Rosjanin jest jednym ze 172 sportowców, którzy zostali złapani na używaniu meldonium po 1 stycznia.

Meldonium jest lekiem produkowanym na Łotwie i stosowanym w leczeniu niedokrwienia oraz zapobiegający cukrzycy. Sportowcy korzystali z niego, by poprawiać regenerację po wysiłku i stymulować układ nerwowy do lepszych reakcji.

Przez wiele lat ta substancja była dozwolona, ale od 1 stycznia 2016 została wpisana na listę zakazanych środków dopingujących. Od tego czasu w sporcie zawodowym „wpadły” aż 172 osoby. Jedną z nich był kolarz Katushy, Eduard Vorganov. UCI cofnęła jednak zawieszenie nałożone na Rosjanina.

W kwestii czystości sprawa nie została jeszcze wyjaśniona, wyniki dopiero się pojawią. Na tym etapie i do czasu wyroku UCI nie zapewni dalszych komentarzy – poinformowała Unia w krótkim oświadczeniu.

Na razie nie wiadomo na jak długo Vorganov może wrócić do peletonu. Testy wykonywane przez laboratorium nie są w stanie wyjaśnić czy wynik badania z 14 stycznia był efektem wzięcia środka już po 1 stycznia czy jeszcze gdy lek nie był zakazany. Obecność meldonium w organizmie może się utrzymywać nawet kilka miesięcy.

Poprzedni artykułBenvenuti in Calabria – zapowiedź 4. etapu Giro d’Italia
Następny artykułGijs Verdick nie żyje
Menedżer sportu, fotograf. Zajmuje się sprzętem, relacjami na żywo i wiadomościami. Miłośnik wszystkiego co słodkie, w wolnym czasie lubi wyskoczyć na rower żeby poudawać, że poważnie trenuje.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments