Shimano zaprezentowało dzisiaj nową grupę osprzętu, Dura-Ace R9100, najbardziej zaawansowany produkt szosowy w historii firmy.

Przełomową technologią w niej zaimplementowaną jest Synchronized Shift, pozwalająca na automatyczną pracę przedniej przerzutki, ale również zwolennicy mechanicznej zmiany przełożeń będą zachwyceni.

Kolejne innowacje to pomiar mocy zintegrowany z mechanizmem korbowym, hydrauliczne hamulce tarczowe oraz nowe wysokości profili kół. Ponadto funkcje Dura-Ace R9100 w wersji Di2 można personalizować bezprzewodowo przy użyciu smartfona lub tabletu, dzięki aplikacji E-Tube rozbudowanej o łączność Bluetooth.

Mechanizm korbowy z pomiarem mocy

Mechanizm korbowy z grupy Dura-Ace R9100 został przeprojektowany wizualnie, ale również sztywność i jakość zmiany przełożeń uległa udoskonaleniu, masa natomiast jest niższa o 7g w porównaniu z poprzednim modelem. Dostępnych będzie pięć wariantów kombinacji przełożeń: 50-34T, 52-36T, 53-39T, 54-42T i 55-42T w siedmiu długościach ramion korb, od 165 do 180 mm. Masa mechanizmu wyniesie jedyne 609 gram w przypadku tarcz kompaktowych 50-34, wersja 53-39 jest zaledwie 12 gram cięższa.

FC-R9100-P to pierwszy w historii Shimano mechanizm korbowy ze zintegrowanym pomiarem mocy. Miernik został umieszczony wewnątrz pająka korby, co pozwala na zmianę rozmiaru tarczy bez konieczności ponownej kalibracji. Dane są mierzone niezależnie dla obu nóg kolarza, a konfigurację i aktualizację oprogramowania wykonać można przez Bluetooth przy pomocy tabletu lub smartfona.

Shimano FC-R9100-P

Aerodynamika przede wszystkim

Nowe koła Dura-Ace R9100, C60 i C40, zapewniają doskonałe przeniesienie mocy i sztywność boczną dzięki obręczy o szerokości 28 mm. Profile o wysokości odpowiednio 60 lub 40 mm są bardziej aerodynamiczne, zoptymalizowano również przepływ powietrza w obszarze styku obręczy z oponą. Wersja C60 daje zmierzoną w warunkach wyścigu oszczędność 16W w porównaniu z poprzednikiem – modelem 9000 C50.

Superlekki model C24 dopełnia oferty kół. W zależności od wysokości stożka dostępne będą wersje na szytkę, oponę bezdętkową lub drutówkę, współpracujące z hamulcem tarczowym wersje z osią E-thru 12 mm lub klasyczne pod hamulec szczękowy.

Shimano WH-R9100-C40

Niezrównana kontrola, nieograniczone możliwości

Oferta systemów hamulcowych i zmiany przełożeń jest w nowej grupie Dura-Ace najszersza do tej pory. Do wyboru będą klamkomanetki mechaniczne, obsługujące klasyczne hamulce obręczowe lub hydrauliczne tarczowe oraz oczywiście elektroniczne klamkomanetki Di2, również w wariantach kompatybilnych z dowolnym układem hamulcowym.

Shimano ST-R9100

Wprowadzenie hamulców hydraulicznych do linii Dura-Ace zapewni kolarzom o najwyższych wymaganiach doskonałe hamowanie w każdych warunkach atmosferycznych. Niezwykły projekt hydraulicznej klamkomanetki (ST-R9120/70) połączył doskonałą ergonomię z nowatorską inżynierią, wielkość chwytu w ogóle nie zdradza obecności zbiornika wyrównawczego. Zasięg dźwigni jest regulowany, a wersje Di2 umożliwiają dowolną konfigurację przycisków i funkcji multi-shift przy pomocy oprogramowania E-Tube – za pośrednictwem tabletu lub smartfona.

Największą rewolucją w zmianie przełożeń jest niewątpliwie funkcja Synchronized Shift. Pozwala ona na kontrolowanie obu przerzutek zaledwie dwoma przyciskami. Kolarz decyduje jedynie, czy potrzebuje niższego czy wyższego przełożenia, system wybierze najlepszą konfigurację, dokonując zmiany jednocześnie na mechanizmie korbowym oraz kasecie. Funkcja ta znana jest już kolarzom górskim używającym osprzętu Shimano Di2, jednak w Dura-Ace R9100 będzie możliwe również półautomatyczne sterowanie przednią przerzutką, Semi-Synchronized Shift – kolarz sam za dotknięciem elektronicznego przycisku przerzuci łańcuch na większą lub mniejszą tarczę mechanizmu korbowego, ale system dokona automatycznej poprawki na kasecie, tak by zmiana przełożenia nie była zbyt duża.

Korzystanie z funkcji Synchronized Shift będzie konieczne w przypadku manetek do jazdy na czas i triathlonu, które zostały całkowicie przeprojektowane, będą dużo mniejsze i przede wszystkim – będą miały tylko po jednym przycisku.

Przednia i tylna przerzutka to również zupełnie nowe konstrukcje, ale kompletną rewolucją jest zastosowanie po raz pierwszy w historii Shimano konstrukcji Shadow w tylnej przerzutce. Dzięki temu jest ona mniej narażona na uszkodzenie w przypadku kraksy.

Łącznik przewodów, będący jednocześnie wejściem do ładowarki, w grupie Dura-Ace R9100 będzie można ukryć w specjalnie przystosowanej do tego celu ramie, lub umieścić w miejsce korka owijki kierownicy.

Mechaniczna zmiana przełożeń

Pomimo ogromnego sukcesu, jakim było wprowadzenie technologii elektronicznej zmiany przełożeń Di2, Shimano nadal rozwija wersje mechaniczne, również w Dura-Ace R9100. Cel jest taki sam jak zawsze: najbardziej precyzyjna, najlżejsza i najszybsza zmiana przełożeń. Umożliwi to między innymi nowa konstrukcja przedniej przerzutki oraz tylna przerzutka w technologii Shadow. FD-R9100-F waży zaledwie 69g, a warto dodać, że posiada wbudowany system regulacji naciągu linki, po raz pierwszy w historii mechanicznej przerzutki przedniej Shimano.

Shimano FD-R9100

Ważąca 158g RD-R9100 dzięki technologii Shadow jest lepiej zabezpieczona przed uszkodzeniem w kraksie, podobnie jak górskie przerzutki może być mocowana bezpośrednio, a jakość zmiany przełożeń zafascynuje każdego wielbiciela tradycyjnych linek i pancerzy.

RD-R9100-SS_zz_zz_STD_S1

Kaseta o rozpiętości 11-30 ułatwi najbardziej ekstremalne podjazdy, podobnie jak supersztywne i odchudzone pedały nowej grupy Dura-Ace R9100.

Shimano CS-R9100

 

Ogromne prędkości, doskonałe hamulce

Kontrolowanie roweru na stromej, górskiej serpentynie jeszcze nigdy nie było tak łatwe, a gama hamulców Dura-Ace tak szeroka. Oprócz nowych w tej grupie hydraulicznych hamulców tarczowych, w ofercie znajdzie się kilka modeli udoskonalonego hamulca obręczowego. Dzięki wbudowanemu wzmocnieniu, podobnemu do dawno zapomnianych boosterów z epoki V-brake, szczęka hamulca będzie odporna na mikroodkształcenia, zapewniając większą siłę hamowania i lepszą modulację. Dostępne będą wersje mocowane klasycznie, jak i bezpośrednio, a także aerodynamiczny wariant montowany pod suportem.

Shimano BR-R9100

Stworzony przez Shimano system mocowania zacisków do ramy, Flat Mount, zapewnia nie tylko doskonały wygląd rowerów z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi, ale również łatwy dostęp narzędzi. Nowa tarcza hamulcowa z logo Dura-Ace to całkowicie nowy projekt, radiator znany już dobrze z tarcz Freeza, został zintegrowany z pająkiem mocującym, zapewniając tym samym obniżenie maksymalnej temperatury tarczy o 30 st. Celsjusza w porównaniu z poprzednimi modelami tarcz ICE TECHNOLOGIES.

Grupa osprzętu Dura-Ace po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1973 roku, 43 lata ewolucji, systematycznej pracy przy deskach kreślarskich i nieustannych testów w zawodowym peletonie zaowocowały najdoskonalszym produktem dla najbardziej wymagających kolarzy szosowych w 95-letniej historii marki Shimano.

Informacja prasowa

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments