Kolarz Astany był najszybszy na mecie w Pegomas po doskonałej akcji pod koniec ostatniego podjazdu. Ukrainiec został także nowym liderem wyścigu.

Trzeci odcinek pierwszej edycji wyścigu miał długość 180.5km i prowadził z Cadolive do Pegomas. Na trasie czekały trzy podjazdy oznaczone premiami górskimi, najtrudniejszy 55km przed finiszem.

Mediterraneenne profil

Od początku etapu było bardzo ciekawie. Pofałdowana trasa sprawiła, że do pracy od początku zabrali się liderzy wyścigu. Atakowali między innymi Alexis Vuillermoz (AG2R La Mondiale) czy lidery wyścigu Arnaud Demare (FDJ). Ich akcja została jednak skasowana przez ekipę Astany.

Po około 70km od startu udało się stworzyć dużą grupę, która odjechała od peletonu. Ponownie na czele znalazł się Demare, a wraz z nim pojechali Cyril Gautier, Christophe Riblon (AG2R), Bakhtiyar Kozhatayev, Andriy Grivko (Astana), Lilian Calmejane, Bryan Nauleau (Direct Energie), Arnold Jeannesson, Loïc Chetout (Cofidis), Pierrick Fedrigo (Fortuneo-Vital Concept), Rudy Barbier (Roubaix Lille-Métropole) oraz Mathieu Ladagnous (FDJ). Przewaga wzrosła nawet do niecałej minuty, ale brak współpracy zaowocował zakończeniem również tej akcji.

Niemal natychmiastowo po zakończeniu tamtej ucieczki do przodu ponownie wyrwali Cyril Gautier, Loic Chetout oraz Rudy Barbier. Trójka osiągnęła dwie minuty przewagi i pomknęła w kierunku mety. Na podjeździe pod Cote des Tuilieres różnica spadła do niecałej minuty. Mocna praca Direct Energie podzieliła też peleton na cztery grupki. Do pierwszej części zaczął tracić Demare, który ryzykował utratą koszulki lidera wyścigu.

Po premii pierwszej kategorii na czele znalazła się spora grupa, około 60 kolarzy. Lider był około półtorej minuty z tyłu. W kierunku mety zaatakowała piętnastka mająca największą ochotę na wygraną – Andrey Zeits, Andriy Grivko, Laurens de Vreese (Astana), Rudy Barbier (Roubaix Lille Metropoile), Cyril Gautier, Mikaël Chérel (AG2R), Matthieu Ladagnous, Ignatias Konovalovas (FDJ), Thierry Hupond, Romain Combaud (Delko Marseille Provence KTM), Nicola Boem (Bardiani-CSF), Yoann Bagot (Cofidis), Florian Vachon (Fortuneo-Vital Concept), Guillaume Levarlet (HP BTP – Auber93), Yoann Barbas (Armee de Terre). Ich przewaga nad goniącymi oscylowała w granicach minuty.

W pogoń rzucili się Alexis Vuillermoz, Jan Bakelants (AG2R) oraz Pierrick Fedrigo (Fortuneo-Vital Concept). Bardzo szybko dogonili czołówkę, co sprawiło, że AG2R miało już czterech zawodników w pierwszej grupie. Na ostatnim podjeździe ataku spróbował Andriy Grivko i to był najbardziej właściwy moment. Ukrainiec zyskał niewielką przewagę, której nie roztrwonił na zjeździe i sięgnął po etapowy triumf.

Wyniki:

1 GRIVKO Andriy (UKR) AST 179,1 km 4h18’12” 41,618 km/h
2 LADAGNOUS Matthieu (FRA) FDJ à 18”
3 BAKELANTS Jan (BEL) ALM à 22”
4 CHEREL Mikael (FRA) ALM à 24”
5 LEVARLET Guillaume (FRA) AUB à 37”
6 BOEM Nicola (ITA) BAR à 47”
7 HUPOND Thierry (FRA) DMP ”
8 BARBAS Yoann (FRA) ADT ”
9 VACHON Florian (FRA) FVC ”
10 BAGOT Yoann (FRA) COF ”
11 * CALMEJANE Lilian (FRA) DEN à 54”
12 KONOVALOVAS Ignatas (LTU) FDJ ”
13 * EIKING Odd Christian (NOR) FDJ à 01’20”
14 GENIEZ Alexandre (FRA) FDJ à 01’27”
15 VUILLERMOZ Alexis (FRA) ALM ”
16 FEDRIGO Pierrick (FRA) FVC à 01’31”
17 CAPECCHI Eros (ITA) AST ”
18 GAUTIER Cyril (FRA) ALM à 02’11”
19 * BARBIER Rudy (FRA) RML à 02’29”
20 * FOMINYKH Daniil (KAZ) AST ”
21 JEANNESSON Arnold (FRA) COF ”
22 EL FARES Julien (FRA) DMP ”
23 DIAZ Daniel (ARG) DMP ”
24 * DUCHESNE Antoine (CAN) DEN à 02’52”
25 DE VREESE Laurens (BEL) AST ”
26 * LEBRETON Kevin (FRA) ADT à 03’02”
27 * COMBAUD Romain (FRA) DMP ”
28 * CAM Maxime (FRA) FVC ”
29 * BERNAL GOMEZ Egan Arley (COL) AND ”
30 * ANDREETTA Simone (ITA) BAR à 03’26”
31 SOUSA Sergio Ferreira (POR) VOL à 03’51”
32 GUAY Julien (FRA) AUB à 05’45”
33 RENAULT Maxime (FRA) AUB ”
34 DELAPLACE Anthony (FRA) FVC ”
35 HUREL Tony (FRA) DEN ”
36 FONSECA Armindo (FRA) FVC ”
37 ZEITS Andrey (KAZ) AST ”
38 * SENECHAL Florian (FRA) COF à 06’46”
39 * LEDANOIS Kevin (FRA) FVC ”
40 DALL’ANTONIA Tiziano (ITA) AND à 08’40”
41 NAULEAU Brian (FRA) DEN à 09’19”
42 * CHETOUT Loïc (FRA) COF ”
43 FEILLU Romain (FRA) AUB ”
44 ANTOMARCHI Julien (FRA) RML ”
45 LABORIE Christophe (FRA) DMP à 10’30”
46 DOMONT Axel (FRA) ALM à 12’06”
47 RIBLON Christophe (FRA) ALM ”
48 GASTAUER Ben (LUX) ALM à 12’19”
49 * PEYSKENS Dimitri (BEL) VER ”
50 POULHIES Stéphane (FRA) ADT ”
51 * INSAUSTI IRASTORZA Jon Ander (ESP) EUS ”
52 BIHEL César (FRA) AUB ”
53 * GONZALEZ Adrian (ESP) EUS ”
54 * ARANBURU Alex (ESP) EUS ”
55 * POUILLY Felix (FRA) RML ”
56 DELAGE Mickael (FRA) FDJ ”
57 BAGÜES Aritz (ESP) EUS ”
58 * GOUAULT Pierre (FRA) AUB ”
59 JAKIN Alo (EST) AUB ”
60 * HOELGAARD Daniel (NOR) FDJ ”
61 * SIMION Paolo (ITA) BAR ”
62 * DEMARE Arnaud (FRA) FDJ ”
63 * NAUD Pierrick (CAN) RLY ”
64 * BOUVRY Dieter (BEL) RML ”
65 * MYNGHEER Daan (BEL) RML ”
66 * CARDIS Romain (FRA) DEN ”
67 * BOUDAT Thomas (FRA) DEN ”
68 BANDIERA Marco (ITA) AND ”
69 VIMPERE Théo (FRA) AUB ”
70 PELLIZOTTI Franco (ITA) AND ”
71 * RAIBAUD Jimmy (FRA) ADT ”
72 TVETCOV Serghei (ROU) AND ”
73 CECCHINEL Giorgio (ITA) AND ”
74 * CORNU Jeremy (FRA) DEN ”
75 * PEREIRA Florent (FRA) RML ”
76 * SARREAU Marc (FRA) FDJ ”
77 PENVEN Clément (FRA) ADT ”
78 * THEVENOT Guillaume (FRA) DEN ”
79 * KOZHATAYEV Bakhtiyar (KAZ) AST à 12’54”
80 * DE VOS Adam (CAN) RLY à 15’05”
81 * BOUVRY Kenny (BEL) VER à 21’11”
82 * BOUHANNI Rayane (FRA) COF ”
83 MARTINEZ Yannick (FRA) DMP à 24’23”

Klasyfikacja generalna:
1 GRIVKO Andriy AST les 361,1 km en 8h43’41” (moy. 41,372 km/h)
2 LADAGNOUS Matthieu FDJ à 18”
3 BAKELANTS Jan ALM à 40”
4 CHEREL Mikael ALM à 42”
5 BAGOT Yoann COF à 58”
6 * CALMEJANE Lilian DEN à 01’02”
7 LEVARLET Guillaume AUB à 01’03”
8 VACHON Florian FVC ”
9 KONOVALOVAS Ignatas FDJ ”
10 BOEM Nicola BAR à 01’11”
11 HUPOND Thierry DMP à 01’17”
12 BARBAS Yoann ADT à 01’22”
13 GENIEZ Alexandre FDJ à 01’27”
14 CAPECCHI Eros AST à 01’31”
15 VUILLERMOZ Alexis ALM à 01’45”
16 * FOMINYKH Daniil AST à 02’29”
17 GAUTIER Cyril ALM ”
18 * BARBIER Rudy RML à 02’40”
19 JEANNESSON Arnold COF ”
20 DE VREESE Laurens AST à 02’52”
21 * DUCHESNE Antoine DEN à 03’00”
22 DIAZ Daniel DMP à 03’03”
23 * COMBAUD Romain DMP à 03’32”
24 * ANDREETTA Simone BAR à 03’50”
25 SOUSA Sergio Ferreira VOL à 04’17”
26 FEDRIGO Pierrick FVC à 04’26”
27 * CAM Maxime FVC à 04’52”
28 * BERNAL GOMEZ Egan Arley AND à 05’09”
29 ZEITS Andrey AST à 05’45”
30 HUREL Tony DEN à 05’53”
31 DELAPLACE Anthony FVC à 06’01”
32 FONSECA Armindo FVC ”
33 GUAY Julien AUB à 06’11”
34 RENAULT Maxime AUB ”
35 * LEBRETON Kevin ADT à 06’16”
36 * EIKING Odd Christian FDJ à 06’25”
37 * SENECHAL Florian COF à 06’57”
38 EL FARES Julien DMP à 07’11”
39 * LEDANOIS Kevin FVC à 08’49”
40 DALL’ANTONIA Tiziano AND à 09’01”
41 NAULEAU Brian DEN à 09’27”
42 * CHETOUT Loïc COF à 09’30”
43 ANTOMARCHI Julien RML à 09’30”
44 FEILLU Romain AUB à 09’45”
45 LABORIE Christophe DMP à 11’08”
46 DELAGE Mickael FDJ à 12’19”
47 * DEMARE Arnaud FDJ ”
48 * SARREAU Marc FDJ ”
49 * BOUDAT Thomas DEN à 12’27”
50 * CORNU Jeremy DEN ”
51 * THEVENOT Guillaume DEN ”
52 * MYNGHEER Daan RML à 12’30”
53 * BOUVRY Dieter RML ”
54 * NAUD Pierrick RLY à 12’37”
55 * HOELGAARD Daniel FDJ à 12’38”
56 PELLIZOTTI Franco AND à 12’40”
57 * CARDIS Romain DEN à 12’41”
58 * SIMION Paolo BAR à 12’43”
59 BIHEL César AUB à 12’45”
60 * GOUAULT Pierre AUB ”
61 * INSAUSTI IRASTORZA Jon Ander EUS à 12’51”
62 * GONZALEZ Adrian EUS ”
63 POULHIES Stéphane ADT à 12’54”
64 * KOZHATAYEV Bakhtiyar AST ”
65 * PEYSKENS Dimitri VER à 13’16”
66 * POUILLY Felix RML à 14’44”
67 * PEREIRA Florent RML à 14’45”
68 JAKIN Alo AUB à 14’55”
69 PENVEN Clément ADT à 15’33”
70 DOMONT Axel ALM à 15’34”
71 RIBLON Christophe ALM ”
72 GASTAUER Ben ALM à 15’47”
73 VIMPERE Théo AUB à 16’57”
74 TVETCOV Serghei AND à 17’01”
75 * DE VOS Adam RLY à 17’17”
76 BAGÜES Aritz EUS à 17’54”
77 BANDIERA Marco AND à 17’58”
78 CECCHINEL Giorgio AND à 20’51”
79 * ARANBURU Alex EUS à 21’10”
80 * RAIBAUD Jimmy ADT à 21’13”
81 * BOUVRY Kenny VER à 24’19”
82 * BOUHANNI Rayane COF à 24’20”
83 MARTINEZ Yannick DMP à 29’05”

Lire la suite sur DirectVelo.com : http://www.directvelo.com/actualite/48963-la-mediterraneenne-et-3-classements.html#ixzz404GvhddU

 

Fot: cyclingweekly.co.uk