fot. Vuelta al Pais Vasco

Dwa najważniejsze wyścigi brukowe rozdziela Wyścig dookoła Kraju Basków, który będzie kolejną okazją do oglądania najlepszych górali światowego peletonu.

Podczas gdy większość kolarskiego świata koncentruje się na imprezach jednodniowych rozgrywanych w Północnej Europie, najlepsi górale peletonu kontynuują swoje przygotowania do najważniejszych celów sezonu. Ich kolejnym przystankiem będzie Vuelta al Pais Vasco – deszczowy wyścig rozgrywany wśród niekończących się wzgórz rozkochanego w kolarstwie Kraju Basków.
Głównymi pretendentami do zwycięstwa w tegorocznej edycji Vuelta al Pais Vasco będą Alberto Contador (Tinkoff), Nairo Quintana (Movistar) czy Sergio Henao (Team Sky), ale formą powinni błysnąć również Ion Izagirre (Movistar), Fabio Aru (Astana), Joaquim Rodriguez (Katusha) czy Mikel Landa (Team Sky). Oto, co niektórzy z faworytów mieli do powiedzenia przed rozpoczęciem rywalizacji.

Rodriguez: „W Katalonii nie byłem rewelacyjny”

Lider Katushy Joaquim Rodriguez otwarcie przyznał, że podczas rozgrywanego w rodzinnych stronach Volta a Catalunya jego dyspozycja nie była fenomenalna, ale nie traci wiary w możliwość wywalczonego przed rokiem tytułu w Kraju Basków.

W Volta a Catalunya nie pojechałem rewelacyjnie, – powiedział w rozmowie z Cyclingnews Purito. – Mam jednak nadzieję, że osiągnę szczyt formy i będę walczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w Kraju Basków.
To będzie bardzo trudny wyścig, szczególnie, jeśli sprawdzą się prognozy pogody. Zaplanowana na ostatni dzień czasówka ze zjazdem z Mount Arrate to będzie naprawdę coś, jeśli będzie padać deszcz.

Contador: „Wyjątkowo trudno jest kontrolować ten wyścig”

Alberto Contador będzie faworytem do odniesienia zwycięstwa w rozpoczynającej się dzisiaj 56. Edycji Vuelta al Pais Vasco – jak to ma miejsce w przypadku niemal każdego wyścigu etapowego, w którym bierze udział. Lider drużyny Tinkoff przyznaje jednak, że lista pretendentów jest długa, a nieprzewidywalny charakter rywalizacji w górskim Kraju Basków ma tendencję do kreowania dużych niespodzianek.

Mogę wymienić wiele nazwisk i jestem pewny, że nawet wtedy kogoś pominę, – powiedział wg. Cyclingquotes Contador. – Faworytami będą zawodnicy, którzy ostatnio brali udział w Volta a Catalunya: Quintana, Purito, Daniel Martin czy Aru, jak również kolarze mający mniej dni wyścigowych w nogach, jak bardzo silny Pinot czy Henao. Prawda jest taka, że grono faworytów jest szerokie, a wyścig jest zawsze trudny do kontrolowania. Mogą znaleźć się kolarze, którzy chociaż nie są wymieniani w gronie faworytów, będą w stanie sprawić niespodziankę.
Dysponuję świetną, doświadczoną drużyną. To prawda, że z powodu chorób i kontuzji musieliśmy dokonać trzech zmian w składzie. To częsta sytuacja w tej  porze roku, jednak cały czas będę mógł liczyć na wsparcie silnego składu i wszyscy jesteśmy bardzo zmotywowani.

Landa: „Moim celem będą zwycięstwa etapowe”

Problemy zdrowotne sprawiły, że Mikel Landa zadebiutował w barwach Team Sky dopiero w Settimana Coppi e Bartali. Chociaż jego forma jest daleka od optymalnej, baskijski kolarz da z siebie wszystko w rozgrywanym w rodzinnych stronach Vuelta al Pais Vasco.

To wyścig, który bardzo lubię i jeden z najjaśniejszych punktów mojego poprzedniego sezonu, – powiedział Cyclingnews Landa. Od tego momentu to był dla mnie niezapomniany sezon, który wiąże się to dla mnie z wyjątkowymi wspomnieniami. Boli mnie, że nie mogę w nim wystartować w lepszej formie, ponieważ to fantastyczna trasa dla kolarza specjalizującego się w górskich wspinaczkach – tym bardziej z górską czasówką na Arrate. Celowanie w klasyfikację generalną jest mało realistyczne, ponieważ inni zawodnicy znajdują się obecnie w dużo wyższej formie ode mnie. To będzie niemożliwe, ale postaram się walczyć o zwycięstwa etapowe. Dam z siebie wszystko, by osiągnąć ten cel.

Aleksandra Górska

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments