Fot. Tim De Waele

Philippe Gilbert wygrał sprint z mniejszej grupy na ostatnim etapie Tour de Luxembourg. Belg wyprzedził Mauritsa Lammertinka, który dzięki temu zwyciężył w całym wyścigu.

Ostatni etap to niemal 180 kilometrów z Mersch do Luksemburga. Ostatnie kilometry to trzy pętle w stolicy księstwa, gdzie także umiejscowiono górskie premie.

W ucieczce dnia znaleźli się Andre Greipel (Lotto – Soudal), Preben van Hecke (Topsport), Eduardo Sepulveda (Fortuneo) i Jerôme Baugnies (Wanty). Harcownikom udało się zdobyć maksymalnie 7 minut przewagi, ale gdy do mety pozostało jeszcze ponad 100 kilometrów peleton zaczął niwelować stratę.

Na rundy w Luksemburgu peleton wjechał jednak jeszcze ze stratą, ale 10 kilometrów przed kreską już tylko 30 sekund dzieliło główną grupę od ucieczki. Mocne tempo rozerwało główną grupę i nie wszyscy sprinterzy zdołali znaleźć się w czołówce. Z tej okazji skorzystał Philippe Gilbert, który wyprzedził na kresce Maurtisa Lammertinka. Holender dzięki temu zwyciężył w całym wyścigu.

Wyniki etapu:

1 34 GILBERT, Philippe BMC BMC RACING 04.17.44 00.00 -10
2 13 LAMMERTINK, Maurits ROP ROOMPOT-ORA 04.17.44 00.00 -7
3 36 TEUNS, Dylan BMC BMC RACING 04.17.45 00.01 -4
4 101 MARCATO, Marco WGG WANTY-GROUP 04.17.45 00.01
5 11 DUIJN, Huub ROP ROOMPOT-ORA 04.17.47 00.03
6 4 KIRSCH, Alex SGG STÖLTING SE 04.17.47 00.03 -3
7 146 SMITH, Dion ONE ONE PRO CYC 04.17.47 00.03
8 63 JUUL JENSEN, Christo OGE ORICA Green 04.17.50 00.06 -2
9 52 VAN DER SANDE, Tosh LTS LOTTO SOUDA 04.17.52 00.08
10 28 VANSPEYBROUCK, Piete TSV TOPSPORT VL 04.17.52 00.08
11 85 TURGIS, Anthony COF COFIDIS,SOL 04.17.52 00.08
12 51 ARMEE, Sander LTS LOTTO SOUDA 04.17.56 00.12
13 48 ZAUGG, Oliver IAM IAM CYCLING 04.17.56 00.12
14 87 EDET, Nicolas COF COFIDIS,SOL 04.17.59 00.15
15 104 BILLE, Gaetan WGG WANTY-GROUP 04.17.59 00.15
16 35 GERTS, Floris BMC BMC RACING 04.18.03 00.19
17 3 GULDHAMMER, Rasmus SGG STÖLTING SE 04.18.05 00.21
18 84 MATE MARDONES, Luis COF COFIDIS,SOL 04.18.05 00.21
19 58 WALLAYS, Jelle LTS LOTTO SOUDA 04.18.05 00.21
20 96 MOUREY, Francis FVC FORTUNEO-VI 04.18.09 00.25
21 115 PARDINI, Olivier WBC WALLONIE BR 04.18.11 00.27
22 41 FRANK, Mathias IAM IAM CYCLING 04.18.17 00.33
23 82 ROSSETTO, Stéphane COF COFIDIS,SOL 04.18.17 00.33
24 81 BAGOT, Yoann COF COFIDIS,SOL 04.18.19 00.35
25 136 REGUERO CORRAL, Gabr CCD TEAM DIFFER 04.18.23 00.39
26 124 OLESEN, Patrick LPC LEOPARD PRO 04.18.23 00.39
27 94 FEILLU, Brice FVC FORTUNEO-VI 04.18.23 00.39
28 131 CENTRONE, Ivan CCD TEAM DIFFER 04.18.30 00.46
29 92 SÖRENSEN, Chris Anke FVC FORTUNEO-VI 04.18.34 00.50
30 66 HAYMAN, Mathew OGE ORICA Green 04.18.53 01.09
31 56 HENDERSON, Greg LTS LOTTO SOUDA 04.18.57 01.13
32 147 MCCORMICK, Hayden ONE ONE PRO CYC 04.19.03 01.19
33 122 KRIEGER, Alexander LPC LEOPARD PRO 04.19.05 01.21
34 95 GERARD, Arnaud FVC FORTUNEO-VI 04.19.07 01.23
35 135 DE WORTELAER, Serge CCD TEAM DIFFER 04.19.07 01.23
36 27 VAN HOECKE, Gijs TSV TOPSPORT VL 04.19.07 01.23
37 128 FOTI, Carmelo LPC LEOPARD PRO 04.19.16 01.32
38 113 DELFOSSE, Sébastien WBC WALLONIE BR 04.19.16 01.32
39 91 SEPULVEDA, Eduardo FVC FORTUNEO-VI 04.19.16 01.32 -3
40 145 ORAM, James ONE ONE PRO CYC 04.19.39 01.55
41 67 DURBRIDGE, Luke OGE ORICA Green 04.19.39 01.55
42 47 TANNER, David IAM IAM CYCLING 04.19.39 01.55
43 97 VACHON, Florian FVC FORTUNEO-VI 04.19.52 02.08
44 5 MAGER, Christian SGG STÖLTING SE 04.19.53 02.09
45 98 PERICHON, Pierre-Luc FVC FORTUNEO-VI 04.20.01 02.17
46 15 WEENING, Pieter ROP ROOMPOT-ORA 04.20.35 02.51
47 83 HARDY, Romain COF COFIDIS,SOL 04.20.50 03.06
48 57 SIEBERG, Marcel LTS LOTTO SOUDA 04.20.56 03.12
49 107 ANTONINI, Simone WGG WANTY-GROUP 04.20.56 03.12
50 132 DAKTERIS, Janis CCD TEAM DIFFER 04.20.56 03.12
51 8 WEGMANN, Fabian SGG STÖLTING SE 04.21.04 03.20
52 37 VELITS, Peter BMC BMC RACING 04.21.07 03.23
53 45 PELLAUD, Simon IAM IAM CYCLING 04.21.07 03.23
54 12 HOOGERLAND, Johnny ROP ROOMPOT-ORA 04.21.11 03.27
55 62 EDMONDSON, Alexander OGE ORICA Green 04.21.28 03.44
56 22 DE KETELE, Kenny TSV TOPSPORT VL 04.21.28 03.44
57 14 KREDER, Wesley ROP ROOMPOT-ORA 04.21.43 03.59
58 77 TRUSOV, Nikolay TNK TINKOFF 04.22.24 04.40
59 17 VAN EMPEL, Etienne ROP ROOMPOT-ORA 04.22.57 05.13
60 148 VON HOFF, Steele ONE ONE PRO CYC 04.23.12 05.28
61 18 KERKHOF, Tim ROP ROOMPOT-ORA 04.23.12 05.28
62 24 DECLERCQ, Tim TSV TOPSPORT VL 04.23.20 05.36
63 134 KASTEMYR, Pontus CCD TEAM DIFFER 04.23.25 05.41
64 93 BRUN, Frédéric FVC FORTUNEO-VI 04.23.39 05.55
65 26 VAN HECKE, Preben TSV TOPSPORT VL 04.23.39 05.55
66 7 REIHS, Michael SGG STÖLTING SE 04.23.39 05.55
67 111 DUFRASNE, Jonathan WBC WALLONIE BR 04.23.41 05.57
68 16 HONIG, Reinier ROP ROOMPOT-ORA 04.23.41 05.57
69 86 VENTURINI, Clément COF COFIDIS,SOL 04.23.41 05.57
70 53 DE BUYST, Jasper LTS LOTTO SOUDA 04.23.47 06.03
71 116 STASSEN, Julien WBC WALLONIE BR 04.23.55 06.11
72 137 TINTORI, Devid CCD TEAM DIFFER 04.24.05 06.21
73 55 GREIPEL, André LTS LOTTO SOUDA 04.24.05 06.21 -4
74 44 LANG, Pirmin IAM IAM CYCLING 04.24.05 06.21
75 42 BRANDLE, Matthias IAM IAM CYCLING 04.24.05 06.21
76 138 LOVASSY, Krisztian CCD TEAM DIFFER 04.25.26 07.42
77 118 DERNIES, Tom WBC WALLONIE BR 04.25.26 07.42
78 121 BROCKHOFF, Jan LPC LEOPARD PRO 04.26.00 08.16
79 123 NÕMMELA, Aksel LPC LEOPARD PRO 04.26.00 08.16
80 142 EBSEN, John Kronborg ONE ONE PRO CYC 04.26.00 08.16
81 65 NIELSEN, Magnus Cort OGE ORICA Green 04.26.00 08.16
82 141 BIALOBLOCKI, Marcin ONE ONE PRO CYC 04.26.00 08.16
83 1 TENBROCK, Jonas SGG STÖLTING SE 04.26.00 08.16
84 117 DERUETTE, Thomas WBC WALLONIE BR 04.26.00 08.16
85 6 PEDERSEN, Mads SGG STÖLTING SE 04.26.00 08.16
86 103 DRON, Boris WGG WANTY-GROUP 04.26.00 08.16
87 125 SCHLECHTER, Pit LPC LEOPARD PRO 04.26.16 08.32
88 127 VANDEN BAK, Laurent LPC LEOPARD PRO 04.30.01 12.17
Nie ukończyli:
2 CIOLEK, Gerald SGG
21 CAPIOT, Amaury TSV
23 DE TIER, Floris TSV
25 HELVEN, Sander TSV
38 VLIEGEN, Loic BMC
61 EWAN, Caleb OGE
64 CHEUNG, King Lok OGE
74 GATTO, Oscar TNK
76 KOLÁR, Michal TNK
88 COUSIN, Jerome COF
102 BAUGNIES, Jérôme WGG
106 NAPOLITANO, Danilo WGG
112 HABEAUX, Gregory WBC
126 SILVESTRE, Fabio LPC
133 THILL, Tom CCD
143 MORTENSEN, Martin ONE
144 GOSS, Matthew Harley ONE
Nie wystartował:
BODNAR, Maciej TNK 

Klasyfikacja generalna:
1 13 LAMMERTINK, Maurits ROP ROOMPOT-ORA 16.28.21 00.00.00
2 34 GILBERT, Philippe BMC BMC RACING 16.28.30 00.00.09
3 4 KIRSCH, Alex SGG STÖLTING SE 16.28.40 00.00.19
4 85 TURGIS, Anthony COF COFIDIS,SOL 16.28.43 00.00.22
5 63 JUUL JENSEN, Christo OGE ORICA Green 16.28.45 00.00.24
6 28 VANSPEYBROUCK, Piete TSV TOPSPORT VL 16.28.49 00.00.28
7 101 MARCATO, Marco WGG WANTY-GROUP 16.28.53 00.00.32
8 11 DUIJN, Huub ROP ROOMPOT-ORA 16.28.58 00.00.37
9 104 BILLE, Gaetan WGG WANTY-GROUP 16.29.09 00.00.48
10 87 EDET, Nicolas COF COFIDIS,SOL 16.29.13 00.00.52
11 146 SMITH, Dion ONE ONE PRO CYC 16.29.14 00.00.53
12 52 VAN DER SANDE, Tosh LTS LOTTO SOUDA 16.29.17 00.00.56
13 51 ARMEE, Sander LTS LOTTO SOUDA 16.29.20 00.00.59
14 84 MATE MARDONES, Luis COF COFIDIS,SOL 16.29.31 00.01.10
15 96 FRA19801208 MOUREY, Francis FVC FORTUNEO-VI 16.29.35 00.01.14
16 3 GULDHAMMER, Rasmus SGG STÖLTING SE 16.29.36 00.01.15
17 81 BAGOT, Yoann COF COFIDIS,SOL 16.29.47 00.01.26
18 115 PARDINI, Olivier WBC WALLONIE BR 16.29.48 00.01.27
19 94 FEILLU, Brice FVC FORTUNEO-VI 16.30.04 00.01.43
20 36 TEUNS, Dylan BMC BMC RACING 16.30.10 00.01.49
21 136 REGUERO CORRAL, Gabr CCD TEAM DIFFER 16.30.14 00.01.53
22 58 WALLAYS, Jelle LTS LOTTO SOUDA 16.30.15 00.01.54
23 131 CENTRONE, Ivan CCD TEAM DIFFER 16.30.22 00.02.01
24 124 OLESEN, Patrick LPC LEOPARD PRO 16.30.23 00.02.02
25 48 ZAUGG, Oliver IAM IAM CYCLING 16.30.32 00.02.11
26 92 SÖRENSEN, Chris Anke FVC FORTUNEO-VI 16.30.34 00.02.13
27 41 FRANK, Mathias IAM IAM CYCLING 16.30.37 00.02.16
28 113 DELFOSSE, Sébastien WBC WALLONIE BR 16.30.47 00.02.26
29 122 KRIEGER, Alexander LPC LEOPARD PRO 16.30.51 00.02.30
30 147 MCCORMICK, Hayden ONE ONE PRO CYC 16.30.55 00.02.34
31 66 HAYMAN, Mathew OGE ORICA Green 16.31.04 00.02.43
32 35 GERTS, Floris BMC BMC RACING 16.31.10 00.02.49
33 47 TANNER, David IAM IAM CYCLING 16.31.26 00.03.05
34 5 MAGER, Christian SGG STÖLTING SE 16.32.21 00.04.00
35 62 EDMONDSON, Alexander OGE ORICA Green 16.32.31 00.04.10
36 95 GERARD, Arnaud FVC FORTUNEO-VI 16.32.56 00.04.35
37 27 VAN HOECKE, Gijs TSV TOPSPORT VL 16.33.50 00.05.29
38 8 WEGMANN, Fabian SGG STÖLTING SE 16.34.10 00.05.49
39 97 VACHON, Florian FVC FORTUNEO-VI 16.34.14 00.05.53
40 91 SEPULVEDA, Eduardo FVC FORTUNEO-VI 16.34.20 00.05.59
41 132 DAKTERIS, Janis CCD TEAM DIFFER 16.34.20 00.05.59
42 56 HENDERSON, Greg LTS LOTTO SOUDA 16.34.25 00.06.04
43 37 VELITS, Peter BMC BMC RACING 16.34.25 00.06.04
44 98 PERICHON, Pierre-Luc FVC FORTUNEO-VI 16.34.33 00.06.12
45 82 ROSSETTO, Stéphane COF COFIDIS,SOL 16.36.07 00.07.46
46 24 DECLERCQ, Tim TSV TOPSPORT VL 16.36.33 00.08.12
47 86 VENTURINI, Clément COF COFIDIS,SOL 16.36.43 00.08.22
48 53 DE BUYST, Jasper LTS LOTTO SOUDA 16.37.02 00.08.41
49 138 LOVASSY, Krisztian CCD TEAM DIFFER 16.39.04 00.10.43
50 15 WEENING, Pieter ROP ROOMPOT-ORA 16.39.06 00.10.45
51 26 VAN HECKE, Preben TSV TOPSPORT VL 16.39.14 00.10.53
52 44 LANG, Pirmin IAM IAM CYCLING 16.39.29 00.11.08
53 121 BROCKHOFF, Jan LPC LEOPARD PRO 16.39.31 00.11.10
54 93 BRUN, Frédéric FVC FORTUNEO-VI 16.40.14 00.11.53
55 142 EBSEN, John Kronborg ONE ONE PRO CYC 16.40.55 00.12.34
56 67 DURBRIDGE, Luke OGE ORICA Green 16.41.16 00.12.55
57 42 BRANDLE, Matthias IAM IAM CYCLING 16.42.35 00.14.14
58 83 HARDY, Romain COF COFIDIS,SOL 16.42.40 00.14.19
59 107 ANTONINI, Simone WGG WANTY-GROUP 16.42.48 00.14.27
60 135 DE WORTELAER, Serge CCD TEAM DIFFER 16.42.55 00.14.34
61 77 TRUSOV, Nikolay TNK TINKOFF 16.43.15 00.14.54
62 137 TINTORI, Devid CCD TEAM DIFFER 16.43.16 00.14.55
63 65 NIELSEN, Magnus Cort OGE ORICA Green 16.43.58 00.15.37
64 145 ORAM, James ONE ONE PRO CYC 16.44.07 00.15.46
65 128 FOTI, Carmelo LPC LEOPARD PRO 16.44.15 00.15.54
66 7 REIHS, Michael SGG STÖLTING SE 16.45.17 00.16.56
67 1 TENBROCK, Jonas SGG STÖLTING SE 16.46.11 00.17.50
68 111 DUFRASNE, Jonathan WBC WALLONIE BR 16.46.18 00.17.57
69 57 SIEBERG, Marcel LTS LOTTO SOUDA 16.46.42 00.18.21
70 12 HOOGERLAND, Johnny ROP ROOMPOT-ORA 16.46.57 00.18.36
71 14 KREDER, Wesley ROP ROOMPOT-ORA 16.47.47 00.19.26
72 45 PELLAUD, Simon IAM IAM CYCLING 16.47.57 00.19.36
73 22 DE KETELE, Kenny TSV TOPSPORT VL 16.48.56 00.20.35
74 148 VON HOFF, Steele ONE ONE PRO CYC 16.49.05 00.20.44
75 16 HONIG, Reinier ROP ROOMPOT-ORA 16.49.59 00.21.38
76 18 KERKHOF, Tim ROP ROOMPOT-ORA 16.50.10 00.21.49
77 118 DERNIES, Tom WBC WALLONIE BR 16.50.26 00.22.05
78 55 GREIPEL, André LTS LOTTO SOUDA 16.50.28 00.22.07
79 17 VAN EMPEL, Etienne ROP ROOMPOT-ORA 16.50.31 00.22.10
80 116 STASSEN, Julien WBC WALLONIE BR 16.50.52 00.22.31
81 134 KASTEMYR, Pontus CCD TEAM DIFFER 16.51.28 00.23.07
82 103 DRON, Boris WGG WANTY-GROUP 16.51.31 00.23.10
83 125 SCHLECHTER, Pit LPC LEOPARD PRO 16.52.08 00.23.47
84 6 PEDERSEN, Mads SGG STÖLTING SE 16.52.28 00.24.07
 85 141 BIALOBLOCKI, Marcin ONE ONE PRO CYC 16.53.52 00.25.31
86 123 NOMMELA, Aksel LPC LEOPARD PRO 16.55.46 00.27.25
87 117 DERUETTE, Thomas WBC WALLONIE BR 16.56.25 00.28.04
88 127 VANDEN BAK, Laurent LPC LEOPARD PRO 17.00.38 00.32.17