Etixx - Quick Step

Nie ma mocnych na Marcela Kittela! Niemiec znów zdominował ostatnie metry i żaden z jego rywali nie był w stanie wyjść kolarzowi Etixx – Quick Step z koła. Kittel został również nowym posiadaczem różowej koszulki.

Ostatni dzień rywalizacji w Holandii to niemal kopia drugiego etapu. Korzystając więc z ponownej okazji do walki o koszulkę najlepszego górala do ataku ruszył raz jeszcze Maarten Tjallingii (LottoNL-Jumbo). Do towarzystwa Holender miał Julena Amezquetę (Wilier – Southeast), Johana van Zyla (Dimension Data) oraz Giacomo Berlato (Nippo – Vini Fantini).

W trakcie, gdy przewaga ucieczki sięgała pięciu minut na jednym z wielu rond w kraksie ucierpiał Jean – Christophe Peraud (Ag2r) i jeden z najbardziej doświadczonych kolarzy z peletonu musiał wycofać się z dalszej rywalizacji.

Kulminacyjnym punktem etapu, poza finiszem, była górska premia w Posbanku, gdzie tym razem Tjallingii nie zmarnował okazji i zdobył na niej punkty i dzięki temu przywiezie do Włoch maglia azzura.

Ciekawie zrobiło się na dojeździe do samego Arnhem. Peleton odrobinę “przespał” gonitwę za uciekinierami i 20 kilometrów przed metą było około 2 minut przewagi. Etixx – Quick Step przypomniał sobie, że walczą o koszulkę lidera dla Marcela Kittela i zaczęli mocniej pracować, a to doprowadziło do zmniejszenia strat w dość szybkim tempie.

Poddać nie chciał się Johan van Zyl, który 7 kilometrów przed metą miał wciąż niecałą minutę przewagi. Peleton doścignął kolarza z RPA dopiero 1500 metrów przed końcem etapu, a stało się to za sprawą mocnego pociągnięcia Łukasza Wiśniowskiego. Tego nie mógł zmarnować Marcel Kittel, który zdominował finisz w Arnhem. Dla Niemca to dziesiąty triumf w tym sezonie, a dzięki temu objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 3. etapu

1 Marcel KITTEL GER EQS 4:23:45
2 Elia VIVIANI ITA SKY +0
3 Giacomo NIZZOLO ITA TFS +0
4 André GREIPEL GER LTS +0
5 Alexander PORSEV RUS KAT +0
6 Kristian SBARAGLI ITA DDD +0
7 Moreno HOFLAND NED TLJ +0
8 Arnaud DEMARE FRA FDJ +0
9 Rick ZABEL GER BMC +0
10 Matej MOHORIC SLO LAM +0
11 Manuel BELLETTI ITA STH +0
12 Caleb EWAN AUS OGE +0
13 Matteo PELUCCHI ITA IAM +0
14 Paolo SIMION ITA BAR +0
15 Ivan SAVITSKIY RUS GAZ +0
16 Aleksei TCATEVICH RUS KAT +0
17 Tobias LUDVIGSSON SWE TGA +0
18 Nicola RUFFONI ITA BAR +0
19 Ilnur ZAKARIN RUS KAT +0
20 Andrey ZEITS KAZ AST +0
21 Georg PREIDLER AUT TGA +0
22 Eugert ZHUPA ALB STH +0
23 Gianluca BRAMBILLA ITA EQS +0
24 Roger KLUGE GER IAM +0
25 Boy VAN POPPEL NED TFS +0
26 Davide MALACARNE ITA AST +0
27 Sergey FIRSANOV RUS GAZ +0
28 Christian KNEES GER SKY +0
29 Rafal MAJKA POL TNK +0
30 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV +0
31 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +0
32 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV +0
33 Steven KRUIJSWIJK NED TLJ +0
34 Sean DE BIE BEL LTS +0
35 Rein TAARAMAE EST KAT +0
36 Tom DUMOULIN NED TGA +0
37 Diego ULISSI ITA LAM +0
38 Kanstantsin SIUTSOU BLR DDD +0
39 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ COL MOV +0
40 Domenico POZZOVIVO ITA ALM +0
41 Leigh HOWARD AUS IAM +0
42 Tanel KANGERT EST AST +0
43 Michele SCARPONI ITA AST +0
44 Fabio SABATINI ITA EQS +0
45 Nicolas ROCHE IRL SKY +0
46 Jakob FUGLSANG DEN AST +0
47 Valerio AGNOLI ITA AST +0
48 Mikel LANDA MEANA ESP SKY +0
49 Sacha MODOLO ITA LAM +0
50 Vincenzo NIBALI ITA AST +0
51 Bob JUNGELS LUX EQS +0
52 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +0
53 Enrico BATTAGLIN ITA TLJ +0
54 Pawel POLJANSKI POL TNK +0
55 Rigoberto URAN URAN COL CPT +0
56 Simon CLARKE AUS CPT +0
57 Jos VAN EMDEN NED TLJ +0
58 Simone PETILLI ITA LAM +0
59 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +0
60 Pavel BRUTT RUS TNK +0
61 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR CPT +0
62 Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA CRC MOV +0
63 Bram TANKINK NED TLJ +0
64 Lukasz WISNIOWSKI POL EQS +0
65 Maxime MONFORT BEL LTS +0
66 Matteo BUSATO ITA STH +0
67 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +0
68 Davide FORMOLO ITA CPT +0
69 Stefano PIRAZZI ITA BAR +0
70 Eugenio ALAFACI ITA TFS +0
71 Liam BERTAZZO ITA STH +0
72 Valerio CONTI ITA LAM +0
73 Daniel MARTÍNEZ COL STH +0
74 David DE LA CRUZ MELGAREJO ESP EQS +0
75 Sebastian HENAO GOMEZ COL SKY +0
76 Ryder HESJEDAL CAN TFS +0
77 Stefan KUENG SUI BMC +0
78 Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN ERI DDD +0
79 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +0
80 Manuel QUINZIATO ITA BMC +0
81 Maxim BELKOV RUS KAT +0
82 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP EQS +0
83 Moreno MOSER ITA CPT +0
84 Marcel WYSS SUI IAM +0
85 Giovanni VISCONTI ITA MOV +0
86 Matthias BRANDLE AUT IAM +0
87 Chad HAGA USA TGA +0
88 Alexander KOLOBNEV RUS GAZ +0
89 Pieter SERRY BEL EQS +0
90 Alberto BETTIOL ITA CPT +0
91 Manuele MORI ITA LAM +0
92 Andrei SOLOMENNIKOV RUS GAZ +0
93 Artur ERSHOV RUS GAZ +0
94 Benoît VAUGRENARD FRA FDJ +0
95 Mirco MAESTRI ITA BAR +14
96 Marco COLEDAN ITA TFS +16
97 Heinrich HAUSSLER AUS IAM +16
98 Matteo TRENTIN ITA EQS +20
99 Luka MEZGEC SLO OGE +31
100 Roberto FERRARI ITA LAM +31
101 Lars Ytting BAK DEN LTS +50
102 Johann VAN ZYL RSA DDD +51
103 Jaco VENTER RSA DDD +51
104 Viacheslav KUZNETSOV RUS KAT +1:00
105 Alexandre GENIEZ FRA FDJ +1:37
106 Hubert DUPONT FRA ALM +1:37
107 Patrick GRETSCH GER ALM +1:37
108 Filippo POZZATO ITA STH +1:37
109 Evgeny PETROV RUS TNK +1:37
110 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TNK +1:37
111 Manuel SENNI ITA BMC +1:37
112 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +1:37
113 Igor ANTON HERNANDEZ ESP DDD +1:37
114 Jelle VANENDERT BEL LTS +1:37
115 Adam HANSEN AUS LTS +1:37
116 Ian BOSWELL USA SKY +1:37
117 Jay MCCARTHY AUS TNK +1:37
118 Amets TXURRUKA ESP OGE +1:37
119 Ilia KOSHEVOY BLR LAM +1:37
120 Francesco Manuel BONGIORNO ITA BAR +1:37
121 Philip DEIGNAN IRL SKY +1:37
122 Guillaume BONNAFOND FRA ALM +1:37
123 Lawrence WARBASSE USA IAM +1:37
124 Michael HEPBURN AUS OGE +1:37
125 Egor SILIN RUS KAT +1:37
126 Albert TIMMER NED TGA +1:37
127 Mickael DELAGE FRA FDJ +1:46
128 Daniel OSS ITA BMC +3:01
129 Giacomo BERLATO ITA NIP +4:14
130 Julen AMEZQUETA ESP STH +4:14
131 Maarten TJALLINGII NED TLJ +4:16
132 Olivier LE GAC FRA FDJ +4:16
133 Vegard Stake LAENGEN NOR IAM +4:16
134 Alexander SEROV RUS GAZ +4:55
135 Pim LIGTHART NED LTS +4:55
136 Axel DOMONT FRA ALM +4:55
137 Nikias ARNDT GER TGA +4:55
138 Tom STAMSNIJDER NED TGA +4:55
139 Gianfranco ZILIOLI ITA NIP +4:55
140 Bert DE BACKER BEL TGA +5:27
141 Sam BEWLEY NZL OGE +5:59
142 Rory SUTHERLAND AUS MOV +5:59
143 Damiano CUNEGO ITA NIP +6:03
144 Giulio CICCONE ITA BAR +6:03
145 David LOPEZ GARCIA ESP SKY +6:03
146 Joseph ROSSKOPF USA BMC +6:03
147 Matteo TOSATTO ITA TNK +6:03
148 Javier MORENO BAZAN ESP MOV +6:03
149 Ruben PLAZA MOLINA ESP OGE +6:03
150 Bakhtiyar KOZHATAYEV KAZ AST +6:03
151 Damien HOWSON AUS OGE +6:03
152 Sonny COLBRELLI ITA BAR +6:03
153 Jakub MARECZKO ITA STH +6:03
154 Hugo HOULE CAN ALM +6:03
155 Simone ANDREETTA ITA BAR +6:03
156 Artem OVECHKIN RUS GAZ +6:03
157 Jay Robert THOMSON RSA DDD +6:03
158 Nathan BROWN USA CPT +6:03
159 Jurgen ROELANDTS BEL LTS +6:03
160 Tim WELLENS BEL LTS +6:03
161 Marc SARREAU FRA FDJ +6:03
162 Arnaud COURTEILLE FRA FDJ +6:03
163 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU CPT +6:03
164 Ignatas KONOVALOVAS LTU FDJ +6:03
165 Fabian CANCELLARA SUI TFS +6:03
166 Alessandro BISOLTI ITA NIP +6:03
167 Laurent DIDIER LUX TFS +6:03
168 Stefan DENIFL AUT IAM +6:03
169 Nicola BOEM ITA BAR +6:03
170 Alessandro DE MARCHI ITA BMC +6:03
171 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +7:39
172 Manuele BOARO ITA TNK +7:39
173 Martijn KEIZER NED TLJ +7:39
174 Primož ROGLIC SLO TLJ +7:39
175 Biel KADRI FRA ALM +7:39
176 Twan CASTELIJNS NED TLJ +7:39
177 Jack BOBRIDGE AUS TFS +7:39
178 Riccardo ZOIDL AUT TFS +7:39
179 Grega BOLE SLO NIP +7:39
180 Omar FRAILE MATARRANZ ESP DDD +7:39
181 Alexander FOLIFOROV RUS GAZ +7:39
182 Eduard Michael GROSU ROU NIP +7:39
183 Cristian RODRIGUEZ MARTIN ESP STH +7:39
184 Aleksey RYBALKIN RUS GAZ +7:39
185 Genki YAMAMOTO JPN NIP +7:39
186 Riccardo STACCHIOTTI ITA NIP +7:39
187 Cheng JI CHN TGA +7:39
188 Iuri FILOSI ITA NIP +7:39
189 Eros CAPECCHI ITA AST +7:39
190 José HERRADA LOPEZ ESP MOV +7:39
191 Ivan ROVNY RUS TNK +7:39
192 Anton VOROBYEV RUS KAT +7:39
193 Songezo JIM RSA DDD +7:39
194 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA CPT +7:39
195 Svein TUFT CAN OGE +7:39
196 Jasha SÜTTERLIN GER MOV +13:32
DNF Jean-Christophe PERAUD FRA ALM
DNF Silvan DILLIER SUI BMC

 

Klasyfikacja generalna

1 Marcel KITTEL GER EQS 9:13:10
2 Tom DUMOULIN NED TGA +9
3 Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA CRC MOV +15
4 Tobias LUDVIGSSON SWE TGA +17
5 Moreno MOSER ITA CPT +21
6 Bob JUNGELS LUX EQS +22
7 Matthias BRANDLE AUT IAM +23
8 Roger KLUGE GER IAM +25
9 Chad HAGA USA TGA +25
10 Georg PREIDLER AUT TGA +26
11 Vincenzo NIBALI ITA AST +28
12 Lukasz WISNIOWSKI POL EQS +29
13 Tanel KANGERT EST AST +30
14 Steven KRUIJSWIJK NED TLJ +31
15 Giacomo NIZZOLO ITA TFS +32
16 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV +33
17 Moreno HOFLAND NED TLJ +34
18 Jakob FUGLSANG DEN AST +37
19 Diego ULISSI ITA LAM +38
20 Elia VIVIANI ITA SKY +39
21 Nicolas ROCHE IRL SKY +39
22 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +39
23 Stefan KUENG SUI BMC +39
24 Leigh HOWARD AUS IAM +39
25 Sean DE BIE BEL LTS +40
26 Ilnur ZAKARIN RUS KAT +41
27 Pieter SERRY BEL EQS +41
28 Giovanni VISCONTI ITA MOV +41
29 Ryder HESJEDAL CAN TFS +42
30 Rigoberto URAN URAN COL CPT +42
31 Bram TANKINK NED TLJ +43
32 Arnaud DEMARE FRA FDJ +43
33 David DE LA CRUZ MELGAREJO ESP EQS +43
34 André GREIPEL GER LTS +43
35 Manuel QUINZIATO ITA BMC +45
36 Christian KNEES GER SKY +45
37 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ COL MOV +46
38 Aleksei TCATEVICH RUS KAT +46
39 Rafal MAJKA POL TNK +47
40 Alexander PORSEV RUS KAT +47
41 Rein TAARAMAE EST KAT +47
42 Maxime MONFORT BEL LTS +47
43 Mikel LANDA MEANA ESP SKY +49
44 Kanstantsin SIUTSOU BLR DDD +49
45 Stefano PIRAZZI ITA BAR +49
46 Alberto BETTIOL ITA CPT +50
47 Valerio AGNOLI ITA AST +50
48 Rick ZABEL GER BMC +51
49 Simon CLARKE AUS CPT +52
50 Marcel WYSS SUI IAM +52
51 Artur ERSHOV RUS GAZ +52
52 Pavel BRUTT RUS TNK +53
53 Michele SCARPONI ITA AST +54
54 Boy VAN POPPEL NED TFS +55
55 Fabio SABATINI ITA EQS +55
56 Domenico POZZOVIVO ITA ALM +56
57 Liam BERTAZZO ITA STH +56
58 Valerio CONTI ITA LAM +56
59 Daniel MARTÍNEZ COL STH +56
60 Davide FORMOLO ITA CPT +59
61 Sergey FIRSANOV RUS GAZ +59
62 Gianluca BRAMBILLA ITA EQS +59
63 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV +59
64 Sebastian HENAO GOMEZ COL SKY +59
65 Andrey ZEITS KAZ AST +1:00
66 Enrico BATTAGLIN ITA TLJ +1:00
67 Sacha MODOLO ITA LAM +1:01
68 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +1:02
69 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +1:07
70 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP EQS +1:08
71 Maxim BELKOV RUS KAT +1:10
72 Matej MOHORIC SLO LAM +1:10
73 Marco COLEDAN ITA TFS +1:10
74 Ivan SAVITSKIY RUS GAZ +1:13
75 Simone PETILLI ITA LAM +1:13
76 Manuele MORI ITA LAM +1:14
77 Davide MALACARNE ITA AST +1:15
78 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +1:17
79 Kristian SBARAGLI ITA DDD +1:17
80 Paolo SIMION ITA BAR +1:18
81 Pawel POLJANSKI POL TNK +1:20
82 Matteo BUSATO ITA STH +1:20
83 Heinrich HAUSSLER AUS IAM +1:21
84 Andrei SOLOMENNIKOV RUS GAZ +1:23
85 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +1:23
86 Jos VAN EMDEN NED TLJ +1:25
87 Eugenio ALAFACI ITA TFS +1:26
88 Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN ERI DDD +1:30
89 Alexander KOLOBNEV RUS GAZ +1:31
90 Mirco MAESTRI ITA BAR +1:32
91 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR CPT +1:35
92 Manuel BELLETTI ITA STH +1:36
93 Matteo TRENTIN ITA EQS +1:40
94 Caleb EWAN AUS OGE +1:40
95 Eugert ZHUPA ALB STH +1:42
96 Luka MEZGEC SLO OGE +1:45
97 Roberto FERRARI ITA LAM +1:46
98 Nicola RUFFONI ITA BAR +1:50
99 Johann VAN ZYL RSA DDD +1:52
100 Matteo PELUCCHI ITA IAM +1:56
101 Benoît VAUGRENARD FRA FDJ +1:57
102 Michael HEPBURN AUS OGE +2:06
103 Alexandre GENIEZ FRA FDJ +2:07
104 Viacheslav KUZNETSOV RUS KAT +2:15
105 Jay MCCARTHY AUS TNK +2:26
106 Manuel SENNI ITA BMC +2:27
107 Patrick GRETSCH GER ALM +2:30
108 Lawrence WARBASSE USA IAM +2:33
109 Amets TXURRUKA ESP OGE +2:37
110 Ian BOSWELL USA SKY +2:39
111 Lars Ytting BAK DEN LTS +2:47
112 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +2:50
113 Evgeny PETROV RUS TNK +2:50
114 Egor SILIN RUS KAT +2:54
115 Filippo POZZATO ITA STH +2:54
116 Ilia KOSHEVOY BLR LAM +2:58
117 Mickael DELAGE FRA FDJ +3:00
118 Igor ANTON HERNANDEZ ESP DDD +3:01
119 Hubert DUPONT FRA ALM +3:04
120 Albert TIMMER NED TGA +3:11
121 Francesco Manuel BONGIORNO ITA BAR +3:13
122 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TNK +3:15
123 Guillaume BONNAFOND FRA ALM +3:17
124 Jelle VANENDERT BEL LTS +3:18
125 Adam HANSEN AUS LTS +3:20
126 Jaco VENTER RSA DDD +3:37
127 Daniel OSS ITA BMC +3:46
128 Philip DEIGNAN IRL SKY +3:49
129 Julen AMEZQUETA ESP STH +5:08
130 Vegard Stake LAENGEN NOR IAM +5:11
131 Alexander SEROV RUS GAZ +5:41
132 Pim LIGTHART NED LTS +5:49
133 Nikias ARNDT GER TGA +5:53
134 Axel DOMONT FRA ALM +6:01
135 Gianfranco ZILIOLI ITA NIP +6:11
136 Giacomo BERLATO ITA NIP +6:20
137 Damien HOWSON AUS OGE +6:31
138 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU CPT +6:38
139 Tim WELLENS BEL LTS +6:40
140 Maarten TJALLINGII NED TLJ +6:41
141 Javier MORENO BAZAN ESP MOV +6:43
142 Ruben PLAZA MOLINA ESP OGE +6:45
143 Jurgen ROELANDTS BEL LTS +6:47
144 Ignatas KONOVALOVAS LTU FDJ +6:47
145 Bert DE BACKER BEL TGA +6:50
146 David LOPEZ GARCIA ESP SKY +6:54
147 Joseph ROSSKOPF USA BMC +6:54
148 Artem OVECHKIN RUS GAZ +6:55
149 Matteo TOSATTO ITA TNK +6:57
150 Olivier LE GAC FRA FDJ +6:59
151 Sonny COLBRELLI ITA BAR +7:00
152 Hugo HOULE CAN ALM +7:02
153 Marc SARREAU FRA FDJ +7:06
154 Laurent DIDIER LUX TFS +7:08
155 Arnaud COURTEILLE FRA FDJ +7:09
156 Nathan BROWN USA CPT +7:10
157 Bakhtiyar KOZHATAYEV KAZ AST +7:13
158 Alessandro DE MARCHI ITA BMC +7:14
159 Giulio CICCONE ITA BAR +7:23
160 Tom STAMSNIJDER NED TGA +7:26
161 Alessandro BISOLTI ITA NIP +7:27
162 Jay Robert THOMSON RSA DDD +7:30
163 Sam BEWLEY NZL OGE +7:39
164 Damiano CUNEGO ITA NIP +7:39
165 Primož ROGLIC SLO TLJ +7:48
166 Jakub MARECZKO ITA STH +8:00
167 Rory SUTHERLAND AUS MOV +8:03
168 Martijn KEIZER NED TLJ +8:05
169 Manuele BOARO ITA TNK +8:06
170 Svein TUFT CAN OGE +8:14
171 Riccardo ZOIDL AUT TFS +8:16
172 Fabian CANCELLARA SUI TFS +8:17
173 Twan CASTELIJNS NED TLJ +8:23
174 Anton VOROBYEV RUS KAT +8:23
175 Nicola BOEM ITA BAR +8:24
176 Jack BOBRIDGE AUS TFS +8:30
177 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA CPT +8:38
178 Stefan DENIFL AUT IAM +8:38
179 Eros CAPECCHI ITA AST +8:40
180 Simone ANDREETTA ITA BAR +8:43
181 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +8:43
182 José HERRADA LOPEZ ESP MOV +8:45
183 Ivan ROVNY RUS TNK +8:45
184 Alexander FOLIFOROV RUS GAZ +8:54
185 Biel KADRI FRA ALM +9:01
186 Aleksey RYBALKIN RUS GAZ +9:06
187 Cristian RODRIGUEZ MARTIN ESP STH +9:08
188 Riccardo STACCHIOTTI ITA NIP +9:12
189 Genki YAMAMOTO JPN NIP +9:18
190 Eduard Michael GROSU ROU NIP +9:24
191 Omar FRAILE MATARRANZ ESP DDD +10:02
192 Iuri FILOSI ITA NIP +10:03
193 Songezo JIM RSA DDD +10:48
194 Cheng JI CHN TGA +11:00
195 Grega BOLE SLO NIP +11:01
196 Jasha SÜTTERLIN GER MOV +15:35