fot. ASO

Po świetnej jeździe na finałowym podjeździe pod Green Mountain Vincenzo Nibali wygrał czwarty etap Tour of Oman i został nowym liderem wyścigu.

oman4

Królewski etap kolarskiego Tour of Oman zwiastował sporo emocji w końcówce, jednak dziesięciu śmiałków ruszyło na podbój czwartego odcinka wyścigu tuż po samym starcie – Davide Cimolai (Lampre – Merida), Daniel Oss (MBC), Christoph Pfingsten (Bora – Argon), Iljo Keisse (Etixx – Quick Step), Simone Antonini (Wanty),Robin Stenuit (Wanty), Berden De Vries (Roompot), Stijn Steels (Topsport), Bradley White (United Healthcare) oraz Michael Reihs (Stolting). Najwyżej w klasyfikacji generalnej był Daniel Oss, który tracił aż 4 minuty do lidera i to była maksymalna różnica, jaka dzieliła peleton od ucieczki w trakcie etapu.

W miarę zbliżania się do Green Mountain peleton kontrolował dystans do uciekinierów i 30 kilometrów przed metą na szczycie strata wynosiła wciąż około 3:30. Jak tylko kolarze zaczęli wspinaczkę pojawiły się coroczne problemy z komunikacją i informacje dochodzące z Jabal Al Akhdhar był szczątkowe. Gdy do mety pozostawało sześć kilometrów z peletonu zaatakował Eduardo Sepulveda (Fortuneo – Vital), a problemy wówczas mieli m. in. Dan Martin (Etixx – Quick Step) i Richie Porte (BMC). Straty poniósł również lider Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), a pościg za Argentyńczykiem prowadzili Vincenzo Nibali (Astana), Tom Dumoulin (Giant – Alpecin) i Romain Bardet (Ag2r).

Sepulveda nie wytrzymał jednak trudów podjazdu i dał się w końcówce doścignąć. Pierwszy linię mety przekroczył Nibali, drugie miejsce zajął Romain Bardet, a podium uzupełnił Jakob Fuglsang. Nibali został także nowym liderem wyścigu.

Top 10 4. etapu

1 Nibali

2 Bardet

3 Fuglsang+12

4 Dumoulin+18

5 R Costa+38

6 Kudus+43

7 Bennett

8 Canty+45 9

De Tier+1.08

10 Hagen+1.10