Fot. Katusha

Alexander Kristoff (Katusha) wygrał pierwszy etap i został liderem Driedaagse De Panne-Koksijde.

W pierwszym dniu Driedaagse De Panne-Koksijde kolarze mieli przed sobą najtrudniejszy etap. Prowadził on z De Panne do Zottegem i liczył ponad 198 kilometrów. Po drodze musieli pokonać jedenaście krótkich, ale ciężkich podjazdów oraz odcinki brukowane. Najbardziej znanym z podjazdów był pokonywany dwukrotnie Kapelmuur – Muur van Geraardsbergen.

Na liście startowej mieliśmy trzech Polaków: Macieja Bodnara (Tinkoff), Łukasza Wiśniowskiego (Etixx – Quick Step) i Marcina Białobłockiego (One Pro Cycling).

de panne 1 etap

Dość szybko od peletonu odłączyła się bardzo mocna,szesnastoosobowa grupka. Kręcili w niej: Maciej Bodnar (Tinkoff), Alexander Kristoff i Michael Mørkøv (obaj Katusha), Rick Zabel, Taylor Phinney, Loic Vliegen i Tom Bohli (wszyscy BMC Racing Team), Luke Durbridge i Jens Keukeleire (obaj Orica – GreenEDGE), Alexey Lutsenko i Lieuwe Westra (Astana), Christian Knees, Luke Rowe i Danny van Poppel (wszyscy Sky), Mads Pedersen (Stölting Service Group) i Maxime Farazijn (Topsport Vlaanderen – Baloise).

Niestety na 72 kilometry przed metą z liderującej grupki odpadł Maciej Bodnar, a 10 kilometrów dalej tak samo stało się z Phinneyem. Peleton prowadził przede wszystkim Łukasz Wiśniowski (Etixx – Quick Step).

Uciekająca grupa dość zgodnie współpracowała i na 34 kilometry przed metą miała 50 sekund przewagi. Na podjeździe Ten Bosse uciekająca grupka podzieliła się. Do przodu ruszyła czwórka Lustenko, Westra, Rowe i Kristoff. Bardzo pechowo na podjeździe Muur koło przebił Rowe i na czele mieliśmy trzech zawodników. Do Rowe’a dojechał natomiast młodziutki Pedersen.

Ostatni podjazd trójka przejechała razem, a peleton miał już minutę straty. Było wiadomo, że na podium miejsca rozdzieli między sobą dwójka Astany i kolarz Katushy,

Ostatni kilometr to pojedynek…”szachistów”, który najlepiej wytrzymał Alexander Kristoff (Katusha). Drugi był Lutsenko, a trzeci Westra.

Niestety polscy zawodnicy ponieśli na dzisiejszym etapie spore straty.

Wyniki pierwszego etapu:

1 KRISTOFF Alexander (KAT) 4:22:34
2 LUTSENKO Alexey (AST) 0:00:00
3 WESTRA Lieuwe (AST) 0:00:00
4 PEDERSEN Mads (SSG) 0:00:29
5 ROWE Luke (SKY) 0:00:29
6 LIGTHART Pim (LTS) 0:00:36
7 BELLETTI Manuel (STH) 0:00:36
8 SAGAN Juraj (TNK) 0:00:36
9 DE BIE Sean (LTS) 0:00:36
10 HALLER Marco (KAT) 0:00:36
11 VANSPEYBROUCK Pieter (TSV) 0:00:36
12 MARTIN Tony (EQS) 0:00:36
13 THWAITES Scott (BOA) 0:00:36
14 BETTIOL Alberto (CPT) 0:00:36
15 CAPIOT Amaury (TSV) 0:00:36
16 DE VREESE Laurens (AST) 0:00:36
17 KIRSCH Alex (SSG) 0:00:36
18 KREDER Michel (ROP) 0:00:36
19 DE VRIES Berden (ROP) 0:00:36
20 SENECHAL Florian (COF) 0:00:36
21 MODOLO Sacha (LAM) 0:00:36
22 VAN HOECKE Gijs (TSV) 0:00:36
23 FILOSI Iuri (NIP) 0:00:36
24 ZABEL Rick (BMC) 0:00:36
25 VAN LERBERGHE Bert (TSV) 0:00:36
26 COLBRELLI Sonny (BAR) 0:00:36
27 TRUSOV Nikolay (TNK) 0:00:36
28 DURBRIDGE Luke (OGE) 0:00:36
29 POLITT Nils (KAT) 0:00:36
30 CHAVANEL Sylvain (DEN) 0:00:36
31 KÜNG Stefan (BMC) 0:00:36
32 GRUZDEV Dmitriy (AST) 0:00:36
33 TEUNS Dylan (BMC) 0:00:36
34 FEDI Andrea (STH) 0:00:36
35 VLIEGEN Loïc (BMC) 0:00:36
36 POZZATO Filippo (STH) 0:00:36
37 KUZNETSOV Viacheslav (KAT) 0:00:36
38 BOOM Lars (AST) 0:00:36
39 MORKOV Michael (KAT) 0:00:36
40 LE BON Johan (FDJ) 0:00:59
41 VAN POPPEL Danny (SKY) 0:00:59
42 HELVEN Sander (TSV) 0:03:22
43 RICKAERT Jonas (TSV) 0:03:22
44 ANDERSON Ryan (DEN) 0:03:22
45 MCCORMICK Hayden (ONE) 0:03:22
46 SLIK Ivar (ROP) 0:03:22
47 HOUSE Kristian (ONE) 0:03:22
48 FARAZIJN Maxime (TSV) 0:03:22
49 STEELS Stijn (TSV) 0:03:22
50 SCHILLINGER Andreas (BOA) 0:03:22
51 MAESTRI Mirco (BAR) 0:03:22
52 PORSEV Alexander (KAT) 0:03:22
53 SCHÄR Michael (BMC) 0:03:22
54 BOHLI Tom (BMC) 0:03:22
55 STANNARD Ian (SKY) 0:03:22
56 BARTA Jan (BOA) 0:03:22
57 DEMPSTER Zakkari (BOA) 0:03:22
58 JOEAAR Gert (COF) 0:03:22
59 ARCHBOLD Shane (BOA) 0:03:22
60 MEZGEC Luka (OGE) 0:03:22
61 PIBERNIK Luka (LAM) 0:03:22
62 HOFSTETTER Hugo (COF) 0:03:22
63 BAK Lars Ytting (LTS) 0:03:22
64 KREDER Raymond (ROP) 0:03:22
65 BAUER Jack (CPT) 0:05:14
66 KNEES Christian (SKY) 0:05:14
67 STACCHIOTTI Riccardo (NIP) 0:05:14
68 LOOIJ André (ROP) 0:06:01
69 GROSU Eduard Michael (NIP) 0:06:01
70 LE GAC Olivier (FDJ) 0:06:01
71 VAN GINNEKEN Sjoerd (ROP) 0:06:01
72 GUARNIERI Jacopo (KAT) 0:06:01
73 REIHS Michael (SSG) 0:06:01
74 FERRARI Roberto (LAM) 0:06:01
75 MATZKA Ralf (BOA) 0:06:01
76 SOLOMENNIKOV Andrei (GAZ) 0:06:01
77 VANBILSEN Kenneth (COF) 0:06:01
78 SIEBERG Marcel (LTS) 0:06:01
79 FRISON Frederik (LTS) 0:06:01
80 ZURLO Federico (LAM) 0:06:01
81 SARREAU Marc (FDJ) 0:06:01
82 KEUKELEIRE Jens (OGE) 0:06:01
83 SABATINI Fabio (EQS) 0:10:23
84 WISNIOWSKI Lukasz (EQS) 0:10:23
85 KITTEL Marcel (EQS) 0:10:23
86 NIKOLAEV Sergey (GAZ) 0:10:23
87 HOELGAARD Daniel (FDJ) 0:10:23
88 LEMOINE Cyril (COF) 0:10:23
89 MARTINELLI Davide (EQS) 0:11:05
90 MORICE Julien (DEN) 0:11:05
91 BIALOBLOCKI Marcin (ONE) 0:13:15
92 SAVITSKIY Ivan (GAZ) 0:13:15
93 VAN KEIRSBULCK Guillaume (EQS) 0:13:15
94 KEISSE Iljo (EQS) 0:13:15
95 MORTENSEN Martin (ONE) 0:13:15
96 MANAKOV Victor (GAZ) 0:13:15
97 FUGLSANG Jakob (AST) 0:13:15
98 MULLEN Ryan (CPT) 0:13:15
99 BAUHAUS Phil (BOA) 0:13:15
100 BRUTT Pavel (TNK) 0:13:15
101 NIELSEN Magnus Cort (OGE) 0:13:15
102 BOEM Nicola (BAR) 0:14:22
103 SIMION Paolo (BAR) 0:14:22
104 FONZI Giuseppe (STH) 0:14:22
105 TENBROCK Jonas (SSG) 0:14:22
106 MARANGONI Alan (CPT) 0:14:22
107 GERTS Floris (BMC) 0:14:22
108 BOEV Igor (GAZ) 0:14:22
109 VIOLA Antonio (NIP) 0:14:22
110 KOLAR Michael (TNK) 0:14:22
111 STASH Mamyr (GAZ) 0:14:22
112 BEWLEY Sam (OGE) 0:14:22
113 BODNAR Maciej (TNK) 0:14:22
114 BASKA Erik (TNK) 0:14:22
115 TONELLI Alessandro (BAR) 0:14:22
116 RICHEZE Ariel Maximiliano (EQS) 0:14:22
117 VAN STAEYEN Michael (COF) 0:14:22
118 KUMP Marko (LAM) 0:14:22
119 PETIT Adrien (DEN) 0:14:22
120 PICHOT Alexandre (DEN) 0:14:22
121 HANSEN Lasse Norman (SSG) 0:14:22
122 FISCHER Murilo (FDJ) 0:14:22
123 GREIPEL André (LTS) 0:14:22
124 SVENDGAARD Michael Carbel (SSG) 0:14:22
125 DE NEGRI Pier Paolo (NIP) 0:14:22
126 LAPORTE Christophe (COF) 0:14:22
127 CARDIS Romain (DEN) 0:14:22
128 GENE Yohann (DEN) 0:14:22
129 KAMYSHEV Arman (AST) 0:14:22
130 VIVIANI Elia (SKY) 0:14:22
131 PHINNEY Taylor (BMC) 0:14:22
132 FENN Andrew (SKY) 0:14:22
133 LAGUTIN Sergey (KAT) 0:14:22
134 TUFT Svein (OGE) 0:14:22
135 ZILIOLI Gianfranco (NIP) 0:14:22
136 KOISHI Yuma (NIP) 0:14:22
137 PÖSTLBERGER Lukas (BOA) 0:14:22
138 GUARDINI Andrea (AST) 0:14:22
DNF KERKHOF Tim (ROP)
DNF FOURNIER Marc (FDJ)
DNF SKJERPING Kristoffer (CPT)
DNF KOREN Kristijan (CPT)
DNF BRESCHEL Matti (CPT)
DNF BEVIN Patrick (CPT)
DNF DE BUYST Jasper (LTS)
DNF SVESHNIKOV Kirill (GAZ)
DNF KURBATOV Alexey (GAZ)
DNF KAMP Alexander (SSG)
DNF ZHUPA Eugert (STH)
DNF TEDESCHI Mirko (STH)
DNF XU Gang (LAM)
DNF DAL COL Andrea (STH)
DNF FENG Chun Kai (LAM)
DNF MARKUS Barry (ROP)
DNF VON HOFF Steele (ONE)
DNF OPIE Chris (ONE)
DNF HUNT Joshua (ONE)
DNF GOSS Matthew Harley (ONE)
DNF ISHIBASHI Manabu (NIP)
DNF DUCHESNE Antoine (DEN)
DNF STERBINI Luca (BAR)
DNF RUFFONI Nicola (BAR)
DNF ROTA Lorenzo (BAR)
DNF DOCKER Mitchell (OGE)
DNF OFFREDO Yoann (FDJ)
DNF MARECZKO Jakub (STH)

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 KRISTOFF Alexander (KAT) 4:22:24
2 LUTSENKO Alexey (AST) 0:00:01
3 WESTRA Lieuwe (AST) 0:00:06
4 PEDERSEN Mads (SSG) 0:00:39
5 ROWE Luke (SKY) 0:00:39
6 DURBRIDGE Luke (OGE) 0:00:42
7 MARTIN Tony (EQS) 0:00:44
8 ZABEL Rick (BMC) 0:00:44
9 MORKOV Michael (KAT) 0:00:45
10 LIGTHART Pim (LTS) 0:00:46
11 BELLETTI Manuel (STH) 0:00:46
12 SAGAN Juraj (TNK) 0:00:46
13 HALLER Marco (KAT) 0:00:46
14 VANSPEYBROUCK Pieter (TSV) 0:00:46
15 THWAITES Scott (BOA) 0:00:46
16 BETTIOL Alberto (CPT) 0:00:46
17 CAPIOT Amaury (TSV) 0:00:46
18 DE VREESE Laurens (AST) 0:00:46
19 KIRSCH Alex (SSG) 0:00:46
20 KREDER Michel (ROP) 0:00:46
21 DE VRIES Berden (ROP) 0:00:46
22 SENECHAL Florian (COF) 0:00:46
23 MODOLO Sacha (LAM) 0:00:46
24 VAN HOECKE Gijs (TSV) 0:00:46
25 FILOSI Iuri (NIP) 0:00:46
26 VAN LERBERGHE Bert (TSV) 0:00:46
27 COLBRELLI Sonny (BAR) 0:00:46
28 TRUSOV Nikolay (TNK) 0:00:46
29 POLITT Nils (KAT) 0:00:46
30 CHAVANEL Sylvain (DEN) 0:00:46
31 KÜNG Stefan (BMC) 0:00:46
32 GRUZDEV Dmitriy (AST) 0:00:46
33 TEUNS Dylan (BMC) 0:00:46
34 FEDI Andrea (STH) 0:00:46
35 VLIEGEN Loïc (BMC) 0:00:46
36 KUZNETSOV Viacheslav (KAT) 0:00:46
37 BOOM Lars (AST) 0:00:46
38 DE BIE Sean (LTS) 0:00:56
39 POZZATO Filippo (STH) 0:00:56
40 VAN POPPEL Danny (SKY) 0:01:03
41 LE BON Johan (FDJ) 0:01:09
42 HELVEN Sander (TSV) 0:03:32
43 RICKAERT Jonas (TSV) 0:03:32
44 ANDERSON Ryan (DEN) 0:03:32
45 MCCORMICK Hayden (ONE) 0:03:32
46 SLIK Ivar (ROP) 0:03:32
47 HOUSE Kristian (ONE) 0:03:32
48 FARAZIJN Maxime (TSV) 0:03:32
49 STEELS Stijn (TSV) 0:03:32
50 SCHILLINGER Andreas (BOA) 0:03:32
51 MAESTRI Mirco (BAR) 0:03:32
52 PORSEV Alexander (KAT) 0:03:32
53 SCHÄR Michael (BMC) 0:03:32
54 BOHLI Tom (BMC) 0:03:32
55 STANNARD Ian (SKY) 0:03:32
56 BARTA Jan (BOA) 0:03:32
57 DEMPSTER Zakkari (BOA) 0:03:32
58 JOEAAR Gert (COF) 0:03:32
59 ARCHBOLD Shane (BOA) 0:03:32
60 MEZGEC Luka (OGE) 0:03:32
61 PIBERNIK Luka (LAM) 0:03:32
62 HOFSTETTER Hugo (COF) 0:03:32
63 BAK Lars Ytting (LTS) 0:03:32
64 KREDER Raymond (ROP) 0:03:32
65 BAUER Jack (CPT) 0:05:24
66 KNEES Christian (SKY) 0:05:24
67 STACCHIOTTI Riccardo (NIP) 0:05:24
68 LOOIJ André (ROP) 0:06:11
69 GROSU Eduard Michael (NIP) 0:06:11
70 LE GAC Olivier (FDJ) 0:06:11
71 VAN GINNEKEN Sjoerd (ROP) 0:06:11
72 GUARNIERI Jacopo (KAT) 0:06:11
73 REIHS Michael (SSG) 0:06:11
74 FERRARI Roberto (LAM) 0:06:11
75 MATZKA Ralf (BOA) 0:06:11
76 SOLOMENNIKOV Andrei (GAZ) 0:06:11
77 VANBILSEN Kenneth (COF) 0:06:11
78 SIEBERG Marcel (LTS) 0:06:11
79 FRISON Frederik (LTS) 0:06:11
80 ZURLO Federico (LAM) 0:06:11
81 SARREAU Marc (FDJ) 0:06:11
82 KEUKELEIRE Jens (OGE) 0:06:11
83 SABATINI Fabio (EQS) 0:10:33
84 WISNIOWSKI Lukasz (EQS) 0:10:33
85 KITTEL Marcel (EQS) 0:10:33
86 NIKOLAEV Sergey (GAZ) 0:10:33
87 HOELGAARD Daniel (FDJ) 0:10:33
88 LEMOINE Cyril (COF) 0:10:53
89 MARTINELLI Davide (EQS) 0:11:15
90 MORICE Julien (DEN) 0:11:15
91 BIALOBLOCKI Marcin (ONE) 0:13:25
92 SAVITSKIY Ivan (GAZ) 0:13:25
93 VAN KEIRSBULCK Guillaume (EQS) 0:13:25
94 KEISSE Iljo (EQS) 0:13:25
95 MORTENSEN Martin (ONE) 0:13:25
96 MANAKOV Victor (GAZ) 0:13:25
97 FUGLSANG Jakob (AST) 0:13:25
98 MULLEN Ryan (CPT) 0:13:25
99 BAUHAUS Phil (BOA) 0:13:25
100 BRUTT Pavel (TNK) 0:13:25
101 NIELSEN Magnus Cort (OGE) 0:13:25
102 BOEM Nicola (BAR) 0:14:32
103 SIMION Paolo (BAR) 0:14:32
104 FONZI Giuseppe (STH) 0:14:32
105 TENBROCK Jonas (SSG) 0:14:32
106 MARANGONI Alan (CPT) 0:14:32
107 GERTS Floris (BMC) 0:14:32
108 BOEV Igor (GAZ) 0:14:32
109 VIOLA Antonio (NIP) 0:14:32
110 KOLAR Michael (TNK) 0:14:32
111 STASH Mamyr (GAZ) 0:14:32
112 BEWLEY Sam (OGE) 0:14:32
113 BODNAR Maciej (TNK) 0:14:32
114 BASKA Erik (TNK) 0:14:32
115 TONELLI Alessandro (BAR) 0:14:32
116 RICHEZE Ariel Maximiliano (EQS) 0:14:32
117 VAN STAEYEN Michael (COF) 0:14:32
118 KUMP Marko (LAM) 0:14:32
119 PETIT Adrien (DEN) 0:14:32
120 PICHOT Alexandre (DEN) 0:14:32
121 HANSEN Lasse Norman (SSG) 0:14:32
122 FISCHER Murilo (FDJ) 0:14:32
123 GREIPEL André (LTS) 0:14:32
124 SVENDGAARD Michael Carbel (SSG) 0:14:32
125 DE NEGRI Pier Paolo (NIP) 0:14:32
126 LAPORTE Christophe (COF) 0:14:32
127 CARDIS Romain (DEN) 0:14:32
128 GENE Yohann (DEN) 0:14:32
129 KAMYSHEV Arman (AST) 0:14:32
130 VIVIANI Elia (SKY) 0:14:32
131 PHINNEY Taylor (BMC) 0:14:32
132 FENN Andrew (SKY) 0:14:32
133 LAGUTIN Sergey (KAT) 0:14:32
134 TUFT Svein (OGE) 0:14:32
135 ZILIOLI Gianfranco (NIP) 0:14:32
136 KOISHI Yuma (NIP) 0:14:32
137 PÖSTLBERGER Lukas (BOA) 0:14:32
138 GUARDINI Andrea (AST) 0:14:32

Foto: Tim De Waele/TDWSPORT.COM