Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice) wygrał zarówno klasyfikację dzierżoniowskiego kryterium, jak i pierwszy przekroczył linię mety. Drugi był Kamil Zieliński (Domin Sport)

Elita mężczyzn rozpoczęła ściganie o 16:45. Na najsilniejszych czekało 30 okrążeń, co dawało 45km. W tym wyścigu mieliśmy dwie klasyfikacje – punktową, dla najaktywniejszego oraz zwycięzcy wyścigu, który jako pierwszy przekroczył metę.

Od początku brakowało akcji, na metę pierwszych okrążeń zgodnie wjeżdżał cały peleton. Pierwsze dwa finisze padły łupem Wibatechu Fuji Żory, a dokładniej Wojciecha Skarżyńskiego, ale już na trzecim kółku akcję zaczepną zainicjował Paweł Charucki z Domin Sport.

Ten atak rozpoczął ucieczkę czwórki, którą na metę czwartego okrążenia przyprowadził Kamil Zieliński z Domin Sport. Kolejne okrążenia dodały dwóch kolejnych zawodników do czołowej grupy i na prowadzeniu kręciło już sześciu kolarzy. Za nimi, ze stratą około 20 sekund jechał peleton ciągnięty przez Konrada Tomasiaka z Kolls-BDC oraz Tomasza Mickiewicza z Active-Jet. Sytuację bardzo dobrze kontrolowali kolejni zawodnicy Domin Sport.

Po 10 okrążeniach na pozycji lidera znajdował się Łukasz Owsian (CCC Sprandi) (11 punktów), a za nim byli Paweł Charucki (Domin Sport) (8 punktów) oraz Wojciech Sykała (Tarnovia Tarnowo Podgórne) z takim samym wynikiem. Na półmetku na czele kręciła piątka zawodników, gdyż odpadł Mateusz Komar (Whistle Ziemia Brzeska). Z przodu była trójka liderów oraz Dariusz Batek (Wibatech Fuji) i Kamil Zieliński (Domin Sport). Sytuacja punktowa zmieniała się jak w kalejdoskopie – zawodnicy, jakby nie zainteresowani klasyfikacją punktową, nie walczyli z całych sił „na kresce”.

Łukasz Owsian (CCC Sprandi), Kamil Zieliński (Domin Sport) oraz Dariusz Batek (Wibatech Fuji) po 18 okrążeniach zrównali się dobytkiem punktowym – 15 oczek. 20 „kółko” przynosiło kolejną zwiększoną pulę punktów. Na czoło klasyfikacji aktywnych wysunął się Dariusz Batek (Wibatech Brzeg) (18 punktów), a za nim byli dwaj reprezentanci Domin Sport – Kamil Zieliński oraz Paweł Charucki. Grupka zyskała 40 sekund nad peletonem, a to oznaczało, że zwycięzca najprawdopodobniej znajduje się wśród pięciu prowadzących. Po 22. okrążeniu na kolejną akcję zdecydowali się Łukasz Owsian i Kamil Zieliński, którzy szybko zyskali kilkanaście sekund przewagi nad goniącą trójką.

5 okrążeń przed zakończeniem zmagań na czele tabeli znajdował się Kamil Zieliński (Domin Sport) (29 punktów), za nim znajdował się partner z ucieczki – Łukasz Owsian (CCC Sprandi) (25 punktów), a trzeci był Dariusz Batek (Wibatech Fuji) (19 punktów). Czołowa dwójka zgodnie współpracowała i zdecydowanie odskoczyła pozostałym uciekinierom. Przed ostatnim okrążeniem kolarze zrównali się dorobkiem – 33 punkty – i o wygranej w obu klasyfikacjach zdecydować miał finisz na ostatnim okrążeniu.

Nagrody między sobą rozdali Łukasz Owsian (CCC Sprandi) oraz Kamil Zieliński (Domin Sport). Zwycięzcą obu klasyfikacji pierwszej eliminacji mistrzostw Polski w kryterium ulicznym został Łukasz Owsian po pięknym finiszu! Tuż za nim przyjechał Kamil Zieliński, a podium uzupełnił Paweł Charucki z Domin Sport.

Wojciech Sykała (Tarnovia Tarnowo Podgórne) wygrał w gronie orlików.

Filmik z finiszu znajdziecie na naszym Facebook’u > tutaj

Pełne wyniki tutaj

 

Michał Kapusta