© A.S.O

Znana jako jedno z europejskich miast, którego rytm dyktuje niekończący się potok rowerzystów, stolica Danii oficjalnie potwierdziła chęć zorganizowania grand depart Wielkiej Pętli. Wniosek został złożony na ręce Christiana Prudhomme’a przez burmistrza Kopenhagi Franka Jensena oraz Ministra ds. Handlu i Rozwoju Troelsa Lunda Poulsena.

Po podjęciu się organizacji Mistrzostw Świata w sezonie 2011 oraz grande partenza Giro d’Italia niecały rok później, rozkochana w kolarstwie stolica Danii aspiruje do ugoszczenia jednej z edycji Tour de France w latach 2019 – 2021. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pomyślnie, Kopenhaga stanie się najdalej na północ wysuniętym punktem odwiedzonym przez zawodników rywalizujących w najbardziej prestiżowym z wielkich tourów.

Motywując chęć podjęcia się organizacji grand depart Wielkiej Pętli, Jensen wskazał przede wszystkim na ogromną popularność kolarstwa szosowego i Tour de France wśród Duńczyków, w całości transmitowanego przez państwową telewizję.

“Kopenhaga cieszy się na całym świecie renomą kolarskiego miasta, a Tour de France jest jednym z najbardziej popularnych wydarzeń sportowych w Danii. To byłaby dla nas olbrzymia szansa na pokazanie piękna naszego kraju oraz zachęcenie do tego, by podążyć obraną przez nas drogą i przesiąść się na rower,” – wg. Cyclingnews powiedział Jensen.

“Dania ma bardzo wiele do zaoferowania Wielkiej Pętli. Jesteśmy kolarskim krajem i moglibyśmy pokazać, jak znaczącą rolę kolarstwo pełni w naszym codziennym życiu. Zaplanowane przez nas etapy zaprezentują widzom peleton na tle miejsc o znaczeniu historycznym oraz najbardziej charakterystycznych krajobrazów.”

Duńskie wielkie otwarcie Tour de France tradycyjnie zostało rozplanowane na trzy dni: jazdę indywidualną na czas w Kopenhadze (10km) oraz dwa etapy dedykowane sprinterom z metą w Odense i Sønderborgu.

“Jesteśmy dumni z otrzymania oficjalnej kandydatury Kopenhagi, która potwierdza zainteresowanie, jakim wyścig cieszy się poza granicami Francji. Promowanie Tour de France za granicą to jednocześnie szansa promowania naszego kraju. Będzie to oczywiście duże wyzwanie, ponieważ Kopenhaga zostanie najdalej wysuniętym na północ punktem ze wszystkich miast, które podjęły się organizacji otwarcia imprezy,” powiedział Dyrektor Tour de France.