Po solowej akcji, zwycięzcą drugiego etapu Tour of Norway został Pieter Weening (Team Rompoot). Holender został też nowym liderem imprezy.
Drugi etap norweskiej etapówki był pierwszym sprawdzianem dla faworytów do wygrania klasyfikacji generalnej. W końcówce do pokonania był bowiem 11-kilometrowy podjazd o średnim nachyleniu 7%, który mógł mocno porwać grupę zasadniczą.
W ucieczkę dnia zabrali się dzisiaj Gert Dockx (Lotto – Soudal), Cesare Benedetti (Bora – Argon 18), Matthias Krizek (Roth), Amund Grondahl (Joker) i Steven Lammertink (LottoNL – Jumbo). Harcownicy zdołali wypracować sobie kilkusekundową przewagę, lecz zostali złapani u podnóża najtrudniejszego podjazdu dnia.
Wspinaczka pod ostatnią górę od początku sporo namieszała. Bardzo szybko od peletonu odpadł dotychczasowy lider Steele Von Hoff (One Pro Cycling). Naturalnie, oprócz selekcji od tyłu, niektórzy kolarze starali się także atakować. Wśród nich był Tomasz Marczyński (Lotto – Soudal), który zdołał nawet wypracować sobie pół minuty przewagi. Niestety akcja mistrza Polski została skasowana jeszcze przed szczytem. Na poprawkę zdecydował się Pieter Weening (Rompoot), który odskoczył z grupy faworytów, liczącej zaledwie kilkunastu kolarzy. Jak się później okazało, jego akcja była skuteczna i dała mu zarówno etapowy skalp jak i koszulkę lidera.
Wyniki:
1 Pieter WEENING NED ROP 5:17:00
2 Sondre HOLST ENGER NOR NOR 46
3 Odd Christian EIKING NOR NOR 46
4 Fabricio FERRARI BARCELO URU CJR 46
5 Sander ARMEE BEL LTS 46
6 Marinus Cornelis MINNAARD NED WGG 46
7 José Joao PIMENTA COSTA MENDES POR BOA 46
8 Andreas VANGSTAD NOR TSS 46
9 Edvald BOASSON HAGEN NOR DDD 46
10 Eliot LIETAER BEL TSV 46
11 Maurits LAMMERTINK NED ROP +1:08
12 Adam Phelan AUS DPC +1:08
13 Paul MARTENS GER TLJ +1:08
14 Kristoffer SKJERPING NOR NOR +1:08
15 Roland THALMANN SUI ROT +1:08
16 Huub DUYN NED ROP +1:08
17 Markus HOELGAARD NOR TJB +1:08
18 Linus GERDEMANN GER SSG +1:08
19 Lucas ERIKSSON SWE TTB +1:08
20 Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA ESP CJR +1:08
21 Krister HAGEN NOR COH +1:08
22 Marco MARCATO ITA WGG +1:08
23 Tomasz MARCZYNSKI POL LTS +1:08
24 August JENSEN NOR COH +1:08
25 Nico BRÜNGGER SUI ROT +1:13
26 Carl Fredrik HAGEN NOR TSS +2:02
27 Asmund ROMSTAD LOVIK NOR FIX +2:15
28 Bjorn Tore HOEM NOR TJB +3:18
29 Pier Paolo DE NEGRI ITA NIP +3:18
30 Dries VAN GESTEL BEL TSV +3:18
31 Richard HANDLEY GBR ONE +3:18
32 Anders SKAARSETH NOR TJB +3:18
33 Sven erik BYSTRØM NOR NOR +3:18
34 Tobias FOSS NOR NOR +3:18
35 Oivind LUKKEDAL NOR COH +3:18
36 Fabian WEGMANN GER SSG +3:18
37 Lennard KÄMNA GER SSG +3:18
38 Njal Eivind KLEIVEN NOR KRA +3:18
39 Reidar Bohlin BORGERSEN NOR TJB +3:18
40 Lukas PÖSTLBERGER AUT BOA +3:18
41 Jan Marcus Faaglum KARLSSON SWE TTB +3:18
42 Jonas ABRAHAMSEN NOR KRA +3:18
43 Julien EL FARES FRA DMP +3:18
44 Greg HENDERSON NZL LTS +3:18
45 Rasmus Christian QUAADE DEN SSG +3:18
46 Gerald CIOLEK GER SSG +3:18
47 Fredrik Strand GALTA NOR DMP +3:22
48 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE ESP CJR +3:53
49 Natnael BERHANE ERI DDD +4:49
50 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS +4:49
51 Tom VAN ASBROECK BEL TLJ +5:32
52 Alexander WETTERHALL SWE TTB +5:32
53 Antonio NIBALI ITA NIP +6:00
54 Antwan TOLHOEK NED ROP +7:28
55 Zakkari DEMPSTER AUS BOA +8:03
56 Mads PEDERSEN DEN SSG +8:03
57 Steele VON HOFF AUS ONE +8:53
58 Luis MAS BONET ESP CJR +8:53
59 Thomas SPRENGERS BEL TSV +8:53
60 Evaldas SISKEVICIUS LTU DMP +8:53
61 Aimé DEGENDT BEL TSV +8:53
62 Ole Andre AUSTEVOLL NOR COH +9:48
63 Daniel HOELGAARD NOR NOR +9:48
64 Jens WALLAYS BEL TSV +9:48
65 Youcef REGUIGUI ALG DDD +12:49
66 Victor CAMPENAERTS BEL TLJ +12:49
67 Lander SEYNAEVE BEL WGG +12:49
68 Frank PASCHE SUI ROT +12:49
69 Matthias KRIZEK AUT ROT +13:15
70 Thomas SCULLY NZL DPC +13:15
71 Dylan PAGE SUI ROT +13:15
72 Gert DOCKX BEL LTS +13:15
73 Haavard BLIKRA NOR COH +13:15
74 Sindre Eid HERMANSEN NOR FIX +13:15
75 Oscar LANDA NOR COH +13:15
76 Bert VAN LERBERGHE BEL TSV +13:15
77 Mark MCNALLY GBR WGG +13:15
78 Thomas LEEZER NED TLJ +13:15
79 Sep VANMARCKE BEL TLJ +13:15
80 Syver Westgaard WAERSTED NOR KRA +13:15
81 Jordan KERBY AUS DPC +13:15
82 Fridtjof ROEINAAS NOR TSS +13:15
83 Peter WILLIAMS GBR ONE +13:15
84 Yuma KOISHI JPN NIP +13:15
85 Michael SCHWARZMANN GER BOA +13:15
86 Phil BAUHAUS GER BOA +17:23
87 Yannick MARTINEZ FRA DMP +17:23
88 Grischa JANORSCHKE GER ROT +17:23
89 Andreas ERLAND NOR TSS +17:23
90 Kristoffer HALVORSEN NOR TJB +17:23
91 Brenton JONES AUS DPC +17:23
92 Amund Grondahl JANSEN NOR TJB +17:23
93 Hector SAEZ BENITO ESP CJR +17:23
94 Diego RUBIO ESP CJR +17:23
95 Reinardt JANSE VAN RENSBURG RSA DDD +17:23
96 Adrien NIYONSHUTI RWA DDD +17:23
97 André LOOIJ NED ROP +17:23
98 Ivar SLIK NED ROP +17:23
99 Bjornar OVERLAND NOR FIX +17:23
100 Robin STENUIT BEL WGG +17:23
101 Thierry HUPOND FRA DMP +17:23
102 Simone ANTONINI ITA WGG +17:23
103 Daniele COLLI ITA NIP +17:23
104 Cesare BENEDETTI ITA BOA +17:23
105 Adrian GJOLBERG NOR FIX +17:23
106 Richard LARSEN SWE TTB +17:23
107 Herman DAHL NOR TSS +17:23
108 Niklas GUSTAVSSON SWE TTB +17:23
109 Torstein TRAEEN NOR KRA +17:23
110 Marius HAFSAS NOR KRA +17:23
111 Ken Eikeland NOR FIX +17:23
112 Kazushige KUBOKI JPN NIP +17:23
113 Graeme BROWN AUS DPC +19:06
114 Steven LAMMERTINK NED TLJ +19:06
115 Trond Hakon TRONDSEN NOR TSS +19:06
116 Nicolas MARINI ITA NIP +21:32
117 Sebastian LANDER DEN ONE +27:01
118 Matthew Harley GOSS AUS ONE +27:01
119 Kristoffer Madsen NOR FIX +27:01
DNF Asbjørn KRAGH ANDERSEN DEN DMP
DNF Jason LOWNDES AUS DPC
DNF Glenn O’SHEA AUS ONE
DNF Max Emil Boholm KORNER NOR KRA
DNS Alexander GINGSJÖ SWE TTB
Klasyfikacja generalna:
1 Pieter WEENING Netherlands ROP 9:36:21
2 Sondre HOLST ENGER Norway NOR 50
3 Odd Christian EIKING Norway NOR 52
4 Edvald BOASSON HAGEN Norway DDD 53
5 Eliot LIETAER Belgium TSV 56
6 Fabricio FERRARI BARCELO Uruguay CJR 56
7 José Joao PIMENTA COSTA MENDES Portugal BOA 56
8 Andreas VANGSTAD Norway TSS 56
9 Marinus Cornelis MINNAARD Netherlands WGG 56
10 Sander ARMEE Belgium LTS 56
11 Markus HOELGAARD Norway TJB +1:18
12 Adam Phelan Australia DPC +1:18
13 Roland THALMANN Switzerland ROT +1:18
14 August JENSEN Norway COH +1:18
15 Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Spain CJR +1:18
16 Maurits LAMMERTINK Netherlands ROP +1:18
17 Linus GERDEMANN Germany SSG +1:18
18 Krister HAGEN Norway COH +1:18
19 Kristoffer SKJERPING Norway NOR +1:18
20 Tomasz MARCZYNSKI Poland LTS +1:18
21 Lucas ERIKSSON Sweden TTB +1:18
22 Marco MARCATO Italy WGG +1:18
23 Huub DUYN Netherlands ROP +1:18
24 Paul MARTENS Germany TLJ +1:18
25 Nico BRÜNGGER Switzerland ROT +1:23
26 Carl Fredrik HAGEN Norway TSS +2:12
27 Asmund ROMSTAD LOVIK Norway FIX +2:25
28 Anders SKAARSETH Norway TJB +3:28
29 Reidar Bohlin BORGERSEN Norway TJB +3:28
30 Fabian WEGMANN Germany SSG +3:28
31 Dries VAN GESTEL Belgium TSV +3:28
32 Greg HENDERSON New Zealand LTS +3:28
33 Lennard KÄMNA Germany SSG +3:28
34 Tobias FOSS Norway NOR +3:28
35 Bjorn Tore HOEM Norway TJB +3:28
36 Oivind LUKKEDAL Norway COH +3:28
37 Rasmus Christian QUAADE Denmark SSG +3:28
38 Pier Paolo DE NEGRI Italy NIP +3:28
39 Lukas PÖSTLBERGER Austria BOA +3:28
40 Julien EL FARES France DMP +3:28
41 Jonas ABRAHAMSEN Norway KRA +3:28
42 Sven erik BYSTRØM Norway NOR +3:28
43 Njal Eivind KLEIVEN Norway KRA +3:28
44 Jan Marcus Faaglum KARLSSON Sweden TTB +3:28
45 Richard HANDLEY Great Britain ONE +3:28
46 Gerald CIOLEK Germany SSG +3:28
47 Fredrik Strand GALTA Norway DMP +3:32
48 Tosh VAN DER SANDE Belgium LTS +4:59
49 Natnael BERHANE Eritrea DDD +4:59
50 Tom VAN ASBROECK Belgium TLJ +5:41
51 Antonio NIBALI Italy NIP +6:10
52 Mads PEDERSEN Denmark SSG +8:13
53 Zakkari DEMPSTER Australia BOA +8:13
54 Steele VON HOFF Australia ONE +8:51
55 Luis MAS BONET Spain CJR +9:03
56 Evaldas SISKEVICIUS Lithuania DMP +9:03
57 Aimé DEGENDT Belgium TSV +9:03
58 Thomas SPRENGERS Belgium TSV +9:03
59 Daniel HOELGAARD Norway NOR +9:58
60 Ole Andre AUSTEVOLL Norway COH +9:58
61 Jens WALLAYS Belgium TSV +9:58
62 Youcef REGUIGUI Algeria DDD +12:59
63 Lander SEYNAEVE Belgium WGG +12:59
64 Haavard BLIKRA Norway COH +13:21
65 Gert DOCKX Belgium LTS +13:22
66 Dylan PAGE Switzerland ROT +13:25
67 Bert VAN LERBERGHE Belgium TSV +13:25
68 Syver Westgaard WAERSTED Norway KRA +13:25
69 Mark MCNALLY Great Britain WGG +13:25
70 Matthias KRIZEK Austria ROT +13:25
71 Sep VANMARCKE Belgium TLJ +13:25
72 Sindre Eid HERMANSEN Norway FIX +13:25
73 Thomas SCULLY New Zealand DPC +13:25
74 Thomas LEEZER Netherlands TLJ +13:25
75 Yuma KOISHI Japan NIP +13:25
76 Michael SCHWARZMANN Germany BOA +13:25
77 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE Spain CJR +15:02
78 Frank PASCHE Switzerland ROT +15:24
79 Fridtjof ROEINAAS Norway TSS +15:32
80 Alexander WETTERHALL Sweden TTB +16:41
81 Phil BAUHAUS Germany BOA +17:27
82 Yannick MARTINEZ France DMP +17:29
83 Amund Grondahl JANSEN Norway TJB +17:31
84 Cesare BENEDETTI Italy BOA +17:32
85 Kristoffer HALVORSEN Norway TJB +17:33
86 Robin STENUIT Belgium WGG +17:33
87 Daniele COLLI Italy NIP +17:33
88 André LOOIJ Netherlands ROP +17:33
89 Andreas ERLAND Norway TSS +17:33
90 Niklas GUSTAVSSON Sweden TTB +17:33
91 Herman DAHL Norway TSS +17:33
92 Kazushige KUBOKI Japan NIP +17:33
93 Hector SAEZ BENITO Spain CJR +17:33
94 Ivar SLIK Netherlands ROP +17:33
95 Diego RUBIO Spain CJR +17:33
96 Brenton JONES Australia DPC +17:33
97 Ken Eikeland Norway FIX +17:33
98 Reinardt JANSE VAN RENSBURG South Africa DDD +17:33
99 Adrian GJOLBERG Norway FIX +17:33
100 Richard LARSEN Sweden TTB +17:33
101 Thierry HUPOND France DMP +17:33
102 Torstein TRAEEN Norway KRA +17:33
103 Marius HAFSAS Norway KRA +17:33
104 Antwan TOLHOEK Netherlands ROP +18:37
105 Trond Hakon TRONDSEN Norway TSS +19:10
106 Graeme BROWN Australia DPC +19:16
107 Simone ANTONINI Italy WGG +19:38
108 Victor CAMPENAERTS Belgium TLJ +23:58
109 Jordan KERBY Australia DPC +24:24
110 Oscar LANDA Norway COH +24:24
111 Peter WILLIAMS Great Britain ONE +24:24
112 Steven LAMMERTINK Netherlands TLJ +25:33
113 Grischa JANORSCHKE Germany ROT +28:32
114 Adrien NIYONSHUTI Rwanda DDD +28:32
115 Bjornar OVERLAND Norway FIX +28:32
116 Matthew Harley GOSS Australia ONE +29:18
117 Nicolas MARINI Italy NIP +32:41
118 Kristoffer Madsen Norway FIX +38:10
119 Sebastian LANDER Denmark ONE +38:10