Już jutro w holenderskim Apeldoorn wystartuje kolejna edycja różowego wyścigu. Na kolarzy czekają trzy tygodnie ścigania, podczas których przejadą 3,383 kilometrów. Ostatni etap odbędzie się w Turynie, 29 maja.

Portal Cyclingnews.com zebrał statystyki i wiele liczb związanych z Corsa Rosa. Oto one:

99 – W tym roku odbędzie się dziewięćdziesiąta dziewiąta edycja Giro. Po wyścigach Giro di Lombardia i Milan – San Remo, włoska La Gazetta dello Sport postanowiła zorganizować wyścig dookoła całego kraju. Organizacja wyścigu została przerywana dwukrotnie, na czas pierwszej i drugiej wojny światowej.

5 – Jest to liczba największej ilości zwycięstw w wyścigu. Dokonali tego trzej wielcy kolarze. Alfredo Binda, Fausto Coppi i Eddy Merckx.

144 – Tyle godzin zajęło pokonanie Alfredo Bindzie pokonanie całej trasy Giro d’Italia 1927. Pokonał on drugiego w „generalce” Giovanniego Brunerego o 27 minut.

8 – Liczba etapów Giro w 1908 roku. Pomimo małej ilości etapów trasa wyścigu liczyła, aż 2,447 kilometrów.

16 – O tyle sekund Ryder Hesjedal wygrał w klasyfikacji generalnej z Joaquimem Rodriguezem w 2012 roku. Decydująca okazała się finalna czasówka po ulicach Mediolanu. Hiszpan na trasie ostatniego etapu przegrał o 47 sekund z Kanadyjczykiem.

108 – Podczas Giro 2011 z tym numerem na plecach jechał Belg Wouter Weylandt. Belgijski kolarz Wouter Weylandt zginął na trasie trzeciego etapu Giro d’Italia na zjeździe z przełęczy Passo del Bocco. Od tej pory numer ten jest zastrzeżony.

40 – Taką ilość punktów zdobywa kolarz, który wygra tzw. Cima Coppi. Cima Coppi określana jest najwyższa przełęcz podczas Giro. W tym roku będzie to Colle dell’Agnello ( 2,744 m.n.p.m).

41 – Tylu włoskich kolarzy zdołało wygrać przynajmniej jedną edycję Giro d’ Italia. Do tej pory kolarze z dwunastu krajów wygrywali Corsa Rosa.

430 – Tyle kilometrów liczył najdłuższy etap Giro. Etap ten odbył się w 1914 roku. Trasa wiodła z Lucca do Rzymu. Zwycięzca etapu Costante Girardengo potrzebował na przejechanie etapu 17 godzin 28 minut i 55 sekund.

77 – jest to ilość dni, podczas których Eddy Merckx nosił na sobie różową koszulkę lidera. Drugi w tej klasyfikacji jest Fausto Coppi (65 dni), a trzecie miejsce zajmuję dobry przyjaciel Czesława Langa – Francesco Moser (50 dni).

39,7 km/h – najszybsza średnia prędkość w czasie jednej edycji Giro. Średnią tą osiągnął Ivan Basso, który wygrał Corsa Rosa w 2010 roku. W porównaniu do tej edycji wyścigu, w roku 1909, średnia prędkość wyniosła 27,2 km/h.

2744m – najwyższy punkt wyścigu – Colle dell’Agnello, premia górska Cima Coppi imienia Fausto Coppi.

13 – rekordowa liczba startów Matteo Tossato w La Corsa Rosa. Włoch jest też najstarszym startującym – 42 lata.

4,7,16,110 – kolarze startujący w Giro d’Italia wygrali w sumie 4 mistrzostwa świata, 7 Wielkich Tourów, 16 monumentów oraz prawie 110 etapów trzytygodniowych wyścigów.

Miejmy nadzieję, że podczas tegorocznej edycji wiele rekordów zostanie pobitych i będziemy świadkami pasjonującej walki.