Fot. Twitter

Holender z drużyny Roompot-Oranje Peleton zdołał zminimalizować straty na ostatnim etapie i wygrał klasyfikację generalną wyścigu. Drugie zwycięstwo etapowe z rzędu odniósł Edvald Boasson Hagen (Dimension Data). 

Na zakończenie wyścigu kolarze mieli do pokonania 163 kilometry dość łatwej trasy z Drobak do Sarpsborg.

Final_GC-1449062615

Edvald Boasson Hagen przyjechał na domowy wyścig, aby go wygrać. To się nie powiodło, ale znany Norweg zdołał wygrać dwa etapy. Ostatni, piąty, kończył się finiszem faworyzującym mocnych sprinterów, zatem wydawał się idealny dla Hagena. Kolarz Dimension Data zaatakował 7 kilometrów przed metą, na zjeździe z jednego z ostatnich wzniesień. Szybko uzyskał 20 sekund przewagi nad peletonem, więc wydawało się, że zdoła odebrać Weeningowi prowadzenie w klasyfikacji generalnej, ale główna grupa chcąca rozegrać sprint, sprawiła, że dojechał on na metę z sześciosekundową przewagą, co nie wystarczyło, by wygrać całą imprezę.

Peter Weening wygrał wyścig, dzięki znakomitej pracy swoich kolegów, którzy najpierw gonili ucieczkę, w której jechał zagrażający liderowi Andreas Vangstad (Team Sparebanken Sor), a w samej końcówce włączyli się w pogoń za Boassonem Hagenem.

Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal), który był aktywny na poprzednich etapach, uplasował się na 13. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Wyniki ostatniego etapu:

1    Edvald BOASSON HAGEN    NOR    DDD    3:59:17
2    Sondre HOLST ENGER    NOR    NOR    9
3    August JENSEN    NOR    COH    9
4    Trond Hakon TRONDSEN    NOR    TSS    9
5    Tosh VAN DER SANDE    BEL    LTS    9
6    Kristoffer HALVORSEN    NOR    TJB    9
7    Marco MARCATO    ITA    WGG    9
8    Bert VAN LERBERGHE    BEL    TSV    9
9    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    RSA    DDD    9
10    Daniele COLLI    ITA    NIP    9
11    Marinus Cornelis MINNAARD    NED    WGG    9
12    Syver Westgaard WAERSTED    NOR    KRA    9
13    Odd Christian EIKING    NOR    NOR    9
14    Evaldas SISKEVICIUS    LTU    DMP    9
15    Michael SCHWARZMANN    GER    BOA    9
16    Paul MARTENS    GER    TLJ    9
17    Adam Phelan    AUS    DPC    9
18    Steele VON HOFF    AUS    ONE    9
19    Alexander WETTERHALL    SWE    TTB    9
20    Fridtjof ROEINAAS    NOR    TSS    9
21    Youcef REGUIGUI    ALG    DDD    9
22    Thomas SPRENGERS    BEL    TSV    9
23    Diego RUBIO    ESP    CJR    9
24    Peter WILLIAMS    GBR    ONE    9
25    Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA    ESP    CJR    9
26    Pieter WEENING    NED    ROP    9
27    Kristoffer SKJERPING    NOR    NOR    9
28    Sander ARMEE    BEL    LTS    9
29    Eliot LIETAER    BEL    TSV    9
30    Tom VAN ASBROECK    BEL    TLJ    9
31    Oivind LUKKEDAL    NOR    COH    9
32    Lennard KÄMNA    GER    SSG    9
33    Tomasz MARCZYNSKI    POL    LTS    9
34    Cesare BENEDETTI    ITA    BOA    9
35    Markus HOELGAARD    NOR    TJB    9
36    José Joao PIMENTA COSTA MENDES    POR    BOA    9
37    Andreas VANGSTAD    NOR    TSS    18
38    Andreas ERLAND    NOR    TSS    18
39    Mads PEDERSEN    DEN    SSG    18
40    Asmund ROMSTAD LOVIK    NOR    FIX    18
41    Haavard BLIKRA    NOR    COH    18
42    Victor CAMPENAERTS    BEL    TLJ    18
43    Jonas ABRAHAMSEN    NOR    KRA    18
44    Carl Fredrik HAGEN    NOR    TSS    18
45    Matthias KRIZEK    AUT    ROT    18
46    Natnael BERHANE    ERI    DDD    18
47    Amund Grondahl JANSEN    NOR    TJB    18
48    Fabian WEGMANN    GER    SSG    18
49    Sven erik BYSTRØM    NOR    NOR    25
50    Pier Paolo DE NEGRI    ITA    NIP    27
51    Fabricio FERRARI BARCELO    URU    CJR    31
52    Hector SAEZ BENITO    ESP    CJR    31
53    Luis MAS BONET    ESP    CJR    50
54    Linus GERDEMANN    GER    SSG    50
55    Maurits LAMMERTINK    NED    ROP    50
56    Phil BAUHAUS    GER    BOA    56
57    Bjorn Tore HOEM    NOR    TJB    +1:11
58    Nico BRÜNGGER    SUI    ROT    +1:11
59    Krister HAGEN    NOR    COH    +1:16
60    Zakkari DEMPSTER    AUS    BOA    +1:18
61    Julien EL FARES    FRA    DMP    +1:25
62    Lucas ERIKSSON    SWE    TTB    +1:30
63    Huub DUYN    NED    ROP    +1:33
64    Anders SKAARSETH    NOR    TJB    18
65    Oscar LANDA    NOR    COH    +2:15
66    Herman DAHL    NOR    TSS    +2:21
67    Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE    ESP    CJR    +2:25
68    Mark MCNALLY    GBR    WGG    +3:49
69    Rasmus Christian QUAADE    DEN    SSG    +3:56
70    Dries VAN GESTEL    BEL    TSV    +3:56
71    Gert DOCKX    BEL    LTS    +3:56
72    Antwan TOLHOEK    NED    ROP    +3:56
73    Jan Marcus Faaglum KARLSSON    SWE    TTB    +3:56
74    Thierry HUPOND    FRA    DMP    +3:56
75    Adrian GJOLBERG    NOR    FIX    +3:56
76    Reidar Bohlin BORGERSEN    NOR    TJB    +3:56
77    Thomas LEEZER    NED    TLJ    +4:48
78    Brenton JONES    AUS    DPC    +4:48
79    Lukas PÖSTLBERGER    AUT    BOA    +4:50
80    Tobias FOSS    NOR    NOR    +4:50
81    Frank PASCHE    SUI    ROT    +4:50
82    Ivar SLIK    NED    ROP    +4:50
83    Thomas SCULLY    NZL    DPC    +4:50
84    Sebastian LANDER    DEN    ONE    +4:50
85    Matthew Harley GOSS    AUS    ONE    +4:50
86    Adrien NIYONSHUTI    RWA    DDD    +4:50
87    Richard HANDLEY    GBR    ONE    +4:50
88    Aimé DEGENDT    BEL    TSV    +8:39
89    Jens WALLAYS    BEL    TSV    +8:39
90    Lander SEYNAEVE    BEL    WGG    +8:39
91    Fredrik Strand GALTA    NOR    DMP    +8:39
92    Sindre Eid HERMANSEN    NOR    FIX    +8:39
93    Steven LAMMERTINK    NED    TLJ    +9:28
94    Grischa JANORSCHKE    GER    ROT    +9:28
95    André LOOIJ    NED    ROP    +12:47
96    Richard LARSEN    SWE    TTB    +12:47
97    Kristoffer Madsen    NOR    FIX    +12:47
98    Niklas GUSTAVSSON    SWE    TTB    +12:47
99    Bjornar OVERLAND    NOR    FIX    +12:47
100    Yannick MARTINEZ    FRA    DMP    +12:47
101    Marius HAFSAS    NOR    KRA    +12:47
102    Torstein TRAEEN    NOR    KRA    +12:47
DNF    Graeme BROWN    AUS    DPC
DNF    Jordan KERBY    AUS    DPC
DNF    Yuma KOISHI    JPN    NIP
DNF    Kazushige KUBOKI    JPN    NIP
DNF    Antonio NIBALI    ITA    NIP
DNF    Dylan PAGE    SUI    ROT
DNF    Simone ANTONINI    ITA    WGG
DNF    Ole Andre AUSTEVOLL    NOR    COH
DNF    Daniel HOELGAARD    NOR    NOR
DNS    Greg HENDERSON    NZL    LTS
DNS    Sep VANMARCKE    BEL    TLJ
DNS    Roland THALMANN    SUI    ROT

Klasyfikacja generalna:

1    Pieter WEENING    Netherlands    ROP    22:17:20
2    Edvald BOASSON HAGEN    Norway    DDD    23
3    Sondre HOLST ENGER    Norway    NOR    33
4    Odd Christian EIKING    Norway    NOR    55
5    Sander ARMEE    Belgium    LTS    57
6    José Joao PIMENTA COSTA MENDES    Portugal    BOA    59
7    Marinus Cornelis MINNAARD    Netherlands    WGG    +1:02
8    Eliot LIETAER    Belgium    TSV    +1:19
9    Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA    Spain    CJR    +1:30
10    August JENSEN    Norway    COH    +1:31
11    Paul MARTENS    Germany    TLJ    +1:34
12    Markus HOELGAARD    Norway    TJB    +1:47
13    Tomasz MARCZYNSKI    Poland    LTS    +1:47
14    Adam Phelan    Australia    DPC    +1:51
15    Marco MARCATO    Italy    WGG    +1:53
16    Andreas VANGSTAD    Norway    TSS    +1:58
17    Kristoffer SKJERPING    Norway    NOR    +2:25
18    Carl Fredrik HAGEN    Norway    TSS    +2:35
19    Krister HAGEN    Norway    COH    +3:30
20    Lennard KÄMNA    Germany    SSG    +4:10
21    Asmund ROMSTAD LOVIK    Norway    FIX    +4:10
22    Maurits LAMMERTINK    Netherlands    ROP    +4:46
23    Anders SKAARSETH    Norway    TJB    +4:48
24    Oivind LUKKEDAL    Norway    COH    +4:59
25    Bjorn Tore HOEM    Norway    TJB    +5:47
26    Jonas ABRAHAMSEN    Norway    KRA    +6:05
27    Huub DUYN    Netherlands    ROP    +6:39
28    Tom VAN ASBROECK    Belgium    TLJ    +7:24
29    Nico BRÜNGGER    Switzerland    ROT    +7:51
30    Natnael BERHANE    Eritrea    DDD    +8:20
31    Lucas ERIKSSON    Sweden    TTB    +8:41
32    Tosh VAN DER SANDE    Belgium    LTS    +8:53
33    Luis MAS BONET    Spain    CJR    +9:17
34    Julien EL FARES    France    DMP    +10:07
35    Sven erik BYSTRØM    Norway    NOR    +10:51
36    Reidar Bohlin BORGERSEN    Norway    TJB    +10:58
37    Thomas SPRENGERS    Belgium    TSV    +13:01
38    Zakkari DEMPSTER    Australia    BOA    +15:58
39    Fabian WEGMANN    Germany    SSG    +16:22
40    Evaldas SISKEVICIUS    Lithuania    DMP    +16:25
41    Dries VAN GESTEL    Belgium    TSV    +17:33
42    Pier Paolo DE NEGRI    Italy    NIP    +17:42
43    Fabricio FERRARI BARCELO    Uruguay    CJR    +17:43
44    Jan Marcus Faaglum KARLSSON    Sweden    TTB    +17:43
45    Lukas PÖSTLBERGER    Austria    BOA    +18:06
46    Linus GERDEMANN    Germany    SSG    +18:13
47    Michael SCHWARZMANN    Germany    BOA    +18:43
48    Richard HANDLEY    Great Britain    ONE    +18:57
49    Mads PEDERSEN    Denmark    SSG    +19:12
50    Gert DOCKX    Belgium    LTS    +19:33
51    Fridtjof ROEINAAS    Norway    TSS    +19:39
52    Youcef REGUIGUI    Algeria    DDD    +21:12
53    Alexander WETTERHALL    Sweden    TTB    +22:41
54    Bert VAN LERBERGHE    Belgium    TSV    +23:33
55    Diego RUBIO    Spain    CJR    +23:35
56    Trond Hakon TRONDSEN    Norway    TSS    +23:38
57    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    South Africa    DDD    +23:41
58    Cesare BENEDETTI    Italy    BOA    +24:08
59    Thomas SCULLY    New Zealand    DPC    +24:22
60    Syver Westgaard WAERSTED    Norway    KRA    +24:37
61    Tobias FOSS    Norway    NOR    +24:41
62    Daniele COLLI    Italy    NIP    +24:49
63    Rasmus Christian QUAADE    Denmark    SSG    +26:42
64    Fredrik Strand GALTA    Norway    DMP    +27:24
65    Steele VON HOFF    Australia    ONE    +28:16
66    Matthias KRIZEK    Austria    ROT    +28:49
67    Peter WILLIAMS    Great Britain    ONE    +28:52
68    Haavard BLIKRA    Norway    COH    +28:52
69    Aimé DEGENDT    Belgium    TSV    +29:24
70    Mark MCNALLY    Great Britain    WGG    +29:37
71    Thomas LEEZER    Netherlands    TLJ    +30:11
72    Andreas ERLAND    Norway    TSS    +30:14
73    Victor CAMPENAERTS    Belgium    TLJ    +30:23
74    Hector SAEZ BENITO    Spain    CJR    +31:12
75    Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE    Spain    CJR    +32:25
76    Jens WALLAYS    Belgium    TSV    +33:16
77    Kristoffer HALVORSEN    Norway    TJB    +34:04
78    Antwan TOLHOEK    Netherlands    ROP    +34:56
79    Herman DAHL    Norway    TSS    +36:16
80    Adrian GJOLBERG    Norway    FIX    +36:27
81    Phil BAUHAUS    Germany    BOA    +37:41
82    Oscar LANDA    Norway    COH    +38:06
83    Amund Grondahl JANSEN    Norway    TJB    +39:10
84    Frank PASCHE    Switzerland    ROT    +39:45
85    Torstein TRAEEN    Norway    KRA    +39:48
86    Thierry HUPOND    France    DMP    +40:47
87    Marius HAFSAS    Norway    KRA    +41:23
88    Brenton JONES    Australia    DPC    +41:39
89    Yannick MARTINEZ    France    DMP    +42:45
90    Sindre Eid HERMANSEN    Norway    FIX    +43:01
91    Steven LAMMERTINK    Netherlands    TLJ    +45:34
92    Ivar SLIK    Netherlands    ROP    +46:15
93    Lander SEYNAEVE    Belgium    WGG    +47:35
94    Adrien NIYONSHUTI    Rwanda    DDD    +52:40
95    Richard LARSEN    Sweden    TTB    +54:12
96    Matthew Harley GOSS    Australia    ONE    +58:00
97    André LOOIJ    Netherlands    ROP    +59:49
98    Grischa JANORSCHKE    Germany    ROT    +1:01:52
99    Niklas GUSTAVSSON    Sweden    TTB    +1:02:10
100    Sebastian LANDER    Denmark    ONE    +1:02:18
101    Bjornar OVERLAND    Norway    FIX    +1:05:11
102    Kristoffer Madsen    Norway    FIX    +1:14:49