Tegoroczne sukcesy naszej zawodniczki przyniosły jej stałą pozycję wśród czołowych cyklistek globu.

Od obecnego sezonu panie mogą rywalizować w WorldTour stworzonym na wzór męskiego odpowiednika. Dla okazania najmocniejszej zawodniczki UCI prowadzi również ranking tej kategorii. Liderką jest znajdująca się w fantastycznej formie Megan Guarnier z Boels-Dolmans. Mistrzyni Stanów Zjednoczonych w wyścigach najwyższej kategorii zaledwie dwukrotnie znalazła się poza czołową dziesiątką. W sumie uzbierała 624 punkty i ma 87 “oczek” przewagi nad drugą Elisabeth Armitstead. Mistrzyni świata jest koleżanką Guarnier z ekipy i zwyciężczynią m.in. Ronde van Vlaanderen i Strade Bianche. Podium uzupełnia Emma Johansson (Wiggle-High5), która nie zdołała jeszcze wygrać, ale zawsze jest bardzo wysoko – 12 razy w pierwszej “10”, w tym sześciokrotnie na podium.

Najwyżej sklasyfikowaną Polką jest Katarzyna Niewiadoma (Rabobank-Liv). Polka również nie zdołała jeszcze zwyciężyć w wyścigu kategorii WorldTour, ale drugie miejsce w Strade Bianche, czwarte w La Fleche Wallone czy dziesiąte w Ronde van Vlaanderen to ogromne sukcesy warte sporo punktów. Kasia jest też liderką klasyfikacji młodzieżowej.

Na 45. i 46. miejscu znajdują się odpowiednio Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini) i Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana). Dwa punkty dla Polski uzbierała też Anna Plichta (BTC City Ljubljana).

Pełen ranking – tutaj

Drugim obowiązującym rankingiem jest zestawienie pod nazwą UCI. Wzorem tenisowych klasyfikacji tutaj zliczane są wszystkie wyścigi z ostatniego roku, a więc również z poprzedniego sezonu. Na prowadzeniu znajduje się zawsze przyjeżdżająca wysoko Emma Johansson (Wiggle-High5). 10 zwycięstw oraz 17 miejsc na podium i dużo wyższa liczba czołowych “10” dały Szwedce 1292.5 punkta i przewagę 99.5 nad Megan Guarnier z Boels-Dolmans. Trzecia jest Anna van der Breggen (Rabobank-Liv).

Katarzyna Niewiadoma (Rabobank-Liv) jest najwyżej sklasyfikowaną “biało-czerwoną”. Zwyciężczyni Giro del Trentino Donne ma już w sumie 773.33 punkta i powoli goni najlepsze zawodniczki świata. Warto wspomnieć, że Kasia jest jedyną cyklistką w czołowej “20”, która nie ukończyła jeszcze 25. roku życia. Ba, brakuje jej jeszcze trzech lat!

Mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini) znajduje się na 32. miejscu z 323.5 punkta. Większość uzbierała podczas znakomitego początku sezonu w Ameryce Południowej, kiedy wygrała Grand Prix San Luis oraz była druga w Tour de San Luis. Podobnie jak w rankingu WorldTour po piętach Gosi depcze Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana) – 34. pozycja i 301 punktów. Anna Plichta (BTC City Ljubljana) jest 162., Paulina Brzeźna-Bentkowska (MAT Atom Sobótka) 179., Katarzyna Wilkos (MAT Atom Sobótka) 308., Katarzyna Pawłowska (Boels-Dolmans) 311., a Ewelina Szybiak (LKS Atom Dzierżoniów) 564..

W zestawieniu narodów nasze cyklistki zajmują siódmą pozycję, a na prowadzeniu znajduje się Holandia. Podium uzupełniają USA oraz Włochy.

Pełen ranking – tutaj