Cezary Zamana i firma KROSS zapraszają na II etap ogólnopolskiego cyklu wyścigów szosowych Kross Road Tour 2016, który odbędzie się 15 maja w Głownie.

Baza zawodów zlokalizowana zostanie na terenie rekreacyjnym nad zalewem Mrożyczka w Głownie, przy ulicy Zgierskiej 8/10. Uczestnicy będą rywalizować na dwóch dystansach – ½ pro 61 km oraz pro 110 km. Autorem trasy w Głownie jest Dariusz Baranowski – wybitny kolarz zawodowy, uczestnik wszystkich największych zawodowych wyścigów etapowych na świecie IO, MŚ, trzykrotny zwycięzca TdP, a obecnie ekspert i komentator wyścigów szosowych. Głowno to trasa o charakterystyce typowej dla słynnych wiosennych klasyków zawodowych rozgrywanych na zachodzie Europy. Można mieć zatem pewność, że będzie to ciekawa edycja.

Wyścig Kross Road Tour daje możliwość każdemu amatorowi, aby poczuł się jak zawodowy kolarz. Sprawia to profesjonalna oprawa zawodów, uczestnictwo specjalnych wozów technicznych zgłaszanych przez drużyny oraz bogate zaplecze organizacyjne.

Podczas zawodów do pomiaru czasu zastosowany będzie nowoczesny system chipów aktywnych Mylaps Prochip, który używany jest przez organizatorów zawodowych wyścigów kolarskich.

Prowadzona będzie klasyfikacja indywidualna oraz generalna w kategoriach wiekowych. Zwycięzcy otrzymają nagrody. Wyścig w Głownie jest wpisany do oficjalnego kalendarza Pucharu Polski Mastersów.

Dla dzieci zorganizowany będzie specjalny wyścig MiniMini+ Mazovia. Na starcie pojawi się znana wszystkim maluchom z ekranów telewizyjnych rybka MiniMini. Stacja telewizyjna MiniMini+, która patronuje całemu wydarzeniu, przygotuje dla dzieci ciekawe konkursy z nagrodami oraz upominki.

W ramach II edycji Kross Road Tour rozegrany będzie także dodatkowy wyścig dla przedszkolaków Kids Kross Road, w którym mogą startować maluchy w wieku od 3 do 6 lat.

Podczas wyścigu KROSS ROAD TOUR w Głownie odbędzie się XIX Memoriał im. Jana Gorzkiewicza. Ta specjalna klasyfikacja zostanie przeprowadzona na długim dystansie PRO w kategorii OPEN.

Program zawodów:

Niedziela (15.05)
8.00-10.30 – zapisy w biurze zawodów na dystans ½ Pro
8.00-10.30 – wydawanie czipów za kaucją na dystans ½ Pro
11.00 – start dystansu ½ Pro
11.00-12.30 – zapisy w biurze zawodów na dystans Pro
11.00-12.30 – wydawanie czipów na dystans Pro
13.00 – start dystansu Pro
14.00 – dekoracja dystansu ½ Pro
16.00 – dekoracja dystansu Pro
plakat KRT A4 Głowno_podgląd

 

Opis trasy:

START i META: centrum Głowna na ul. Zgierskiej.

Startujemy! Przejeżdżamy ulicami Zgierską i Swoboda. Dalej ul. Sikorskiego w kierunku Osin. Po przejechaniu około 5 km dojeżdżamy do miejscowości Dmosin. Tu następuje wjazd na właściwą rundę wyścigu (4 x dla dystansu PRO / 2 x dla dystansu ½ PRO). Runda składa się z kilku charakterystycznych odcinków. Pierwszy z nich (tuż po wjechaniu na rundę), to wąski odcinek wiodący głównie drogami w lesie ze sporą ilością zakrętów. Po dojechaniu do miejscowości Kamień skręcamy ostro w prawo i tu zaczynają się prawdziwe trudności. W pierwszej kolejności musimy zmierzyć się z tzw. „bonusem Baranowskiego” czyli odcinkiem, na którym czają się w dwie krótkie, kąśliwe hopki (max nachylenie to ok. 6%), po których następuje równie dynamiczny zjazd do miejscowości Kraszew, gdzie skręcamy ponownie w prawo. Kolejna trudność na trasie to podjazd w Nadolnej około 500 metrów długości z nachyleniem w granicach 6%. Po przejechaniu około 2 km dojeżdżamy do drogi krajowej 704 i wjeżdżamy na szeroki odcinek wiodący w dół w kierunku Kołacinka. Tuż przed miejscowością seria technicznych zakrętów i wjeżdżamy na kolejny odcinek tzw. „schody Dulasa” (łódzkie środowisko kolarzy Masters od lat nazywa tak ten odcinek na cześć nieżyjącego kolegi, łodzianina Andrzeja Dulasa wielokrotnego medalistę MP w kat. Masters, a w latach 90 uczestnika Vuelta a Espagna). Schody Dulasa to odcinek wiodący w otwartej okolicy w terenie mocno pofałdowanym z tendencją opadającą, gdzie główne role będzie odgrywał wiatr i umiejętność jazdy na rantach. W miejscowości Nagawki wjeżdżamy na drogę Kołacin Dmosin i po przejechaniu około 7km dojeżdżamy ponownie do wjazdu na rundę. Po przejechaniu właściwej dla danego dystansu ilości rund kierujemy się do Głowna tym samym odcinkiem którym wyjeżdżaliśmy ze STARTU.

Mapa Kross Road Tour 2016 - Głowno

Podsumowując runda jest bardzo ciekawa a swoim charakterem przypomina wyścigi rozgrywane w PROTOUR w ramach tzw. tryptyku Ardeńskiego. Trasa prowadzona została asfaltami w 90% w stanie BDB i IDEALNYM. Profil wysokościowy preferuje zawodników umiejących radzić sobie z krótkimi podjazdami, ale klasyczni Sprinterzy którzy „przetrzymają podjazdy” też nie są pozbawieni szans na zwycięstwo na ulicach Głowna.

Do zobaczenia na trasie!