Na Dolnym Śląsku odbyły się pierwsze w tym roku wyścigi zawodowców. Najlepsi okazali się Paulina Brzeźna-Bentkowska oraz Dariusz Batek!

Kryterium rozegrane w Dzierżoniowie jest pierwszą eliminacją Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym. Rozgrywane jest w 10 kategoriach wiekowych, od siedmio- i ośmiolatków po elitę mężczyzn i kobiet. Jedno okrążenie miało długość 1500m. Celem było zdobycie jak największej liczby punktów, niekoniecznie przyjechanie na pierwszym miejscu na metę.

dzierzoniow1

Rywalizacja licencjonowanych kolarzy rozpoczęła się od zmagań juniorek młodszych i młodziczek. Miały one do pokonania 9 pętli, a więc w sumie 13500m. Dystans pozwolił dziewczynom na rozwinięcie znakomitego tempa. Najlepsza była Marta Jaskulska (LKK Warmia Biskupiec), która pokonała Aleksandrę Trzebińską (UKS Koźminianka Koźminek) i Akvile Gedraityte (Panevezysk DSK “Fortuna”). Wśród młodziczek triumfowała z kolei Litwinka Aukse Strainyte (Silales SM DSK Kvedarna).
Wyniki  – juniorki młodsze
Wyniki – młodziczki

dzierzoniow2

Po paniach na starcie stanęli młodzicy, którzy również walczyli na 9 okrążeniach. Jak to bywa w tej kategorii ambicji i chęci nie brakuje, co objawiło się w częstych atakach. Ostatecznie najwięcej punktów zdobył Kacper Majewski (KKS Gostyń), za którym przyjechali Kacper Wawrzacz (GK Gliwice) oraz Radosław Lewandowski (TKK Pacific Nestle Fitness).

Wyniki

dzierzoniow3

Juniorzy młodsi jako następni walczyli o pierwszy w tym roku tytuł. Tutaj do pokonania było już 15 “kółek”, a więc 22500m. Początkowa “stagnacja” została przerwana przez Cezarego Bzdaka (UKS Pajęczno) oraz Damiana Papierskiego, którzy zdołali oderwać się od peletonu. Dwójka “harcowników” między sobą rozegrała kolejne okrążenia i końcowy finisz. Lepszy, również na mecie, był Damian Papierski (UKS Koźminianka Koźminek). Na trzecim miejscu zakończył zmagania Kacper Walkowiak (UKS Copernicus SMS Toruń).

Wyniki

dzierzoniow4

U juniorów kibice byli świadkami ciekawego zwrotu akcji. Dystans 30km (20 okrążeń) pozwalał już na bardziej taktyczne rozgrywanie wyścigu. Długo wydawało się, że ostatecznym zwycięzcą będzie Szymon Krawczyk (KTK Kalisz), który wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji punktowej. Psikusa młodemu rywalowi zrobił jednak Jakub Jąkała (UKS Sokół Kęty) – zaatakował i samotnie pognał ku mecie. Jego akcja wystarczyła na zbieranie kolejnych punktów i samotne przekroczenie linii mety oraz wygraną! Trzeci był Juri Hollmann (LV Brandenburg/Cottbus).
Wyniki

dzierzoniow5

Przedostatnim wyścigiem zaplanowanym na sobotę w Dzierżoniowie były zmagania pań w kategorii open – elita oraz juniorki. Również tutaj pojawiły się spore emocje – od początku aktywna była Paulina Brzeźna-Bentkowska, która debiutowała w barwach nowego klubu MAT Atom Sobótka. Dzięki równej jeździe liderka Sobótczanek zdołała uzbierać wystarczającą liczbę punktów, by wygrać, chociaż na finiszu musiała uznać wyższość Alicji Ratajczak (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik), która w sumie zajęła trzecie miejsce. Druga była Łucja Pietrzak (MAT Atom Sobótka).

Niestety na ostatniej prostej doszło do sporej kraksy, w której najbardziej ucierpiała Agnieszka Skalniak (TKK Pacific Toruń). Dwukrotną brązową medalistkę mistrzostw świata i mistrzynię Europy karetka zabrała do szpitala w celu wykonania prześwietleń. Czekamy na dalsze informacje.

Wyniki

Wśród elity panów, którzy pojawili się na ulicach Dzierżoniowa jako ostatni, dość szybko oderwała się czwórka kolarzy, wśród których byli Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice), Dominik Oborski (Domin Sport) oraz Marek Rutkiewicz i Dariusz Batek (Wibatech Fuji). Ich przewaga to około 30 sekund. Mimo tak niewielkiej różnicy to właśnie uciekinierzy rozdali między siebie premie punktowe i stworzyli podium kryterium. Najwięcej uzbierał Dariusz Batek, a za nim w klasyfikacji byli Alan Banaszek i Marek Rutkiewicz. Na finiszu najszybszy był Maciej Paterski (CCC Sprandi), ale nie wpłynęło to na wyniki.

Wyniki – na kresce

Wyniki – kryterium

 

Wynik – żak/żaczka

Wyniki – chłopcy i dziewczęta 11-12 lat (rower górski)

Wyniki – dziewczynki 9-10 lat rower górski

Wyniki – chłopcy 7-8 lat – rowery górskie

Wyniki – chłopcy 9-10 lat – rowery górskie

Wyniki – dziewczęta 7-8 lat – rower górski

Wyniki – Masters i Cyklosport

foto: PZKol

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments