – Bianchi 1:13:36
98 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 1:14:16
99 Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia – Vaiano 1:14:17
100 Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman – Supermint Pro Cycling Team 1:15:27
101 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:16:59
102 Nina Kessler (Ned) Lensworld – Zanatta 1:17:16
103 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:17:33
104 Elena Franchi (Ita) Aromitalia – Vaiano 1:17:41
105 Liza Rachetto (USA) Hagens Berman – Supermint Pro Cycling Team 1:18:47
106 Kim De Baat (Bel) Lensworld – Zanatta 1:19:00
107 Barbara Guarischi (Ita) Canyon – SRAM Racing 1:19:38
108 Lise Olivier (RSA) Bizkaia – Durango 1:20:10
109 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia – Durango 1:21:50
110 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 1:22:09
111 Chloe Hosking (Aus) Wiggle – High5 1:24:45
112 Valeria Pintos (Arg) Xirayas de San Luis 1:30:59
113 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Lointek 1:31:05
114 Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia – Vaiano 1:31:49
115 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia – Durango 1:35:27
116 Jessica Uebelhart (SUI) Hagens Berman – Supermint Pro Cycling Team 1:36:53
117 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products 1:36:54
118 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 1:39:34
119 Alessia Martini (Ita) Aromitalia – Vaiano 1:40:48
120 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 1:43:16
121 Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 1:43:18